Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: UZ nebo CSC?

Neregistrovaný (0)|16.8.2014 00:29
Tazatel: Pavel

Znění dotazu: Dobrý den,

je to trochu divný uprostřed srpna, ale potřeboval bych poradit s výběrem fotoaparátu k Vánocům :-). Čeká mě zkouška a jako motivaci mám slíben fotoaparát. Prostě se mi blbě usíná, hlavou mi běhají různé možnosti a já chci mít jasno! Byl bych vděčný, kdyby se mi s vaší pomocí podařilo výběr zúžit a čas rozhodne.

Abych nastínil situaci. Rád se toulám přírodou, tudíž hlavním motivem je krajina a zvěř. Občas přítelkyně, něco z dovolené a nějaký festival. Prostě všehochuť. To vše v současnoti "zvládá" stařičká Minolta Dimage Z10.

Od nové výbavy si slibuji především kvalitní výstup i za horších světelných podmínek. Základními kritérii tedy jsou: kvalitní výstup, ohnisko alespoň 300 mm, dobrá světelnost a relativně vysoká kompaktnost. Zapomněl bych na cenu - max. 13 000,- (trochu si zahrajeme na vědmy, jaké budou ceny v listopadu :-D)

Z výše uvedených důvodů jsem vyloučil profesionální kompakty (ohnisko) a DSLR (kompaktnost). Tudíž se dostávám do sfér CSC a ultrazoomů. V mé cenové kategorii (s ohledem na čas, snad) je kvalitnější (co jsem našel) Stylus 1. Z CSC se mi velmi zamlouvá set E-PL5 + 14-42mm II R + 40-150mm R.

Konečně se dostávám k otázkám. Máte jiné favority? Vybral jsem správně? Jestli ano, z čeho poleze kvalitnější výstup? Lze E-PL5 pořídit s kvalitnějším objektivem, aby pokryl toto ohnisko (za stanovenou cenu)?

Vím, je zde jedna velká proměnná - cena předvánočních prodejů. Ale přeci jen to není zas tak dlouho..

Děkuji vám za váš čas, už jen za ten strávený čtením otázky, koukám, že jsem se rozepsal..
rousini (738)|16.8.2014 08:36
Dobře, že ses rozepsal. Podle mě (určitě jsem na něco zapomněl) máš málo peněz na svoje požadavky. Stylus 1 má malý čip, tam moc kvalitní výstup nevidím a naopak dlouhý Olympusí seťák je bída. Ty setový skla zdaleka neobslouží možnosti snímače. Až když tomu nasadíš 20/2, 12 - 40/2,8, 45/1,8, 75/1,8 tak uvidíš požadovaný výstup. To jsou ale sklíčka za dvacku jedno...
Slušný UZ je RX10 nebo FZ1000. Ale ta cena...
Buď slevíš z ohniska a koupíš E-PL5 seťák + Sigma 60/2,8 (super sklo zadarmo) nebo Stylus1, který nebude špatný, ale těch detailů v kresbě bude oproti CSC "pohříchu".
Ještě je tu možnost koupit redukci a k tomu nějaké manuální dlouhé sklo. Já mám takhle 135mm (270 přepoč.) TAIR. Jenže to váží 0,6kg a ostření + clona se musí provádět růčo...
Komo (840)|16.8.2014 08:52
Stylus 1 je predsa cez limit.
nharko (6)|16.8.2014 09:30
To Komo
Vím, zařadil jsem ho s vidinou, že před Vánoci by se někde (třeba o black friday) mohl objevit kolem 14 000 Kč.

To rousini
Trochu jsem si myslel, že to bude shazovat rozpočet. Vzhledem k tomu, co píšeš, bych vyloučil Stylus kvůli výstupu. FZ1000 bych bral hned, ale jak říkáš, ta cena.. Pak zbývá tedy low-end CSC. Tělo bych viděl na Olympus E-PL5. Jen dořešit kombinaci skel, abych dostal slušný výstup, ohnisko alespoň těch 300 mm (kolikrát mi Minolta v mé situaci s 290 je malá) a vešel se do ceny.. no.. tak si připlatim.. do 15 000 Kč.

Shrnuto podtrženo - hledám možnosti, jak KVALITNĚ pokrýt ohnisko do 300 mm (optimálně 400, ale v dané ceně nejspíš nereálný) k tělu E-PL5. Vše do 15 000 Kč (strop!). Nebráním se objektivům z bazarů. Preferoval bych 2 objektivy, abych měl jedno kratší, kompaktnější. Na tom ale nelpím. Snad jsem nic nezapomněl, kdyžtak to vyplyne diskuzí..
rousini (738)|16.8.2014 10:03
Já dlouhý ohniska moc nevyužívám a tudíž neporadím. Na druhou stranu není problém vygooglit seznam skel pro MFT (oly, Pan), tam si vybírat a číst recenze. Pak zbude jen natrefit to v bazaru a aby se to vešlo do limitu...
kultus (1295)|16.8.2014 10:43
No to mas tezky, ja mel sony NEX (APS-C) + 55-210mm (prepoct.315mm) a rekl bych ze i to by bylo vyslovene na tu zver malo. Ptaky jsou male a je tezsi se jim priblizit, pak zbyva docela velky orez. Jina zver je nekdy jeste vice plavha...Samozrejme oproti minolte by sis dost polepsil i treba FZ200, ale kdyz uz mas moznost dat vic penez a nechces zrcadlo byla by skoda nejit do CSC. Jak tady nekdo psal, na kvalitnejsi objektiv by to chtelo vic penez, na druhou stranu si vygoogli fotky z toho 40-150mm urcite ti to bude na zacatek stacit a mozna i pak. Jde o to, ze tady radici uz maji lecos za sebou a jsou tudiz narocnejsi...tak si zatim googli a udelej si na objektiv vlastni nazor, stahuj RAWy nebo alespon jpegy v plnem rozliseni a prohlizej doma, uvidis sam jak na tom objektiv je. Kazdy ma jiny kvalitativni strop...
Komo (840)|16.8.2014 11:06
Suhlasim s kultusom. Kazdy moze mat ine naroky na kvalitu. Mozno by ti ten 40-150 aj stacil.
Mal by som este jednu radu, asi nie popularnu. Ak si presvedceny o tom, ze FZ1000 by bolo to prave orechove, tak dosetri a kup. Budes spokojny a vec ti dlho vydrzi, takze vyssia pociatocna investicia sa v konecnom dosledku oplati.
nharko (6)|16.8.2014 11:17
Děkuji všem za postřehy a cenné rady. Na 90 % půjdu do CSC, nejspíš E-PL5. Teď jen hledat a porovnávat ty objektivy.. Možná si vystačím se setovými, možná ne. To uvidím, až se pořádně porozhlídnu. Kdybych pokukoval po nějakých lepších kouscích, tak bych se měl podle zdější recenze zaměřit na stabilizované od Panasonicu? Takže buď si vystačím se setem nebo najdu výhodnou koupi s lepším objektivem od Panasonicu..
rousini (738)|16.8.2014 11:53
Panasonic používá optickou stabilizaci v objektivu (ta bývá účinnější), Olympus mechanicky stabilizovaný čip (stabilizuješ libovolný objektiv). Potom v menu aparátu musiš zvolit nebo na těle objektivu vypnout stabilizaci.
nharko (6)|16.8.2014 12:05
Takže když zvolím nestabilizovaný objektiv Olympusu se zaplou mechanickou stabilizací čipu nebo stabilizovaný objektiv Panasonicu s vyplou stabilizací čipu, lepšího účinku dosáhnu s Panasonicem. Rozumím tomu správně? Žádné markantní cenové rozdíly jsem mezi nimi letmým prohlídnutím e-shopů neviděl, tudíž výhodnější pravděpodobně bude koupit Panasonic, že?

Moc děkuji za trpělivost s mými myšlenkovými pochody, jsem spíše pokročilejší amatér, tak se raději vždy ujistím..
rousini (738)|16.8.2014 12:25
No určitě účinek stabilizace nebude horší, respektive máš furt možnost použít mech. stabilizaci a budeš na svých... Olympus do některých těl (E-M1, E-M5, E-P5) montuje 5 osou stabilizaci a uvádí účinek 5EV a tam už to kvalitativní rozdělení opt/mech nemusí platit. Do hry, ale vstupuje další faktor a to je rychlost ostření. To je vyloženě záležitost objektivu a třeba opticky vynikající Panasonic 20/1,7 je v tomto ohledu lenoch. Takže na to se soustřeď taky. Pokud to bude málo světelný tele, tak v podstatě focení na plnou díru bude furt znamenat schopnost ostřit + expoziční hodnoty ve špatných světelných podmínkách...
nharko (6)|17.8.2014 14:40
Neměl jsem tolik času vše projít, ale vychází mi 2 možnosti.

A) Koupim set s objektivy 14-40 mm II R + 40-150 mm R.
B) Koupim stejný set, dlouhý objektiv prodám, tudíž budu mít 14-40 mm II R a cca 7 000 Kč na nákup delšího objektivu (15 000 [rozpočet]- 12 000 [PC setu] + 4 000 [prodej delšího objektivu]).

Lze pořídit do 7 000 Kč kvalitnější objektiv než setový 40-150 mm R? Z novějších nejspíš ne (byť bazarový), ale co možnost redukce + manuální pevný tele? Zná někdo takový, který by měl lepší výstup, ohnisko třeba 200 mm (400 po přepočtu) a lze na něj narazit v bazaru v cenovém limitu 7 000 Kč?
rousini (738)|17.8.2014 15:12
Toho setovýho telete budeš mít problém se zbavit. POčítej s cenou 2000Kč a to ještě bude trvat. Po tom skle není poptávka. Ale v těch setech je teď myslím bez příplatku, tak proč to nevzít...
Zadej do googlu objektiv M42 200mm a čti. Třeba tady http://www.canonklub.cz/clanek/pouzivani-starickych-objektivu-m42-na-canonu-iv-zaver#.U_Co72NR7tQ
Milan Šurkala (3381)|17.8.2014 15:35
No já si třeba teď koupil Jupiter-21M (200mm F4) za 1350Kč. Jen je to obrovská kilová kráva (opticky ale docela pěkný kousek). Tyhle starší 200mm F4 pevné manuální objektivy jsou velmi levné a do tří tisíc (i jiné patice a bajonety) seženeš docela v pohodě včetně poštovného z eBay (v ČR i do dvou tisíc).
nharko (6)|17.8.2014 16:24
Děkuji vám oběma. Určitě pročtu a to by bylo, abych něco nevybral. Takže děkuji všem zúčastněným za příspěvky, na 99 % skončím u E-PL5 se setovým 14-40 mm a k tomu dokoupím manuální 200 mm teleobjektiv. Pro mě asi nejlepší volba. Kdybych měl časem nějakou otázku, vím, kam se obrátit. Ještě jednou děkuji.
rousini (738)|17.8.2014 19:00
No, nz. Kdybys měl větší rozpočet stálo by za zvážení i ergonomičtější tělo. Nechtěl bys třeba Panasonic G6? On kromě videa asi není v ničem lepší, ale je to kus těla. Uvědom si, že s plackou E-PL5 a kilovým objektivem se budeš proklínat...
Holota1 (15)|17.8.2014 20:49
Ahoj, mám starší verzi E-PL3 v setu 14-42 a 40-150. S ostrostí a kvalitou obrazu z ze 150ky nemám problém nicméně to ohnisko je spíš na ZOO než na wildlife.. Co mi na PL3 vadí je již zmiňovaná ergonomie. V kombinaci s maximálně vyzůmovaným objektivem již není držení moc příjemné a tady se bavíte o větších a těžších objektivech než 40-150.. necméně pl5 by na tom měla být o něco lépe má malý grip mělo by být možné na ni přidělat větší. Každopádně doporučuji předem vyzkoušet s nějakým těžším objektivem.
P6150291.JPG P6150334.JPG P5036252.JPG
Milan Šurkala (3381)|17.8.2014 21:33
No já musím říct, že i na hledáčkové NX11 je ten kilový Jupiter docela peklo. Ale ono některé další 200mm objektivy jsou o něco lehčí.
aragonn (55)|17.8.2014 22:33
Já mám G6 a jako základ 14-140mm nová verze a váha i držení je ok mohu doporučit video vynikající fotky průměr.
Milan Šurkala (3381)|18.8.2014 00:16
Pokud mu ohniskem nestačí 40-150mm, asi mu nebude stačit 14-140mm. 14-140mm váží 265 gramů, třeba ten Jupiter 200/4 váží 980 gramů a to je sakra rozdíl v komfortu držení. Osobně bych ale zkusil mrknout na něco s autofokusem a myslím, že taková E-PL5 by mohla výborně fungovat s Panasonicem 45-200mm, což dá výsledných 400mm s autofokusem i stabilizací. Stojí zhruba 7500 Kč. Pak jsou tu ještě možnosti Olympus 75-300mm, ale ten má příšernou světelnost za 15 tisíc a Panasonic 100-300mm s lepší světelností za 12500 Kč, což už je hodně přes limit, ale zas to dá přepočtených 600mm. No a pokud se chce šetřit, nevadí manuální ostření a žádný zoom, ale jen pevné ohnisko, pak staré objektivy za zhruba 2000 Kč + redukce do 500 nabídnou solidní zábavu při lepší světelnosti F4.

Takže já osobně doporučuji rozhodovat se mezi starým sklem 200/4 a novým Panasonicem 45-200mm a spíše bych se v tomto případě přikláněl k variantě číslo 2 (já mám třeba obě možnosti, jak autofokus 50-200mm/F4-5,6. tak manuální 200/4 - někdy si člověk chce hrát, někdy chce zas komfort).
nharko (6)|18.8.2014 09:20
Tak vám děkuji za podněty k přemýšlení, pěkně jste mi zamotali hlavu :-). To je jen dobře.. Zvážil jsem snad všechny možnosti i s příslušenstvím, které spolu s aparátem pořídím. Jsem pevně rozhodnut pro PEN. Vycházejí mi dvě možnosti. Tedy pokud jsem správně vypozoroval, že jediné rozdíly mezi E-PL5 a E-PM2 jsou výklopný dotykový displej a rozměry. Pořídím tedy:

A) E-PL5 + 14-40 mm II R + 40-150 R mm + příslušenství s tím, že si takto vystačím nebo
B) E-PM2 + 14-40 mm II R + 40-150 R mm + Jupiter 21M (na fotolabu je pěkný set i s příslušenstvím, budu mít AF tele a Jupiter nasadím podle toho, jak mi sedne [myslím, že s ním nebudu mít problém])

Varianta B se mi dost zamlouvá a pokud mi jí nikdo nevymluví, volba je jasná. Jen budu muset jednat rychleji, než jsem si myslel, jelikož se jedná o doprodej.
Kissofdark (95)|22.8.2014 09:35
Zdravím, mám E-PM2 a naprostá spokojenost - koupila jsem s oběma seťákama (14-42 + 40-150). A na ebay jsem si doobjednala 2 skla od Sigmy. Naprosto vyhovující a levnější varianta oproti E-PL5;)