Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

N. D5100 vs C. D600 vs P. K50

mezera21 (2)|6.10.2014 23:21
Dobry den,
momentalne mam kompakt casio exilim EX-ZR400, ale s tim jak mala zacala chodit/behat mi prijde, ze jsou fotky rozostrene proste ji to nekdy nestiha.
Muze s timto pomoct zrdcadlovka (manzelka stale chce jako darek k narozkam).

Pokud ano, zdrcadlovku by jsme pouzivali na foceni:
- male (doma/venku)
- portrety (rozostrene pozadi s kompaktem i pres to ze to !podporuje! extra funkce, tak to vubec neni ono)
- a pak v prirode (hory, dovolena - na staticke prirode mi fotky z kompaktu teda vyhovuji).

Cenove bych se chtel hybat okolo 15tis a po precteni ruznych for mi vychazi nasledujici:
- nikon D5100+18-105 AF-S DX VR (pry pomale ostreni objektivu, ale nevim jak to porovnat s kompaktem - rychlejsi, pomalejsi, bude stihat malou)
- canon D600+EF-S 18-135IS (o 3000,- drazsi nez nikon)
- pentax K-50+Tamron AF 18-200 mm f/3.5-6.3 Di-II Pentax (telo 12tis takze na lepsi objektiv uz by nezbylo)

Splni to moje ocekavani? Nebude lepsi nez zrdcadlovka nejaky "lepsi" kompakt (Sony Cyber-shot RX100) ci bezzrdcadlovka v podobne cene ?

Vaha, rozmery zrdcadlovky me netrapi.

Diky.
Sakini (1174)|7.10.2014 08:08
Zrcadlovka by do určité míry pomoct mohla, ale chce to umět ji ovládat, a to není jen tak po běžném kompaktu. Pokud se vezmou v potaz ty požadavky, spíš z toho vychází něco moderního, rychlého, se světelným objektivem - a pokud na běžné fotky kvalita z kompaktu vyhovuje, viděl bych to nejspíš na profikompakt se světelným objektivem. Obrazová kvalita bude lepší, objektiv umožní jak rychlé focení v horším světle tak určité rozmazání pozadí, ostření a celkové reakce budou taky jinde. Myslím že zrovna zrcadlovka není to nejideálnější řešení pro rodinné foto, ne že by se nedala použít ale dnes už jsou jiné možnosti. A s tím rozpočtem už se dá leccos pořídit - Olympus XZ-2, Panasonic LX7, Canon G16, nová Fuji X30, a i ta RX100 může posloužit vzhledem k svým výkonům.
U bezzrcadlovek se taky dá vybírat z mnoha modelů, velice rychlý Olympus E-PL5 (a nový E-PL7), Panasonic GF6, stejně jako u zracdlovek se ale musí počítat s pouze setovými objektivy, narozdíl od zrcadlovek ještě k tomu s malým zoomem. Bude to řešení rychlé a výkonné, ovšem v kombinaci se seťákem to bude cca na úrovni dobrých profikompaktů (vyrovná se horší světelnost větším senzorem, takže si ty výsledky budou docela podobné).
Z těch tří zrcadlovek je nejlepším řešením starý dobrý Nikon D5100 s 18-105, dražší Canon má slabší senzor a 18-135 není nijak extra (Nikon 18-105 je lepší). Řešení s Pentaxem je pak vyloženě prahové, bude to univerzální a výkonné ale ten Tamron opticky není žádný zázrak (ovšem zase je hodně malý). Všechny ty zrcadlovky budou dobře pracovat, ale jsou náročnější na obsluhu pokud mají dělat dobré fotky, a nemyslím že jsou dneska nutné pro dobré rodinné fotky.
vormen (81)|7.10.2014 08:19
Já jsem přešel ma na zrcadlovku před narozením dcerky, chtěl jsem mít dobrý fotky, kompakt jsem měl Canon HS220SX, takže žádnej šunt. Rozdíl je to fatální a nic jinýho než zrcadlo, příp. něco s velkým čipem už neuznávám. Při porovnání výstupu z compaktu jsou fotku horší než z mé Lumie 920, žádný textury, přepaly, šum. Pomalý zaostřování, při zazoomování bez kontrastu. Zrcadlovka je oproti tomu bleskově rychlá i se seťákem. Dál už je to o objektivech. Fotím nejvíc prcka, kterej teď začal chodit a běhat a portréty a fotky mám parádní. Mám D5100, osobně bych vyřadil z výběru Pentax, ikdyž je to dobrá mašina, jenže na bazarech k němu není moc věcí. Nikon jsem volil kvůli lepšímu čipu, tam Canon zaostává a pro mě lepší ovládání na Nikonech. Vybrat musíš sám :)
Dan7 (411)|7.10.2014 11:42
Fotit se dá skoro se vším :). Chce si to trochu osahat a podívat se přímo v obchodě. Taky můžu doporučit zrcadlovky i bezzrcadlovky. A většinou platí, že čím se jedná o profesionálnější zrcadlovku, tím líp a jednodušeji se to ovládá. Z této nabídky bych asi sáhnul po Nikonu D5100. Je to lehké (proti zrcadlovkám) a kompaktní řešení s kvalitním výstupem a výklopným LCD. Nikon také nabízí pro případný upgrade i poměrně kvalitní a levná pevná skla vhodná pro momentky a portréty (Nikon 35mm a 50mm).
Jurawood (16)|7.10.2014 14:39
v mém okolí všichni koupili zrcadlovky na rodiné foto a všichni to nedávají, i když oni jsou spokojeni, není tam jediná fotka ostrá...
I na kompaktu jsem jim vysvětloval, že musí namířit na hlavu, namáčknout a nastavit kompozici... teď jim vysvětluj že musí zaostřit na oko :-) že režim AUTO je tam na nic...

Ano dají se dělat lepší fotky, ale chce to umět ovládat... dítě v pohybu.. no tak to už chce dlouhodobější cvik, nebo naostřit někde, kde dítě bude probíhat, přiclonit, protože se nemáš šanci stejně trefit, naštěstí tě nelimituje ISO, který u D5100 je 1600 použitelné na pěkné fotky... nepřetržité ostření funguje, ale ne zrovna nejlíp, řekl bych 50:50, u 3D sledování objektu ho foťák dost často ztratí.
Stačí aby se sledovaný objekt zvětšil, nebo zmenšil (hlava se přibližuje , otočí apod).. já taky rád hýbu při panningu zoomem, tady se kontinuální ostření už skoro nechytne. No ale to se nechytne ani kompakt že :-)
Fotil jsem na cílovce v Brně motorky , 240km/h , manual focus, jedna fotka jak druhá přesně v kompozici.. to nemáš s bezrcadlovkou díky lagu šanci..

pokud budeš fotit, u každý fotky mrkneš do hledáčku na čas, poslepu naroluješ clonu a ISO (cca 2s) tak jdi do té 5100, pokud budeš fotit na AUTO, nejlépe přes disply tak rozhodně nee
Antivir123 (81)|7.10.2014 21:37
:) nejak tak to je..musi na mě zablikat ten černevej čtvereček pomaha :)

ad Pentax: ebay..ale je pravda že Nikon/Canon je v bazaru hojný. - Sony ma zajimavy AF.

Nikon 5100 s 18-105 by měl uspokojit každého začátečníka. (plastový bajonet nevadi)

Pro dan7:

Je to ironie..připlácet za jednoduchost..ale je to pravda. (Někde jsem četl že 95% lidí nemední řemení expozice, já nemlením vůbec, když tak je tady M)