Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

OM-D E-M10 jaký objektiv?

lenhartl (3)|15.11.2014 17:28
Mám cca půl roku Olympus XZ-2. Fotí se s ním dobře a s fotkami jsem spokojený. Podotýkám že jsem amatér. Pořád mi však vadí absence hledáčku a taky problémy s malou hloubkou ostrosti. Vím že je možnost hledáček dokoupit. Začal jsem tedy uvažovat o nějakém CSC s výměnnými objektivy. Z Olympusů mě zaujal OM-D, a z nich ten nejlevnější E-M10. Má hledáček i výměnné objektivy a v recenzi ho Milan Šurkala chválil. Jaký bych si ale k němu měl koupit základní objektiv? Nechtěl bych aby to celkem přesáhlo 25.000. S tím, že bych si později dokoupil třeba další, až bych na to měl. Otázka zní, zda koupit celek se zvýhodněným setovým objektivem nebo jen tělo - a k tomu jaký objektiv?
A nebo by byl lepší Nikon 5200 s 18-105, nyní se dá sehnat levně? Co byste radili?
rousini (738)|15.11.2014 20:01
Porovnání D5100 vs. OMD se vyhnu. Jsou to jiné systémy. vyjádřím se jako majitel OM-D k objektivům. Prvně zapochybuji o recenzi na OM-D E-M10 tady v magazínu. To bych o tom musel něco vědět :D
Tělo stojí 17 000 a tobě zbývá 7000 na objektivy. Tím přeskočím profiskla a seťáky taky. Seťák 14-42 je slušný sklo, hlavně v kratší polovině ohnisek, ale s ohledem na světelnost na separaci objektu od pozadí zapomeň. Každopádně nadělá lepší fotky než XZ-2. Jenže jednou vyzkoušíš lepší sklo, jakými je řada Sigma 19, 30, 60 all F/2,8 a už ho nenasadíš...
A to je to, co mám vyzkoušeno a co můžu doporučit. Velká paráda za pár peněz. Z bazarových skel je s ohledem na rozpočet doporučeníhodný taky m,zuiko 45/1,8.
Velice dobrou kresbu má taky Panas 12-32, nový za osmičku v bazarech nesehnatelný...
Komo (840)|16.11.2014 11:25
[QUOTE=lenhartl;34988] Pořád mi však vadí absence hledáčku a taky problémy s malou hloubkou ostrosti.[/QUOTE]
Nepomylil si sa?
Zrovna vcera som bol na tejto akcii http://www.ephoto.sk/fotoscena/vystavy-a-fotoakcie/ephotoday-s-csc-fotoaparatmi-uz-zajtra-v-sobotu/
Bola moznost vyskusat si Olympusy , Fujiny, Sony, Nikony.
Sakini (1174)|16.11.2014 21:53
Vzhledm k tvým dosavadním zkušenostem a zvyklostem bude E-M10 lepší řešení než zrcadlovka, přece jen hodně věcí jde fotit přes displej a například D5200 by tě o to většinově obrala. Samozřejmě s takovou zrcadlovkou bys získal jednak dobrý základní objektiv a jednak výkonnější senzor než má E-M10 - ale i některé nešvary jako větší váha a rozměry, ne zrovna velký hledáček (proti OM-D), potíže s záchvěvy od zrcátka a závěrky při určitých časech, nebo možnou nepřesnost fázového ostření s kterou u nižších modelů nic neuděláš (a AF D5200 tím je občas známý). Takže opravdu v tomhle případě E-M10 bude šikovnější řešení.
A co se týče objektivu, tam to není jednoznačné. Pokud potřebuješ zoom, set ti umožňuje jedině pořízení nějakého 14-42, lepší volbou bude ten normální než nový PZ, ale dlouhodobě to není nějak výrazně dobré a vůbec se nevyužívá schopností toho foťáku. Buď to chce lepší optický výkon, nebo větší univerzálnost. Pak je řešením koupení pouze těla a dokoupení nějakého skla z bazaru (vyskytují se zánovní ze setů za rozumné ceny). Olympus 12-50 je trochu slabší než obyč 14-42, ale mnohem univerzálnější s 24 mm začátkem a dost dobrou schopností makra, dá se nový bazarem sehnat za cca pět tisíc. Olympus 14-150 se občas taky vyskytne za podobnou cenu, a dá velký rozsah pro různé příležitosti. A pak je tu ještě Panasonic 14-140 na který je třeba si počkat, ale starší verze se prodává bazarově za šest tisíc a je to dost schopný univerzální objektiv, plně kompatibilní a díky tělu Olympusu by byl stabilizovaný.
Pevná skla pro omezený rozpočet nejsou problém, Sigmy DN jsou dostupné i jako nové, a i některé objektivy Olympus jsou bazarově dostupné. Zajímavý může být nabízený set E-M10 s 14-42 a 45/1.8 za pětadvacet tisíc. S tím rozpočet se to chce trochu zamyslet, přece jen by to chtělo ještě pár tisíc navíc, ale každý musí nějak začít. Je pravda že třeba právě Nikon D5200 se dá i s 18-105 pořídit výhodněji, ale jak už jsem zmínil dřív zrcadlovka je zase jiná a je třeba si ji vyzkoušet před pořízením.
Komo (840)|17.11.2014 08:38
Sakini, preco radsej 14-42 ako PZ? Je opticky lepsi?
Sakini (1174)|17.11.2014 09:04
Protože ten nový powerzoom je stejný případ jako jiné (Panasonic 14-42 PZ, Sony 16-50), optika musela ustoupit kompaktnosti. Takže 14-42 EZ není tak úplně ostrý a potřebuje přicloňovat (ne že by byl nepoužitelný, ale u E-M10 se světelnost prostě počítá a když musím jít minimálně na 5.6 tak to dost zvedá ISO), myslím že i 12-50 bude lepší a o dost univerzálnější. Jinak zpracováním je ten powerzoom mnohem lepší než plastový 14-42, a pokud jde o kompaktnost za každou cenu, je to nej řešení, ale jak o velikost nejde vybíral bych něco jiného. Třeba Panasonic 14-140 bude viditelně ostřejší než ten EZ.
rousini (738)|17.11.2014 11:16
On asi tazatel zapomněl, že vůbec něco chtěl vědět, ale já se vrátím k m.zuiku 12-50. Byl tady testován na OMD E-M5. Výsledky jako z kompaktu. Tady nevidím důvod pro přechod z XZ-2.
Údajně dost povedený je Tamron 14-150, ale je to docela roura a jako jediný objektiv bych ho nechtěl. Navíc je mimo rozpočet. Já mám zatím nejširší m.zuiko 17/1,8 a docela s tím vystačím. Když nejde poodstoupit, tak lepím panorama... Mám na přímé srovnání i Sigmu 19/2,8 a ta není zdaleka o moc horší. Líp přebírá boční světlo, ale není vhodná na video. Je v ní slyšet ostřící motorek.
Sakini (1174)|17.11.2014 11:28
Tak o tom žádná, pevná skla jako 17/1.8 jsou jiná liga, jen život s nimi není pro každého. 12-50 dobře znám už z E-M5 a určitě má své slabiny (pekelná nesvětelnost a slabší kresba v první řadě), ale jeden univerzální dostupný zoom se u m4/3 nevybírá lehce.
lenhartl (3)|18.11.2014 12:04
Děkuji vám za názory. Omlouvám se že reaguji až teď, ale využil jsem prodloužený víkend a vyrazil na Hostýnské Vrchy. Uvažoval jsem o tom, jak a co vlastně fotím a zjistil jsem, že na té XZ-2 vlastně ani zoom moc nevyužívám. Fotím hlavně krajinu a lidi v krajině. Takže bych se přikláněl spíše k pevným sklům, stejně jsou opticky lepší. Kdyby jste mi měli poradit jedno nebo 2 pevná skla, která by mi do začátku na focení krajiny stačila, která by to tedy byla? Něco už vím z vašich dřívějších příspěvků, ale kdyby jste se prosím zaměřili hlavně na ty skla pro focení krajiny. Moc děkuji za vaše rady, vážím si toho.
Sakini (1174)|18.11.2014 12:41
Na krajinu to chce aspoň nějak široký záběr - když pominu skvělý (a velmi drahý) Olympus 12 mm, nejširší v rozumné ceně je Panasonic 14/2.5 který není vůbec špatný a navíc je hodně malý a lehký. Na bazaru Paladixu se momentálně vyskytuje jeden za nějakých pět tisíc, což je rozumné. Těch přepočítaných 28 mm bych viděl jako rozumný základ, jinak se můžeš s klidem svěřit do skla řady Sigma DN, to jsou velice slušné a dostupné objektivy (nové do pěti tisíc). 19 mm není až tak široká, na té bych asi nezačínal, jako doplněk k té čtrnáctce bych viděl nejvíc třicítku to je takové přirozené ohniskou použitelné i na krajinu i na jednotlivé osoby. Nejlepší je šedesátka, ale ta už je opravdu dlouhá, hlavně se hodí na portréty. Takže bych začal s Panasonicem 14/2.5 a Sigmou 30/2.8 DN. Olympus 17/1.8 je vynikající věc, ale cenově trochu mimo rozpočet.
rousini (738)|18.11.2014 14:22
No taky jsi zmiňoval to mazaní pozadí. To je vztah ohniska a clony. Čím vyšší poměr reálné ohnisko/clona, tím lépe. Do hodnoty 10 se to skoro neprojevuje...
V tomto směru je dobrý m.zuiko 45/1,8 nebo Sigma 60/2,8.
Na ty krajinky by byl perfektní panasonic 12-32. Ty navržené objektivy jsou všechny slušné, musíš si sám ujasnit jaká ohniska potřebuješ a jak hluboko zalovíš v kešeni :D
Každopádně na seťáky se vybodni.
Komo (840)|18.11.2014 19:31
rousini, aky typ Sigmy 19 mas? Starsi, ci novy Art? Ta moja 19 Art je ticha a pouzitelna aj na video. Samozrejme, ja nemam stabilizaciu.
rousini (738)|18.11.2014 20:42
Mám starší verzi, tu hezčí :cool:
Ještě mám Sigmu 60/2,8 art (lešenářská trubka) a tak ji zítra zkusím na video.
Komo (840)|18.11.2014 23:23
He he. A ja som si prave pripalatil za tu novsiu, lebo sa mi viac pacila.
lenhartl (3)|19.11.2014 10:31
Děkuji vám všem za příspěvky. Už mám nějakou představu, nyní ji ještě skloubit s pěněženkou a je to :-)
pavlikp 81 (1)|4.2.2017 17:39
Dobrý den
Mohl by někdo zkušený poradit s výběrem vhodného objektivu na časo sběrové snímky převážně krajina
Moc se mi líbí olympus omd 5 mark ii ale vzhledem k ceně se spokojím z omd 10mark ii jen co k tomu pořídit za objektiv??
mohlo by být něco takového je to v setu https://www.megapixel.cz/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-14-42-mm-ii-r-cerny-16gb-karta-brasna-pl-filtr-uterka
časem by se mohlo třeba něco našetřit a kouknout po něčem jiném z bazaru
za případnou radu mockrát díky a přeji hezký zbytek dne Pavel