Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Prosím o radu při výběru objektivu

Neregistrovaný (0)|10.12.2014 13:48
Tazatel: Tomáš

Znění dotazu: Dobrý den,
chtěl bych si do Vánoc vybrat objektiv, mám vyhlídnuté dva, jen si nevím rady který znich.
Jedná se o Nikkor 35mm 1.8 a Nikkor 50mm 1.8,
tento objektiv by měl být využit pro focení v nočních klubech, od toho mě odrazuje celkem ta pevná padesátka, protože na tu asi nebude tolik prostoru v interieru.
Když jsem porovnával své fotky, které jsem dosavaď fotil seťákem 18-55mm jsem se pohyboval většinou okolo 25-35mm
Tak bych se přikláněl spíš k té první variantě,
jen jsem někde četl, že 35 není vhoda pro focení jaké já potřebuji, většina mých fotek jsou od hlavy po ramena, a na tu se prý více hodí 50mm.
Objektiv bych samozřejmě rád využil pro focení portrétu v exteriéru ve svém volném čase, popř. pro nějake street fotografie.
Snad někdo mému dotazu porozumí a poradí, předem děkuji za odpověd.
Vlastním Nikon D5100 a ext.blesk SB700

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon D5100
Nikon SB700
Milan Šurkala (3381)|10.12.2014 16:35
Přijde mi, že všechno už víš a zároveň hledáš problémy, kde vůbec nejsou :-) Ne vždy je dobré se řídit tím, co někdo někde řekl... Chci se zeptat, s tou 18-55mm jsi už něco fotil v interiéru nebo ne? Pokud ano, tak už dnes musíš vědět, zda ti bude více vyhovovat úhel záběru 35ky nebo 50ky.

Otázkou hlavně je, čeho se u té 50ky vlastně bojíš? Považuješ ten užší úhel za negativum nebo pozitivum? Protože v jedné větě píšeš, že se bojíš, že na to bude málo prostoru, ale v další větě píšeš, že je právě díky tomu vhodnější pro portréty od hlavy po ramena. Nechceš ten "menší prostor" nebo chceš? V jedné větě říkáš ano, v druhé ne :-) V jedné větě danou vlastnost považuješ za vhodnější (resp. to tvrdí jiní), ale v druhé přesně tutéž vlastnost ze stejného důvodu hodnotíš jako nevhodnou.

35ka na takové portréty vcelku stačí, obzvlášť pokud to bude v interiérech. V exteriéru bude na portrét lepší spíše 50ka, na street foto bych si ale pořídil spíše 35ku.
Tomáš (0)|10.12.2014 18:23
Ano, doposud jsem všechno fotil se seťákem 18-55mm, tudiž vím, že se víceméně pohybuji okolo těch 30mm v ohniskové vzdálenosti,
proto bych se spíš přikláněl k té 35tce. Interiér v kterém potřebuji fotit je vcelku malý, a bojím se, že s padesátkou bych se už moc nevlezl,
Chápu, že bych se tímto neměl řídit, co jsem slyšel, proto se tady ptám. Jestli je focení portrétu od hlavy po ramena rozdíl mezi těmito objektivy, tím právě myslím jestli na fotkách bude znát tolik zkreslení a jestli fotografie budou působit přirozeně. V tomhletom potřebuji tedy poradit.

Děkuji za odpověd
Rellik (1136)|10.12.2014 18:45
[QUOTE=;35567]Jestli je focení portrétu od hlavy po ramena rozdíl mezi těmito objektivy[/QUOTE] Rozdíl tu je. Při použití 35mm budeš muset jít blíž k fotografované osobě než u 50mm. Taky HO se bude trochu lišit. Zkreslení bych se nebál vůbec - to se projevuje spíše u širokých ohnisek a nejvíce po okrajích. Jaký je celkový rozdíl například z 1m vzdálenosti od člověka si můžeš vyzkoušet třeba tady http://dv-foto.cz/page/default/Simulace%20focen%C3%AD - nastav Distance na 3ft (cca 1m) a posuvníkem "Focal length" si můžeš prohlédnout rozdíl mezi 35 a 50mm. U těch 50mm tam už z toho metru nedostaneš celý portrét.
Milan Šurkala (3381)|10.12.2014 18:56
[QUOTE=Tomáš;35567]Ano, doposud jsem všechno fotil se seťákem 18-55mm, tudiž vím, že se víceméně pohybuji okolo těch 30mm v ohniskové vzdálenosti,
proto bych se spíš přikláněl k té 35tce. Interiér v kterém potřebuji fotit je vcelku malý, a bojím se, že s padesátkou bych se už moc nevlezl,
Chápu, že bych se tímto neměl řídit, co jsem slyšel, proto se tady ptám. Jestli je focení portrétu od hlavy po ramena rozdíl mezi těmito objektivy, tím právě myslím jestli na fotkách bude znát tolik zkreslení a jestli fotografie budou působit přirozeně. V tomhletom potřebuji tedy poradit.

Děkuji za odpověd[/QUOTE]

Pokud dneska fotíš zhruba na těch 30 mm, tak přece už musíš hodně dobře vědět, jaké je tam zkreslení, jak moc jsi obecně prostorem omezován. Máš seťák, který ti pokrývá oba objektivy (35ku i 50ku), vždyť není nic jednoduššího než nastavit 35mm a napráskat s tím pár fotek, pak nastavit 50mm, napráskat s tím dalších několik fotek a budeš vědět přesně na čem jsi, co ti bude vyhovovat. Tady můžeme jen hádat, co se ti bude nebo nebude líbit, ale když máš možnost to na nynějším objektivu vyzkoušet na vlastní kůži (kromě té světelnosti a bokehu), tak bych to na tvém místě vyzkoušel. Byť by to mělo být třeba jen doma na nějaké pokusné osobě. Rozhodně budeš mít lepší to teď někde i improvizovaně vyzkoušet se seťákem (třeba i v jiném, aspoň trochu podobném interiéru) než pak kupovat něco, co si zde myslíme, že bude lepší a ono to lepší možná nebude. Velmi snadno si to můžeš dnes vyzkoušet, tak si to raději zkus sám na nynějším objektivu. Tu možnost máš, a to dokonce zdarma. Nemusíš se nás ptát, jaké to bude s 50kou, když si těch 50mm můžeš nastavit na tom seťáku a hezky si vyzkoušet, co to bude dělat. Z toho, cos psal, se mi jeví jako lepší volba ta 35ka.
kolyy (1542)|10.12.2014 20:57
Ja by som len dodal, že osobne používam na podobné účely 18mm objektív (tiež na APS-C) a radšej orezávam. Veľmi záleží čo presne chceš fotiť, ale ak sú to akcie, kde si súčasťou diania a je to fotenie nablízko, tak 50mm je beznádejne dlhých a aj 35mm môže byť príliš. Samozrejme, na 18mm je už skreslenie v rohoch veľké a chce to ľudí pokiaľ možno umiestňovať do stredu.

Pridávam sa k návrhu vyskúšať si to so zoomom a pevný objektív kúpiť podľa toho. Na teoretické poučky pri tomto druhu fotenia je asi lepšie zabudnúť - je možno pravda, že prirodzené proporcie pri fotení portrétu dostaneš niekde zhruba pri 50mm na APS-C, ale to je v štúdiu, v reále proste musíš fotiť tak ako sa dá.
metatron123 (166)|10.12.2014 21:17
Ved ide o tie proporcie... ak bude mat fotena osoba nos velky, alebo rameno hrube, to bude vyzerat minimalne cudne, sirokac to skresli ak bude osoba blizko...
Dan7 (411)|10.12.2014 21:30
Tak 35mm je univerzálnější ohledně ohniska, ale přes nevýhodu ohniska jsou zase z 50mm ty portréty prostě pro mě na oko lepší. Taky je podle mě 50mm kvalitnější sklo než 35mm. Ale ještě lepší jsou portréty z Nikonu 85mm :). Ale jak radí Milan, chce si to vyzkoušet na seťáku jestli nebude pro tebe 50mm moc dlouhé ohnisko.
Jinak na street se mně osvědčují široká skla (cca. 10-20mm pro APS-C), protože focení neví, že se fotí a dělají co mají :).
Rellik (1136)|10.12.2014 22:04
Ještě mě teď napadlo co zkusit zoom objektiv s konstatní clonou po celé délce zoomu? Já třeba na ty horší světelné podmínky používám sigmu 17-50 F2,8, kde těch F2,8 je jak na těch 17, tak i na 50mm... Pak nemusíš řešit nějakou vzdálenost od foceného objektu a nazoomuješ si jak potřebuješ... Vím, že F2,8 není jako F1,8, Ale pokud by jsi chtěl ostřejší fotku tak i na tom pevném sklu musíš přiclonit... Ber to jako další návrh místo zmiňovaných 35 a 50mm ;)

Tady máš nějaké fotky jak to fotí
čas 1/100 F2,8 ISO500 50mm
čas 1/100 F2,8 ISO720 50mm
a celkem potmě osvětleno pouze pouličními lampami a výlohami obchodů čas 1/80 F2,8 ISO1250 17mm

Ještě dodám, že jsou to všechno výcvaky bez rozmyslu a kompozice... Prostě takové momentky...
Dan7 (411)|10.12.2014 22:17
To není špatný nápad. A když by to bylo ostré už na 2.8. Ono totiž ty Nikony jsou na F1.8 docela měkké a rozumná je až třeba clona F2.2.
kolyy (1542)|11.12.2014 00:29
Veľmi záleží, či chce na tých akciách fotiť portréty (trochu pochybujem) alebo scény s ľuďmi. Rozdiel medzi 18mm, 35mm alebo 50mm sa dá podľa mňa chápať aj ako rozdiel vo veľkosti objektu na fotke pri rovnakom skreslení (ak ho umiestnim nie príliš ďaleko stredu). Čiže napríklad ak hovoríme o vzdialenosti do niekoľkých metrov, tak sa zhruba rozhodujem, či chcem fotiť skupinu ľudí (18mm), jednotlivých ľudí (35mm) alebo portréty (50mm).
kolyy (1542)|11.12.2014 00:35
Svetelný zoom je určite výborné riešenie ak stačí, ale ono ani F2.8 na APS-C nie je žiadny zázrak. Takže záleží koľko má typicky svetla, ale nočné kluby - na to môže byť aj F1.8 na hrane.