Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony DSC-F828

pee.tr (22)|25.12.2014 10:57
Ahoj, včera se mi bez varování porouchal můj F828. Fotil jsem s ním naposledy před 10ti dny asi 4 fotky a vše v pohodě. Včera jsem ho zapnul a v hledáčku i na display mi bliká bílý "stroboskop". Fotit lze, ale na fotce je jen proužkatá mlha. Po různých změnách nastavení přestal display blikat, ale vidím tam fialovou mlhu. Po vypnutí a dalším zapnutí opět jen bílé rychlé blikání. V první části mého dotazu se chci zeptat, zda tu nemá někdo zkušenost, co se mohlo stát a kolik by cca mohla stát oprava, šlo-li by ji dnes vůbec provést. Protože o opravě předem pochybuji, druhá část dotazu je na možnou náhradu tohot stroje. Nemusí být nový, ale rád bych kvalitativně a možnostmi nastavení obdobný přístroj. Zvažuji i zrcadlovku, ale jsem amatér, se zrcadlovkou jsem v životě vyfotil pár fotek na automat, takže to není úplně můj šálek kávy. Vím, podobné téma tu již je, ale třeba se za 3 roky možnosti změnily.
Děkuji.
Pavel Matějka (394)|25.12.2014 18:11
Přístroj takovéto konstrukce se nevyrábí, ale podívej se na Sony RX10.
kultus (1295)|25.12.2014 18:26
Hmm to je opravdu zajimava konstrukce. Nejblize je tomu opravdu asi RX10. Zajimavy by mohl byt jeste FZ1000 jako alternativa. Zalezi kolik do toho chces vrazit. Oprava se zrejme moc nevyplati...
pee.tr (22)|25.12.2014 18:54
Také jsem po několikahodinovém brouzdání webem narazil na tu Rx10. Vypadá jako nejbližší náhrada. Nicméně za tu cenu si říkám, jestli pak už není lepší nějaká zrcadlovka. Ale tohle bych spíš potřeboval poradit od nějakého fotografa. V případě, že bych šel i do jakéhokoliv jiného foťáku, stanovil jsem si pár věcí, na které jsem si vzykl a chtěl bych je u budoucího přístoje mít.
- hledáček
- tlačítko rychlého náhledu poslední fotky
- ruční zoom (otočným prstencem)
- možnost ručního ostření (otočným prstencem)
- nerad bych šel do menší velikosti snímacího čipu, tzn. alespoň 2/3"
- pokud možno zap./vyp. blesku tlačítkem na těle fotoaparátu
- ideálně alespoň výklopný display (zvykl jsem si na možnost zlomení těla a focení nad hlavou či od nohou)
- Nightshot a Nightframing by také nebyly k zahození
Na poslední podmínku se chci zeptat. Má smysl vybírat nutně zařízení s CCD snímačem, nebo jsou již dnes CMOS čipy kvalitativně stejné/lepší? BSI-CMOS nebo co já vím ještě.

Děkuji.
kultus (1295)|25.12.2014 20:11
Dneska si uz CCD, krome nejlevnejsich kompaktu, ani nekoupis. Tak mas zodpovezeno aspon neco ;) co se tyce drazsich kompaktu typu bridge nebo zrcadlovek rovnez budou mit vsechny moznost rucniho zoomovani a ostreni. Kompakt vs. zrcadlovka, budes muset dat vic dat jak si foceni predstavujes, je to docela rozdil co se tyce objektivu.
Milan Šurkala (3381)|26.12.2014 02:13
[QUOTE=pee.tr;35857]Nicméně za tu cenu si říkám, jestli pak už není lepší nějaká zrcadlovka. [/QUOTE]

Tak na tohle téma tu máme přesně článek, který toto shrnuje a srovnává v praxi RX10 a zrcadlovku s objektivem s podobným ohniskovým rozsahem https://www.digimanie.cz/recenze-aps-c-vs-1-nikon-d330018-140mm-vs-sony-rx10/5739
Jirka X (60)|26.12.2014 11:51
Tohle vypadá na snímač. Podobně s to chovalo u F 717, taky mne to potkalo. Ale tenkrát výrobce opravu hradil. Něco mi říká, že se to 828 také týkalo, ale obávám se, že už to uzavřeli. U 717 určitě. Ale proč se nezeptat, za to nic nedáš.
pee.tr (22)|26.12.2014 12:20
[QUOTE=Milan Šurkala;35874]Tak na tohle téma tu máme přesně článek, který toto shrnuje a srovnává v praxi RX10 a zrcadlovku s objektivem s podobným ohniskovým rozsahem https://www.digimanie.cz/recenze-aps-c-vs-1-nikon-d330018-140mm-vs-sony-rx10/5739[/QUOTE]
Děkuji. Trochu mě to především vyvedlo z omylu, že RX10 má ruční zoomování. To jsem se z e-shopu tedy domníval mylně.

Jinak nějaký servis po svátcích prvně zkusím a až pak budu vybírat dál nový stroj.
pee.tr (22)|26.12.2014 20:12
[QUOTE=kultus;35860]... co se tyce drazsich kompaktu typu bridge ... rovnez budou mit vsechny moznost rucniho zoomovani a ostreni. [/QUOTE] Jelikož bych raději ten kompakt, pátrám po tom ručním zoomování u nich. Jaksi ale takové nenacházím, nebo špatně chápu popis. Mohl bys mi, nějaké takové, prosím, zmínit? Původně jsem myslel, že aspoň ten RX10, ale výše uvedený odkaz na test mě vyvedl z omylu.
rousini (738)|26.12.2014 20:49
Ruční zoom má Fuji X10/20/30
pee.tr (22)|6.1.2015 14:54
Ze sony.cz mi odpověděli, že se oprava řešila výměnou celé části před kloubem, ale výrobce už ukončil distribuci náhradních dílů. Stále tak hledám náhradu (trochu obhlížím bazarové Sony SLT-A55) a chtěl bych se zeptat, jak moc lze srovnávat možnou kvalitu fotky dle světelnosti objektivu. U toho mého původního Sony F828, který měl psaných 2.0-2.8/7.1-51. Zajímá mě, jak lze vůči těmto hodnotám na oněm přístroji hodnotit nejčastější levné (setové) objektivy u SLT zrcadlovek, které mají 3.5-5.6/18-55. Objektivy pro zrcadlovky odpovídající hodntoám z toho mého F828 jsou totiž jaksi mimo mé finanční možnosti (jsou-li vůbec). Něco málo teorie jsem už nastudoval, ale přesto se v těch číslech až tak neorientuju, dokud s tím člověk nezačne fotit. Děkuji.
kultus (1295)|6.1.2015 15:24
No, to se dost tezko srovnava protoze nesrovnavas stejne ohn.vzdalenosti, ale samotny objektiv bude mit u A55 ztratu cca 1,5/2 EV. A55 ma polopruhledne zrcadko, ktere vezme taky nejake to svetlo, rekneme max.1/2EV. Snimac bude mit naproti tomu u A55 naskok rekneme 2,5-3EV mozna i vic (tezky odhad, je to stary jen 2/3 CCD snimac oproti mnohem modernejsimu APS-C)? Ber to tak, ze nejnovejsi 1" snimace maji oproti 16Mpx sony APS-C v A55 cca 1EV ztratu. Kazdopadne si podle mne dost polepsis, ty sony APS-C patri porad k tomu lepsimu, ikdyz to uz neni spicka a na nove 24Mpx APS-C (treba v sony A6000) nema...navic budes mit moznost pozdeji objektiv vymenit za neco lepsiho.
pee.tr (22)|6.1.2015 16:30
Děkuji. A vyplatí se zásadně, za předpokladu použítí té A55, investovat do nesetového objektivu? Konkrétně když ten setový je od 3.5 a objektiv Sigma bude od 2.8? Docela mě mrzí, že jsem dnes nevyhrál jednu aukci s tímto přístrojem a objektivem za 7500,-Kč.
kultus (1295)|6.1.2015 17:16
Tak to by mne nemrzelo ani nahodou, nova A58 je uz za 9,5K i s objektivem a rychlou kartou, jestli chces vyslovene sony. Setak ma sve kvalitativne limity a tam se bude muset nasiroko trochu vic clonit, proto nema moc smysl srovnavat ty clony. Uprimne nevim jak kreslila F828. Jestli se to vyplati je na tobe co budes fotit. Ta sigma je predpokladam pevne sklo nebo?

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-alpha-slt-a58/
pee.tr (22)|6.1.2015 19:37
ta sigma s foťákem byla tato http://aukro.cz/sony-alpha-slt-a55-i4937566654.html tak jsem jen uvažoval o něčem podobném, má-li to smysl. Nefotím nic speciálního. Běžné rodinné fotky a rád především v přírodě. Nejlépe na cyklovýletech, což sazmořejmě na tento typ foťáků moc není. :-) Na sony také nutně netrvám. Šlo spíše o zvyk. Čistokrevnou zrcadlovku jsem měl jednou v životě v ruce na chvilku se setovým objektivem (Nikon D70). Nadchla mě ostrostí vykreslených listů na stromech atd., ale v šeru jsem z ruky město v pozadí na automatiku vyfotil lépe tím mým F828. Ze zrcadlovek mám itrochu strach vzhledem k údržbě a pohybujícímu se zrcátku. Možná to je neopodstatněné, ale chtěl bych něco, co snese i lehce hrubší zacházení. V provnání kompaktů s SLT jsem se zase pročetl informacemi o lepším výsledku s nepohyblivým zrcátkem, tak jsem zatím volil takovéto nějaké sony. Ale nutnost to není, jen nástřel, stále váhám. Rád bych něco tak do 8tis., klidně slušný bazar.
pee.tr (22)|10.1.2015 12:41
Stálě ještě vybírám náhradu za Sony F828. Zřejmě nechám zrcadla zrcadly a zvolím obdobu mého původního. Rozmýšlím nad:
Fujifilm FinePix S100 FS
Fuji FinePix S9500
Fuji FinePix HS30EXR
Fuji Finepix HS10
Chtěl bych požádat o radu, případně zkušenosti s těmi to stroji. Minimálně 3 z nich bych bral z druhé ruky. Případné video nahrávky beru samozřejmě jako plus, ale neni to zdaleka nezbytné. Ani ty šílené hodnoty zoomu mě nutně nezajímají. Stačí bohatě do 10x. Díky.
kultus (1295)|10.1.2015 13:07
No tak to nevim brat takove kramy, jiste z druhe ruky budou za dobrou cenu ale... S100 ma stary 2/3 CCD, do toho bych uz asi nesel. S9500 rozhodne ne, maly premegapixlovany snimac, nevim jak je na tom optika. Mozna ta HS30EXR, ale tam je taky maly snimac, pochybuji ze ho EXR rezimy nejak zasadne zachrani. Nebral bych zadny z nich. Kdyz uz trvas na UZ spis bych se podival na bazarovou FZ200, ktera ma aspon konstantni svetelnost f2.8 ikdyz taky mensi snimac ale s rozumnym rozliseni. I na video je panasonic mnohem lepsi...Spatny neni ani canon SX50, ale ten rozsah clon...mno a u videa fuji moc neexceluje. Opravdu potrebujes takovy zoom, vyuzival si ho na starem fotaku tak casto? Nestacil by ti mensi profikompakt? Nebo bazarova bezzrcadlovka pripadne nejake to sony A5x s bazarovym univerzalnejsim objektivem? Tam je ta kvalita o dost jinde nez co jsi si ted vybral...jak casto budes fotit ve spatnych svet.podnminkach? Z tech tvych povodnich naroku si sel s narokem trochu dolu...
pee.tr (22)|10.1.2015 13:59
No ne, právě se snažím (véceméně marně) hledat nějaký světelnější objektiv (Sony měl od 2.0), aspoň těch 2.8. Zoom rozhodně tak obrovský nepotřebuju, jak jsem uvedl. Rozhodně netrvám na UZ. K nim mě dovedly samy spíš jiné požadavky. Ale na co jsem si moc zvykl a co bych nechtěl opouštět, je ruční ovládání zoomu na objektivu. Nechci foťák, z něhož při zapínání vyjíždí objektiv nebo se zoomuje motorem, určitě to krom jiného i dost šetří baterii. A moc se mi zamlouvá i ostřící prstenec na objektivu. Především na nějakých makrech jsem ho využíval k naostření konkrétního místa. Těch zrcadel se trochu bojím. Sice jsem na věci dost opatrnej, ale zároveň mám rád věci, které potřebují minimum údržby a není to nějaká hrachovina háklivá na otřesy atd. Občas jsem si totiž foťák tahal na běžkách nebo na kole v různých podmínkách (mráz, vlhko). Osahal jsem si v obchodě levnější zrcadlovky (canon) a třeba objektiv mi přijde takový konstrukčně nedokonalý. Třeba otočné ostření na jeho konci takové rozviklané, nepůsobí moc přesvědčivě. Mé sony bylo sice těžké, ale konstukčně dokonalé, bez jakýchkoliv vůlí, s pevné silné hmoty, rozhodně bych se nebál tím objektivem o něco zavadit (bouchnout). Co se týče horších světlených podmínek - oblíbil jsem si třeba focení mraků za specifických podmínek východu slunce apod. Dále občas fotím na hokeji, kde ne všude je dost světla v součinnosti s určitým zoomem a pohybem. Nebo třeba večení záběry z rallye. S těmito podmínkami souvisí i rychlost ručního zoomu na objektivu, kterou chci mít. A též třeba fotka v místnosti bez nutnosti použití blesku působí často lépe. Snímač 2/3CCD jsem právě měl, a tak se menšího trochu bojím, ač dnešní technicky vylepšené CMOS asi i v menším provedení ty staré CCD předčí. Ale jist si nejsem jak až moc menší.
Ze všech výše uvedených důvodů jsem tak nějak na vážkách, jestli má pro mě cenu investovat třeba 8-10 tisíc do něčeho, co stejně nebude dokonale takové, jaké bych si představoval a nebo se na to vykašlat a dál třískat bez obav nějaký starší šrot. Proto třeba mám v hledáčku ten FinePix S100 FS (za 2900,-Kč) nebo Fuji FinePix S9500 (za 2000,-Kč).
Kameru, sice jen kazetovou SD, mám a obávám se, že hleděl-li bych u nového foťáku i na možnost natáčení pohyblivých obrázků (kromě světelnosti vs. full HD rozlišení, způsob ovládání a stabilizace obrazu), nevím, ale asi bych se nějakého komplexního stroje v rámci ceny pro amatéra nedopátral.
EDIT: teď jsem koukal na testová videa z FZ200 https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-fz200-ultrazoomove-prekvapeni-roku/4799-3. Ano, obraz se mi líbí. Těžko však z nich hodnotit kvalitu stabilizace třeba při chůzi nebo možnost natáčení videa s kamerou nad hlavou stejně jako plynulost počátku či závěru zoomování. V tomto, zdá se, se mé staré levné kameře nevyrovná. A popravdě bych to ani od foťáku nečekal. A ostrost obrazu ani po pomalém zoomu taky nevypadá vždy ideálně. Proto bych se spíše soustředil na fotku.
kultus (1295)|10.1.2015 22:08
Podivej, vzdy zalezi jen na tobe kolik investujes...na vecerni rallye kdy je treba hodne kratkych casu a je malo svetla si foceni s tak malyma snimacema neumim predstavit takze asi neporadim.
pee.tr (22)|10.1.2015 23:06
Tak nefotím profi fotky, jen sám sobě pro zábavu, ale když vezmu extrém, s 2/3" snímačem v Sony F828 se dalo fotit relativně dobře za různých situací. Tady jen malá ukázka sice už moc nepoužitelných fotek, ale říkám je to extrém, navíc to bylo foceno na zoom z jistě přes 20m.
metatron123 (166)|10.1.2015 23:49
Moj nazor je, skus si niekde osahat toho panaka FZ200, myslim, to by mohla byt dobra volba...
Nabehmi niekam do fotoobchodu a osahaj si co ta zaujme, vyskusaj. Nekupuj! Len skusaj, a urobis si aspon predstavu ktorym smerom sa uberat...
pee.tr (22)|11.1.2015 00:12
Zkusím se porozhlédnout. Vím, že to je asi úplně jiná třída, ale FZ(asi typ 10) mám čas od času v ruce v práci a na to, jak to jak to je velký přístroj, fotí to silně neuspokojivě. Proto jsem původně tyhle typy panasoniců při vybírání míjel.
metatron123 (166)|11.1.2015 01:08
Medzi fz10 a fz200 je 8 rokov. Skus si pozriet recenzie, oba pristroje maju testy aj tu na digimania.cz
crashpc (541)|11.1.2015 10:15
Na takovéhle focení rozhodně zrcadlo nebo bezzrcadlo. Ale vemme to popořadě:

1) Světlo
Naprosto nejdůležitější element na scéně. Nemáš ho ho dost, a tady ani není velká šance to dohnat bleskem nebo stativem. Je tedy třeba - jak jsi správně vydedukoval - nahnat alespoň co nejvíce světla. Ať už velikostí systému (plocha snímače) nebo světelností objektivu. čím větší a světelnější, tím větší samozřejmě musí být fotoaparát. M43 bezzrcadla, Fuji bezzrcadla a malé APS-C zrcadlovky jsou podle mě velmi přijatelným kompromisem na to co potřebuješ dělat. Navíc umožňují většinu požadavků, které jsi jmenoval.
Já bych tady doporučil opravdu Olympus,Fuji,Canon,Nikon,Sony, a to všechno ve velikosti snímače alespoň m43(4/3"), nebo větší... To samo o sobě vyřeší strašně moc problémů. Úplně bych se vyhnul kompaktům s menším snímačem, ať jsou jakkoli světelné. Za jistých světelných podmínek sice dokážou konkurovat i vyšší třídě - zrcadlům, ale je to opravdu jen za jistých podmínek. Kupovat stejně drahý stroj, který se občas "dotahuje" je docela marné. Obecné pravidlo je, že větší systém vyhrává. Menší systémy se umí některými parametry a aspekty dotáhnout i na mnohem větší, ale ne vždy, a hlavně za jakou cenu....

2) Fotograf na scéně:
Určitě je potřeba se dobře naučit jak za daných podmínek ze scény vyždímat co nejvíce světla, projít si scénu (pokud je pravidelná), zajistit si správnou pozici jak pro kompozici, tak si také zjistit kde je nejvíce světla a být tam, pokud to situace dovoluje.
Znát svůj přístroj i technicky. Fotit do RAW. Pokud není světlo, člověk se musí začít chovat trošku jinak, a znát jak z přístroje dostat maximum. To se týká průběhu dynamického rozsahu snímače, charakteristiky šumu při zvyšování citlivosti ISO, a jiné věci. Je to veskutečnosti sranda se naučit a skoro i používat, jen to obvykle po netu (a hlavně pro mnohé česky) není napsáno jednoduše a s příklady, aby se člověk něčeho chytil. Tam patří třeba ETTR/BTTR techniky, UniWB a podobně.

3)Práce nekončí - fotograf po scéně:
Další věc, co může fotograf udělat je naučit se fotky upravovat. Fotce to přidá hodně. Rozdíl mezi cvakem a zkopírováním fotky oproti připravené a upravené fotce může být třeba několik stop šumu/ostrosti/světla ve finální fotografii. To cos poslal už moc "zachranitelné" nebylo, ani jsem tomu nevěnoval déle než dvě minuty, ale myslím, že to JE lepší:

[ATTACH=CONFIG]1468[/ATTACH]

Slušný software na úpravu obrázků se občas dá najít legálně doslova zadarmo. Už je to chvilku, co byla akce "zdarma" na dost slušný Zoner Photo Studio. Tyto softwary jsou dost intuitivní, a po pár minutách školení a hledání s tím jde dělat dost divy...

4)A nakonec - vybavení:
Ano, fotku dělá fotograf, ale z palce si jí nevycucá. Tady záleží, co je fotograf ochoten položit za "oběť", ať už finančně, ale hlavně velikostně a hmotnostně, a aby to ssebou opravdu nosil a používal. Je potřeba se tady trošku pochlapit, bejt tvrďák, a snést nosit něco většího než mýdlovou krabičku. Samozřejmě to nejde přehnat, jinak fotograf vybavení nosit přestane, a je po srandě. Takže slušný kompromis. V Tvém případě jde hlavně o fotoaparát a objektiv. Nevím jestli rád nosíš fotoaparát ssebou pořád, ale jestli ano, asi bych to viděl na m43 bezzrcadlovku. S malým pevným sklem nebo "skládacím" zoomem to jde dát do kabely,větší kapsy, ledvinky, a máš to vždy u sebe. Když jdeš fotit auta, vyměníš objektiv za větší, a odfotíš co je třeba.
Myslím, že Olympus má v tomhle segmentu docela navrch, a má velmi solidní i zaplatitelné nabídky. Už i nejlevnější Olympus E-PM2 by byl násobně "lepší", nebo spíš schopnější řešení než ten kompakt co jsi měl.
Na sledování objektů je asi stále vzhledem k poměru cena/výkon nejlepší zrcadlovka, nicméně velikost je nemalá. Canon nebo Nikon standartně kvůli levným a dobrým objektivům, jistě bychom Ti poradili.
process02.jpg
kultus (1295)|11.1.2015 10:54
Nemyslim si, ze zrovna EPM2 se setakem udela takhle vecer moc parady, mel jsem schopnejsi NEX system se setakem a foceni na dlouhem konci na f5.6 v hur osvetlene mistnosti pres den, kde bylo ale porad vic svetla nez vecer venku, prineslo ISO3200 a porad relativne dlouhe casy pro foceni i pomalejsiho pohybu coz rallye moc neni. To by se musel povenovat tem technikam ETTR a pod.co jsi psal. Tady se primo vybizi potrenovat panning pri felsich casech se ziska na expozici a postaci i setak. Pak jedine koupit svetelny objektiv, spis mensi tele pokud chce aby to nejak vypadalo. Fotit rallye a stat u trate neni ani bezpecne ani ty fotky nejsou na kratke ohn.vzdalenosti tak zajimave. A to uz neco stoji.
pee.tr (22)|11.1.2015 11:09
Děkuji za rozbor. Zrovna jsem včera koukal, že jsem toho za loňský rok vlastně ani moc nevyfotil, ale i přesto bych měl rád pro případ možnost nějaké pěkné fotky pořídit. To pohrání si s výsledkem v SW, to je další věc. Do toho jsem dosud až na pár brightness/kontrast úprav v ACDSee dosud neproniknul.
crashpc (541)|11.1.2015 12:03
kultus:
Nemluvil jsem o seťáku, ale vím, že lepší řešení trošku něco stojí. E-PM2 určitě není nejvhodnější na světě, ale pořád je o dost lepší. Když si dám srovnání snímků na scéně DPreview FZ200 a E-PM2, tak z E-PM2 uplně v klidu lezou hezčí a ostřejší, detailnější i méně zašuměné snímky s o tři stopy ISO vyšším nastavení. To máš f/2,8 proti f/8, a pořád bych radši volil ten Olympus. Já si dokonce dovolím tvrdit, že bych z toho vytáhnul plné čtyři až pět stop.

[ATTACH=CONFIG]1470[/ATTACH]


Jiná věc je samozřejmě hledáček, a je tam víc aspektů. Jen jsem chtěl ukázat, že možnosti opravdu jsou.
Nový E-PM2 s 40-150mm (80-300) objektivem sice stojí asi 14000Kč, nicméně bych věřil, že při nějaké snaze to levněji půjde sehnat, nebo třeba sklo z druhé ruky. A jestli mám koupit něco za 8000, nebo něco za 12000, co je v jistých a velmi použitelných aspektech lepší mnohonásobně, tak by mi připadalo, že půlku z těch 8000 jsem hodil rovnou do kanálu.
U zrcadlel stejně tak. 8000 za low end, 3000-4000 za sklo z druhé ruky, a je to aj s hledáčkem a lepším AF-C.
Ale je to jen můj názor na základě mých zkušeností. Pokud by to člověk nenosil kvůli velikosti nebo váze, je to samozřejmě o ničem.
porovnani.jpg
rousini (738)|11.1.2015 12:28
Na takové rally focení by klidně mohlo být starší manuální sklo, možná něco od Samyangu. Dobrá světelnost do horšího světla by mohla být výhodou oproti AF. Stejně si najdeš pozici u nějakého skoku, vracečky a čekáš až ti tam vletí...
pee.tr (22)|11.1.2015 12:55
Znovu říkám, ukázkové foto byl asi extrém, kterým jsem chtěl demonstrovat (možná ne ideálně) možnosti té původní F828. Stále ale váhám především nad velikostí přístroje, jelikož určitě bych fotil mnohem víc, kdybych měl něco skladnějšího. MTB cyklistika je mým největším koníčkem a rád si z cest dělám nějaké památky. Občas to je ale za šera, někdy i něhem sněžení, v zadní kapse bundy (dresu) dochází k dosti silné kondenzaci vlhosti. I tento aspekt odolnosti by měl při výběru hrát roli. Pořád se totiž nejsem schopen rohodnout, zda pořídit jeden kvalitní velký foťák "na doma" a na cesty nějakou levnou skladnou krabičku, která toho moc nedokáže. Případně zůstat pro tento případ u mého prvního digitálu Olympus C-725. A nebo zvolit dobrého a skladného v jednom těle - něco ve stylu Canon G1 X, případně Canon G15. Doporučovány na vožení mi byly ještě Olympus XZ-1, či Lumix DMC LX-7. Jak už tu ale bylo zmíněno, tohle si musím rozhodnout sám. Jediné, co v tomto směru nevím, je jak moc hroší (či lepší?) je proti mému dosavanímu F828 třeba ten Canon G1 X. Bez ohledu na požadavky ovládání, jen s přihlédnutím na možnosti pořízení kvalitních fotek od rodiny, přes přírodu až po sport.
kultus (1295)|11.1.2015 13:10
FZ200 jsem podsouval jen proto, ze vybiral mezi UZ a to jsem jeste netusil, ze chce fotit vecer rally, takze to srovnani s EPM2 pada. A muze byt porad lepsi, ale na tu scenu to stacit stejne nebude. Staci si za bileho dne stoupnout do nejtmavejsiho kouta pokoje, nastavit si treba f2,8, ISO3200 a podivej se na ty casy co vychazi. A to bude vecer za sera jeste min svetla, pokud nebude mirit pod nakou lampu nemluve o f5.6 na delsim konci cenove dostupneho teleobjektivu. Ze to neco stoji je jasne, nicmene pocitat to jakoze pridam 4000,- a budu na tom lepe a pak jeste a jeste, takhle bych skoncil nekde na 30.000,- abych byl aspon trochu spokojeny. Ikdyz je to jen priklad s 40-150mm si polepsi akorat tak v ohn.vzdalenosti, vic svetla mu to nijak neprida. To at si rozhodne kupujici kam az chce zajit. Holt si zvolil dost narocne tema k foceni. Pak nastupuji kompromisy a jak psal rousini manualni sklo, predostrit a zamirit nekam kde budou mit auta nizsi rychlost. Anebo jak rikam naucit se dokonale panning. Jestli ho to rally bavi, je to skvela moznost jak vyuzit delsi casy kdyz nemam svetla nazbyt a dat fotkam zajimavy "look".
rousini (738)|11.1.2015 13:15
Tak to noční rally je opravdu extrém. Tady řešit nějaké kompakty nemá smysl. Na druhou stranu si fanda automobilizmu může nabouchat fotky denních etap, kde je barev dostatek...
Já bohužel neznám tu starou sonku, abych řekl, tenhle aparát bude mít stejný výstup a tento už lepší. Navíc píše, že to chce vozit v dresu v kapse v dešti...
pee.tr (22)|11.1.2015 14:32
Určitě tu musím působit jako rozporuplná osoba, když tu píšu neprosto protichůdné požadavky :-) Ale je to pouze důsledek mého váhání, kterého jsem do doby, než se mi foťák rozbil, ušetřen. Tím více vám děkuji za vaše dosavadní názory a rady.

Jinak metodou panningu (aniž bych do teď věděl, že se tomu tak říká) jsem se již v minulosti snažil tak trochu fotit při potřebě vylepšení ostrosti foceného pohybujícího se předmětu.

Ještě pár ukázek z mého focení, aby bylo vidět, že rallye není nezbytnou prioritou.
crashpc (541)|11.1.2015 14:52
kultus:
Jistě, ale ten člověk nakonec stejně něco bude muset koupit.
Koukal jsi na EXIFy těch snímků? Fotil to na ISO100 1/80s f/2,8. Zas tak šílená nesmyslná tma tam nebyla. Když to samé nastavím ve své tmavší místnosti, mám na snímku totální tmu. Měl tam víc světla, než to vypadalo z fotky. A jak jsem psal, dostal by z toho s lepším strojem, o 50% dražším další 4-5 stop. Fajn. Dokážeš mi ukázat nějaký jiný setup, který za dalších 50% přidá čtyři stopy světla? Já si myslím, že těžko. No a když už za něco platím, neměly by to být peníze hozené do kanálu.... Ale nechci tlačit jen tohle. Jak jsem psal, ekvivalentní záležitost lze pořídit i v zrcadlovce. A i G1X by pořád mohlo slušně pomoci. RX100 taky, jakýkoli jiný systém s větším snímačem. Jenže tam je pak problém s tím tele rozsahem. Také s ovládáním podle požadavků tazatele. U m43 a zrcadlovek ten problém není. Postnul jsem validní řešení za ještě pochopitelné peníze. Může se rozhodnout, že to nechce. Je to jen volba. Pokud máš něco alternativního, zajímavého, jiného, jistě si to všichni rádi poslechnem, a snad to ani nebudem "taky" negovat... :-)
rousini (738)|11.1.2015 15:24
Já myslím, že ve vývoji tohoto vlákna se namotalo hodně hrušek s jabkama, asi tak jako nám všem, když jsme se pro něco rozhodovali. Vyplynulo, že zoooooom není nutný, že velikost zrcadlovky by překážela, že by to mělo být trošku odolné a pochopitelně chce za daný peníz získat co nejvíc. Hlavně chybí to podstatné. Za KOLIK?
Pokud bude chtít deklarovanou odolnost na prach a vodu, tak se prohne, pokud tam bude hledáček imho nezbytnost, tak to taky není zadara.
crashpc (541)|11.1.2015 16:04
Ano. Někde se bude muset hodně ubrat, nebo přitlačit... :-)
pee.tr (22)|11.1.2015 19:12
[QUOTE=rousini;36104]Já myslím, že ve vývoji tohoto vlákna se namotalo hodně hrušek s jabkama, asi tak jako nám všem, když jsme se pro něco rozhodovali. Vyplynulo, že zoooooom není nutný, že velikost zrcadlovky by překážela, že by to mělo být trošku odolné a pochopitelně chce za daný peníz získat co nejvíc. Hlavně chybí to podstatné. Za KOLIK?
Pokud bude chtít deklarovanou odolnost na prach a vodu, tak se prohne, pokud tam bude hledáček imho nezbytnost, tak to taky není zadara.[/QUOTE]
Tak zoom bych rád, ale není nutný nějaký extrémní. Stačí cca 5x-7x. V případě volby menšího přístroje bych šel pochopitelně i níže. U zrcadlovky (zvolil-li bych větší přístroj) by mi nevadila ani tak velikost, jako spíše systém náchylnější na problémy, potažmo potřeba opatrnějšího zacházení. Tedy aspoň takový na mě dělají zrcadlovky dojem. Už ani nevím, jestli jsem tu nepsal o ceně, ale myšleno je do těch cca 8-10ti tisíc. Záleží taky podle toho pro jaký systém se rozhodnu.
crashpc (541)|11.1.2015 20:36
Porovnávací testy nikdo nedělal, ale zrcadlovky nějak chatrnější nejsou. Kai z DigitalRevTV (youtube) dělal i nějaké drsné crashtesty, a ty zrcadla přežily pády, oheň, zamrznutí s ledem v komoře pro zrcadlo, a další šílené věci. To by ses musel bát, že vylezeš z domu, zakopneš, spadneš a zlomíš si vaz. Už se to párkrát stalo...
pee.tr (22)|11.1.2015 20:56
Tak možná jsem paranoidní, zároveň neznám mechaniku vnitřku fotoaparátů. Jen vycházím z představy pohybu zrcátka a ještě potřeby jeho čištění. Dále pak bývá uváděno, kolik má která DSLR nacvakáno. Možná se to u kompaktů neuvádí a vnitřek nečistí atd., neboť se jedná obecně o levnější přítroje, u nichž není předpoklad tvorby kvalitní produkce, ale právě tyto aspekty u mě vytváří představu větší náchylnosti k problémům u zrcadlovek, než je tomu u kompaktů. Je-li pravdou opak, je to jen dobře.
metatron123 (166)|11.1.2015 22:18
Uzavierky su stavane na 100-150 tis.expozicii a vyssie. Zrkadlo v tom "krame" lieta riadnym tempom, takze by som sa nebal, ze mechanika nie je vyriesena.
Zrkadlovkami sa nefoti iba v laboratoriu [emoji6]
pee.tr (22)|12.1.2015 13:43
Tak jsem už asi téměř zlomenej pro nějakou tu použitou zrcadlovku + světelnější použitý objektiv. Alespoň tedy zkusím něco mně dosud neznámého. Co řeknete třeba na základní Canon D1000 + Sigma 17-70 mm F2,8-4,5 DC Macro. Cena by vyšla 8400,-Kč. Nebo myslíte, že bude lepší vyšší třída těla (3100, 5100) + setový objektiv? Paka je tu třeba Nikon D3200 + Nikon 18-55mm za shodnou cenu. Případně jsem ještě objevil za 8 tisíc Fujifilm FinePix X-S1. Ten má objektiv f=6.1-158 1:2.8-5.6 a snímač 2/3". O ten mega zoom mi vůbec nejde, spíš mě na něm láká, že má na těle víc tlačítkově dostupných fcí a výklopný displej. Zrovna ten displej bych asi hodně využil, často fotím nad hlavou nebo od nohou (F828 jsem měl v kloubu zlomenou hodně často).
nephilim (353)|12.1.2015 13:45
Od Vánoc si průběžně čtu toto vlákno a přemýšlím, zda se do něj vložit. Udělám to tedy zlehka. Zatím. Pee.tr má stejné dilema, jaké jsem zažíval já, když jsem se ze své Sony F828 naučil vymáčknout opravdu maximum (standardně fotit do RAW), ale ani tak mi nestačila na focení představení scénického tance a baletu v divadle. F828 byl fantastický foťák, v mnohém daleko předčil tehdejší zrcadlovky. Ne nadarmo jej v recenzích srovnávali s Canon 350D. Považme, 2/3" snímač vs. APS-C!!! Tehdy něco nemyslitelného. Jenomže to bylo podobné, jako když zde Milan Šurkala srovnává nejlevnější DSLR s profi kompakty. Světelné objektivy profikompaktů často dokáží kompenzovat vyšší šum zrcadlovek. Já jsem po 6 letech báječného života s F828 přešel na Nikon D300. Ano, až tento foťák mi dokázal nabídnout vyšší užitnou hodnotu než "stařičký" UZ od Sony. Kupříkladu takové kontinuální ostření fungovalo na Sonce fantasticky. Fotil jsem dceru na houpačce když se houpala proti mě a fotky byly ostré. Stejně tak když proti mě jela na kole. Velkou nevýhodou té Sonky byl prudký nárůst šumu. ISO200 ještě jakž takž šlo, ISO400 již bylo kritické a ISO800 bylo použitelné leda pro BW fotky. Ale abych se vrátil k tématu. Tělo jsem nahradil Nikonem D300. Horší to bylo s objektivem. Nikkor 18-135 (po přepočtu přímý ekvivalent rozsahu Sonky) mě příliš nenadchl. Především absencí stabilizace. Stále jsem musel v hledáčku šilhat jaký mi vychází čas nebo ISO, abych neměl fotky mázlé pohybovou neostrostí. Vyzkoušel jsem vychvalovaný Nikkor 18-70 (nepřesvědčil; bez stabilizace; malý rozsah), pak Nikkor 18-200, abych skončil u Nikkor 16-85. Pro divadlo jsem jej doplnil o Sigma 70-200/2.8 HSM Macro, který jsem kvůli absenci stabilizace nahradil velmi slušným Nikkor 70-200/2.8VR. Na hrátky s hloubkou ostrosti, případně pro nouzové focení za slabého světla jsem si pořídil Nikkor 50/1.8G (nejprve 50/1,8D, ale poznal jsem jaká chyba je nasazovat kinofilmové objektivy na digitální těla, takže šel rychle z domu) a Nikkor 35/1.8G. Pro focení teleobjektivem za dobrého světla jsem si ještě přikoupil skvělý FF Nikkor 70-300/4.0-5.6VR. Dnes jsem opět někde jinde (D750+24-120/4), ale to je spíš jen pro celkové dokreslení mé cesty, na kterou mě přivedla potřeba fotit dceru v divadle.
Závěrem bych rád zdůraznil, že naprosto chápu rozčarování Pee.tr a vůbec mu nezávidím, protože jsem si prošel stejným martyriem. Naštěstí jsem byl připravený na to, že náhrada F828 mě bude stát víc než původní nový F828 (25 000,-) a přesto některé hodně příjemné funkce budu muset oželet, např. sklopný objektiv nebo živý histogram v hledáčku. Ale abych alespoň trochu poradil, v případě, že bych chtěl náhradu F828 včetně toho, že budu mít integrovaný objektiv, asi bych začal lovit ve vodách v nichž se pohybují takové kousky jako je Sony RX10.
pee.tr (22)|28.1.2015 10:22
Chtěl bych se už jen ujistit u zdejších odborníků. Reálně nakonec zvažuji koupi Nikon D90 + Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC včetně sluneční clony a poukazu na 3 čištění čipu. Vše za něco málo přes 12tis.Kč. Nebo bude lepší nějaký méně zoomový objektiv s označením např. VR? U D90 by ta absence VR neměla vadit, chápu-li správně?
nephilim (353)|28.1.2015 20:47
Měl jsem možnost fotit koncert s D3100 a tou Sigmou, ale se stabilizací. Stačilo plně otevřít clonu, čas 1/160 a ISO1600. Fotky byly uspokojivé. Takže, ta Sigma nebude vyloženě špatná, ale pokud hodláš fotit nejen v létě za plného slunce, tak bych se raději poohlédl po stabilizované verzi.

Aktuálně je v bazaru D90 za 6.200 Kč a Nikkor 18-200/3.5-5.6VR za 8.800 Kč. Dohromady tedy 15 000 Kč. Taková sestava mi přijde o dost zajímavější. Navíc, mám s ní poměrně bohatou zkušenost, takže vím jak dobrá je.
pee.tr (22)|28.1.2015 20:57
Díky za informaci. Já tedy ve skutečnosti sám nevím, jestli je to stabilizovaný objektiv, pouze vím, že je takto označen. Taky jsem nevěděl, zda je lepší mít při stabilizaci v těle foťáku i stabilizované objektivy. Resp. jestli funguje při používání vždy jen jedna za stabilizací (v těle nebo v objektivu samostaně) nebo to umějí nějak obě současně a jejich společný účinek se tak zvyšuje.
nephilim (353)|28.1.2015 21:04
Pokud má ta Sigma pouze toto označení, tj. není v názvu "OS", pak není stabilizovaný. Jinak D90 stabilizaci nemá, takže úvahy o tom zda je lepší stabilizace v těle či objektivu je v případě D90 irelevantní.
pee.tr (22)|28.1.2015 21:17
Jéé, tak to jsem si to už popletl. Já myslel, že má stabilizaci v těle. Spletl jsem si to s tím integrovaným motorem pro ostření. Díky.
nephilim (353)|28.1.2015 21:22
Myslíš tu stabilizaci v těle? Té se můžeš nadít u Sony a Pentaxu. Nikon ani Canon v žádném případě.
pee.tr (22)|4.2.2015 21:40
Tak nakonec jsem pořídil Nikon D90 + Objektiv Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR ED. Tak uvidíme, jak mi to bude vyhovovat až mi přijde do ruky. Cena 8200,-Kč
Děkuji všem za diskusi a věcné připomínky.
nephilim (353)|7.2.2015 01:14
Pokud je obojí v pořádku, tak jsi určitě neprohloupil. Za tu cenu paráda. Doporučuji zvyknout si fotit do RAW a fotky pak ladit v PC.
pee.tr (22)|7.2.2015 11:17
Ještě to nemám doma, tak snad to bude ok (koupeno přes web). Jen je to bez nabíječky, tak zvažuji, kterou pořídit. Něco do 500,-Kč.
Nabízí se http://aukro.cz/nabijecka-pro-nikon-d200-d300-d300s-d700-d90-d80-i5057163719.html
ale asi sáhnu raději mimo Polsko po http://aukro.cz/nabijecka-pro-nikon-i5053751242.html
Myslíte, že to je adekvátní nástroj pro dobíjení?