Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Nikon D3300 versus Canon G16

Neregistrovaný (0)|14.12.2014 21:15
Tazatel: Janča K

Znění dotazu: Mám prosbu na všechny kteří rozumím fotoaparátům..
Rozhoduji se mezi kompaktem Canon G16 nebo zrcadlovkou Nikon 3200 či 3300.. Mám 2 děti, chci fotit především je + makro. Nyní mám cca 6 let Canon SX1 IS, tak jsem zvyklá tahat větší fotoaparát s sebou.. Nedokáži se rozhodnout, jestli opravdu s sebou tahat zrcadlovku nebo koupit malý kompakt. Zároven se ptám jaký je optimální objektiv k zrcadlovce Nikon 3300 (18-55 či 18-105mm?) Objektivům vůbec nerozumím, tak budu ráda za každou radu :)
metatron123 (166)|14.12.2014 21:34
Zacni asi tam, ze si oba fotaky v nejakom obchode "ošaháš" - hlavne vahu a rozmery zrkadlovky. A potom si povedz, co ti na tvojom starom fotaku nevyhovuje, co chces zmenit, co ocakavas od noveho pristroja.
Co sa tyka tvojich navrhov, tak ani jeden som osobne neskusal, ale dolezite je si urcit priroty. Su to dva rozlicne pristroje, a to znacne.
JanickaK (4)|14.12.2014 23:28
[QUOTE=metatron123;35714]Zacni asi tam, ze si oba fotaky v nejakom obchode "ošaháš" - hlavne vahu a rozmery zrkadlovky. A potom si povedz, co ti na tvojom starom fotaku nevyhovuje, co chces zmenit, co ocakavas od noveho pristroja.
Co sa tyka tvojich navrhov, tak ani jeden som osobne neskusal, ale dolezite je si urcit priroty. Su to dva rozlicne pristroje, a to znacne.[/QUOTE]

Tak jsem taky začla.. bohužel měly jen zrcadlovku.. kompakt ne. A v té zrcadlovce neměli baterku a k tomu dole byl připojený takový kovový nástavec na vystavení fotoaparátu.. takže jsem nic nevykoumala.. tedy rozměrově ano, ale hmotnostně ne.. :(
kultus (1295)|15.12.2014 07:49
Nemyslim si, ze je takovy problem rict prodavaci, ze si ho chces zkusit. Jsou tam od toho, podle mne to taky byla uplne zbytecna navsteva obchodu ;-)
Begy_cz (537)|15.12.2014 09:41
ještě k těm objektivům 18-55 určitě ne!! sáhni po 18-105
píšeš že chceš fotit makro, to znamená pořídit další objektiv - počítej tak +-10000Kč. Navíc to bude pevné a obvykle dlouhé ohnisko, takže na normální focení v podstatě nepoužitelné.
kultus (1295)|15.12.2014 10:56
Tak zase zalezi co chce fotit jako makro a jakeho priblizeni chce dosahnout. Spousta lidi sice pise makro, ale rozhodne ani nevi co je 1:1 ve smyslu "true macro" nebo jeste vic. Staci jim vcela na kytce a pod. a necekaji, ze bude videt kazdy chlup zvlast. Takze by to chtelo upresnit. Na sony NEX jsem fotil makro s obyc teleobjektivem a makro krouzkama a slo to dobre i priblizeni nebylo k zahozeni. Samozrejme poradny macroobjektiv je o necem jinem, ale taky cenove. Jinak co se tyce toho makra, nebude spatne se podivat na test makropredsadky Raynox od Milana at aspon vidi co vlastne potrebuje. Jsou tam testovane i zrcadlovky a srovnavaci fotky beznych objektivu a jejich zvetseni s a bez makropredsadky, takze se da udelat predstava. At se to zbytecne nehroti na specialni objektivy.
JanickaK (4)|15.12.2014 11:03
[QUOTE=kultus;35718]Nemyslim si, ze je takovy problem rict prodavaci, ze si ho chces zkusit. Jsou tam od toho, podle mne to taky byla uplne zbytecna navsteva obchodu ;-)[/QUOTE]
Byla jsem v Datardu.. baterku tam k tomu vystavenému neměl a prodavač byl dost neochotný. Řekl takle vypadá a nazdar.. takže jsem se zase odkráčela.. :(
kultus (1295)|15.12.2014 11:13
Hmm to se stava...je to o lidech. Ja tam chtel kupovat Nikon 1 J2 a prodavac ho dal dolu ze stojanu a nandal baterii (ikdyz byla skoro vybita), pak to same udelal i na olympusu XZ10...s ochotou jsem problem nemel. Na tvem miste bych si ihned nechal zavolat vedouciho prodejny, uz jen z princuipu. Bez do jine prodejny, at si to poradne vyzkousis. Treba tam budou mit i neco jineho...
JanickaK (4)|15.12.2014 11:24
Já tam byla jen na skok a všude bylo milion lidí.. před Vánocemi je to šílené všude.. takže se možná ani prodavači moc nedivím, že neměl náladu. Počkám po Vánocích a plánuji nákup v lednu. V lednu jdu i na 2 denní kurz jak fotit s digit.zrcadlovkou.. tak snad se něčemu přiučim. Tím makrem jsem myslela vyfotit třeba řetízek, náramek a pozadí udělat rozostřené. To by nešlo tím objektivem 18-55mm?

---------- Doplněno v 11:22 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:20 ----------

Ted jsem mrkla na tvé fotky a nádhera, opravdu! Je vidět, že to máš v ruce! Čím fotíš?

---------- Doplněno v 11:24 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:20 ----------

Jak už jsem psala, třeba jen řetízek a pozadí rozostřit.. nechci fotit brouky atd.. to fakt ne :)
metatron123 (166)|15.12.2014 11:28
Kultus uz nejake fotaciky vystriedal, myslim, ze teraz fici na Panasonic-u FZ1000, ale ide mu to so vsetkym ;-)
No na ten nakup si urob viac casu, predsa len 10000 je uz peniaz, takze si obehni predajne (najlepsie specializovane).
A dolezite, ver mi, na 90% zrkadlovku sa ti nebude chciet brat so sebou vsade...
Begy_cz (537)|15.12.2014 12:07
Kultus:
tak jasně, je makro a je makro :)
třeba kroužky jsem zkoušel a jsou použitelný na nějakých telezoomech (55-200, 70-300 atd...) třeba na 15-55 nebo 18-105 jsou k ničemu. Obvykle nejde proostřit celé ohnisko.
Mě třeba makro baví a koupi makro objektivu jsem vzdal. Několikrát jsem si s ním hrál v obchodě a prostě mě pro mé užití je k ničemu.... Má velké zvětšení - ale až z bezprostřední blízkosti. Takže na broučky, motýly atd je to imho k ničemu. Takže jsem pořídil Tamrona 70-300VC a znásilňuju ho kroužkama. :)
získal jsem "univerzální" teleobjektiv

Janičce bych doporučil spíš návštěvu nějakého obchodu který se na fototechniku specializuje (Megapixel, fotoškoda atd...) Datartu a podobným bych se osobně obloukem vyhnul. Prodavači mívají obvykle jen povrchní znalosti (jestli vůbec....) a jejich ochota bývá mizerná - což tvůj případ jasně potvrzuje.
kultus (1295)|15.12.2014 12:17
No teda, tak diky. Ikdyz si myslim, ze zase tak vyjimecne nejsou a neni jich tolik jak bych chtel :) Rozhodne je tady vic lepsich fotografu, kteri se pochlubili opravdovyma skvostma. To ja mam oproti nim jen lehke vycvaky ;)

Na to makro by snad mohl stacit i ten setak a pouzit makro krouzky. Stoji par korun a svoji sluzbu udelaji. Mozna by nebylo spatne hodit nejakou vlastni fotku, jak si to vyfotila doted, at je videt co ocekavas. Ja zrcadlovku nikdy nevlastnil a co jsem cetl, tak ten setak treba od Nikonu ma trochu vetsi ostrici vzdalenost na obou koncich, nez mel SEL1855 od Sony. Ne vazne, mrkni na ten test raynox predsadky, ty fotky ti ukazou vic.

begy: Ano mas pravdu, na to jsem zu zapomel. Krouzky posouvaji cely rozsah zaostreni, takze se pak da ostrit od par cm, ale max. jen na metr (namontovane vsechny tri krouzky) :) Kdyz jsem sel fotit makro tak mi to nevadilo, pak jsem je sundal a fotil jine veci. V tomhle je makroobjektiv lepsi volba, ale zase za ty prachy no nevim...zalezi kolik z fotek bude makro.

edit: zalezi kolik z toho retizku ma byt videt. Jestli cely, tak to zvladnes se vsim. Na nejake to vetsi rozostreni ti bude stacit i manualni objektiv (treba 50/1,7) za par stovek + redukce.
rousini (738)|15.12.2014 13:26
Já bych se prvně začal zabývat praktickými okolnostmi, jako je kočárek, druhé dítě za ruku a zrcadlovku na krku...
Pokud si to dovedeš zorganizovat, že při focení bude čas lovit v brašně objektivy, hrát si s manuálním nastavovaním a na pár chvil zapomenout na ostatní povinosti maminy, tak si kup zrcadlovku. Pokud ti vystačí skutečně dobrá kvalita fotek pro prezentaci na FB, zobrazení na monitoru PC nebo televizi, vč. tisku A4 minimálně, tak se netrap s cihlou jménem zrcadlovka. Navíc G16 má velice slušnou kvalitu videa (pokud mě paměť neklame). Jen je třeba ošéfovat, aby se lamely objektivu sloužící jako krytka nedostaly do kontaktu s ničím.Jsou náchylné na prohnutí a následné škrábání objektivu.
Dobrý profikompakt je univerzál, kde netřeba nic dokupovat
JanickaK (4)|15.12.2014 14:54
[QUOTE=rousini;35729]Já bych se prvně začal zabývat praktickými okolnostmi, jako je kočárek, druhé dítě za ruku a zrcadlovku na krku...
Pokud si to dovedeš zorganizovat, že při focení bude čas lovit v brašně objektivy, hrát si s manuálním nastavovaním a na pár chvil zapomenout na ostatní povinosti maminy, tak si kup zrcadlovku. Pokud ti vystačí skutečně dobrá kvalita fotek pro prezentaci na FB, zobrazení na monitoru PC nebo televizi, vč. tisku A4 minimálně, tak se netrap s cihlou jménem zrcadlovka. Navíc G16 má velice slušnou kvalitu videa (pokud mě paměť neklame). Jen je třeba ošéfovat, aby se lamely objektivu sloužící jako krytka nedostaly do kontaktu s ničím.Jsou náchylné na prohnutí a následné škrábání objektivu.
Dobrý profikompakt je univerzál, kde netřeba nic dokupovat[/QUOTE]

Já mám doma Canon SX1 IS, takže jsem zvyklá tahat "cihlu". A jak jsem psala, nejsem žádný krajinkář, ráda bych fotila své výrobky, dále prodávám látky.. tak ty chci fotit a své děti. Na krajinky si nepotrpim..
A co se týče té zrcadlovky Nikon D3300 tak je snad ještě lehčí, než ten můj Canon SX 1..

Ještě dotaz.. je lepší Nikon 5100 nebo D3300?