Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

níkon D5100 s objektivem 18-105 vr nebo sigma 18-200 contenporary macro

ceron (16)|13.12.2014 08:49
zdravím
mám na výběr tyto 2 dvě sady. Kterou by bylo vhodněší zvolit? Fotím přírodu, rodinné foto a sem tam nějaký ten detail. díky
Sakini (1174)|13.12.2014 20:24
Pokud není nutný ten velký rozsah, držel bych se 18-105. Nová Sigma 18-200 je oproti staré verzi zlepšená (kvalitní konstrukce, rychlé ostření, kratší minimální zaostřovací vzdálenost, lepší ostrost hlavně uprostřed), ale je to pořád ještě superzoom s určitými slabostmi. Ostření je náladové a ne vždy je obraz dost ostrý, na 18 mm se projevuje dost silná chromatické aberace, a manuální ostření je pořád ještě nepraktické. Pokud ovšem jde hlavně o to aby se nemusel měnit objektiv a zůstane u toho jednoho na všechny témata, Sigma dostatečně poslouží s tím že občas bude slabší ale většinou udělá rozumné fotky (ale opravdu bych se radši držel 18-105, nebo Nikonu 18-200 který je na superzoom opravdu dobrý).
vormen (81)|15.12.2014 21:01
mám D5100 a měl jsem Nikon 18-105 a vyměnil jsem ho za Sigmu 18-200 C, takže můžu objektivně srovnávat. Ten Nikon není žádnej zázrak jak se o něm všude píše. Sigma má na nejkratším ohnisku znatelné zkreslení, aberace nikterak výrazná, vinětace ale ano. Ostření oproti Nikonu rychlejší žádnou náladovost nebo nepřesnost jsem zatím nepozoroval. Na Sigmě nejde manuálně doostřit v režimu auto, což nepovažuju za argument proti. Nikdy jsem nepotřeboval AF korigovat a řekl bych, že stejně tak většina uživatelů DX aparátů s malým hledáčkem. Manuální ostření nikdy nepoužívám a na Sigmě to je řešeno prstencem s velmi malým rozsahem, je to necitlivé. Stabilizace určitě lepší Sigma. Bajonet plast vs. kov ve prospěch Sigmy. Obrazově velice překvapil, protože má lepší výstupy než Nikon a to jsem nečekal, jelikož se jedná o univerzál. Kraje nejsou přirozeně tak ostré jako střed, ale střed je velice ostrý a dokonce i na nejdelším ohnisku na plnou díru. Sigma je tuším i o něco menší a to přivítám. Navíc se mi líbí i možnost seřídit AF pomocí usb docku, jelikož to D5100 neumožňuje. Nebylo to teda třeba, ostří přesně již z krabice. Nikon jsem prodal a používám už jenom Sigmu, protože nedělám velký formáty a na menší papíry jsou fotky perfektní. Navíc nemusím řešit jakej objektiv mám vzít s sebou a Sigmou vyfotím všechno. Nechci říct, že je to nejlepší sklo, pevný skla a zoomy s konst. světelností jsou někde jinde, ale jako univerzál více než dostačující a určitě lepší než Nikon 18-105.