Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

dark frame

Begy_cz (537)|25.10.2014 14:10
trochu si hraju s nočním focením a samozřejmě tedy velmi dlouhými časy.
Potřebuju si vytvořit dark frame k odečítání šumu snímače abych nemusel např při sériovém snímání neustále čekat na automatiku fotoaparátu.
Mám ale problém se zpracováním. LR, PS i Zoner tyhle snímky pravidelně "vyžehlí" a prakticky odstraní veškerý vyfocený šum.
Zkoušel jsem ze srandy vyfotit třeba 2600ISO černý snímek a po otevření je pravidelně prakticky "krásně" čistě černý.
Jde nějak tahle blbá funkce zrušit?
crashpc (541)|25.10.2014 15:31
Ano, v LR prostě v panelu editace (pravý) stáhneš jezdce udšumování (jsou tam dva, jeden luminance, druhý color), a je to.
Jinak si nejsem jistý, zda je vhodné si ukládat darkframe na později pro jiné fotky. Šum se trochu mění, a odšumování jiných než právě focených fotek (s tím dark frame) už může být horší. To spíš doporučuji fotit více stejných fotek, a pak udělat median stacking - zprůměrování. Tím si v šumu také pomůžeš o nějakých pár stop.
Begy_cz (537)|25.10.2014 15:50
ošumování je samozřejmě vypnutý.
Skusil jsem RawTherapee a ten jediný otevře raw bez onoho vyhlazení. Dokonce ho umí přímo odečíst, takže se pak nemusím následně vztekat ve fotokrámu atd.

Jinak dark frame budu vytvářet při každém focení zvlášť a pravděpodobně i semtam během samotného focení.
crashpc (541)|25.10.2014 16:24
Tak to si nejsem jistý co myslíš. Mě v LR jde odšum vypnout jak jsem psal...
Antivir123 (81)|25.10.2014 19:16
Nějaký import settings?
joeh (3352)|25.10.2014 20:25
Begy, co to vlastne je ten dark frame. Prekladu rozumiem, len som sa s tým ešte nestretol v reále. D.
crashpc (541)|25.10.2014 20:31
Snímek bez expozice. Snímek, ve kterém je zaznamenán jen šum techniky - tepelný šum a parazitní šum vodičích a polovodičích na snímači, šum konvertorů a zesilovačů, šum processingu pokud nějaký je, a tak dále. Tento snímek se pak odečte ze snímku exponovaného, a tím se vylepší výsledek - méně šumu.