Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Výběr zrcadlovky (canon 600d?)

Neregistrovaný (0)|25.12.2014 20:33
Tazatel: JaMa

Znění dotazu: Zdravím,
rozhodl jsem si pořídit konečně zrcadlovku a potřeboval bych poradit s výběrem. Mám už vytipovaný Canon 600d, ale chci si ověřit, jestli je to rozumná volba, případně jaké jsou alternativy, především bych ale potřeboval poradit s výběrem objektivů, tam nemám zatím jasno vůbec.
Nejprve tedy využití - především makro a hraní si s dlouhými expozicemi (pohyb, ale i noční fotografie), dále pak takové běžné turistické focení. Pravděpodobně by do budoucna měl mít i využití ve focení dokumentace k restaurování uměleckých děl. Naopak na videu mi nezáleží vůbec. Pokud jde o parametry tak mi vyhovuje víceméně právě to, co 600d má. Tenhle model jsem si vybral taky proto, že jsem měl možnost si jej vyzkoušet a ovládáním i funkcemi mi vyhovoval, trošku mi tam chybělo časosběrné focení (např. snímek co 5, minut), ale to, jak jsem kdesi četl, se snad dá řešit pomocí dálkové spouště (je to pravda?), kterou si budu tak jako tak pořizovat kvůli režimu bulb. Dále jsem se nikde nedočetl, nebo jsem si nevšiml, jestli je možné tuto zrcadlovku ovládat přes počítač, tuhle možnost bych také rád využíval. Může být 600d dobrá volba? Nebo podobný model, třeba 700d?
Pokud jde o objektivy, tak tady si nejsem jist. 600d se všude prodává v setu s objektivem 18-55 mm DC III (a pokud bez něj, tak je to cenově úplně jedno), a předpokládám, že to asi nebude nějaký zázrak. Určitě bude potřeba nějaký makroobjektiv a pro další potřeby asi bude třeba pokrýt nějak větší rozsah ohnisek. Protože na začátek ale nemám dost peněz, tak zatím bych si (kromě makra) pořídil jen něco univerzálního, co na běžné focení bude stačit, nějaký zoom. Zbytek bych dokupoval postupně později. Upřednostnil bych taky objektiv se stabilizátorem. Co vybrat, abych s tím mohl např. fotit pohyb hvězd nad nějakou budovou, a zároveň třeba výlet do lesa? Samozřejmě i když to nebude dokonalá volba.
Za pomoc a případné rady děkuji!
Sakini (1174)|25.12.2014 21:46
Tak pokud ti 600D sedl pocitově, tak proč nejít touto cestou - Canony jsou sice mezi zrcadlovkami momentálně nejslabší co se týče senzoru, ale to neznamená že se s nimi nedá fotit a výhodou můžou být zase jiné možnosti a podpora. Jinak pro šestistovku existuje kabelová spoušť s časosběrem (a ani není drahá), a dá se ovládat přes počítač pomocí Canoňáckého programu. 700D má určitá vylepšení - dotykový displej, hybridní autofokus pro video, novější a rychlejší autofokus s devíti křížovými body - ale výstup je v podstatě stejný a ptej se sám sebe jestli si chceš připlatit (třeba ten hybridní AF při LiveView není žádný rychlík, 600D s "pouhým" kontrastním dokáže být rychlejší). Možná bude spíš lepší víc investovat do nějakého objektivu.
Makro bude později vyžadovat speciální objektiv, nejpravděpodobněji EF-S 60/2.8 který je za rozumnou cenu vzhledem k výkonu. Pokud nechceš začínat se seťákem a pokrýt nějaký rozsah za snesitelné peníze, pak je otázka jak velký rozsah by to měl být. Cca 18-100, 18-200, nebo víc?
Dan7 (411)|25.12.2014 22:15
Na makro by to byla už větší investice.
Třeba:
Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM - ovšem ta cena
Tamron AF SP 90mm f/2.8 Di Macro Canon
nestabilizované:
Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM

Možná bych šel díky dobrému poměru cena/výkon do toho Tamronu.

Pro normální focení by ti na počátku stačil ten seťák. Canon mám taky hodně levný, ale dobrý širokoúhlý objektiv Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM.
Sakini (1174)|25.12.2014 22:49
Tak ta 10-18 je malý zázrak, za pár korun, opticky velmi dobrá a stabilizovaná, kdo potřebuje hlavně široká ohniska je na správné adrese. A pokud by šlo o co nejlepší makro za co nejmíň peněz tak Tamron 90VC je jen o trochu dražší než Canon 60/2.8, velmi dobrá volba.
Neregistrovaný (0)|26.12.2014 00:05
Znovu jsem prozkoumal tu 700d a usoudil jsem, že při volbě mezi 600 a 700 půjdu raději na 600, protože dotykový display mě nijak neláká, spíše naopak, a jinak se téměř neliší. Dosud jsem koukal jen na nové zboží, ale našel jsem i na aukru ještě vyšší řadu, 60d i s objektivem Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM dohromady za 20tisíc, což by ještě snad šlo, ale nevím, jestli má cenu jít ještě výš. Sice by ten foťák měl vydržet aspoň několik let, a předpokládám že časem moje nároky na výkon budou stoupat, ale zase nevím, jaké může být riziko od foťáku už z druhé ruky. Tam by jinak ten objektiv už nejspíš stačil, i podle ceny se mi zdá, že bude o dost výkonější.
Když ale zůstanu u té 600d, tak jsem ještě našel taktéž možnost koupě přes bazar na Megapixelu, kde jsou k němu dva objektivy, jeden je víceméně to stejné co seťák, akorát má stabilizátor, jsou to Canony 18-55mm IS + 55-250mm IS.

Makroobjektiv mám už i vyzkoušený ten Canon EF-S 60mm f/2,8 Macro USM, s ním a s tím seťákem jsem právě zkoušel tu 600d. O tom právě uvažuji, ale spíš chvíli počkám, jestli se neobjeví někde levněji. Případně ten 100mm, nemusel bych s objektivem lézt tak blízko k detailům. Ten Tamron, sedne na to, když je vhodný na fullframe snímač a 600d je APS-C?
Jak velký rozsah ohnisek bude třeba pokrýt si vlastně netroufám říci, je to totiž tak, že dosud jsem fotil ultrazoomem a různými kompakty, se zrcadlovkami a tudíž zabýváním se vlastnostmi objektivů nemám moc velké zkušenosti. Myslím si, že pro ten začátek, by i ten objektiv do 250mm mohl stačit, i když časem možná více, uvidím podle potřeby. Pokud bych měl jen ten seťák, tak nevim, tam jsem si se zoomem mnoho neužil.

Pokud jde o tu kabelovou spoušť, je myšlena tato Aputure Digital LCD AP-TR1C ?
Sakini (1174)|26.12.2014 09:42
60D je taková vytuněná šestistovka - s lepším AF, hledáčkem, ovládáním, ovšem výstup bude opět velmi podobný protože senzor je stejný. Ty věci navíc se samozřejmě můžou hodit, a ta cena za set je zajímavá (možná až moc, to je dost levné vzhledem k tomu objektivu, ale pokud by to bylo v pořádku...), 17-55/2.8 je opravdu velice dobrý a ostrý objektiv (když je tedy dobrý kus). Je to o tom jestli si troufáš na second hand, bez osobního předání a vyzkoušení bych do takové techniky nešel.
18-55 IS je opravdu to samé jako DC III, jen se stabilizací, a 55-250 je takové běžné setové tele, nic moc rychlost a na delších ohniscích opticky žádný zázrak.
Tamron 90/2.8 bude normálně fungovat, a je to dost rovnocenná volba proti Canonu 100 mm, původně stál dost přes dvacet tisíc a až velká sleva ho dostala na třináct, takže jeho aktuální cena není vyjádření nějaké horší úrovně.
Pokud jeden univerzální objektiv, tak bych přes 200 mm nechodil, to už je lepší řešit samostatným teleobjektivem. Ten univerzál bych viděl na Sigmu 18-200 Contemporary, mezi superzoomovými objektivy momentálně zřejmě nejlepší volba, proti staré verzi vylepšená a uživatelé si ji chválí, a není drahá. Jsou i jiné alternativy jako levný Tamron 18-200, ale ty nebývají nic extra, a větší rozsahy jako Sigma 18-250 nebo Tamron 18-270 nad 200 mm stejně už nebývají moc silné.

Může to být třeba tato spoušť, ale existují i jiné od dalších výrobců, Canon je v tomto hodně podporovaný.
Dan7 (411)|26.12.2014 12:02
Jo jinak si se ptal na kompatibilitu objektivů. Objektivy pro FF (full frame) bez problémů fungují i na APS-C. Opačně už ne. Canon označuje objektivy určené pro APS-C názvem "EF-S", ale na to si musí dávat hlavně pozor ten, kdo má full frame. Ostatní výrobci mají označení jiné (např. DX pro APS-C a FX pro full frame).
Neuge (12)|9.1.2015 17:33
Co se týče makra, tak bych se té 600D nebál a to i v případě, že budou tvé nároky na kvalitu stoupat. Ohledně časosběru - existuje custom firmware (Magic Lantern), který tyto funkce tuším podporuje. A pokud tě makro chytne, určitě se neboj třeba reverzních kroužků, mezikroužků nebo Raynoxu.