Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přístroj pro dceru 16 let

JTA2163 (4)|5.11.2014 13:05
Dobrý den, rad je zde hodně, stejně tak jako fotoaparátů. Přesto se obracím na všechny s žádostí o vyjádření názoru. Dcera bude mít 16 let a moc si přeje vlastní foťáček. Zatím fotí s rodinným Panasonikem TZ-7 a myslí si, že by "uživila" zrcadlovku. Fotí přírodu, detaily, kamarády i sebe. Líbí se mi, co a jak fotí. Já jí zatím ale nechci pořizovat nějakou zrcadlovku, přece jen ta vyžaduje víc objektivů a to pak zvyšuje náklady, je těžžší a neskladná. Říkám si, že jí pořídím nějaký ultrazoom a za dva roky se uvidí, jak to s focením myslí vážně, pak bych byl ochoten jí koupit kvalitní zrcadlovku. Takže vybírám a nemůžu si z té spousty přístrojů vybrat. Asi bych chtěl ultrazoom s možností i ručního nastavení, ať si hraje a zkouší. Kvůli ceně bych šel i do starších modelů do bazaru. Tak prosím zkušené fotografické borce o vyjádření názoru a o doporučení na vhodný fotografický přístroj. Děkuji za příspěvky.
rousini (738)|5.11.2014 13:26
Ultrazoom ji nikam neposune, jen ji umožní fotit šišky na stromě.
Potřebuje aparát s manuálním režimem a záznamem do RAW. Klidně bych ji koupil bazarovou zrcadlovku. Pokud je rozumná a nemáte peněz nazbyt, tak to pochopí a obrazové možnosti budou úplně jinde. Třeba takový Nikon D90, D5100 + 18-105 a bude mít velkou radost. Pokud hledáte něco za 6000Kč, tak je to ztráta času.
kultus (1295)|5.11.2014 14:18
Zacinal bych aspon nekde na 8000,-. Zacit se klidne da i s nejakym levnejsim profikompaktem se svetelnym objektivem, proc ne. Ja zacinal s XZ-10 a nelituji, pro pocatecni hratky s HO a zkouseni rezimu dobra hracka...samozrejme dneska se da kolem 8K sehnat i fuji X10, olympus XZ-2, nikon P340 nebo treba levnejsi CSC od samsungu s relat.dobryma setakama, olympus EPM2...jestli nemate zkusenosti bych se bazarum vyhnul.
joeh (3352)|5.11.2014 14:36
JTA2163 - dcera by mala určite radosť z prístroja v odkaze. I z hľadiska kreativity a vývoja mladej fotografky : https://www.digimanie.cz/recenze-sony-slt-a58-silny-zaklad/5345-9
Begy_cz (537)|5.11.2014 15:23
rozdíl ve velikosti mezi zrcadlovkou a ultrazoomem není nijak velký.
Možná bych podumal i jinak.
Pokud jí to půjde a bude bavit - je ultrazoom stejně konec a půjde z domu. Pak budeš hledat další přístroj.
Když pořídíš zrcadlovku - bude jí to bavit - můžete jen dokupovat další výbavu (blesk, objektivy, spouště, filtry atd...) - neboli máš základ a jen ho doplňuješ.
Virtus (19)|5.11.2014 15:31
Přikládním se k rousiniho příspěvku. Pokud již nějakou dobu fotí, tak je předpoklad, že základy bude mít za sebou. Jako vhodnější bych viděl D90. Oproti 5100 má ostřící motorek v těle a také dva otočné voliče.
Dan7 (411)|5.11.2014 15:32
[QUOTE=joeh;34711]JTA2163 - dcera by mala určite radosť z prístroja v odkaze. I z hľadiska kreativity a vývoja mladej fotografky : https://www.digimanie.cz/recenze-sony-slt-a58-silny-zaklad/5345-9[/QUOTE]

Dobrý tip. To bych si na učení klidně koupil. Já začínal s focením s bezzrcadlovkou Samsung NX11 + objektiv 18-55mm a to bylo taky v té době něco do 10000 Kč. Byl to výborný start a pořád to fotí dobře. Asi bych šel taky rovnou do setu nějaké základní zrcadlovky nebo bezzrcadlovky. S kompakty a ultrazoomy mě to nebaví, protože nemůžu točit objektivem a je to malé (což někdo bere jako výhodu):).
crashpc (541)|5.11.2014 15:51
JTA: určitě si o tom promluvte, ale jestli jí větší tělo nebude vadit, tak z hlediska poměru cena/užitná hodnota to nikam jinam než k zrcadlovce nevede. Pokud by velké a těžké nechtěla, pak jako náhradní řešení bezzrcadlovku (Olympus E-PM2) a jako kompakt Sony RX100 nebo Olympus XZ-2, kdyby bylo nejhůř.
Postupně za odměnu nějaký hezký stativ, makro kroužky, atd. Naopak je to vděčný dárek, protože vždy budete vědět co jí koupit na další narozeniny/svátek (po domluvě).
Kissofdark (95)|5.11.2014 15:52
Taky bych do ultrazoomu nešla. Já se učila na Olympus XZ-1. Potom jsem chtěla něco lepšího a uvažovala nad zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou - díky kvalitě fotek a velikosti přístroje vyhrála bezzrcadlovka olympus. A už jen dokupuji objektivy:)
Komo (840)|5.11.2014 16:38
Moj nazor:
Ultrazoom s malym snimacom nema cenu riesit.
Ak chce zrkadlovku, tipujem, ze nielen kvoli lepsim fotkam.Ale aj preto, ze vyzera ako zrkadlovka. Chce sa proste citit ako fotograf. Neviem, ci s bazarovkou pochodis. Byt to moja dcera kupil by som jej nieco lacnejsie v rozumnej kvalite- ta A58 trebars. Ak zalezi len na kvalite fotografii, tak postaci aj E- pm2.
IvanGS (128)|5.11.2014 17:23
Naše holka, také 16 let, dostane také asi A58...
Draken (36)|6.11.2014 13:05
tak zásadní by bylo ujasnit cenu, pro někoho je 6000 hodně pro někoho to neznamená nic ...
za 6000kč se už dá koupit celkem použitelná zrcadlovka z druhé ruky např. canon 550D ano někdo namítne a to zejména ti je pro ně 6000 málo, že je nutné začít aspoň s D60 nebo líp D70 ale myslim, že do začátku úplně stačí i D350 s trošku lepším objektivem a až se člověk naučí co k čemu je tak na další vánoce pořídit něco lepšího ... člověk pak i dost ušetří v případě že dotyčná osoba nakonec zas tak do focení zapálená není... a vyselektuje i jestli má ráda hrabání se nastavení a experimentování = zrcadlovka nebo prostě jen klikne = kompakt.. toť můj názor
jinak ultrazoom je podle me scestný ... krom děsivého obrazového výstupu a onoho zoomu to totiž neumí nic navíc než kompakt
pokud trováš na kompaktních rozměreh tak z kompaktů bych doporučil CANON S110
JTA2163 (4)|7.11.2014 16:19
Zdravím všechny, co mi odpověděli a zároveň děkuji za názory. Pomohly mi v rozhodnutí, že zavrhuju kompakt a ultrazoom. Přesto bojuju a trávím spoustu času na webech a vybírám. Mám už užší výběr zrcadlovek a vsunul jsem tam i dva CSC přístroje, protože se mi moc líbí a laicky mám dojem, že jsou dobré. Takže ještě se jednou zeptám na názor zkušenějších, co bych pro tu naši holku (a k zapůjčení i pro mě :-)) měl vybrat. Ze zrcadlovek mám ve výběru: Sony SLT-A58, Canon EOS 100D, Pentax K-500 (popř.K50), Nikon D5100, poř. mám možnost starší Nikon D90 s obj. 18 -105 mm za cenu cca 13000,-Kč. Ty nové jsou samozřejmě se základním setovým objektivem. No a nově tu mám ty CSC (jestli je nazývám správně) a je to Olympus E-PL5 nebo E-PM2. Tyto foťáčky se mi moc líbí, mají výměnné objektivy a ta E-PL5 je k dostání v setu se dvěma objektivy za 11990,- Kč. I ta PM2 je v setu, je o 2tisíce levnější, ale zase PL5 je nový model. Když vidím jak vysoké jsou ceny objektivů, tak mě láká ten set. Co vy na to? Těžké rozhodnutí, že? Kdyby to bylo za pár kaček... Díky za názory!
Kissofdark (95)|7.11.2014 16:50
Uvažovala jsem nad výměnou svého E-PM2 za E-PL5 a teď už vím, že bych neměnila. Zůstávám u E-Pm2, protože nevidím rozdíl ve výstupu. Jinak našla jsem sadu E-PM2+dva objektivy+brašna+paměťová karta za 11.690,- nebo jenom v sadě E-MP2+dva objektivy za 9990,- Kč. Na fotolab.cz jsou další sady.
crashpc (541)|7.11.2014 18:19
Osobně si myslím, že nejlehčí život bude mít s Canon, Nikon a olympus. Pentax bych ještě nevyřadil, u Sony byste asi vykrváceli na objektivech, a nejen to.
EOS 600D, 100D, 550D jsou super volby, Nikon D5100,5300,7000,D90 také. Olympus není špatný, ale už nemá tolik výhod, jako nevýhod. Opravdu by to chtělo promluvit s potenciálním uživatelem - dcerou, a rozhodnout se třeba na základě vybraných modelů, kudy se to bude ubírat. Jestli zrcadlem, nebo malým bezzrcadlem m4/3". Obojí má své, a těžko o tom někoho přesvědčovat. Měla by chtít, jinak to budou ne vyhozené peníze do kanálu, ale peníze investované do slepé zkoušky toho co chce, aby zjistila, že chce nebo nechce. To může být při omezeném rozpočtu dost škoda.
JTA2163 (4)|1.12.2014 08:57
Ahoj, na tohle téma už nikdo dlouho nereagoval, což chápu, je zde spoustu zajímavých nových témat. Já se ale stále "trápím". Čas letí, Vánoce na dosah a musím se už rozhodnout, co té naší holce koupit. Poslední výsledek výběru je Canon EOS 1200D (buď setový obj. nebo 18-105, ovšem dražší). Přesto stále přemýšlím, jestli nejít do dražšího EOS 100D nebo do Sony A58. Dceři se moc líbí Olympus E-PL5, což mně taky, ale vadí mi absence hledáčku. Myslím si, že ten hledáček je pro naučení se fotit dost důležitý. Foťák nakonec pojmu jako takový rodinný přístroj na vše, tzn. dárek dceři s "věcným břemenem" i rodinného použití. Já už jsem málem tu 1200D koupil, ale těsně předtím jsem si přečetl o ní článek zde na Digimanii a tam se psalo, že to není žádná hitparáda, že není nový, že používá starší techniku. Co vy zkušenější na to?
Komo (840)|1.12.2014 11:22
He he. To sa teda ako tatko moc nevyznamenas. Vianocny darcek pre dceru a zaroven pre vsetkych. Asi najhorsie co moze byt.
kultus (1295)|1.12.2014 12:02
No jestli ses tak rozhodl, rozhodne bych to ani nerikal nahlas :D samozrejme je to tvoje vec, ale podle mne to neni spravny. Castecne by to omluvilo navyseni rozpoctu a koupe neceho lepsiho. Ze se tady uz nic nepise, mozna proto, zes dostal i namety od crashe takze je rada spis na tobe. Dulezitejsi nez konkretni rovnocenne modely od ruznych vyrobcu je vybirat system jako celek, t.j. v navaznosti na dalsi rozsireni-objektivy, prip. dalsi prislusenstvi. Tak se "netrap" a radeji promysli co chce jeste dcera pripadne pozdeji dokupovat.
kolyy (1542)|1.12.2014 14:38
Môj názor - vo výbere máš rozumné veci, najprv by som však riešil otázku zrkadlovka vs CSC. Nepodceňoval by som to, je to o tom aký kompromis je lepší. Hľadáčik+kontinuálne ostrenie vs rozmery+váha. Nevidel by som to tak, že len s hľadáčikom sa človek naučí fotiť, je však určite plus ho mať. Ešte väčšia výhoda je podľa môjho názoru to kontinuálne ostrenie pre fotenie akčných scén. Ale na druhej strane, ten rozdiel v rozmeroch je enormný. Olympus si strčí do trochu väčšej kabelky, na zrkadlovku bude potrebovať brašnu alebo batoh. Tiež je otázka či sa jej bude dobre manipulovať s tak veľkým a ťažkým prístrojom. Ak by vo výsledku nechávala zrkadlovku doma, tak nemá zmysel ju kupovať.

Ak by to mala byť zrkadlovka, osobne by som sa asi priklonil k Sony nielen kvôli lepšiemu senzoru, ale aj EVF (elektronický hľadáčik). Predsa len optický hľadáčik pri Canone mi príde na začiatok ako zbytočná komplikácia naviac a pokiaľ by kvôli tomu používala LCD, tak je zrkadlovka úplne zbytočná.
kolyy (1542)|1.12.2014 14:50
Ešte dodám, že hľadáčik k E-PL5 sa dá dokúpiť.
IvanGS (128)|3.12.2014 20:04
My máme nakoupeno, jak jsem už psal, Sony A58. Máme to doma úplně stejně, holka 2 roky škemrá o foták, fotí ráda, často a docela dobře, jen dosud rodinným kompaktem. Důkazem, že rozhodnutí bylo správné je, že máme doma nové fotáky (Sony A77II a Nikon D5200), dcera je nadšená, využívá každou chvíli a fotí a fotí. Zkouší různé věci, třeba v neděli nasekala 400 fotek v zámeckém parku, kam se vydala sama, fotí psa, kočku, kytky, nedávnou rodinnou oslavu (půjčil jsem jí Sony RX100), prostě všechno. Dnes už vím, že koupě fotáku s výměnným objektivem byla správná a také myslím, že A58 byla správná volba právě kvůli elektronickému hledáčku. Navíc jsem jí objednal za "pár" korun teleobjektiv Minolta Beercan 70-210/f4, což ji myslím "nakopne" ještě víc.
Milan Šurkala (3381)|4.12.2014 11:39
[QUOTE=JTA2163;35394]Ahoj, na tohle téma už nikdo dlouho nereagoval, což chápu, je zde spoustu zajímavých nových témat. Já se ale stále "trápím". Čas letí, Vánoce na dosah a musím se už rozhodnout, co té naší holce koupit. Poslední výsledek výběru je Canon EOS 1200D (buď setový obj. nebo 18-105, ovšem dražší). Přesto stále přemýšlím, jestli nejít do dražšího EOS 100D nebo do Sony A58. Dceři se moc líbí Olympus E-PL5, což mně taky, ale vadí mi absence hledáčku. Myslím si, že ten hledáček je pro naučení se fotit dost důležitý. Foťák nakonec pojmu jako takový rodinný přístroj na vše, tzn. dárek dceři s "věcným břemenem" i rodinného použití. Já už jsem málem tu 1200D koupil, ale těsně předtím jsem si přečetl o ní článek zde na Digimanii a tam se psalo, že to není žádná hitparáda, že není nový, že používá starší techniku. Co vy zkušenější na to?[/QUOTE]

Moc nevím, jaký 18-105mm objektiv chceš koupit na Canona... na Nikon bych to chápal. EOS 100D má podobný senzor jako 1200D, tedy velmi podobné obrazové výsledky, ale je o něco lépe dotažený (má více funkcí). Ona ta 1200D není špatný fotoaparát, je to recyklace mnoho let starých součástek, takže se s tím fotí vcelku dobře, ale člověk od toho nemůže čekat výkony moderních APS-C senzorů (hlavně za špatného světla je vidět rozdíl proti moderním senzorům). Nicméně v tomto případě ani ta A58 není zrovna hitparáda, jde sice o lepší senzor, ale to pevné zrcátko mu bere 1/3EV světla, takže jsou takřka srovnatelné. U A58 ale najdeš mnohem lepší video (hlavně co se automatiky týče), solidní HDR a jiné funkce. Pokud neplánuješ nějak významně rozšiřovat počty objektivů, vzal bych Sony A58.
metatron123 (166)|4.12.2014 13:47
[QUOTE=Milan Šurkala;35472] Pokud neplánuješ nějak významně rozšiřovat počty objektivů, vzal bych Sony A58.[/QUOTE]

Myslim, ze vyber lacnych minoltich skiel na A-mount z bazaru je celkom dobry, ani to by nemuselo byt obmedzenie do buducnosti ...
mas0n (23)|5.12.2014 15:28
Tohle už je hodně přes finanční limit? http://www.fotoskoda.cz/fujifilm-xe1-1855-mm-cerny/
Přijde mi to jako lepší volba než m4/3, na naučení taky ideální (fotit může jen v PASM, žádný zelený čtvereček). Nebo se dá koupit set, a ten teleobjektiv prodat, pokud ho dcera nevyužije a nechat si jen ten základní (nesrovnatelně kvalitnější než uvažované CaNikon set'áky).
JTA2163 (4)|21.12.2014 12:13
Vážení já jsem děsně nerozhodný. Štědrý den je za tři dny a já pořád nic... Ve výběru už jsou jen tři kousky: Sony A58, Olympus E-PL5 nebo Panasonic Lumix G5. A tož teď babo raď! (to se samozřejmě nechci dotknout zde přítomných dam:)) S tou vlastní 16ti letou "babou" jsem výběr už probíral, i když velmi nerad, protože už to nebude to pravé překvapení. No a ona také neví... Ten Panasonic jsem objevil nově a dost mě zaujal. Co vy na to?
metatron123 (166)|21.12.2014 13:04
Potrebujes hladacik ? Ak ano e-pl5 nema, da sa dokupit externy ak sa nemylim.
Otazka je skladnost, rozmery hmotnost... obrazovej kvality sa bat myslim nemusis.
V zlych svet.podmienkach ti setak aj tak nestaci, v dobrych bude ok.
Begy_cz (537)|21.12.2014 14:01
já si nedávno hrál třeba s Olympusem EM-10 je to sice dražší, ale mašinka jedna báseň :) mimojiné na něj jdou bez problému nasadit i objektivy z klasických Oly zrcadlovek
Dan7 (411)|21.12.2014 14:09
Myslím, že pro začátečníky by byl z toho výběru nejlepší Sony Alpha SLT-A58. Beru to tak celkově a kvalitou fotek (podle testů, Sony SLT-A58 je proti Panasonicu APS-C). Ale vybírám to podle sebe. Každý má na foťák jiné nároky. Výhodou Panasonicu by byl otočný dotykový display a je lehčí.
metatron123 (166)|21.12.2014 14:26
Na A58 zase objektivy Minolta a Sony s A bajonetom... je z coho vyberat.
Komo (840)|21.12.2014 16:09
[QUOTE=Begy_cz;35814]já si nedávno hrál třeba s Olympusem EM-10 je to sice dražší, ale mašinka jedna báseň :) mimojiné na něj jdou bez problému nasadit i objektivy z klasických Oly zrcadlovek[/QUOTE]
Ten Oly sa aj mne velmi paci, tiez som sa nedavno s nim hral. Navyse je ten system maly, prakticky a vykonny.Cenovo je to ale o dost vyssie nez tu zmienovane modely.
IvanGS (128)|21.12.2014 18:41
Já myslím, že pokud holka foták opravdu chce a neví stejně jako autor, bude mít radost a naučí se fotit s čímkoliv z výběru. Takže bych to 3 dne před Vánocemi neprožíval a vyrazil do obchodu...:-)
Komo (840)|21.12.2014 18:49
Amen!
metatron123 (166)|21.12.2014 20:26
Suhlasim !