Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt s výměnnými objektivy do 15k

vomackav (8)|25.12.2014 09:49
Zdravím,

rok se s rokem sešel, k našetřeným financím jsem přidal něco od ježíška a můžu konečně sáhnout po nějakým tom novým stroji. Jsem rozhodnutý pro kompakt s výměnnými objektivy. Cena kolem 15k. Čím víc toho zde čtu, tím menší mám však jasno v tom jaký koupit.

Proto se na vás obracím s prosbou o radu. Chtěl bych nějaký menší kompakt na focení hlavně přírody a cestovatelské tématiky. Nejprve se setovým objektivem, postupem času se bude něco přikupovat. Nějaké adepty mezi fotoaparáty Sony a Olympus mám, ale chtěl bych slyšet váš názor a vaše doporučení po čem se poohlédnout.

Zaujaly mě především tyto kousky:
Sony NEX 5R
Olympus PEN Mini E-PM2
Olympus PEN E-P2

Jaký by jste z nich, případně i z jiných doporučili? Děkuji za každou radu.
S pozdravem Vašek
metatron123 (166)|25.12.2014 10:28
Ahoj. Ak mas limit 15 tis. tak zaujimavy je set olympus Pen epl5 s dvoma objektivmi cca. za 12 tis.
Ale ja by som asi siel do Sony a6000 kvoli hybridnemu ostreniu a hladaciku. Ale objektivy na e-mount su celkom drahe (svetelna 50-ka nad 300 eur)...
santilub (10)|25.12.2014 10:43
Zdar,
přikláním se k metatronovi 123.Šel bych do A6000.Je to suprové tělo s velkým výkonem.Klidně bych koupil lehce jeté i s objektivem 18-55 by ses mohl dostat +/- na tvé fin.možnosti.Měl jsem ho a spokojenost velká.prodal jsem ho jen z důvodu pro mne malého těla.Když jsem na něj nasadil Sony 70-200,špatně se držel.Kdyby byl k dispozici grip,nechal bych si ho.
kultus (1295)|25.12.2014 12:05
No nevim jak jsou na tom setaky olympusu, ale u sony zadna vyhra. Navic se A6000 pokud vim prodava s horsim powerzoomem 16-50mm, ale treba se neco zmenilo. Jinak je A6000 dobra hracka s vybornym vystupem, na druhou stranu za objektivy budes dost preplacet. Nevim co budes chtit jeste dokupovat. Setaky nejsou ani zase tak moc kratke a dlouhe uz vubec ne. Na sony jsou levne nestabilizovane pevne sigmy. Samoztne sony nejsou nejlevnejsi...podival bych se jeste na fuji, mozna ma jeste nejake akce, vyborny vystup jedny z nejlepsich setaku, objektivy ale taky drazsi...
vomackav (8)|25.12.2014 12:05
Díky za typy. Ta A6000 vypadá slušně. Zkusím si o ní něco počíst. Hybridní ostření oceňuji, naopak hledáček bych asi i oželel.
santilub (10)|25.12.2014 15:46
Hodně dobrý je Sony 18-105/4 G.Dá se koupit za 14k a je ve třídě G,čili to nej od Sony.....
Hledáček je dobrý při delších časech,kdy si opřeš tělo o nos a zastabilizuješ.Potom na kontrolu údajů nastavení, fotek atd.Na slunci toho na displejích moc neuvidíš(všeobecně).Ale je to na tobě.
vomackav (8)|25.12.2014 19:30
Pročítám recenze a projíždím e-shopy. Ten Sony a6000 vyjde na cca 20k, což už je přes můj rozpočet. Pokud jít do Sony, tak leda a5000 či a5100. Myslíte že i tak by člověk nešlápl vedle? Nebo zkusit mrknout po nějakým tom Olympusu? Díky za každou radu. Vašek
Sakini (1174)|25.12.2014 19:38
Pak určitě A5100, v kterém máš základ A6000 - 24 MPx senzor s hybridním ostřením. A ten už se cenově vejde bez problémů, fotky budou na stejné úrovni jako u vyššího modelu.

Pokud Olympus, tak ten teď má docela zajímavou nabídku - E-P5 se seťákem za patnáct tisíc. Ten objektiv je sice jen začátek (i když určitě lepší než Sony 16-50), ale to tělo je opravdu high end a současná cena je prakticky poloviční oproti startovní. To je už opravdu hodně vybavený a výkonný přístroj.
Od Fuji může být zajímavý X-M1 s 16-50, což je na fotky velice silná kombinace. Jpegy na vysoké úrovni, krásné barvy, výborné výsledky ve slabém světle, a kvalitní zpracování, navíc ten objektiv je opravdu nadprůměrný, a aktuálně platí akce kdy k X-M1 + 16-50 za patnáct tisíc je zdarma velmi dobrý a skladný pancake objektiv 27/2.8, což už je zase další level focení. Cenově se tento set srovnal s dřív levnější X-A1, ke které ovšem ten objetiv zdarma není.
vomackav (8)|25.12.2014 21:25
Když porovnám všechny tři varianty za 15k, tak mi nejlíp asi vychází ten Fuji. Tak akce pancake objektivu je super. Nejspíš půjdu do tohoto mazlíka, tak doufám že neudělám chybu. Díky za všechny rady.
Sakini (1174)|25.12.2014 21:32
Internet ti dá dostatek informací a testovacích fotek, a kdyžtak se stačí zeptat - taková věc se nekupuje každý týden. Ale co se fotek týče myslím že bude spokojenost (jen počítej s tím že video je takový průměr, na krátké domácí klipy, žádné profi ale člověku postačí).
vomackav (8)|26.12.2014 06:46
Moc jsem se toho nedočetl o kompatibilních objektivech. Je možné, že je tento Fuji kompatibilní pouze s objektivy té samé značky? To by byla trochu škoda.
Sakini (1174)|26.12.2014 09:19
Každá značka má hlavní kompatibilitu se svými objektivy, a pak jsou tam možná nějaké varianty, otázka je jaký má který systém výběr objektivů. Fuji má jednak ty své, pak tři prémiové Zeissy a manuální Samyangy. Sony na tom ovšem není jinak (když pominu kompatibilitu s objektivy Sony pro zrcadlovky přes redukci, která u novokupce myslím není moc nasnadě), mimo svých objektivů má ty stejné Zeissy, tři levné pevné Sigmy DN a manuální Samyangy - navíc výběr rozumných objektivů do určité cenové hladiny je dost náročný, hlavně u zoomů. Olympus těží z největší nabídky kompatibilních objektivů, mimo svých i od Panasonicu, Sigmy (DN) a Samyangu, ale situace s úrovní je i u něj stejná - lepší objektivy stojí podstatně víc než ty základní, což se týká hlavně zoomů. Samozřejmě každý systém má své vyjímky, skvělá skla za míň peněz, je potřeba si uvědomit co za objektivy vlastně budu potřebovat, protože nekupuji jen tělo ale celý systém.
U Fuji je generálně viděnou nevýhodou vyšší cena objektivů (ač je to často relativní), ty jsou ovšem zcela standartně vynikající kvality, i "záklaďáky" výrazně překonávají běžné seťáky. Relativně menší rozšířenost X systému, která se může zdát nevýhodou, je na druhou stranu bazarově i velkou výhodou, protože třeba Paladix bazar je průběžně plný objektivů Fujifilm za méně než poloviční ceny. Třeba tele 50-230, což je velice ostrý objektiv, jsem pro kolegu sehnal za pouhé čtyři tisíce, a brilantní 35/1.4 jde sehnat už za osm tisíc. A ty objektivy jsou přitom velice trvanlivé, nekazí se a vydrží. Ale to už to člověk s tím systémem musí myslet vážně, a musí vědět co chce.
Pokud by šlo o systém který má kvalitní objektivy včetně setových, a přitom dostupné, je tu ještě Samsung - ale které tělo vzít toť otázka. Jsou tu na digimánii recenze na NX30 a NX3000, doporučuji přečíst.

Hlavně si dej dohromady co za objektivy bys vlastně potřeboval na své focení, a podle toho hledej vhodný systém.