Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrkadlovky vs NEzrkadlovky, alebo kedy je lepšie bez zrkadla?

Veyron (12)|8.10.2014 12:40
Tak som premýšľal, že ako to vypadá so zrkadlovkami v súčasnosťami, tak i do budúcnosti.
Teda budú vôbec zrkadlovky v budúcnosti existovať?
Nenastane doba keď technika pokročí tak, že zrkadlo bude kvalitu kaziť?
A čo v súčasnosti - stále je zrkadlovka najlepšia za každých okolností alebo je v určitých prípadoch lepšie bez zrkadla?
Napríklad taký Panasonic LUMIX DMC-GH4...kedy má zmysel dať prednosť takémuto foťáku pred nejakým zrkadlom?
IvanGS (128)|8.10.2014 20:10
Rozjetá debata je např. v sekci o zrcadlovkách...
Veyron (12)|8.10.2014 22:02
Prebehol som si tam pár tém kde bolo spomenuté dačo s nezrkadlovkou a nenašiel som odpovede na moje otázky.
Ktorú presne tému myslíš? Poprípade ak je to rozsiahla téma, tak na ktorých stranách preberajú práve toto?

Mimochodom asi aj túto tému som nemal dávať sem, ale k zrkadlovkám :(
kolyy (1542)|9.10.2014 00:54
Môj názor - je potrebné rozlišovať diskusiu zrkadlo vs bezzrkadlo a diskusiu ohľadom formátu senzorov. GH4 má menší senzor ako zrkadlovky, preto to nie je dobrý príklad. Porovnávajme radšej aparáty s rovnakým (prípadne veľmi podobným) senzorom - Sony A6000 vs Nikon D7100 (APS-C) alebo Sony A7R vs Nikon D810 (35mm). Kvalita výstupu je potom prakticky identická a rozdiely sú okrem dostupnosti objektívov iba v rozmeroch a ergonómii. Pre zrkadlovku potom vidím dve opodstatnenia:

- optický hľadáčik, ktorý umožňuje vidieť priamo cez objektív
- osobitný senzor pre fázové ostrenie

Platí za to väčšími rozmermi a váhou tela. Čo sa týka hľadáčiku, príde mi, že je to dnes už vec osobnej preferencie, či niekto uprednostňuje optický alebo naopak elektronický, alebo prípadne ušetrí a stačí mu len LCD. Zrkadlovky teda budú mať opodstatnenie pokiaľ bude dostatok ľudí vyžadovať optický hľadáčik. EVF sa však pritom kontinuálne zlepšujú.

Čo sa týka fázového ostrenia, špičkové bezzrkadlovky ako Sony A6000 dnes majú integrované pixely pre fázové ostrenie do senzoru. Nemal som možnosť vyskúšať si rozdiely, ale vraj sa deficit v rýchlosti ostrenia a sledovania pohybujúcich sa objektov v poslednej generácii špičkových bezzrkadloviek voči zrkadlovkám výrazne zmenšil, aj keď nezmazal. Neviem čo prinesie budúcnosť, ale pripadá mi pravdepodobné, že pre väčšinu ľudí bude ostrenie u bezzrkadloviek v blízkej dobe dostatočné a zrkadlovky budú z tohto hľadiska mať prím iba pri špecializovaných účeloch - napríklad profesionálne fotenie športu.

Ak si to takto poskladáme, tak mi vychádza, že zrkadlovky by v budúcnosti mohli byť do značnej miery vytlačené bezzrkadlovkami a pomer predaja by sa mohol otočiť. Lenže jednu vec sme zanedbali - a to že dynamika trhu je dnes katastrofálna a predaje fotoaparátov klesajú ku dnu. Pritom do rôznych bezzrkadlovkových systémov sa vrhlo príliš mnoho výrobcov a bez rastúcich predajov sa všetky asi uživiť nemôžu. Voči tomu majú dvaja veľký výrobcovia zrkadloviek (Canon a Nikon) stabilné ekosystémy, ktoré sú možno odolnejšie voči poklesu. Takže si viem predstaviť aj čierny scenár krachu viacerých CSC systémov a podlomenia celej dynamiky tohto sektoru. To by znamenalo, že nijaký CSC systém by nevyzrel natoľko, aby dokázal konkurovať zrkadlovkám v šírke ponuky, cene a dostupnosti objektívov či ďalšieho príslušenstva.

Na druhej strane tu sú ešte kompakty s pevným objektívom a väčším senzorom (Sony RX100/RX10, Panasonic LX100/FZ1000, Canon G1X/G7X). Je možné, že ak výrobcovia prídu k zmyslom a začnú takéto aparáty predávať za aspoň trochu rozumné ceny, tak pre väčšinu ľudí stratí CSC systém či možno aj zrkadlovka zmysel.
kultus (1295)|9.10.2014 07:51
No o krachu vyrobcu fotoaparatu nebo omezeni vyroby/nabidky se v poslednich letech mluvi porad a porad nic. Co se tyce hledacku bude to jako vsechno o preferencich. Aby ta debata byla fer, je potreba zminit i vyhody EVF a to moznost videt veskere informace jako na displeji (treba i vodovahu, podporu manualniho ostreni, histogram a pod.) ale hlavne v EVF clovek vidi to co senzor vc. ruznych nastaveni jako jsou barvy a styly, WB a pod. K tomu kdo si kupuje zecadlovky nesmime zapomenout na obecne rozsireny nazor, ze zrcadlo=kvalitni foto a nastroj profesionalu. Takze kdo se vyzna umi si vetsinou rozumne vybrat zatimco uplny zacatecnici co se v tom nevyznajijdou spis po zrcadlovkach. Je to videt i tady na foru, komu nevadi velikost a vaha hned se pta na zrcadlovku. To same na prodejnach... K tem kompaktum s velkym snimacem, letos a pristi rok to bude zajimave sledovat, bude hodne zalezet na poklesu cen do rozumnych hladin. CSC/zrcadlo ale prece neni jen o senzoru nebo hledacku ale zejmena o vymene objektivu ke kreativnejsi praci a nejakemu postupu nejen v TK fotografie. Rekl bych, ze zrcadlovky/bezzrcadla se jen tak nedaji...
Milan Šurkala (3381)|9.10.2014 10:42
[QUOTE=kolyy;34023]Pre zrkadlovku potom vidím dve opodstatnenia:

- optický hľadáčik, ktorý umožňuje vidieť priamo cez objektív
- osobitný senzor pre fázové ostrenie[/QUOTE]

Tohle záleží na úhlu pohledu. Optický hledáček má výhody i nevýhody, není to dále třeba rozebírat, každému jednoduše vyhovuje něco jiného. Co se týče speciálního senzoru pro fázové ostření, to je už otázkou. Vyžaduje pořádné seštelování fotoaparátu a objektivu, což bez micro adjustmentu může vést buď do servisu nebo k neostrým fotografiím. Fázové ostření je také více náladové (občas zaostří přesně, občas kousek vedle - tuhle náladovost nesnáším). Co se týče rychlosti ostření, dnes už mnoho objektivů na DSLR ostří výrazně pomaleji než CSC. Možná tak to sledování a přeostřování objektů je ještě o trochu lepší, ale aspoň já na základě svých zkušeností s desítkami fotoaparátů s fázovým a kontrastním ostřením bych fotoaparát s pouze fázovým ostřením nikdy nechtěl. Kontrastní nebo přinejhorším hybridní ano. Ale tady taky až se vyřeší z nepochopitelného důvodu lehce nepřesné ostření (což nechápu, jak je možné, když se obojí ostří hlavním senzorem, ale zatím takřka u všech hybridně ostřících fotoaparátů nebylo ostření tak přesné jako u kontrastního).
IvanGS (128)|9.10.2014 10:47
Kultus - já tomu moc nerozumím, ale neexistuje i optický hledáček s LCD se zobrazením informací jako na displeji, jen přidáním elektronické "vrstvy"?
K otázkám v úvodu:
Teda budú vôbec zrkadlovky v budúcnosti existovať? - Co je budoucnost? Za pár set let si možná budeme moci vytisknout obraz zachycený vlastním okem a libovolně upravený vlastní představivostí.
Nenastane doba keď technika pokročí tak, že zrkadlo bude kvalitu kaziť? - Nemyslím, i zrcadlovky se budou paralelně vyvíjet, především elektronicky a softwarově. A pokud myslíš kvalitu fotek, pak se možná zrcadlo ukáže zbytečné, ale asi ne že by kvalitu kazilo.
A čo v súčasnosti - stále je zrkadlovka najlepšia za každých okolností alebo je v určitých prípadoch lepšie bez zrkadla? - Na to neumím odborně odpovědět, ale ptáš se tak obecně ("nejlepší za všech okolností"), že bych odpověděl ne, není za všech okolností nejlepší. Já mám kompakt Sony RX100III a jsou okolnosti, kdy ho zrcadlovka nahradit nemůže. A naopak. Pokud se ptáš na kvalitu fotek, tak taky myslím že NE - zrcadlovka v nezkušených rukách může být asi horší. Ale ty se asi ptáš na stejné fotky za stejných podmínek focené zkušeným fotografem - to fakt nevím.
Ale dovolím si ještě jeden názor - pokud se bude časem kvalita i další vlastnosti zrcadlovek a bezzrcadlovek limitně blížit a na straně bezzrcátek bude cena, zrcadlovky se stanou postupně tak drahými, že se nakonec přestanou vyrábět. Je to jako bych chtěl stále přesnější hodinky nebo stále rovnější pravítko, které udělá rovnější čáru v momentě, kdy oko už rozdíl v rovnosti stejně nepozná.
Na druhou stranu, nosím téměř výhradně drahé, mechanické a proti quartz absolutně nepřesné hodinky, takže může být všechno i jinak...:-)
kultus (1295)|9.10.2014 12:15
Tak vetsinu bezne cenove dostupnych zrcadlovek co jsem videl (low - mid endy) tam toho moc neukazovala, nekomu samozrejme staci zakl. info o expozici. Ale podivej se co vsechno tam ukazuje EVF, kdyz to srovnam se svym FZ1000 tak to je docela rozdil. Vidim prakticky kompletni nastaveni fotaku a vse co mam na tlacitkach muzu nastavovat bez toho abych se hnul od hledacku. Jen to jsem tim chtel rict. A dale, pres opt.hledacek vidis jen to co projde objektivem, coz ma taky vyhody ale i nevyhody. Nevidis korekci expozice, nevidis prepaly/podpaly, nemas lupu ani zvyrazneni zaostrenych hran pro manualni ostreni...tim nerikam, ze je opt.hledacek k nicemu, naopak nekomu to pro jeho styl foceni muze vyhovovat.
Milan Šurkala (3381)|9.10.2014 12:26
Další výhodou je to, že většina CSC a lepší UZ (FZ1000, RX10) má větší hledáček než levné DSLR.
kolyy (1542)|9.10.2014 13:16
kultus, Šurkala: čo sa týka OVF, ja s vami plne súhlasím - iba som uviedol, že niektorí ľudia OVF preferujú (a ja medzi nich teda nepatrím, aby bolo zrejmé). Ak budú naďalej ochotní za OVF platiť hmotnosťou a rozmermi tela, tak zrkadlovky majú časť zákazníkov istú.

Možno som použil príliš silné slovo "krach" pre CSC. Ono úplne stačí ak výrobca prestane investovať do zatiaľ nie celkom zrelého systému (obnovovať telá, doplňovať objektívy), aby to mal v dlhodobom meradle spočítané. A nie je to len teória - napríklad Canon si môže dovoliť robiť "mrtvého brouka" pri svojich zrkadlovkách aj roky bez zásadného vplyvu na životaschopnosť systému, tak pri EF-M to neviem nazvať inak ako hlbokou kómou. Sony má dva bajonety a na každom dva formáty - to nemôže byť dlhodobo udržateľné a A-mount to zrejme odnáša. Neviem či by som stavil deravý groš na budúcnosť full framu na bajonete A. Nikon 1 sa dnes javí ako úplný krok vedľa a pokiaľ aj Nikon príde s kompaktom+ultrazoomom na 1" tak Nikon 1 je podľa mňa mŕtvy. Ono aj LX100 je dosť chôdzou na tenkom ľade pre micro 4/3", ak výraznejšie zľacnie tak to bude v podstate bodnutie do vlastného chrbta. Nedivím sa, že Olympus s niečím takým váha, pritom však neviem či stratégia rozdávať PENy zdarma, "inovovať" štýlom PL5->PL6->PL7 a dúfať v následné predaje predražených objektívov a OM-D tiel je strategicky správna. Fuji sa pustilo s X-mountom do ambiciózneho projektu, má pekne namaľovanú "roadmap" pre objektívy, ale čo bude s telami to nikto netuší. To, že X100T neprinieslo nič nové, čo by následne malo byť implementované do X-mountu, je varujúce. Aj X30 (DOA) naznačuje, že Fuji už možno ide v akomsi šetriacom móde.

Ale to je len také maľovanie čerta na stenu, aby človek neprepadol bezbrehému optimizmu ;)
kolyy (1542)|9.10.2014 13:23
Áno, a všetkých zožerie Samsung, ktorý prežije ako posledný ;)
kultus (1295)|9.10.2014 15:17
Heh co jsem videl fotky LX100 tak to zustane jen u papiroveho favorita, zatimco kombinace 4/3 snimace a svetelneho objektivu vypada lakave, koukatelne fotky az od f5.6-8 jsou dosti spatnym vtipem. Snad to jsou jenom nepovedene kusy objektivu :) S tim Nikonem je to zajimave, system je to diky nizkym cenam asi oblibeny a kupovany, ale spis na ukor profikompaktu nez levnych zrcadlovek. nevim jak na tom bude novejsi 14Mpx cip, ale ten starsi 10mpx nic-moc kdyz se veme pixelova hustota a realne vysledky, cekal bych vic. Co se tyce sony to jsem nevedel, ze ma nejaky FF na E-mount. :)
kolyy (1542)|9.10.2014 16:14
Áno, ťažko ešte hodnotiť, ale snímky z LX100 zatiaľ naozaj nevyzerajú príliš presvedčivo. Je zaujímavé, že kým G7X dáva asi to čo by človek čakal - dobrý stred a slabšie rohy na širokom konci, tak LX100 mi pripadá akosi celoplošne rozmydlene, a to aj na F4. Naopak vysoké ISO vyzerá celkom slušne.

So Sony neviem či si rozumieme:

A-mount APS-C: A77 II, A65, A58
A-mount FF: A99
E-mount APS-C: A5000,A5100,A6000
E-mount FF: rada A7

Ja som vyjadril pochybnosť či A99 dostane nejakého nástupcu. A77 II síce prišlo, ale aj to môže byť iba labutia pieseň bajonetu A. Okrem toho je otázka, čo plánuje Sony s APS-C na bajonete E - zatiaľ nevyzerá, že by mali prísť ďalšie objektívy, pričom sortiment mi nepripadá ani zďaleka úplný.
kultus (1295)|9.10.2014 17:08
Mel jsem Sony NEX a asi na pul vteriny uvazoval nad A6000 takze jsem je chvilku sledoval a ikdyz doladili to co mi na NEXovi vadilo asi nejvic-rychlejsi ostreni, tak co se tyce objektivu docela stagnuje. Spis me ale stvala ta cena za treba 35mm/1.8 a ani 50mm/1.8 nestoji tolik kolik bych byl ochoten za portretak dat, nemluve o 18-200mm. Nekdo namitne, ze je to odpovidajici cena srovnatelna s konkurenci...zrejme to sony vychazi a spousta lidi to proste koupi, jinak si neumim predstavit duvod proc vubec nezlevnuji a nepredstavuji nic noveho, evidentne jsou se svoji nabidkou objektivu spokojeni, cipy maji snad nejlepsi (jedny z nejlepsich) a to asi lidi tahne ikdyz ty setaky za moc nestoji. Ergonomie kdyz se podivame na olympusy/panasonicy (mimo bridge systemu) mi prijde u sony krapet lepsi, ikdyz musi byt, protoze pri tak velkych objektivech aby je nebylo za co chytnout ;) Uprimne mne pak trochu vic tahla Alpha rada-treba A65. Lepsi ergonomie, ostreni a trochu vic levnejsich objektivu nemluve o starych Minoltackych. Jen to zrcatko zase trochu kazi vykon jinak dobreho snimace.
Veyron (12)|11.10.2014 01:22
Chvíľu som si myslel, že mi ani nikto neodpíše a zrazu aká diskusia sa tu strhla :)

No z toho všetkého čo ste tu popísali mi vyšlo to, že asi ostanem tiež u tých zrkadlovkách. A že najlepšie je čo najstabilnejšia značka, takže ako prvý foťák si kúpim nejaký EOS 1200D a keď sa s ním naučím robiť, tak ho vymením za nejaký EOS 5D. A ak tomu správne rozumiem, tak všetky objektívy na Canony sú vzájomen kompatibilné (?) a to sa mi na tom páči, že jednoducho vymením po čase iba "telo" a objektívy a i ostatné príslušenstvo mi budú stále slúžiť..dobre hovorím? :notsure

Jedine čo ma mrzí je ten chaos v značeniach, teda ani foťáky nemajú žiadnu logiku v značení, ale u Canonu sú aspoň zoradené od najhoršieho po najlepší. No v takých objektívoch som stratený.
Napr. taký 18-55 IS vs 18-55 DC vs 18-55 IS STM. A potom tam ešte zvyknú byť za nimi rímske čísla ako II alebo III, čo už teda spôsobujú totálny chaos a nemám šajnu o čo ide.
Ale toto už asi troška odpočujem od témy...

A tak ma ešte napadlo...nemajú NEzrkadlovky výhodu pri natáčaní videa? :idea ...nie že by na tom pri foťáku záležalo, ale za výhodu sa to dá považovať :)
kultus (1295)|11.10.2014 07:51
Bezzrcadlovky bych urcite nezatracoval a v cenove hladine 1200D se setakem budou nektere mozna i fotit lip, treba A3100 od sony. Jestli vis, ze te foceni bude bavit proc rovnou nekoupit aspon nejakou stredni tridu? Neco co te nebude hned tolik omezovat? Treba D5100 je osvedceny mid-end...lowend tela nech tem, co si mysli ze jim to staci anebo ze jim to prinese lepsi kvalitu nez kompakt. Byl sis uz nejake vyzkouset abys vubec vedel jaky je mezi nima rozdil, hlavne ergonomie a tak kdyz uz ses tak rozhodl? Nazory tady jsou jedna vec pocit ve vlastni ruce druha...nejak nechapu rozhodnuti pro fullframe co si od nej jako slibujes kdyz jeste ani nevis co ti prinese lowend zrcadlo. Tve myslenkove pochody jsou mi zahadou...
Milan Šurkala (3381)|11.10.2014 10:34
Pozor, všechny objektivy z 1200D ti na 5D fungovat nemusí. Musíš dávat pozor na to, zda máš EF-S objektiv (pouze pro APS-C zrcadlovky) nebo EF objektiv (ten jde použít jak na full frame, např. 5D, tak i na APS-C zrcadlovkách).
kolyy (1542)|11.10.2014 22:37
kultus: pomerne pravidelne fotím s NEX-3N a musím povedať, že tá koncepcia ma oslovila - veľmi šikovný kompaktný aparát s APS-C čipom. Výraznejšie mi nevadí ani absencia ovládacích prvkov a tak som pred časom zvažoval, že by som si aj pre seba kúpil NEX. Ale nakoniec som išiel do Fuji z niekoľkých dôvodov - chýbajúce funkcie, hlavne nemožnosť ovplyvniť rýchlosť závierky pri AutoISO a absencia AutoISO v M, nekvalitné odšumovanie v jpegu (detaily zmaže, šum nechá) a absencia svetelnejších širokouhlých objektívov ako F2.8 (mimo Samyang). Ak sa pozriem na dnešný stav, tak s novým procesorov snáď tie jpegy vylepšili, ale tá osekaná funkčnosť a niektoré základné chýbajúce objektívy (napr. aj svetelný štandardný zoom) sa zdajú byť nemennou konštantou u Sony. Pritom ako hovoríš, hardware konštantne vylepšujú, 24Mpx senzor, špičkové ostrenie.
kolyy (1542)|11.10.2014 23:07
Veyron: dosť by ma mrzelo, pokiaľ by Ťa moje špekulatívne tliachianie viedlo k unáhlenému rozhodnutiu. Aby bolo zrejmé - ja súhlasím s tým čo hovorí M.Šurkala a kultus, že pre väčšinu užívateľov hlavne low-end zrkadloviek by bola bezzrkadlovka lepším riešením. Ja sám mám bezzrkadlovku. Môj názor je, že v prvom rade je to rozhodnutie o tom, či Ťa oslovuje optický hľadáčik. Mňa napríklad nie, lebo mi to pripadá ako fotiť naslepo keď nevidím histogram a nemám jasovú odozvu. V druhom rade je to zváženie toho, či Ti kupovaný aparát teraz prinesie to čo očakávaš a systém na ktorom stojí má všetko čo v blízkej budúcnosti zrejme budeš potrebovať. Až na poslednom mieste by som uvažoval či systém má dlhodobejšiu perspektívu a ak je to neisté, či mi to vôbec vadí, ak teraz mi poskytne to čo potrebujem. Ono kúpa základného modelu so setovým objektívom nie je podľa môjho názoru nijakým investovaním do systému, tým je až nakúpenie ďalších hodnotnejších objektívov. Seťák sám o sebe nemá valnú hodnotu a telo je to, čo predpokladám človek chce časom vymeniť.

A samozrejme ako píše M.Šurkala, ak chceš prejsť časom na full frame, tak potrebuješ príslušné objektívy. Tie by pracovali aj na 1200D, ale ako sa mi nechce veriť, že ak chceš dnes kupovať najlacnejšie telo, tak plánuješ budovať hodnotnú kolekciu objektívov s výhľadom na full frame.

Možno ak Ti teda nejde len o akúsi diskusiu na téma budúcnosti fotografických prístrojov, ale o akútne rozhodovanie nad kúpou, tak by si mohol skúsiť načrtnúť svoje priority a rozpočet a ľudia by Ti celkom iste dali kvalifikovanejšiu radu.
Sakini (1174)|12.10.2014 09:27
No abys to neměl jednoduché s takových přecházením u Canonu, tak bys musel od začátku kupovat samé EF objektivy a žádné EF-S, abys mohl jen vyměnit tělo, protože EF-S ti nepokryjí 5D. A EF objektivy to je jiná finanční nálož. Římské číslice značí verze tak jak šly, to je jednoduché, DC jsou nejobyčejnější objektivy bez stabilizace (většinou celkověslabší), IS je Image Stabilization, a STM značí nejnovější verze s krokovým motorem pro plynulé ostření (hlavně při videu to má být užitečné). Ale to že tady zrcadlovky Canon budou ještě dlouho je každopádně pravda.
Dan7 (411)|13.10.2014 09:36
Řekl bych, že použití a výstupy DSLR vs. bezzrcadlovky budou skoro stejné. Záleží jen na konkrétním rozpočtu a preferencích uživatele. Každému se hodí jiné funkce a líbí jiné ovládání nebo i design.
Veyron (12)|16.10.2014 22:57
kultus - podľa toho ako to tu čítam, tak myslím, že dám na tvoju randu ohľadom toho, že najlepšie riešenie bude asi fakt si dať tú námahu a zájsť do nejakého poriadneho šopu, kde si budem môcť vyskúšať jak hociktorý Canon či Nikon, tak nejaké bezzrkadlovky. Aj keď neviem či tu v strednom vydlákove (ehm, Slovensku) nájdem nejaké poriadny "fotošop", ale tak prinajhoršom aj vycestujem niekam na západ :)
Inak popravde práve kvôli tým seťáckym objektívom som došiel k tomu, že ak Canon, tak potom radšej 100D než 1200D, lebo nechcem objektív bez stabilizácie.

kolyy - o akútne rozhodovanie nad kúpou nejde. Ja sa venujem hlavne programoniu a tvorbe webu, a s tým spojenou grafikou. A ohľadom tej grafiky by som chcel postúpiť ďalej práve týmto smerom (tvorbou vlastných profi fotiek). Ale tiež sa zaujímam aj o videá a timelapse, keďže z tých sa dá tiež spraviť krásna živá grafika. A najlacnejšie telo si chcem preto kupovať, lebo zatiaľ nemám v podstate s fotením skoro žiadne skúsenosti a na nejakom základe by som sa to rád naučil. A keď pritom základe zistím, že mi nestačí základný objektív, tak si dokúpim ďalšie lepšie, ktoré budú spĺňať moje potreby. A keď postupne zistím, že ma obmedzuje telo, tak si jednoducho vymením to telo. Teda aspoň taká je moja predstava amatéra :D

Sakini - dík za zrozumiteľné vysvetlenie. Pozrel som ceny tých objektívov a ono tie s "pevnou ohniskovou vzdialenosťou" sú lacnejšie než EF-S, aj keď popravde nemám ani šajnu čo to tá ohnisková vzdialenosť je. :D A EF so zoomo ako napr. EF 24-70mm F4 L IS USM mi príde ako celkom dobrý kvalitný základ, za ešte celkom rozumnú cenu, ktorý teda predpokladám bude fungovať dobre s nejakým 100D, tak i 5D (?).
kolyy (1542)|16.10.2014 23:31
Veyron: dík za info. Myslím, že v Tvojom prípade sa naozaj len ťažko rozhodneš kvalifikovane od stolu a najlepšie bude si nejaké tie fotoaparáty robrať do ruky. Uvidíš aké sú rozdiely v rozmeroch a váhe, určite si odskúšaj fotenie cez hľadáčik. Aj tak bude asi ťažké odhadnúť ako sa Tvoje preferencie vyvinú časom, až získaš skúsenosti. Takže máš pravdu, neinvestuj zbytočne veľa, skôr základ alebo max. strednú triedu. Nejaké dlhodobé premýšlanie asi nemá velký význam lebo možno ak si kúpiš zrkadlovku, tak budeš chcieť zmeniť na bez-, prípadne naopak. Možno by som sa len vyhol polomŕtvemu systému EF-M a opatrný by som bol aj s Nikonom 1, lebo mám pocit, že trochu obmedzuje další rast. Ostatné systémy majú snáď všetky dosť objektívov a tiel, aby Ťa do blízkej budúcnosti fatálne neobmedzovali.
kultus (1295)|17.10.2014 07:51
Tak jestli nevis ani co je ohniskova vzdalenost, tak bych nejdrive zacal studiem a az pak sel do toho kramu. Pak ale nechapu jak muzes rict ze je nejaky objektiv rozumny zaklad kdyz ani nevim co ty cisla vubec znamenaji...
metatron123 (166)|17.10.2014 20:18
EF 24-70 je celkom kvalitny zaklad ale na APS-C snimaci budem mat uhol zaberu ako 36-105 a to je uz na kratkom konci "malo sirokouhle". Možno to znie cudne, ale to je presne o nastudovani si zakladnych pojmov, aby si vedel co vlastne potrebujes, co budes fotit.