Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

"Rychlé" focení v pohybu

IvanGS (128)|21.9.2014 19:46
Můžete mi dát tip na rychlé focení věcí v pohybu nebo pokud se pohybuji já? Jde o fotky z auta nebo letadla nebo naopak pohybujících věcí, které se náhle objeví z nečekaného směru, např. letadlo, pták či jiné zvíře. Není čas na kompozici ani hrátky s hloubkou ostrosti, ale chtěl bych v tu chvíli foták namířit a stisknout se zárukou ostrého snímku, za 1-2 sekundy už může být pozdě. Mám Sony RX100III se širokými možnostmi nastavení, ale bude to asi společné pro všechny fotáky. Je v tomto nějaký principielní rozdíl mezi běžným digitálním kompaktem a zrcadlovkou?
crashpc (541)|21.9.2014 20:18
Takovou jistotu nemá vesměs nikdo. Nicméně je potřeba stroj s nejpropracovanějším zaostřováním. No, právě u Canonu vydali takovou príma bestii - Canon EOS 7D Mark II. Ten je něčeho takového schopný na velmi slušné úrovni.... Také je potřeba správné světelné sklo. No, prohneš se....
Antivir123 (81)|21.9.2014 20:32
v případě kompaktu nebude většinou hloubka ostrosti problém, spíš bude rozhodovat reakce na spoušť včetně doby zaostření a mít nastaven Tv režim a mít foťák co zvládne "ISO" při té rychlosti závěrky. (focení z moto jde ale je to nebezpečný koníček :) )
Helmuth fon Bukwicz (33)|21.9.2014 21:21
Proč tam jednoduše nenastavit nějaký režim a pak prostě fotit? Když tedy má ten aparát širokou škálu nastavení,jistě má nějaký takový režim,jako je třeba běžný "sport" a pod. Tohle se nedá trefit jen tak manualem teď hned a prásk.Měj rozum :-)) Proč toho prostě nevyužít,když to už ten automat má? (jestli to má) Jestli ne,pak budeš muset experimentovat,ale o tom pochybuju,že by nějaký takový režim neměl.Zjišťovat to nebudu.Jen bych to asi tolik neřešil...
IvanGS (128)|21.9.2014 21:22
Crashpc - jsem obyčejný amatér, takže se prohýbat nehodlám, i když uvažuji ke kompaktu pořídit nějakou levnější zrcadlovku
Antivir123 - jsem laik, co je Tv režim?
Helmuth.. - samozřejmě budu experimentovat, ale proč se i nezeptat?
Helmuth fon Bukwicz (33)|21.9.2014 21:37
[QUOTE=IvanGS;33776]Crashpc - jsem obyčejný amatér, takže se prohýbat nehodlám, i když uvažuji ke kompaktu pořídit nějakou levnější zrcadlovku
Antivir123 - jsem laik, co je Tv režim?
Helmuth.. - samozřejmě budu experimentovat, ale proč se i nezeptat?[/QUOTE]

V pořádku,však od toho to tady je a já jsem taky reagoval,nebo chceš li,odpověděl.Ono všecko jde nastavit.I v manualu.Chce to jen cvik a vědět,co právě chci a budu fotografovat.To,že mi zrovna poletí nad hlavou Gripen a já vytáhnu foťák,jak mušketýr svůj kord a trefím to naprosto parádně,to se povede asi málo komu a musí to být opravdu náhoda,že to zrovna bude nastavený tak,jak má být.Co bych dělal já v takovým případě?Asi bych to dal hned kolečkem o dvě otočky na automat a děj se vůle Boží.Co na tom hledat víc za vědu? :-)
Antivir123 (81)|21.9.2014 21:39
Je to na voliči. I RX 100 ho má(jako S), Priorita času expozice- čím větší zoom, tím kratší doba je potřeba na zmrazení pohybu
crashpc (541)|21.9.2014 22:24
Ano. Pokud totálně netušíš co budeš fotit, tak asi automat. Takhle se ale dlouhodobě jako fotograf nedá pracovat. Jednou se z toho vyléčíš....
IvanGS (128)|22.9.2014 09:05
Crashpc - já takhle fotím nerad, na to by opravdu stačil mobil, ale párkrát jsem chtěl rychle zareagovat na vzniklou situaci - proč ne, někdy může být takové zachycení okamžiku zajímavější než připravovaná statická fotka - a nebylo to nic moc, tak jsem myslel, jestli na to není nějaký univerzální fígl. Ptal jsem se i na rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou, protože kolega měl s sebou levnější zrcadlovku a byl mnohem pohotovější, ve vlákně o RX100III mi to vysvětlil M.Šurkala.
Děkuji všem za odpovědi.
bystřické (54)|2.11.2014 10:51
pokud bys chtěl něco hodně nečekaného vyfotit,musel bys mít hodně štěstí,možná to ani nejde a už vůbec ne na automat,na vše musíš být nějakým způsobem připraven,aspoň já to tak mám
obf-14.jpg