Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: pohyb objektivu Fuji X-S1

Neregistrovaný (0)|7.12.2014 23:25
Tazatel: Pavel Šlapák

Znění dotazu: Dobrý den,
pořídil jsem si(možná pozdě,ale přece)fotoaparát Fuji Finepix X-S1.
Nemám s těmito "kanóny" žádné zkušenosti a tak vám možná můj dotaz přijde úsměvný,ale -
je běžné,že objektiv při držení v pozici kolmo vzhůru zalézá sám!! svoji vahou z vyzoomované pozice zpět
do tubusu?(samozřejmě že pří držení kolmo dolů zase sám vylézá do většího zoomu)
Při sledování displeje jako správný "otrok" jsem se divil co se to děje s parametry,
až jsem si všiml,že si objektiv chodí sám jak se mu zachce.
Dá se to samozřejmě eliminovat přidržením zoomové matice,ale myslím si že tento "drobek" si
vyžaduje přítomnost druhé ruky úplně někde jinde.
Je to prosím "běžné" chování?
(vyluxoval jsem snad všechny informace z internetu,ale tento jev nikdo nikde nepopisuje)
Děkuji za info.
Pavel
PS jen postřeh na okraj
- myslel jsem si že pořízením X-S1 si komplexně polepším oproti již ca 8let vlastněnému Olympusu 550UZ
Zatím však jsou první zkušenosti dosti rozpačité.Je sice rychlejší,větší a možná lépe vybavený,
ale kresba,ostrost a hloubka ostrosti za Olympusem silně pokulhává.Vyzkoušel jsem již všechno možné
co menu dává k dispozici,ale výsledky se nedostavily.Je to obecně zmiňovaný jev nebo s ním zatím
pouze neumím pracovat?
kultus (1295)|8.12.2014 07:55
Ano to muze byt typicky omyl, ikdyz zrovna fuji tam ma vetsi cip, zalezet bude samozrejme i na optice. Jeste vic jsou rozcarovani lidi co meli treba 8Mpx 1/2,3 cip a 5x zoom, koupi si 20Mpx kompaktni UZ s 20x pidizoom objektivem a nestaci se divit co to z toho fotaku v r.2014 leze. Co se tyce problemu s objektivem, poradi urcite Milan ktery ho testoval, ale mne se to nejak nezda, ze by se mel vlastni vahou zasouvat nebo vysouvat. Zatim mrkni do manualu jestli tam o tom neco neni, tohle bych urcite reklamoval, v pripade ze je novy vratil a koupil neco jineho kdyz se ti kvalita fotek stejne nezda.
Milan Šurkala (3381)|8.12.2014 14:29
Pokud jde o samovolné "zoomování", nepamatuju si, že bych se s tím u X-S1 setkal. Každopádně u větších objektivů na zrcadlovkách je to vcelku normální jev. Ostatně proto i mnoho DSLR objektivů mají zámek zoomu (něco takového http://www.tamron-usa.com/lenses/assets/images/tech_page/zoom_lock.jpg), protože tohle je u některých objektivů běžný problém. Ten objektiv u X-S1 ale není tak těžký, aby to dělalo. Těžko říci.

Nerozumím tomu, jak může být hloubka ostrosti u X-S1 horší než u SP550UZ. To prostě není možné, pokud hodně necloníš. X-S1 má výrazně větší senzor a světelnost není zas o tolik horší, aby to míň mazalo. Pokud jde o kvalitu kresby, tak ta není nejlepší vlastností toho objektivu, ale vyložený průšvih to také není. Otázkou je, na jakém rozlišení to porovnáváš. Ono při 100% per pixel pohledu se kresba může jevit slabší, ale při zobrazení na stejném rozlišení (stejně velké ploše) může být lepší. Když tak tu hoď nějaké ukázky z Olympusu a Fuji (ideálně shodné scény) v plném rozlišení.