Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 24 z 24

Téma: Fotíte niekto manuálnymi sklami ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Uvolneni zaverky bez objektivu. Tak sa to tusim vola.
    Odpovídat lze po přihlášení

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Odclonění i u CSC pomáhá, protože díky malé hloubce ostrosti vidíš, kde je přesně zaostřeno (ostříš podle toho, kde vidíš neostrost - alespoň já to tak na NX11 musím dělat, protže nemá focus peaking a zvětšení náhledu je jen dvojnásobné, což je docela k ničemu). Zaostřím a až pak cloním dle potřeby. Podle kliků clony pak zhruba poznám, jakou clonu tam mám, ale u Jupiterů je s tím problém, ty mají hladkou clonu s logaritmickým průběhem (rozdíl chodu ostřícího kroužku mezi F2 a F2,8 je zhruba takový jako mezi F5,6 a F22).

Manuálních objektivů mám doma habaděj, ostatně pár recenzí už tady na Digimanii bylo a čeká na vás tuším pět nebo šest dalších. Takže postupně kupuju další a další a některá skla, která mě moc nezaujala, pak hodlám prodat.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    May 2014
    Fotografií
    5

Komo, Kultus: ano, tak to robim aj ja. Len som sa pytal na vyznam toho clonenia, Milan vysvetlil, dakujem.
    Sony zvacsuje 6x alebo 13x a ma focus peaking, ale zvyknut si na treba. Akurat v menu su 3 intenzity zvyraznenia (citlivosti) hran a to este som nezistil ktora je aka... :-)

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od metatron123 Zobrazit příspěvek
    takze by som mal ostrit pri plne otvorenej clone
    Ano, při otevřené cloně máš nejmenší hloubku ostrosti a tedy můžeš zaostřit nejpřesněji. A navíc máš nejjasnější a nejčistší obraz v hledáčku.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

No Milan vystihl ten nejryzejší důvod proč odclonit. Abych viděl co ostřím a ne, co je v rozmezí velké DOF. Navíc jsem teď v osvětlené místnosti vyzkoušel změnit clonu na manuálním skle a postupně s cloněním obraz v EVF tmavne.
    Já focus peaking nepoužívám, moc se mi to u E-M10 nelíbí. Mám tam navolenou 10x lupu a tam je poznat každý drcnutí do prstence.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od Pavel Matějka Zobrazit příspěvek
    Ano, při otevřené cloně máš nejmenší hloubku ostrosti a tedy můžeš zaostřit nejpřesněji.
    Někdy je nicméně lepší lehce přiclonit (třeba půl EV), protože na nejnižší cloně je u některých objektivů kresba tak mléčná, že to zaostření v podstatě není poznat. Na NX11 mi paradoxně v ostření pomáhá na dnešní dobu malé rozlišení EVF. To, co je ostré, to se rozzrní díky výraznějšímu rastru hledáčku. Při některých plně odcloněných objektivech ten rastr není tak dobře vidět a je dobré tam švihnout trochu té clony navíc, aby se to "rozzrnilo".

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Teraz som sa s tym pohral a ano, lepsie sa ostri s odclonenim aj pri pouziti FP. Nikdy ma to nenapadlo, lebo pri slabom svetle fotim vacsinou sirokacom na plnu dieru a vonku idem len do F 8 a ten FP to vzy nejako poberie.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    May 2014
    Fotografií
    5

Tak včera som sa bol trochu prejsť, aj keď bol blbý vietor. Tak aspoň jedna ukážková ako kreslí - aj keď niektoré časti sú mimo HO. Ale tam zase vidieť trochu bokeh
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: _DSC2256_sm.jpg 
Zobrazení: 128 
Velikost: 2.56 MB 
ID: 1448  

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Fotím sic s automatickými skly, ale hodně často fotím manuálně. Pri menší hloubce ostrosti si prostě nemůžu dovolit zaostřit, a pak pohybem stroje řešit kompozici. není možné. Centimetr sem tam je dost problém. A tak fotím dost manuálně. Vlastně pro vytřískání nejvíce kvality z dané fotky to ani moc jinak nejde. Jestli profi těla se chovají lépe, je to možné, no já 60 litrů na samotné tělo nemám.

Takže začíná to manuálním ostřením, pokračuje manuálním nastavením vyvážení bílé (spíš UniWB), manuálním režimem focení (popřípadě Av s pevným ISO a korekcí expozice, což je jen malá berlička), a kdyby šlo dělat ještě něco dalšího, asi bych to také dělal ručně. Nejde to aplikovat vždy a všude, ale tam kde to jde, tam je to zábava, ze které leze i něco kloudnějšího, než z automatického režimu...

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. Fotíte do formátu RAW?
    Od Petr S. v sekci Ankety v magazínu
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 10-05-2011, 19:36
  2. poradí niekto? DYNAX 7
    Od doki v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 15-03-2011, 22:00
  3. Víkendová diskuze: Jaké scény nejraději fotíte?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 20-12-2009, 19:46
  4. Jaké scény nejčastěji fotíte?
    Od Petr S. v sekci Ankety v magazínu
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 17-01-2009, 22:18