Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kam zmizela XZ-2 ?

nevlad (11)|7.11.2014 17:49
Dobrý den, stala se mi nemilá věc. Někdy v srpnu jsem koupil XZ-2 a k němu hledáček VF-4, širokoúhlou předsádku, pár filtrů, brašny atd. Nejsem profík a byl jsem velmi spokojen. Před několika týdny přestal fungovat blesk, ze servisu napsali, že je vniklá tekutina, oprava neekonomická, přístroj k vyřazení. Vzhledem k tomu, co jsem už investoval do příslušenství jsem v situaci, kdy nejekonomičtější je koupě nového fotoaparátu. Jenže ouha, XZ-2 zmizela z trhu!
Velmi prosím zkušenější o radu, co v dané situaci dělat?
Vladimír
crashpc (541)|7.11.2014 18:12
Opravdu zmizel?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Nicméně ano, stahuje se nějak z trhu. Asi přijde XZ-3, nebo se vyplatí jít do přístroje (taky Olympus) s větším snímačem. něco jako E-PM2,E-PLx (x jako číslo), a podobně. Plno věcí z toho asi půjde použít, ale nezkoumal jsem to. Nicméně pokud by to šlo, je to asi cesta, kterou by bylo dobré jít.
rousini (738)|7.11.2014 19:49
O vniklé tekutině bys snad mohl něco vědět. Jestli z tebe servis jen nedělá blbce. Taky se mi nezdá, že by oprava blesku byla nerentabilní tj dražší než 2500Kč.
- díky světelnosti se bez blesku dá bezprolémově žit
- taky lze nasadit do sáněk blesk externí snad i nějaký malý, který se přibaluje k E-PM
nevlad (11)|7.11.2014 20:33
No nejsem si stopro jistý, ale byl jsem s ní (XZ-2) u moře a pokud si vzpomínám, byl tam jeden nebezpečný moment. Ale myslel jsem, že jsem foták uchránil. Však jsem se příliš nehandrkoval, když mi ho vraceli. Za chyby se holt platí.
Nakonec jsem to rozdělal (http://www.dpreview.com/forums/thread/3251835) a na desce blesku to bylo fakt zrostlé něčím bílým, i jsem to ochutnal, ale slané to nebylo. Takhle to vypadá: https://www.dropbox.com/s/kmepze1bnrkulf0/detail.jpg?dl=0
Teď čistím, suším, uvidím zítra, s jakým výsledkem.
*
Edit: je zajímavé, že se z trhu "ztratil" i Pentax MX-1, který má s XZ-2 dost společného.
rousini (738)|7.11.2014 20:54
Držím palec.
Jinak mizení XZ-2 z trhu už tak měsíc pozoruju. O nástupci nic nevím a mezi XZ-10 a Stylusem je obrovská cenová díra pro konkurenci. WTF?
nevlad (11)|7.11.2014 21:20
Dík, zítra dám vědět, jak jsem dopadl.
nevlad (11)|8.11.2014 09:39
Hurá, zaznamenal jsem úspěch, pokud by to někoho zajímalo, tak: důkladné očištění od zbytků oxidace, destičku, konektor i kablík jsem několikrát natřel šťávou z citronu, po cca hodině důkladné opláchnutí destilkou, pak znovu oplach isopropylem, vyfoukání stlač. vzduchem, několikeré vysušení fénem, prostříknutí silikon. olejem, odsátí přebytků, zapojení kablíku a zpětná montáž. A vše funguje! Samozřejmě si uvědomuji, že to nemusí být na trvalo, takže stále uvažuji o koupi nového fotoaparátu.
A stejně mi stále vrtá v hlavě to nečekané stažení (XZ-2 i MX-1) z trhu. Musím říci, že přes některé výhrady jsem si ten foťák velice oblíbil.
Vladimír
Komo (840)|8.11.2014 10:13
To bol ozaj dobry servis.
nevlad (11)|8.11.2014 10:59
No také z toho mám blbý pocit. Foťák jsem koupil v Brně, Antikfoto na Mendláku, a tam jsem ho také odnesl reklamovat. Kam ho poslali nevím přesně, mám tu papír s výše citovaným vyjádřením, technik je uveden Václav Matějíček, Olympus Czech Group.
Pokud bych chtěl provést opravu naprosto korektně, tak by bylo třeba vyměnit DPS blesku a plochý připojovací kablík. Teď, když už vím, jak se do toho leze, tak si troufnu říci, že je to práce na cca hodinu, zkušený technik určitě méně! O ceně si netroufnu spekulovat, ale myslím, že 1500,-Kč by bylo tak akorát. No ale jsou to holt profíci :rolleyes:
rousini (738)|8.11.2014 11:14
Tak to jsi šikovnej a asi máš i výbavičku :thumb
nevlad (11)|8.11.2014 11:37
No já bych tu šikovnost nepřeceňoval, taky už blbě vidím, takže různé brýle, lupy atd. Dále pak porada na čistící postup na HW serveru, A kdych nenašel odkaz na http://www.dpreview.com/forums/thread/3251835 , tak bych s tím asi nehnul. Tak že i trocha štěstí :D
Komo (840)|8.11.2014 14:11
V dnesnej dobe uz opravovat vseobecne nechcu a ani casto nevedia. Na technickych postoch sedia malo kvalifikovani ludia. Casto treba kvoli par korunovej suciastke vymenit cely drahy diel. Najlepsie zahodit a kupit nove, ved spotreba musi rast. Ani by som sa necudoval, keby aj vo fotakoch boli nejake "kurvitka".
Sakini (1174)|8.11.2014 16:13
[QUOTE=Komo;34750]Ani by som sa necudoval, keby aj vo fotakoch boli nejake "kurvitka".[/QUOTE] Nic nového, už od doby co začali dělat tiskárny tak aby po určité době přestaly tisknout i když jsou v pořádku, a co se výrobci žárovek domluvily jakou mají mít omezenou životnost (jinak vydržely desítky let). Prodávat se musí, a dokonce každý rok víc, to je těžký úkol.
Komo (840)|8.11.2014 18:09
Na tlaciarnach to mam osobne vyskusane. Uz mi takto odisli dve.Ale u fotakov neviem. Zrejme sme pozerali ten isty film. Mal by sa povinne pustat detom v skole.
Kissofdark (95)|10.11.2014 08:55
XZ-2 jsem minulý týden viděla na prodejně Fotolab (ne na eshopu, ale na prodejně). Myslím, že když se poptáš v některé z prodejen Ftolab, že ti ji ještě seženou;)
nevlad (11)|10.11.2014 19:10
[QUOTE=Kissofdark;34780]XZ-2 jsem minulý týden viděla na prodejně Fotolab (ne na eshopu, ale na prodejně). Myslím, že když se poptáš v některé z prodejen Ftolab, že ti ji ještě seženou;)[/QUOTE]
Jj, dík, už jsem se díval, že je ještě v pár obchodech skladem. Já stále váhám, jestli je to rozumné a nemohu se rozhodnout. Jak bys to řešila? A proč?
Děkuji.
Kissofdark (95)|12.11.2014 10:38
Nevím, kolik stojí opravy a nejsem moc technický typ. Ale pokud už máš výbavu, tak bych zůstala u Olympusu - teď záleží, jestli jsi byl spokojený s XZ2 nebo chceš něco víc. XZ-2 je super přístroj, ale mně vadilo, že nemá možnost výměny objektivů. Fotím s E-PM2 a jsem s ním nadmíru spokojená.

Cena nové E-PM2 je kolem 7500,- s jedním objektivem a 9990 se dvěma. XZ-2 stojí okolo 8000,- Kč (když nepočítám bazarové přístroje).

Ale ne každému vyhovuje střídání objetivů (za objektivy dáš pak víc peněz)

---------- Doplněno v 10:38 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:37 ----------

Snad ti to pomůže:)
nevlad (11)|12.11.2014 11:19
Děkuji za názor, já jsem také pokročil v řešení. Začnu u servisu, komunikace proběhla, ale k cíli nevedla. Můj návrh byl, buď oprava výměnou těch dvou dílů (destička blesku a připojovací kablík), nebo prodej uvedených ND. Ani na jedno nechtěl servis přistoupit. Takže jsem sehnal XZ-2 za 5000,-, je koupená v e-shopu Olympusu letos v červnu. A ten můj opravený si nechám na takové to tahání na kolo a pod, no a když klekne, tak na náhradní díly.
A ještě pár slov k té volbě - dlouhé vybírání, zvažování pro a proti, nakonec ta XZ-2 vyhrála, protože v základu je to ještě docela malý aparát do báglu, a na komfortnější focení jsem k němu dokoupil VF-4 (perfektní věc), redukci na filtry, všechny potřebné filtry a širokoúhlou předsádku. To už není samozřejmě do kapsy, ale možnosti se o hodně rozšíří. Takže tak :)
Vladimír
Kissofdark (95)|13.11.2014 12:29
Tak hlavně, že to dobře dopadlo:);)
nevlad (11)|13.11.2014 13:32
[QUOTE=Kissofdark;34897]Tak hlavně, že to dobře dopadlo:);)[/QUOTE]

:) Pokud bereš, že ta pitomá kapka vody mě stále víc než pět tisíc, tak to dobře dopadlo. :) Ale vážně, bylo to asi jediné, a v dané situace nejlepší řešení. Nic lepšího mě nenapadlo.
crashpc (541)|15.11.2014 06:57
Pokud to dopadlo novým foťákem, tak to dopadlo dobře :-D

Jinak po netu kolují nějaké zvěsti, že Olympus nějak s výrobou končí, nebo tvrdě omezuje. Pravdu neví nikdo, nicméně modelů mizí víc. Snad je to jen šuškanda, a už se někde připravují nové mašiny.
nevlad (11)|15.11.2014 08:11
[QUOTE=crashpc;34963]Pokud to dopadlo novým foťákem, tak to dopadlo dobře :-D.[/QUOTE]
Ahoj, jj, dopadlo to dobře, protože jsem sehnal XZ-2 v novém stavu, jen nepatrně používanou, ještě rok v záruce za 5000,- Pán ho prodával, protože potřeboval peníze na E-PM2.
Pravda je, že na původní otázku, kam se ztratila XZ-2, a následně i Pentax MX-1, mi doposud nikdo nedokázal fundovaněji odpovědět. Je to zajímavější o to víc, že např. XZ-1 se dá pořád ještě koupit, třeba v http://www.afoto.cz/ ji mají na prodejně, také za 5k Kč. A s tím novým typem se mi to nějak nezdá, XZ-2 se Olymu povedla, podle informací z prodejen se dobře prodávala, a teď vznikla v téhle kategorii u Olyho docela slušná díra. A navíc je v tom "namočená" i ta MX-1, která byla na trhu cca rok a půl (Milan Šurkala ji popisuje jako novinku v lednu 2013). Přece by ho jen tak mírnixtírnix nepřestali prodávat, po pár měsících a bez náhrady! Divné :confused:
rousini (738)|15.11.2014 09:44
XZ-1 je k sehnání jako stará skladovka. Došlo k tomu překrytím výroby novějším modelem XZ-2, kdežto nyní žádný přímý následovník není. Prostě se vyprodala. Pentax montuje Olyho objektiv, takže to by mohl být důvod...
Nicméně ze strany Olyho je to v případě subdodávek nestatndardní krok a asi se něco stalo. To NĚCO asi nebude dobrá zpráva. Ti, co stihly mají dobrou mašinku do kapsy.
nevlad (11)|15.11.2014 10:53
Je to fakt záhada. Podle toho, co jsem zatím zjistil, tak mají shodný nejen objektiv, ale i senzor a pravděpodobně i procesor. Ale v procesoru problém nebude, protože stejný TruePic VI používají např. i v OM-D E-M5 a dalších. Takže zbývá ten objektiv nebo senzor. Na objektiv to taky nevypadá, ten samý iZuiko už použili v XZ-1, je tedy vyzkoušený dostatečně.
Ty jsou oproti XZ-1 jiné, BSI CMOS, výrobce (pravděpodobně) Sony, tak jestli se tam nějak nepohádali či co.