Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Stabilta staivu

Begy_cz (537)|31.8.2014 18:59
Jezdím hodně(převážně) na motorce, takže jsem hledal stativ který má ve složeném stavu na délku max 45cm (aby se vešel do kufru motorky). Takže 4 sekční nohy jsou asi jasný.

Trávil jsem nějakou chvilku v Megapixelu a zkoušel i mino mé požadavky. Dost mě zarazilo že snad všechny stativy se neuvěřitelně třesou. Zkoušel jsem i karbonový atd...
Měl jsem nasazený můj D5000 a 55-200VR
Když jsem do jakéhokoli stativu "drnknul" bylo vidět že se třese obraz v hledáčku klidně hodně přes vteřinu, u karbonových to bylo pravidelně nejdýl.
Dost mě to zarazilo. Mám doma i hujdu od Hamy (Star 61) za 450Kč a musím přiznat že ustálení obrazu je otázkou okamžiku.

Odborný prodejce do mě hustil že to že se tak dlouho klepou je přece správně, pohlcují tím vibrace. Všelijakým těmhle prodejcům jsem nikdy moc nevěřil a tyhle řeči mě v tom jen utvrzují.
Nebo se pletu?
Jak to vlastně má být?

PS
Jen dodávám že tu tragickou plastovou hlavu na tý Hamě jsem nahradil o něco použitelnější kulovkou z Ebay http://www.ebay.com/itm/Beike-BK-03-Camera-Aluminum-Tripod-Ball-Head-Ballhead-1-4-Screw-/331166191073?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d1b0b0de1
crashpc (541)|31.8.2014 19:13
Ahoj. No sám jsem si stativy v Megapixelu zkoušel, a to i modely za krvavější peníze, a mám stejné poznatky. Klepe se to všechno. Lepší stativy samozřejmě málo, ale je to dost na to, aby to ve výstupu bylo vidět. Tak jsem se smířil s levnějším Triopo, který podle mě není horší. Nemůžeš ale od toho čekat zázraky. Prostě to není dvoumetráková traverza. Je potřeba mít opravdu fest hlavu, na stativ navěsit další závaží, a zbytek nějak polknout. tak to prostě je.
Další věc je, že metody zjišťování tlumení vibrací, se kterými se fotoaparát běžně potýká nejsou nic, co bys mohl vyřešit poklepem nebo zatlačením rukou. Do fotoaparátu se necvrnká, a myslím že šok od závěrky zdaleka neudělá ani intenzitou ani časově tak velkou paseku, jako když zkoušíš stativ rukou. Tam jde o dost jiný druh vibrací, které jentak nepoznáš. Jen poznamenám, že nejsem ohledně tohoto žádný profík ani materiálový expert, ale po zkušenostech s reálnými produkty, pročtení pár funfovanějších recenzí s měřeními jsem došel k závěru, že pro smrtelníky za normální peníze to tak prostě je. Takže jediné co udělám je, že za ty peníze vřele doporučím Triopo. Podle mého názoru to strčí všechny ty Manfrotta a Velbody a plno Vanguardů do kapsy. Gitzo je na tom o kousek lépe, páč Triopo je obšlehnuté Gitzo s lepšími materiály, ale kdo to má platit, když je to jen na "hraní".
Begy_cz (537)|31.8.2014 19:29
Triopo jsem měl taky v ruce, ale bohužel neseděly mě rozměry (těch max 45cm na délku)
Prodejce mě před Triopem varoval, že prý to je polskej šm..d a mají s nimi dost reklamací. Ale jak jsem psal prodejcům obecně dost nedůvěřuju.

Jinak jasně že takovýhle pecky (drnkání) stativ běžně nemusí ustát, ale stále to svědčí o samotné konstrukci, neboli náchylnosti se rozvibrovat. Asi je to dáno tím, že u toho Hamáckýco se po středové tyči posouvají výztuhy - tím dojde k ohromnému zpevnění.
crashpc (541)|31.8.2014 20:01
Nevím jaké všechny modely dělají. Přijde mi divné, že by nevyráběli nic do 45cm. S kvalitou nemůžu soudit. Můj kousek vypadá a funguje milionkrát lépe než všecko od Hama, Velbon a podobně. Snad bude držet. No, myslel jsem, že je to čínská kopie, ne polská... :-)
No, nějak mi není jasné jak může jakákoli Hama být pevnější. Už jsem toho od nich v ruce měl dost, a to i se středovými výztuhami, a nebylo to ani k smíchu, o kolik horší to bylo. Je mi to velmi divné to co píšeš, ale možné je všecko.
Begy_cz (537)|31.8.2014 21:21
takhle... já se zjevil v Megapixelu tři dny před odjezdem do Rumunska :D - takže jsem koukal po věcech co měli zrovna skladem. Možná jsem to nenapsal úplně jak jsem myslel. Ta Hama se po "klepnutí" do foťáku atd... uklidní (přestane klepat) opravdu velice rychle. Rozhodně rychleji než třeba i karbony za 8tis co jsem zkoušel.
Volba nakonec padla na Manfotto MK394. Je to sice takovej... žádnej zázrak, ale na cestování a kouř co to na motorce dostává to snad chvilku bude stačit.
Jen jsem opět sundal tu nesmyslnou hlavičku a nasadil onu kulovku z Ebay. Takže jsem si v podstatě koupil za 1800 jen nohy :D
Každopádně můžu říct, že Hama se oproti tomu Manfrottu uklidní/přestane klepat sakra rychlejc.

Zkoušel jsem to i doma na zahradě. Nastavil jsem expozici na 2 vteřiny a dupnul na zem vedle stativu. Na Hamácký hujdě byla fotka ostřejší.
V podstatě porovnávám samotný nohy, na obou používám jednu a tu samou hlavu. Neber v potaz tu Hamáckou gumovou, která zkončila už před rokem v koši
crashpc (541)|31.8.2014 22:16
To je velmi zajímavé, ale může být. Asi si na zahradě taky zadupu. ;-)
miissanek (13)|2.9.2014 05:28
Já mám doma Velbona (dvoukilovej macek, složenej má přes 60 čísel) a Vanguarda (45cm a něco přes kilo, ideální na turistiku). Když ale s nima fotím, chodím kolem nich po špičkách a rozhodně NEDUPU. Výsledky jsou pak více než uspokojivé.
Begy_cz (537)|2.9.2014 06:54
V klidu může stativovat i kus klacku - sorry za rýpanec.
Zkouším si předstravit jak se bude chovat stativ třeba ve větru nebo dalších stížených podmínkách. Skusím někdy udělat testík tý Hamy a Manfotta

PS:
Rád fotím dlouhý expozice, naposledy třeba věčné ohně v rumunsku, kdy byla expoziční doba kolem 1,5 minuty. Foukal tam proměnlivý větřík. Abych se přiznal, koukal jsem na stativ dooost nedůvěřivě.
miissanek (13)|2.9.2014 13:10
Myslím, že kdyby ti v takovém případě kolem stativu přeběhlo stádo krav (bez urážky), byl by na to i Velbon nebo Triopo za 20000 krátkej :-)
Fotil jsem onehdá "pomalou vodu" se stativem HamaStar 700, expozice 5-8s, vzduch se ani nepohnul a já taky radši nedýchal, přeci jen zrcadlovka (D5100+18-105) a chatrná Hama. Ale ustála to a většina obrázků perfekt.
Tu samou 5100+18-105 jsem použil letos v zimě při focení noční Prahy, ovšem na Velbonu Sherpa 250 bez závaží. Chvílema trochu foukalo, časy 8-15s a většina obrázků taky OK. Ustál i kolem jedoucí tramvaj na nábřeží při focení Hradčan.
Begy_cz (537)|2.9.2014 14:33
pokud to shrnu
"lepší" nohy mají rozhodně lepší provedení. Mě jde stále spíš o samotnou stabilitu. Tady upřímně přiznávám jsem dost překvapený/zaskočený. Co se týče samotné stability fakt nevidím rozdíl mezi hujdou od Hamy a třeba i karbonovýma nohama za osmičku. Ba naopak - i super nohy mě osobně zatím přijdou paradoxně co se týče stability horší...

bavíme se stále doufám jen o nohách, Hamáckou gumovou hlavu komentovat nehodlám