Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony alpha A5000 vs Nikon D3100, který?

3391 (4)|22.9.2014 17:10
Zdravím lidi...měl bych takovou otázečku..

Mám možnost vyměnit moji alphu A5000 ( http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a5000-16-50mm?v=2325 ) za Nikona D3100 ( http://www.megapixel.cz/nikon-d3100-1363717783 )...nevím, jestli to má cenu měnit, nebo ne... na rok odlétám pryč z ČR a chtěl bych fotit hlavně krajiny.
Jde mi hlavně o kvalitu fotky a je mi například jedno, jestli má, nebo nemá hledáček (ikdyž je určitě lepší, když má). Se sonym jsem spokojenej, myslím, že dělá pěkný fotky, ale co ta D3100vka? U obou přístrojů jsou jen setové objektivy (viz. odkazy).

Ještě se chci vyvarovat reakcím, že bych se měl podívat třeba po D5100 apod.-určitě bych ji bral, ale nechci investovat do dalšího přístroje a můj Sony asi tak rychle neprodám (odlétám za 2 týdny).

Předem díky za každou reakci.
Rellik (1136)|22.9.2014 18:29
Napíšu pouze ohledně toho nikonu - pokud se nakonec rozhodneš pro něj, tak ho určitě neber s tím základem 18-55...
3391 (4)|22.9.2014 18:34
takže říkáš nebrat, jo? protože já to mám možnost vyměnit s jedním chlápkem...který to má právě v tom setu, který píšeš..
rousini (738)|22.9.2014 19:12
Pokud jedu někam, kam se už nevrátím a tuším neopakovatelnost záběrů, tak tomu přizpůsobím vybavení s ohledem na požadavky. Podle výběru nemáš velký rozpočet a tudíž platí pro dobrou fotku: Prioritu má sklo...
BTW ten tvůj seťák je asi to nejhorší pro E-mount.
Rellik (1136)|22.9.2014 19:18
Jako pokud máš možnost to jen vyměnit, tak možná jo. Ale počítej s tím, že tento objektiv není zrovna moc kvalitní, takže dřív nebo později čekej nákup nového lepšího. Tento objektiv se nikonu opravdu moc nepovedl... A pokud si říkáš, že ho prodáš někde na bazaru, tak s tím taky nepočítej. Těchto objektivů je všude mraky a není o ně zájem (a to už jsem dokonce u tohoto objektivu viděl cenu 1200,- s popisem "nový se zárukou - koupen v setu")... Když už nějaký základ u nikonu tak 18-105. Ten je o poznání kvalitnější...
Jinak celkově si asi moc nepomůžeš. Ta sonka je celkem slušná mašinka a když se podíváš na srovnávací snímky s nikonem D3300, tak jsou víceméně vyrovnané (ne li v některých případech lepší). Jen trochu ztrácí co se hodnoty ISO týká. Ale i tak jsou výsledky do ISO3200 celkem vyrovnané http://www.cameralabs.com/reviews/Sony_Alpha_A5000/outdoor_resolution.shtml Osobně bych možná zůstal u toho Sony. Už z důvodu menších rozměrů a menší váhy...
Pavel Matějka (394)|22.9.2014 20:16
A na delší cestu s focením bych si radši vzal něco, co znám, než nevyzkoušený přístroj, se kterým se budu teprve učit.
kolyy (1542)|23.9.2014 13:39
Ja len dodám, že D3100 má starší 14MPx senzor, nie ten 24Mpx ako D3300, takže v kvalite by si si skôr pohoršil ako polepšil. Tiež sa prihováram za zváženie rozmerov a váhy - zrkadlovka má význam ak chceš hľadáčik a fázové ostrenie, pokiaľ nie, tak to zbytočne ťaháš zo sebou a je riziko, že foťák častejšie necháš doma. A5000 je veľmi šikovný, kompaktný aparát, ktorý ako iste vieš nie je problém so sebou nosiť všade. Trochu by som obhájil aj ten seťák 16-50: síce kraje a rohy sú bieda na najširšom konci na plnú dieru, ale stred je pekne ostrý vždy a po priclonení sa to trochu zlepší aj mimo. No a od tých 18-20mm je to už prijateľné celkovo, takže pre 99% situácií to dáva velmi slušné výsledky, najmä s ohľadom na miniatúrne rozmery a váhu tohto objektívu.
3391 (4)|23.9.2014 17:17
díky za všechny reakce :) takže bych zůstal u alphy.... ALE asi mě sežerete, protože jsem dnes jen tak náhodou byl u mýho taťky v práci a jedna jeho kolegyně prodává foťák.. konkrétně Canon EOS 600D + 18-55mmIS + 55-250mmIS II ..... takže otázka zní...směnit, či nesměnit..??? chce to s doplatkem 4000,- Podle recenzí, co jsem si na netu přečetl, bych do toho aji možná šel, co vy na to?
PS: nezlobte se za ty "zmatky" :D
kolyy (1542)|23.9.2014 21:56
Myslím, že tá recenzia, na ktorú tu odkázal Rellik to vystihla výborne - uvažovať o zrkadlovke má zmysel práve vtedy ak plánuješ primárne fotiť cez hladáčik, iba vtedy využívaš výhodu zrkadla a s tým súvisiaceho fázového ostrenia. Samozrejme je to úplne iný typ kompozície - vidíš priamo scénu, ale nevidíš čo vidí senzor a nemáš s tým súvisiace informácie. Ak chceš naďalej fotiť pomocou LCD tak je zrkadlovka nezmysel - je to veľké a ťažké, ostriť to bude pomaly a strácaš výklopný display. To je zásadné rozhodnutie, ktoré riesiš, rozdiely v kvalite výstupu sú voči tomu druhoradé.

Ten Canon má už veľmi starý senzor, ktorý možno niekedy nebol zlý, ale väčšina ho dnes považuje v svojej kategórii ako najslabší. Aj keď je to možno solídny základ, v kvalite si určite výrazne nepolepšíš, práve naopak.

Otázka, ktorá mi prichádza na rozum je - s čím si s A5000 tak zásadne nespokojný, že riešiš výmenu? A5000 má podľa mňa (možno spolu s E-PM2) dnes na trhu bezkonkurenčný pomer kvalita/cena a slabiny má skôr v osekanej výbave a ovládaní. Ak tu necítiš problém tak nemáš čo riešiť, výraznejší skok v kvalite by Ti priniesol asi len Full Frame aparát a to je trošku za inú cenu. Na Tvojom mieste by som skôr uvažoval nad dokúpením nejakých slušných objektívov, ktoré Ti buď rozšíria možnosti alebo prinesú o niečo lepšiu kresbu. Napríklad trojica veľmi slušných Sigma skiel je za skvelú cenu, tam by som asi začal.
3391 (4)|23.9.2014 22:35
S A5000 spokojen jsem....jen po 2 měsících focení a hraní mě chybí maličkosti, jako je manuální "kolečko" režimů (musím přes displej), celkem mi tam chybí ten hledáček, ikdyž ten pro mě není hlavní.. výklopný displej to sice má, ale jen o 180 stupňů "nahoru"...apod...takové maličkosti...
A když tu je ta možnost to směnit za tu 600D... tak jsem chtěl vědět názor jiných.. Hlavně mi jde o obrazovou kvalitu... pokud je teda lepší a5000, nechám si a5000.
Tak díky za informace ;)