Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

přechod z D5000 na D7000

Begy_cz (537)|7.9.2014 12:44
při motodovolený v Rumunsku mě upadnul v pouzdru foťák na zem. Teprve dnes jsem zjistil prasklinu od hledáčku podél celé levé strany patice blesku a zkroucenou patici blesku. Sice vše funguje jak má ale...
Už delší dobu si pohrávám s myšlenkou přejít o kousek výš a pořídit D7000.
7100 asi vynechám, stojí stále příliš mnoho a prznit jí setovými objektivy mě taky nepřijde moc duchaplný.

takže střádám nějaké info o D7000
má lowpass filtr??? - nějak to nemůžu nikde dohledat
rozlišení LCD - oproti mým zoufalým současným 0,23Mpx počítám bude asi lepší :D
joeh (3352)|7.9.2014 13:17
- ano má low pass filter, LCD 0,9Mpx.
kubusf (49)|7.9.2014 21:25
no to jsem zvědav, jak tohle rozlouskneš.. osobně fotím taky 5000kou a zahrávám si s podobným nápadem. Mně zatím slouží - tak mně k řešení nic netlačí, ale poposunul bych se v rychlosti sekvencí, vyšší rozlišení by ta moje sklíčka taky ještě zvládla.. Spíš než nové tělo bych potřeboval lepší objektivy....ale nechci to řešit dokud nemám dobudoucna jasno. Třebas mi to ještě pár let bude fotit. 7000ka se mi líbí, trošku mně odrazuje nepolohovatelný LCD...jsem si nějak zvykl.. :-))) Jakpak to všichni s takovým pevným LCD dělají? ...nikde jsem nikoho na louce plazit se dlouho neviděl ;-). Jo....asi by to mělo lepší nejen LCD, ( ovšem to nevím na co...pokud si náhled velikosti A2 prohlížíš na LCD stejně poznáš prd ) ale taky lepší hledáček - to poznáš jistě a je to odolné proti vlhku ( 7000 ) Taky je to i "kapánek" těžší...ale zase to něco vydrží.
Apropo.... má to náhon na ostření objektivů, které AF na 5000 neobslouží..to by bylo jistě použitelné a příjemné. Rozšířilo by to možnosti a to i ve sféře kde se za skla nedávají desetitisíce. Přibylo by taky ostřících bodů. U 7000 se ale hodně psalo o FF a BF...nevím, jak je to seriozní problém, ale řešilo to víc lidí- tak to asi existuje.
mrkni na Nikon klub - tam se o tom D 7000 v diskusi určitě kolegové rozepsali a vím, že tím i fotí tak by se daly nabrat nějaké myšlenky...
ahoj
F
Begy_cz (537)|8.9.2014 06:44
mě taky slouží, té prasklinky jsem si všimnul asi po 14ti dnech. Spíš to byl ten poslední impuls, který mne rozhoupal udělat upgrade.
Samozřejmě jsem si dával vedle sebe plusy a mínusy.
Mezi mínusy určitě cena (i když to je věc názoru) a i onen polohovatelný display - taky jsem si na něj neuvěřitelně zvyknul. Focení z míst kam se musím nějak zkroutit bylo s ním o poznání jednodušší.
Pak následují jen samá pozitiva :D

původně jsem si pohrával i s myšlenkou D90 - ale ta má tuším stejný chip jako D5000 (minimálně podle rozlišení). Takže tady bych si výstupem nepomohl
Sakini (1174)|8.9.2014 12:01
Z 5000 na 7000, to je slušný skok - sám jsem ho provedl před pár lety, a při dnešní ceně sedmitisícovky je to už mnohem lehčí rozhodnutí. Výklopný displej samozřejmě chvíli chybět bude, ale proti všem těm výhodám nemá šanci - hledáček výrazně větší a jasnější, ostření o pár tříd výš, ISO výkon dovolí mnohem víc (mám i řadu fotek s ISO6400 v tmavé hale, které na web a 10x15 jsou normálně použitelné), ovládání komfortní a úplně jinde, a odolnost tanku. Sice není oficiálně deklarovaný jako utěsněný, ale fotit s ním v plném dešti nebyl nikdy problém, a mechanicky enormně solidní. Náhon pro staré objektivy, dva sloty pro kartu, možnost bateriového gripu, to prostě i přes svůj věk není žádná stará herka. Tady se už o něm něco napsalo...
Rozšířené problémy byly dva: mastnota na senzoru (když se při intenzivnějším focení zrychleně rozpohyboval mechanizmus uvnitř, zahřálo se aplikované mazivo a rozprašovalo na senzor, po vyčištění se klidně ty skvrny objevovaly znovu a za určitých podmínek to na fotkách byly vidět) a nepřesnost AF která se často ani nedala doladit. Oba problémy postihovaly kusy hlavně v počátku výroby, a to ne všechny, později se to vytrácelo. Olej si časem sedl a u novějších kusů ten problém zmizel (evidentně byl potichu vyřešen), autofokus byl někdy problém ale většinou stačilo jemně doladit, a i toto později přestalo být tak intenzivní. Já měl štěstí na bezproblémový kousek, ostatně to znečištění není problém vyčistit, a autofokus při koupi vyzkoušet (dokonalou přesnost nelze očekávat u žádné zrcadlovky už z principu). Kdo dnes koupí nový z pozdní výroby, nemusí se bát ani jednoho, celkově je poměr počtu postižených uživatelů k počtu prodaných kusů (a že to je hodně úspěšný foťák) spíš zlomkový.
Každopádně si hodně pomůžete, a buďte rádi že si ho teď můžete koupit za osmnáct tisíc ;-), já za něj dal kdysi třicet.
Begy_cz (537)|8.9.2014 15:35
přiznávám nijak extra jsem to nestudoval. chybu autofokusu opravili jinou revizí firmware?
Sakini (1174)|8.9.2014 19:04
Nikon řešící něco zásadního firmwary - ta představa mě pobavila... Ne, jen se poučili a začali ho dělat líp, v tomhle případě to byla spíš hardwarová záležitost a kvalita výstupní kontroly - traduje se chyba při sestavování kdy byl u jedné série použit postup pro D90, a došlo k chybné kalibraci. Oni většinou nic nepřiznají a potichu to řeší, až skandální prachovka D600 a kopání Číňanů které ovlivnilo hodnotu akcií Nikonu (poté co je veřejně poplila čínská televize) je donutila sklonit hlavu a přiznat fail. U D7000 byly největší problémy po znovuzprovoznění výrobní linky, kterou jim v Thajsku spláchly povodně (kvůli tomu 7k nějaký měsíc vůbec nebyla k mání), zřejmě pak měli problémy s kvalitou a postupně to dali do pořádku. Problém AF nebyl že by generálně byl špatný nebo vadný, ale že byl špatně sladěný a nedal se nastavit pomocí jemného doladění které nemá až tak velký rozsah. Řešilo to sladění těla a objektivu v servisu (bylo třeba rekalibrovat senzor AF), k čemuž se oboje muselo poslat tamtéž, a to je pro dost lidí hodně nepříjemný fakt (zvlášť při rychlosti českého Nikonu). Ne že by takové sladění nepotřebovaly zrcadlovky jiných značek (typicky s objektivy třetích stran, například taková Sigma 30/1.4 se musela štelovat prakticky neustále), ale v tomhle případě bylo markantní že si to tělo nerozumělo ani s Nikkory. Každopádně to nebylo tolik kusů jak by se z diskuzí zdálo, po nějaké chvíli se nové zmínky o tomto problému přestaly objevovat, a zbyla jen ústní tradice "nepoužitelného D7000". Dnes prodávané kusy už jsou bezproblémové, a není třeba se jich bát, ostatně vyrobilo se jich dost přes půl milionu, a proti tomu pár set postižených uživatelů po celém světě je opravdu drobek.
kubusf (49)|9.9.2014 06:39
..ještě by se dalo k těm velkým plusům přidat , že 7000ka má stavový display. Na D 5000 mívám LCD z důvodu ochrany prakticky stále otočený sklem dovnitř a úplně bytostně nesnáším, že když chci něco nastavit tak musím vše rozpakovat, pak vstoupit do toho pološíleného menu a tam to vyhledávat..občas to navíc zhasne, než to nalistuju - to bych dycky vyrostl... :-/ Pokud koupíš D7000 určitě i hodně od tohohle oddechneš. Přeju ať dobře vybereš a sobě ať tu 7000ku vyrábí ještě aspoň rok... :-))))))
Begy_cz (537)|9.9.2014 08:27
stavový display je jasná věc :)
A Nikoňácký menu... mě přijde vcelku šílený, jakoby zamrzli v minulým tisíciletí. Ale co jsem si hrál na prodejně s 7100 tak je to zřejmě stále standard.