Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Canon PowerShot S120

Neregistrovaný (0)|17.9.2014 22:46
Tazatel: Patrik

Znění dotazu: Poprosil by som nazor na Canon PowerShot S120 -rozmyslam nad kupou , kto s nim ma skusenost.
Potrebujem to na normalne rodinne fotenie/ - stale sa tu spomina nikon p330-340 a olympus XZ 10 -mam si vybrat radsej nejaky z nich?

dakujem
crashpc (541)|18.9.2014 04:57
Záleží na konkrétnějších potřebách a představách. Max. Velikost, cena, atd. Osobně bych z kompaktů doporučil Sony RX100
Neregistrovaný (0)|18.9.2014 16:44
rx 100 je fotoaparat uz nad moj rozpocet. Ide mi o to v cene do cca300euro kupit nieco co ked mi cvakne aspon trocha sa to priblizi "fotke". Zaostri to aj pri horsich svetelnych podmienkach , nebudem musiet 2mesiace studovat manual aby som nieco odfotil a s casu nacas natocil nejakych 10-15minut videa kedze mam male deti. Skratka "za malo penazi vela muzika":-) pokial to pojde. Na vyber je tak vela automatov , ze sa v tom laik straca a potrebuje poradit. Cital som tu par recenzii ale nenasiel som nejaku odozvu na ten canon PowerShot S120. Tak som sa chcel poradit ci to nie je spatna volba ,alebo ci si teda radsej vybrat ten olympus xz-10-nikon P330/340.
crashpc (541)|18.9.2014 17:34
To musí mít nějaké specifické důvody, a já bych těmto fotoaparátům takový kredit nedal. To spíš Olympus XZ-2. To je moc hezký stroj. Nemá moc zoomu, ale za to se odmění kvalitou výstupu.
kolyy (1542)|18.9.2014 19:15
Ja by som sa tiež pridal k tomu, čo už naznačil crashpc, a to zvážiť aká veľkosť aparátu je prijateľná. Ono totiž platia rovnice viac svetla=vyššia kvalita a viac svetla=väčší čip+objektív. Potom je niekoľko možností v Tvojej cene (ak vylúčime lacné šumítka):

1) Prémiové vreckové kompakty - trochu nadpriemerný čip oproti základným šumítkam, svetelnejší a kvalitnejší objektív. Canon S120 je v tejto kategórii. Asi to nie je úplne zlá voľba, aj keď mne to za tú cenu nepríde nejako úchvatné. Do Tvojej ceny sa vojde ešte Nikon P330/340 a Olympus XZ-10.

2) Prémiové kompakty (nevreckové). Rovnaký čip ako 1), ešte svetelnejší objektív a vyspelejšie ovládanie. Tu patrí Olympus XZ-2.

3) Kompakty s výmennými objektívmi. Veľký čip (cca 5-8x väčší ako 1 a 2), ale v základe nie tak svetelný objektív. Objektívy sa dajú dokúpiť a meniť. S menšími objektívmi sa veľkosť blíži k 2), s bežným zoomom sú ale už v priemere o niečo väčšie. Tu sa Ti vojde Olympus E-PM2 alebo Canon EOS-M.

4) Lacné zrkadlovky alebo kompakty s výmennými objektívmi v štýle zrkadlovka. Čipy a objektívy ako v 3), naviac hľadáčik. Podstatná váha a veľkosť. Tu máš Sony A3000 (kompakt v štýle zrkadlovky), tesne nad začína niekoľko skutočných zrkadloviek+setový objektív.

Okrem kvality výstupu a veľkosti sa doporučujem zamyslieť na nárokmi na ostrenie, t.j. či chceš fotiť veci v pohybe - napr.šport, zvieratá, deti. Rýchle ostrenie je doména zrkadloviek s fázovým ostrením, kompakty s výmennými objektívmi sa snažia doťahovať, kým bežné kompakty sú niekde za tým.

Keď chceš super krátku (až zkratkovitú radu) radu - pokiaľ vreckovosť nie je podmienka kúp Olympus E-PM2, už v základe je to super a neskôr možno pridáš objektívy, ktorými to môžeš posunúť na úplne iný level. Ak chceš niečo vreckové, tak je to ťažšie a dá sa rozvinúť diskusia. S120 určite nie je zlá voľba ale XZ-10 a P330 sú lacnejšie, pričom však každý má svoje muchy.
Neregistrovaný (0)|19.9.2014 10:06
Ďakujem pekne za odpovede. Ten Olympus E-PM2 vyzera fatk dobre aj cena je prijatelna -na nemenovanom internetovom obchode k nemu v cene do 300e davaju aj pamatovu kartu a druhu baterku ako bonus. Su len 2 veci co ma brzdia, - rozmer s tym maxi velkym objektivom, ktory je standartne k tomu v tej cene. Toto zo sebov tahat v sade kde sa pohnem spolu s vybavou mojich 2deti:-)) . A po druhe absencia vstavaneho blesku vzdy tam nejaky nasadzovat/ neviem som laik bol som zvyknuty na to, ze ked to chcelo blesk bol tam a cvakol/.Najskor to zapichnem asi do toho Olympusu XZ-2 podla recenzii by mal robit fotky podstatne lepsie ako vsetky tie "compakty" co sa mi snazia predat v kazdom vacsom elektrodome. Velkostou to je zhruba ono a cena sa teraz pohybuje okolo 250e co je tiez v limite. Hadam zvladnem nejake zakladne nastavenia a dostanem do ruky fotky s ktorych budem mat radost.
kolyy (1542)|19.9.2014 12:46
No ten objektív u E-PM2 je v kontextu zrkadloviek v skutočnosti drobný, ale je jasné, že ak si zvyknutý na kompakty, tak sa to zdá inak ;)

Ak Ti XZ-2 veľkostne vyhovuje, ale E-PM2 už nie, tak nie je čo riešiť. Ak sa ale ešte rozhoduješ, pridám pár info aké rozdiely sa dajú v praxi očakávať:

- slabšie svetlo: E-PM2 má asi 5x vačšiu plochu senzoru (225mm2 vs 43mm2), ale setový objektív prepúšťa v celom rozsahu asi 4x nižšiu intenzitu svetla (F3.5-F5.6 proti F1.8-F2.5, intenzita je úmerná kvadrátu clony). Vo výsledku je teda rozdiel malý, aj keď obidva foťáky budú voliť dosť odlišné nastavenia (napr.ISO3200/F4 oproti ISO800/F2). Celková kvalita je asi na hrane toho, aby sa už v interiéroch blesk prakticky nikdy nemusel používať.

- dobré svetlo: tu nehraje rolu objektív, naopak je treba si pricloniť kvôli času a hĺbke ostrosti. Rozhodujúca je plocha čipu, jeho efektivita a najnižšia citlivosť. Výsledok v dobrom svetle je taký, že E-PM2 nazbiera asi 2x viac svetla (5x vačši čip u E-PM2 začína na ISO200, XZ-2 začína na ISO100). To je už výrazný rozdiel, ktorý sa prejaví v dynamickom rozsahu a šume v tieňoch. Typicky sa dá u E-PM2 očakávať (s vhodným nastavením) menej prepalov v svetlých častiach snímkov (obloha, osvetlené tváre) a lepšie presvetlené tiene s menším šumom.

Pre E-PM2 hovorí ešte rýchlosť ostrenia, tá je naozaj špičková, aj keď ani u XZ-2 to nie je nijaká tragédia. XZ-2 má naopak výrazne lepšie makro (možnosť fotiť malé predmety zblízka) ako setový objektív E-PM2 a má trochu dlhší dosah (112mm voči 84mm ekvivalentných).
kolyy (1542)|19.9.2014 12:52
Možno ešte z vlastnej skúsenosti pridám - môže sa stať, že až uvidíš ako tieto foťáky fotia v interiéroch tak zistiš, že ešte chýba kúsok k tomu, aby to bolo plne uspokojivé. V tomto prípade máš možnosť u E-PM2 dokúpiť svetelnejší objektív. Pre prehľad, výborné a lacné sú napríklad pevné objektívy od Sigmy, ktoré Ti za cenu cca 150€ dajú na svojich ohniskách asi 2-4x viac svetla oproti "seťáku". Objektívy na tento systém robí okrem Olympusu a Sigmy aj Panasonic a pár ďalších výrobcov, je ich naozaj slušné množstvo. Aj keď v priemere sú ceny okolo 400-500€ a vyššie, je aj pár lacnejších - za asi 250€ je napríklad veľmi šikovný 17mm F2.8 pancake, s ktorým to už nie je väčšie ako XZ-2 alebo 40-150mm dlhý zoom. Okrem toho sa podstatne lacnejšie dajú kúpiť objektívy v bazároch. Pokiaľ by si však už dnes vedel, že chceš fotiť veci na dlhšiu vzdialenosť (zvieratá, šport), tak je jednoznačná voľba kúpiť E-PM2 v dvojkite s 14-42mm a 40-150mm za cca 400€.

Myslím, že podstatná otázka je kam chceš smerovať, pokiaľ Ťa fotenie baví a tušíš, že môžu Tvoje nároky do budúcna rásť, tak určite ber E-PM2. Ak chceš all-in-one prístroj a mať to uzavreté, tak XZ-2.
aragonn (55)|19.9.2014 19:32
Podívej se ještě na Panasonic lx 7 a Lf 1 výstup jako XZ 2 ale video mnohem lepší než Oly.Dájí se koupit nad 8-9t.
Jraid (6)|19.9.2014 19:41
Momentalne je na heureke cena v jednom obchode na lx-7 313 eur, co je myslim velmi dobra cena.Sam ho mam a spokojnost.