Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jaké režimy a funkce využíváte u kompaktu?

Petr S. (328)|5.6.2009 10:25
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jaké režimy a funkce využíváte u kompaktu?

Patříte mezi klasické uživatele fotící v plně automatickém režimu nebo využíváte i různých motivových režimů, či snad dokonce manuálního nastavení? Jakou máte zkušenost s různými inteligentními režimy, které nastavují expozici za vás dle právě fotografovaného snímku? Jak využíváte nové inteligentní funkce jako je detekce tváře, úsměvu? Ať už jsou vaše zkušenosti jakékoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
bobo2sk (22)|5.6.2009 13:45
No... tak teraz konecne som sa po piatich rokoch pozrel,co to mam za rezimy na fotaku. V tej casti kruh.volica som este nebol :D

Nemam rad,ked niekto tvrdi,ze fotit sa ma len na manuale. Ja fotim 95% v A rezime,kde zadny roler nastavuje clonu a predny zasa kompenzaciu, plus pod palcom mam este AEL,ktorym naberam expoziciu,ked je to potrebne. ...Elegantne a rychle... Manual pouzivam ,ked potrebujem na vetsi usek uzamknut expoziciu,alebo ked ma AE totalne nastve :D

Na kompaktoch fotit/EVF na M povazujem za tyranie cipu,nakolko pri nastavenom M rezime dispej zobrazuje,to co ma nastavene. Tak napr. ak som fotil v lese s 1/60 a teraz vybehnem na luku,ktora by mala mat 1/2000,tak cip vlastne snima o 5EV viac ako by mal. Kym sa cez vsetky hodnoty casu dostanem k 1/2000,tak cca 5sek. cip je prepalovany... A tiez. Kompakty nemaju ergonomiu na extra urovni,takze sa clovek cosi nastlaca,kym sa dostane k pozadovanej hodnote... A mozno len preto,aby mohol povedat,ze on je PAN FOTOGRAF,lebo foti na manuali. A pritom, na fotke to nevidno :D

Ad. rezimy... skusal som ich par rokov dozadu na C A70 a nerobilo to tak ako som xcel,tak som tak ci tak skoncil na P alebo Av. Jediny rezim co ma pri malickych 1/2.7' cipoch vyznam je panorama,a aj to neviem,ci este funguje spravne (na mojom A70 isla spravne,ale na kamaratovom o 5 rokov novsom IXUSe uz nezablokuje expoziciu! )
Fanagan (7)|5.6.2009 13:54
Ja na svojom Canone, využívam často motívové režimy, hlavne keď potrebujem fotiť hneď, ale ak mám na fotku čas, tak sa rád pohrám s nastaveniami v manuálnych režimoch a odfotím jedno a to isté viac krát s rôznymi nastaveniami, aby som si mohol vybrať to naj. Najviac s týmito manuálmi fotím krajinu a samozrejme makro respektíve supermakro. Keď to človeku neuteká a má čas tak sa stým dá vybaviť. Najviac z manuálnych režimov používam asi AV s prioritou clony a najmenej iba s prioritou času, niekde medzi tým je P a M.
relais (23)|5.6.2009 15:16
Nepoužívám žádné režimy, které si samy nastavuji ISO. Tzn. používám jen P Pa Ps Pm. Plus korekce. Z ostatních jen "makro" a nastavuji druh měření, případně (málokdy) oblast ostření, většinou střed a překomponovat a druh činnosti blesku. Někdy nastavím korekci blesku. Auto ISO jen u prastarých Kodaků DX6490 a Z7590, protože nedovolí jít výše než na ISO140.
nigi (0)|5.6.2009 17:02
Používám většinou prioritu clony a upravuji si tak požadovanou hloubku ostrosti. U setového objektivu pak mám kolem clony 8 nejlepší kresbu, tak i proto tento program. ISO mám auto, ale mám nastavenou max. hodnotu. Pokud se mi zdá, že skáče ISO zbytečně vysoko, tak manuálně zasáhnu. Jinak občas přepínám zcela na manuální režim (při focení závodů auto moto) nebo při prioritě clony kompenzuji expozici do plusu nebo mínusu. Různé motivové režimy nepoužívám vůbec.
relais (23)|5.6.2009 19:18
[QUOTE=nigi;2518]Používám většinou prioritu clony a upravuji si tak požadovanou hloubku ostrosti. U setového objektivu pak mám kolem clony 8 nejlepší kresbu, tak i proto tento program. ISO mám auto, ale mám nastavenou max. hodnotu. Pokud se mi zdá, že skáče ISO zbytečně vysoko, tak manuálně zasáhnu. Jinak občas přepínám zcela na manuální režim (při focení závodů auto moto) nebo při prioritě clony kompenzuji expozici do plusu nebo mínusu. Různé motivové režimy nepoužívám vůbec.[/QUOTE]
No jo, zadání bylo ale o kompaktních aparátech, jinak O.K.
busy (782)|5.6.2009 19:19
Pouzivam hlavne P,A, v specialnych pripadoch M, a malokedy aj S. V rezime P si obvykle nastavujem maximalnu dlzku expozicie (na 1/125 sec). Scenicke rezimy moc nevyuzivam, obcas iba "HI-ISO" (lebo vie az ISO 6400, pricom inde sa da iba 1600 (skoda)). Z dalsich funkcii vyuzivam makro, panoramu, vnuteny alebo vypnuty blesk, bodove alebo plosne meranie expozicie. Co vobec nepotrebujem a nevyuzivam, je kompenzacia expozicie a rozne moderne "koniny" ako iA, srdiecka, detekcie usmievajucich sa nemrkajucich tvari a podobne.

[QUOTE=bobo2sk;2515] Na kompaktoch fotit/EVF na M povazujem za tyranie cipu,nakolko pri nastavenom M rezime displej zobrazuje, to co ma nastavene. Tak napr. ak som fotil v lese s 1/60 a teraz vybehnem na luku,ktora by mala mat 1/2000, tak cip vlastne snima o 5EV viac ako by mal. Kym sa cez vsetky hodnoty casu dostanem k 1/2000,tak cca 5sek. cip je prepalovany...[/QUOTE]

Tak s tymto celkom nesuhlasim. Skoro vsetky kompakty a zrkadlovky pri liveview maju uzavierku trvalo a clonu maximalne otvorenu takze cip je kontinualne maximalne osvetleny - dopada nan tolko svetla, kolko je osvetlena scena bez ohladu na zvoleny rezim. Preto ja by som sa nejakeho prepalovania cipu urcite neobaval.

Samozrejme, priamo do poludnajsieho slnka by som fotakom radsej nemieril :)
relais (23)|5.6.2009 19:20
Onono vůbec - u kompaktů nemá Av (Pa) smysl, protože hlobka ostristi se "vocaď" až po horizont :-)
Milan Šurkala (3381)|5.6.2009 19:49
[QUOTE=relais;2521]Onono vůbec - u kompaktů nemá Av (Pa) smysl, protože hlobka ostristi se "vocaď" až po horizont :-)[/QUOTE]

Trochu bych nesouhlasil. Už při cca 30mm ohnisku (reálnému) se dá trochu rozmazávat. To odpovídá u kompaktů cca 180-200mm přepočtenému ohnisku, což má nejeden ultrazoom. S obyčejnými kompakty to až tak jednoduché není, to je pravda. Nicméně s ultrazoomy (což je v podstatě také kompakt) se dá rozmazávat pozadí dosti slušně (dnes už mají reálná ohniska 110 mm a více, což při F5,0 zajistí dosti malou hloubku ostrosti). Samozřejmě v rámci možností.
Filcka (300)|5.6.2009 20:00
[QUOTE=Milan Šurkala;2522]Trochu bych nesouhlasil. Už při cca 30mm ohnisku (reálnému) se dá trochu rozmazávat. To odpovídá u kompaktů cca 180-200mm přepočtenému ohnisku, což má nejeden ultrazoom. S obyčejnými kompakty to až tak jednoduché není, to je pravda. Nicméně s ultrazoomy (což je v podstatě také kompakt) se dá rozmazávat pozadí dosti slušně (dnes už mají reálná ohniska 110 mm a více, což při F5,0 zajistí dosti malou hloubku ostrosti). Samozřejmě v rámci možností.[/QUOTE]

Empirickýmï poznatky jsem zjistil, že pozadí lze nejlépe rozmazat krouživým pohybem fotoaparátu proti směru pohybu hodinových ručiček v průběhu expozice... :D
Milan Šurkala (3381)|5.6.2009 23:13
[QUOTE=Filcka;2523]Empirickýmï poznatky jsem zjistil, že pozadí lze nejlépe rozmazat krouživým pohybem fotoaparátu proti směru pohybu hodinových ručiček v průběhu expozice... :D[/QUOTE]

A po směru ručiček by to nešlo? :D Jinak já používám téměř cokoli, co není scénický režim :-) Tedy na kompaktech většinou režim P (výjimečně plnou automatiku - iAuto, Smart Auto a podobně), u pokročilejších fotoaparátů poměrně často i prioritní režimy (za dne na rozmazání pozadí prioritu clony, na pohybové rozmazání prioritu času), v noci pak manuální expozici.

Detekce čehokoli nepoužívám. Inteligentní režimy většinou zkouším v rámci testování kompaktů, někdy to funguje dobře, někdy hůře. V poslední době ale čím dál tím lépe, hlavně automatické výběr bodu na zaostření se až překvapivě často trefí tam, kam chci. Osobně bych uvítal lepší obrazovou kvalitu než tyto funkce.
Filcka (300)|5.6.2009 23:57
[QUOTE=Milan Šurkala;2527]A po směru ručiček by to nešlo? :D [/QUOTE]

Musíš taky brát v potaz směr rotace planety :runaway :D
Neregistrovaný (0)|6.6.2009 09:17
[QUOTE=relais;2519]No jo, zadání bylo ale o kompaktních aparátech, jinak O.K.[/QUOTE]

Aha pardon, to jsem úplně přehlídnul ;-) i když má D60 je vlastně celkem kompaktní :-)))
Karlos5573 (269)|6.6.2009 09:38
Já cvakám na prioritu clony :) Manuál používám při různých náročných věcech .. focení v noci atd.. ale tam už se používají další hlouposti :)
busy (782)|6.6.2009 10:10
[QUOTE=relais;2521]Onono vůbec - u kompaktů nemá Av (Pa) smysl, protože hlobka ostristi se "vocaď" až po horizont :-)[/QUOTE]

Nie je pravda. Napriklad ja na svojom staruckom kompakte Olympus C-2 dokazem krasne rozmazat pozadie uz pri ohnisku 36 mm.

Ale kedze C-2 nema Av (je to iba plny automat) uznavam, ze zmysel Av to este priamo nedokazuje... :)
Neregistrovaný (0)|6.6.2009 14:09
už v predchádzajúcich diskusiách som napísal, že detekciu tváre, úsmevu a čohokoľvek ďalšieho považujem za nezmysel a za vyháňanie peňazí z peňaženiek neznalých ľudí. scénické režimy nepoužívam, len keď si kúpim nejaký nový aparát, tak ich na začiatku odskúšam, ale hneď aj na ne zabudnem. na automatiku nefotím nikdy, ak tak len využijem režim p, ale najčastejšie používam prioritu času, alebo clony, podľa toho,čo fotím a čo chcem na fotke dosiahnúť. z iných nastavení používam makro,korekciu expozície, v niektorých prípadoch zviažem meranie expozície so zaostrovacím bodom, poprípade sa pohrám s nastavením blesku. tu sa nedajú napísať všetky detaily, čo človek pri fotení nastavuje a ako, ale je isté, že ak človeka fotenie baví, tak veľmi rýchlo zabudne na to , že má vo foťáku vôbec nejakú automatiku.
RadekG (37)|6.6.2009 18:27
Používám režimy
P - momentky
A - moje nej
S - jen zřídka
M - panoramata, noční foto a světelně složité situace....
Scénické režimy jsem otestoval a dále již nepoužívám.


Před týdnem jsem prodal D60 a koupil D80 hlavně kvůly třem věcem
Bracketing (kdybych věděl že ho d60 nemá, asi bych jí nekoupil)
Motor v těle (konečně mi bude ostřit pevná50)
Předsklopení zrcátka (používám jen u makrofotografie)
Jo a taky už nemusím pořád lézt do menu když chci něco přenastavit, což je obrovská pohoda!

Jinak kompakt mám panáka FZ8
Karlos5573 (269)|6.6.2009 18:44
[QUOTE=RadekG;2537]Používám režimy

Předsklopení zrcátka (používám jen u makrofotografie)

Jinak kompakt mám panáka FZ8[/QUOTE]

Pokud mohu poradit tak předsklopení zrcátka se používá hlavně u Panoráma a nočních foto.
bobo2sk (22)|6.6.2009 19:44
[QUOTE=busy;2520]...

Tak s tymto celkom nesuhlasim. Skoro vsetky kompakty a zrkadlovky pri liveview maju uzavierku trvalo a clonu maximalne otvorenu takze cip je kontinualne maximalne osvetleny - dopada nan tolko svetla, kolko je osvetlena scena bez ohladu na zvoleny rezim. Preto ja by som sa nejakeho prepalovania cipu urcite neobaval.

Samozrejme, priamo do poludnajsieho slnka by som fotakom radsej nemieril :)[/QUOTE]

Mas pravdu, skusal som na kanoone A70 a ten si nastavuje obraz aby bolo vidiet na disp. a nie podla toho co je nastavene. Ale tym padom a tiez nepritomnostu ziveho histogramu na tomto fotaku mi uplne unika vyhoda fotenia na M.

Na A2 je to ine,zobrazuje podla toho,co je nastavene,cize ak 5EV prepal,tak 5EV prepal a mas cistobiely dispej. Neviem ako sa spravaju ostatne fotoaparaty... Minimalne pri namacknuti by mali pouzit nastavene hodnoty,inak sa straca vyznam fotenia na M.

Tak ako som povedal, trvam na tom,ze M je na specificke podmienky,ked clovek vie preco to tak chce.

A rezimy... priklad zo zivota... automaticky fotak,kde jedine cim sa dalo upravit jeho spravanie boli rezimy. Ovladal ho clovek technicky zdatny a napriek tomu ich nepouzival,lebo to asi nepovazoval za potrebne a spolahol sa na automatiku. Tak potom pre koho je 30 foto rezimov vo fotaku ?
Filcka (300)|6.6.2009 20:31
[QUOTE=busy;2531] Napriklad ja na svojom staruckom kompakte Olympus C-2 dokazem krasne rozmazat pozadie uz pri ohnisku 36 mm.
[/QUOTE]

No to se hned pozná machr... :D :D :D Já mám zase furt čas nastavenej na "B" a cvakám to odhadem. Když manuál, tak manuál...
busy (782)|6.6.2009 21:05
[QUOTE=bobo2sk;2541]Ale tym padom a tiez nepritomnostu ziveho histogramu na tomto fotaku mi uplne unika vyhoda fotenia na M.

Na A2 je to ine,zobrazuje podla toho,co je nastavene,cize ak 5EV prepal,tak 5EV prepal a mas cistobiely dispej. Neviem ako sa spravaju ostatne fotoaparaty... Minimalne pri namacknuti by mali pouzit nastavene hodnoty,inak sa straca vyznam fotenia na M.[/QUOTE]

Slusne kompakty sa snazia zobrazovat na displeji vzdy co najlepsi obraz - vzhladom na maximalne otvorenu clonu a uroven osvetlenia si automaticky urcia "expozicny" cas a tymto casom "sampluju" obraz z cipu. A az potom, po predstlaceni spuste sa snazia zobrazit obraz tak, ako bude vyzerat podla aktualnych uzivatelskych nastaveni. Ak je to plna automatika, v podstate sa nic nezmeni :)

Inak, aj ked to bude zniet hodne kacirsky, elektronicke prenasanie obrazu z cipu na displej/evf niekedy moze byt aj vyhoda. Napriklad zrovna dnes som fotil pomerne tmave sceny, volnym okom sa mi zdali obrysy fotenych objektov velmi tmave, ale cez EVF som ich videl sice hrozne trhane (dlha doba "samplovania"), ale zato ovela jasnejsie a zretelnejsie.

[QUOTE=bobo2sk;2541]Tak potom pre koho je 30 foto rezimov vo fotaku ?[/QUOTE]

No predsa pre beznych neznalych laikov, ktori sa nevedia a/alebo nechcu ucit ovladat jednotlive parametre expozicie tak, ako je to pre danu scenu potrebne.
Neregistrovaný (0)|6.6.2009 21:08
[QUOTE=bobo2sk;2541]Mas pravdu, skusal som na kanoone A70 a ten si nastavuje obraz aby bolo vidiet na disp. a nie podla toho co je nastavene. Ale tym padom a tiez nepritomnostu ziveho histogramu na tomto fotaku mi uplne unika vyhoda fotenia na M.

Na A2 je to ine,zobrazuje podla toho,co je nastavene,cize ak 5EV prepal,tak 5EV prepal a mas cistobiely dispej. Neviem ako sa spravaju ostatne fotoaparaty... Minimalne pri namacknuti by mali pouzit nastavene hodnoty,inak sa straca vyznam fotenia na M.

Tak ako som povedal, trvam na tom,ze M je na specificke podmienky,ked clovek vie preco to tak chce.

A rezimy... priklad zo zivota... automaticky fotak,kde jedine cim sa dalo upravit jeho spravanie boli rezimy. Ovladal ho clovek technicky zdatny a napriek tomu ich nepouzival,lebo to asi nepovazoval za potrebne a spolahol sa na automatiku. Tak potom pre koho je 30 foto rezimov vo fotaku ?[/QUOTE]voľakedy som mal canon a75 a ak si dobre pamätám, tak ten na displeji ukazoval to, čo je nastavené, takže bolo v režime m vidieť, čo človek nastavoval.
FotoZemek (77)|7.6.2009 15:35
Automat, Program tak z 20proc, Manual tak z 5 proc. Režimy skoro vůbec.
karmy (15)|7.6.2009 15:44
A, popřípadě P. Na stativu nebo když je čas tak zásadně manuál.
dkas (154)|8.6.2009 12:11
Zjistil jsem, že jsem s kompaktem nějak zapomněl fotit :) Teda, spíše ho ovládat. Ale už se znovu učím. Protože to je kompakt, tak si s tím hlavu nelámu a nejčastěji fotím na P, ale nebráním se zatím i jiným režimům, které fotoaparát nabízí.