Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Grafický tablet

Baji14 (54)|8.8.2014 09:41
Ahoj,
četla jsem že pro retuš fotek a tvoření grafiky je dobrý grafický tablet. V tomto se ale ovšem vůbec nevyznám. Jaký byste poradili?

PS: Vím, že to sem asi nepatří, ale jinou vhodnou rubriku jsem nenašla
crashpc (541)|8.8.2014 10:04
Ahoj.
Koukám, že to máš všecko dost pomotané, a že se impulzivně nadchneš pro nejistou věc. Zatímco tablet může pomoci, dobrého na tvoření grafiky a retuš fotek je toho mnohem více. Proč by Tvou situaci měl zrovna řešit tablet, a ne dobrý software v počítači ovládaný klávesnicí a myší, které jsou asi milionkrát přesnější, a často i rychlejší? Paradoxně i monitor s menším rozlišením na plochu pomůže s přesností a rozlišením detailu při 100% velikosti fotografie.
Třeba Adobe Lightroom nebo Zoner photo studio budou umět některé věci, které SW na tabletu nikdy z principu zvládnout nemůže. Na dané úkony bude také pravděpodobně o dost pomalejší, protože tablet nemá výkon počítače, a pokud ano, stojí skoro pětimístnou sumu. Za to se dá koupit plno jiných, lepších věcí, aj včetně lepšího fotoaparátu, a kurzu focení....
Tablet je spíš pro kreslíře, nebo pro někoho, kdo potřebuje v terénu rychle něco udělat... Fotky Ti to nijak lépe za málo peněz neudělá.
Baji14 (54)|8.8.2014 10:24
To téma softwaru mě zajímá. Používám Zoner a Lightroom. Ten monitor, to bude asi problém. Mám 15,6" notebook.
crashpc (541)|8.8.2014 10:49
No, literatury a návodů je na youtube miliarda.... Notebook nikdy není ideální, ale i s ním to docela jde. Každopádně větší monitor s větším rozlišením vždy může nahradit ten menší s menším, a můžeš se podívat, jak to na menších zařízeních vypadá. Obráceně to nejde... A dostupné tablety jsou právě dost nešikovné a malé....
didrik (75)|8.8.2014 12:12
Ahojte, zda sa mi, ze tu vzniklo nedorozumemie: podla mna temou nie je klasicky tablet (ipad, androidovy tablet), ale graficky tablet - polohovacie zariadenie, trebars nejaky wacom, pripojitelny k notebooku. Z mojich skusenosti sa takyto tablet pouziva hlavne na tvorbu grafiky vo photoshope. O uprave fotiek neviem, mozno narocnejsie retuse.
Baji14 (54)|8.8.2014 13:01
[QUOTE=fkilla;32566]Ahojte, zda sa mi, ze tu vzniklo nedorozumemie: podla mna temou nie je klasicky tablet (ipad, androidovy tablet), ale graficky tablet - polohovacie zariadenie, trebars nejaky wacom, pripojitelny k notebooku. Z mojich skusenosti sa takyto tablet pouziva hlavne na tvorbu grafiky vo photoshope. O uprave fotiek neviem, mozno narocnejsie retuse.[/QUOTE]
Ahoj, dobrá poznámka, avšak po rozmýšlení jsem si uvědomila, že crashpc má pravdu. Grafický tablet je blbost do té doby, kdy nebudu mít lepší foťák a zvládnutou techniku focení (kompozici atd.) a hlavně úpravu fotek. Tak jsem uvažovala, že by tedy možná šlo koupit nějaké bazarové tělo + nějaký ten objektiv. Nějaké rady?
Rellik (1136)|8.8.2014 15:17
Grafický tablet ení pro úpravy snímků zrovna vhodné řešení. Taky jeden mám pořízený k tomuto účelu, ale po zjištění, že rychlejší je to pomocí klávesnice a myši, jsem ho schoval do šuplíku, kde už odpočívá několik let... Raděj si kup něco jiného co se fotografování týká... ;)
Baji14 (54)|8.8.2014 15:42
Právě proto navrhuji tu bazarovku...
crashpc (541)|8.8.2014 19:29
Koukal jsem i na klasické i na tablety na grafické práce, a pro situaci Baji je to prašť jak uhoď. Potřebuje zdokonalování a řešení někde jinde...
Baji14 (54)|8.8.2014 20:32
Canon 1000D za 2500,- a k tomu koupit z bazaru pevnou 50mm 1,8 to je dohromady cca 4000Kč...
Co vy na to?
jardysa (55)|8.8.2014 21:50
no nevím, zrovna do tohoto stroje z inzerátu bych asi nešel, podle toho popisu si nejsem moc jistý že je v parádním stavu. Asi bych se zkusil podívat na něco jiného ale nevím jaký máš rozpočet.
Ale co se týká grafického tabletu nemůžu s Rellikem souhlasit. Tablet používám už několik let doma i v práci a pro jemné úpravy je určitě přesnější než myš. Držíš jej jako tužku, maluješ jako s tužkou. Řekl bych že pro tyto účely je to přirozenější než myš. Je ale pravda, že na běžné aplikace nebo hry to moc není ;)
Baji14 (54)|8.8.2014 22:07
Rozpočet je 4000,- sice mám momentálně jen cca 2800,- ale to se přes narozeniny nasbírá
jardysa (55)|8.8.2014 22:24
zkusil bych se podívat třeba na http://aukro.cz/vg-canon-eos-450d-s-prislusenstvim-v-dobrem-stavu-i4492049717.html ale spíše ještě chvilku počkat a něco ještě došetřit...
crashpc (541)|8.8.2014 22:44
Jenže s tužkou na tabletu, který má jiné rozlišení nežli fotka na displayi, když nevíš narozdíl od myši kam přesně na pixel klikáš a kolik pixelů ujedeš daným tahem tužky po jiném rozlišení, no bez profesionálního řešení a stejného rozlišení si to neumím představit, jak to může dobře fungovat. A tablet se stylusem jsem vlastnil, není to jen výplod fantazie.
jardysa (55)|10.8.2014 11:52
dovolím si oponovat že na tabletu se netrefíš s přesností jeden pixel. Tak to není. můžeš si vybrat přesně co chceš. Ale měl jsem na mysli grafický tablet http://www.wacom.com/en/us/creative/intuos-pro-m pokud jsi myslel něco jiného tak to je jiná.
crashpc (541)|10.8.2014 12:04
Je to trošku složitější, a píšu to vzhledem k tématu a dotazu tazatelky, o které něco maloučko vím. A tuším, že cena tohoto tabletu převyšuje cenu veškerého ostatního vybavení které má, a že to neudělá tu práci kterou potřebuje lépe, než jiná řešení. - Tablet nefotí... To je tak celé. Tyhle tablety jsou samozřejmě hodně schopné, o tom žádná. :-)
jardysa (55)|10.8.2014 12:10
tak to potom ano. A máš pravdu v tom že tablet nefotí ;)
pas!k (173)|12.8.2014 16:22
Crashpc můžu se zeptat kolik tabletů jsi reálně v praxi zkusil? Nemyslím ty o kterých si něco četl :) tolik zvláštních informací pohromadě už jsem dlouho neviděl...
tlacenka01 (23)|12.8.2014 18:21
mozna ze jsou ty informace zvlastni, ale rozhodne nejsou nepravdive, nebo snad matouci.
delam support spouste lidem a videl jsem spousty lidi, kteri si nejaky ten tablet koupili a pak se tuze divili a budto ho prodali, nebo zalozili do suplicku.
problemy jsou v podstate dva - budto je to tablet, ktery se cpe do usb a ma nahradit krysu s klavesnici (ano, lide, kteri kresli to asi vyuziji, pro 98% obycejnych lidi je to v porovnani s praci s mysi takovy rozdil, ze to po tydnu odlozi) - a pak je tu profesionalni segment. Tablet nedela nic jineho, nez ze umoznuje hybat s kurzorem (a muze byt sebelepsi sw) - pro tvorbu grafiky (skicy, a spol) je to fajn, na upravu fotek je to (dle meho nazoru) uplne k ...rekneme nicemu. treba u nas v praci se koupil cintiq, protoze si nekdo precetl, ze by jim to pomohlo vylepsit praci s grafikou a skoncilo to tak, ze na tom delam vykresy v cadu, protoze jsem jediny, kdo to umi alespon trosku smysluplne vyuzit a nema k tomu odpor. Pokud chcete a jste nekde ze severu severnich cech, mohu vam zapujcit wacom bamboo a muzete si to zkusit sama... garantuji, ze to nepujde a uz vubec na tom nebudete chtit upravovat fotografie.
a v praxi jsem ozkousel spoustu tabletu, to jen pro rypaly.)
crashpc (541)|12.8.2014 18:44
Pašíku, dva testy. U jednoho z nich jsem tablet vlastnil nemálo měsíců, koupeno za své peníze. Možná je to věc názoru, a já to prezentuju jako moc dogma, ale na práce "nekreativní", tzn jen klasické úpravy, jsme se s tabletem nekamarádili. Na práce kreativní, jako třeba malování, už je to lepší, a ještě lepší jest, když má tablet i display, aby člověk přímo pod tužkou viděl, co se mu děje. Kreslit někam, a koukat u toho na monitor, je na některé situace totálně zvrácené. Také se přiznám, že už je to nějaké roky, a že mám ještě pavučinu na mozku, zatímco některé věci už mohou být snažší. Po shlédnutí funkcí tabletů Wacom jsem občas překvapen, ale jak to vidím, pořád to nepovažuju za nic, co by mi JAKKOLI dokázalo zlepšit mé výsledky. Byla by to nulová změna, jen bych měl úžasnou hračku...
jardysa (55)|12.8.2014 19:40
Dovolil bych se zastat tabletu pro práci s fotkou. Máte samozřejmě pravdu v tom že jeho použití na normální práci nebo nedejbože na hry je fakt na nic. Ale na retuš fotek je to parádní věc, grafiku a ostatní kreativní malby nevyjímaje. Dělám na tabletu jak v práci tak i doma a zvlášť u retuše mi přijde pero přirozenější než myš. Vždyť pokud se retušovaly negativy nebo pozitivy tak se myš nepoužívala :). Je ale pravda že to chce cvik, první pokusy byly děs.
crashpc (541)|12.8.2014 20:28
Ano, umím si to představit na některé konkrétní aspekty, a chce to také super cvik v tom, nemít problém pendlovat mezi myší a tabletem, popřípadě vždy překousnout neduh jednoho z vybraných zařízení. Mě se to nějak nepovedlo, možná dělám špatnou referenci. Ale také nekreslím...
jardysa (55)|12.8.2014 21:14
ale to ne, neděláš špatnou referenci, máš s tím jiné zkušenosti. Grafiku také nedělám, ale někteří co s tím dovedou...
pas!k (173)|13.8.2014 07:21
Ja mam pomerne obyc genius uz nevim kolik stal neco kolem 4 tisic je to dlouho co jsem to kupoval .. strka s eto do usb .. a uprimne asi bych se opravdu divil cislu v hodinach kolik mi to za tech par let usporilo casu .. treba u takove funkce v ps "zaplata" delat to mysi tak jsem asi bez prstu :D Jasne je to o tom kdo to na to chce pouzivat .. pokud ovsem budu trochu pravidelne delat nejake zasahy v ps tablet se vyplati .. a to nemluvim o tom ze se to mnohem lepe ovlada ... priblizeni posun fotky .. definice nastroju na panelovem tlacitku ... atd atd ..
A co vubec nechapu proc resite kde je mys a kde je tablet .. je snad jasny ze tablet mam pred sebou a mys po prave (u levaku leve) ruky ne ? A pouziti tabletu na hry ? Proc by probha nekdo neco takoveho delal ? Zvyknout si na to ovladat pero je otazka par dni .. a ano kazdemu kdo to drzi v ruce poprve to prijde divne ... ale prirovnal bych to k tomu kdyz clovek poprve v zivote vzal do ruky mys .. je to totez... navic vetsina tabletu i tech starsi ma dnes sw do ktereho si muzete naprogramovat libovolny pocet zkratek ktere jdou za sebe .. v kombinaci s predefinovanymi akcemi v ps ktere jsou taktez pod zkratkami opet uber nastroj ... ano chce to se zajimat .. chce to zkouset a ze zacatku to chce si zvykat .. ale pokud se clovek nenecha odradit tim z eje to neco jineho nez mys a trochu jinak se to ovlada ma v rukou opravdu hodne uzitencou vec ..