Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Úprava RAW - osmdesátiny dědečka

Holota1 (15)|9.11.2014 21:16
Dobrý den,
prosím o pomoc s úpravou fotky, kterou jsem pořídil při oslavě 80. narozenin mé dědečka. Trochu jsem si zavařil, když jsem inicioval skupinové focení. Nyní po mě všichni chtějí výslednou fotku, ale já s výsledkem nejsem spokojený a úpravy v editoru mi moc nejdou.. Přikládám RAW http://www.uschovna.cz/zasilka/BBY49YDC26VNFLL2-5KA
a jeden z pokusů o vyvolání fotografie.
Děkuji
PB010098.jpg
joeh (3352)|9.11.2014 21:55
Na fotke je uletený červený kanál, v raw editore klikni na histogram RGB, vyber RED a stiahni krivku alebo v nastavení bielej klikni na nastroj, následne na bielu plochu klenby v pravo hore. Troška desaturácie a málinko priostriť.
bystřické (54)|10.11.2014 09:19
nic lepšího stím nedokážu udělat
úprava-1.jpg
Dan7 (411)|10.11.2014 19:52
Taky mně z toho vyšla taková usedlejší a míň saturovaná verze. Ona už původní úprava se taky celkem dá.
PB010098.jpg
Holota1 (15)|10.11.2014 21:07
Děkuji za tipy na úpravu, asi jsem k sobě zbytečně kritický.. tetičkám a strejčkům to určitě bude stačit :-) Ještě mě zajímá jedna věc. Na fotce je host velký zkreslení na okrajích, normálně mi fo foťák nedělá, ale v rawu to asi nebude korigovaný. Na obou stranách jsou trochu silnější ženy a to zkreslení objektivu jim vůbec nelichotí :-) Šlo by s tím něco vymyslet a trochu je zhubnout? :-)
Rellik (1136)|10.11.2014 21:58
Zkreslení na okrajích není až zas takový problém... Chce si jen pohrát s nastavením...
kolyy (1542)|10.11.2014 22:51
Neviem či som jednooký medzi slepými, ale najväčší problém je podľa mňa tá zelená šmuha dole, asi si si niečo strčil pred objektív. Okrem toho ani tá žiarovka na hlavami nie je bohviečo. A dieťa sa Ti pri 1/8s pohne, to je logické. Osobne by som tú fotku zmazal, ale ak nemáš nič iné, tak si si pekne zavaril. Na druhej strane sa zdá, že si to tu nikto ani nevšimol, tak možno nie je všetko stratené.

Osobne by som to urezal čo najviac zdola a zvážil či neurezať aj chlapcovi ruku. Sprava by som urezal okno a zhora to druhé svetlo, tak ako to máš. Zľava trošinku pre dorovnanie kompozície. Inak si správne neaplikoval korekciu objektívu, takže si sa vyhol šišatým hlavám po krajoch, ktoré Ti tu ordinujú kolegovia.

Osobne by som aj zvolil o chlp nižšiu saturáciu, menej kontrastu a odšumu, je to na mňa rozpatlané, ale to sú už podružnosti. Takže nejako takto (je to z PhotoMate na Androide, kvalita odšumu je tak trochu nižšia, ale LR zase neumožňuje vypnúť korekciu objektívu):
PB010098_PM.jpg
kolyy (1542)|11.11.2014 00:02
Tak ešte som sa s tým predsa len malinko pohral v LR, aplikoval antikorekciu objektívu ala Rellik na zoštíhlenie "tetiček", stiahol prepal žiarovky, doladil odšum, farby a tak. Prosím:
PB010098_LR.jpg
bystřické (54)|11.11.2014 00:33
upravoval jsem to v LR,zkoušel korekci objektivu automaticky,pak ručně,moc místa si tam nenechal v krajích,to bych ti tetičky trochu přiřízl,používám i ZPS15,tam jsou přímo i lišty,kde se dá celkem pohodlně takováto i horší fotka v krajích rovnat,používám to na rovnání budov.
ta zelená mlha pod děckama mi přijde lepší,než je takto uříznout
ten čas,co si použil je brutální a buď rád za takovou fotku,příště zvedni iso,pokud můžeš,můžeš pak zrychlit čas
kolyy (1542)|11.11.2014 01:57
bystřické: v LR pokiaľ viem nejde korekciu pre Olympus vypnúť, načíta ju z RAWu a bez opýtania aplikuje. Dá sa len "antikorigovať", ale nikdy človek neuvidí pôvodný snímok, iba dvojnásobný orez. V tomto prípade to ale zafungovalo, miesta tam bolo nakoniec akurát.

Čo sa týka zelenej hmly, nemôžem súhlasiť. Tá podľa mňa ruinuje snímok nielen po technickej ale aj po kompozičnej stránke, keďže je vpredu a ťahá pozornosť. Ako som povedal, aspoň by som ju orezal čo najviac. Ale aj takto, s orezom detí, kompozícia funguje. Myslím si totiž, že posúva pozornosť ďalej a to presne tak kam chceme - na oslávenca. Ten je v mojom podaní (ak je to ten pán s rukami na kolenách) ťažiskom snímku. V pôvodnej fotke zaberajú deti v mojich očiach príliš veľa miesta a pán je trochu v úzadí. Orezom komunikujem, aj keď je to z núdze cnosť, že deti nie sú to podstatné. Nemyslím, že niekomu, kto pôvodný snímok nevidel, bude urezaná ruka chlapca nejak zásadne chýbať.
bystřické (54)|11.11.2014 07:26
tomu nerozumím,jsem jen obyčejný cvakálista,jen bych osobně ze skupinovky nikoho neřezal
Holota1 (15)|11.11.2014 10:39
Děkuji za rady a připomínky. Čas je skutečně šibeniční, naštěstí se nikdo moc nehýbal, takže jsem s ostrostí víceméně spokojený(on taky můj 4/3 pen při vyšším ISO dost šumí.. tak se snažím fotit na co nejdelší časy). Zelená šmouhy ve spodní části je polstrování židle, která mi sloužila jako improvizovaný stativ :-). Bohužel celá fotka vznikla velmi spontánně a neměl jsem čas na žádné přípravy, zkoušení či nastavování.. třeba lampa v horní části snímku mě dost štve, ale prostě mě nenapadlo ji hned vypnout. Zase si říkám že lepší nějaká fotka než žádná, a že spousta lidí se na ni rádo podívá. Jinak jsi Kolyy správně poznal mého dědečka. Všem přeji dobré světlo.
kolyy (1542)|11.11.2014 11:48
[QUOTE=bystřické;34817]tomu nerozumím,jsem jen obyčejný cvakálista,jen bych osobně ze skupinovky nikoho neřezal[/QUOTE]

Ja som tiež len cvakálista, ale v múdrych knihách na prvom mieste riešia kompozíciu a to čo chce fotograf snímkom povedať. Vyváženie bielej je až niekde v dodatku.
kolyy (1542)|11.11.2014 11:56
Holota1: aby som nebol len kritický - ako vidíš, snímok na určitej úrovni funguje, keď som rozpoznal oslávenca. Dědeček zaujal výbornú pózu, ktorá na seba upozorňuje a veľmi správne si pred neho neusadil žiadne dieťa. Takže ja vidím možnosť ako z toho dostať niečo ako "Aký to šťastný oslávenec, keď sa okolo neho zišla tak pekná rodinka." Len treba potlačiť rušivé elementy. Pôvodný snímok totiž mne skôr hovorí "Nešikovný fotograf fotí rodinu v kuchyni." Čo asi nie je to čo chceš, že? ;)
Holota1 (15)|11.11.2014 12:07
Teď jsi na to kápnul, prostě nechci aby se o mě mezi příbuznými šířili že neumím fotit :-) Proto jsem to taky vložil s žádostí o pomoc.
kolyy (1542)|11.11.2014 12:47
No ja tam jedného nervózneho mladíka vidím, nie je to čírou náhodou fotograf? ;) To čo máš v galérii je každopádne o dosť inde. Ak by sa Ti moje riešenie pozdávalo, je Ti k dispozícii.
Dan7 (411)|11.11.2014 17:16
Pruhu jsem si všimnul, ale mně nevadí. S ořezem se to zdá z mého pohledu horší. Klidně bych ho i využil a do pruhu umístil nějaký nápis "Oslava ...." Na dané podmínky to není z mého hlediska vůbec špatná fotka.
Rellik (1136)|11.11.2014 19:18
Ten pruh bych viděl na konec stolu na kterém byl postavený fotoaparát. Rozhodně ruší míň než ten ořez omladiny z popředí. Navíc jak poznamenal Dan7, dá se toho využít k popisku fotky...