Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vyplatí se doprodávající se Fuji X10 za 7500?

miguelito77 (1)|28.12.2014 11:42
Dobrý den,
protože sleduji digimanii už řadu let, dost jsem se z místních tipů naučil a zároveň jsem všechny digitály vybíral na zde uvedené doporučení a nikdy jsem nelitoval, proto bych chtěl poprosit o radu. Rozhodl jsem se nahradit svůj stávající Canon A590 IS něčím novějším. Vždy jsem kupoval fotoaparáty +/- 5000 Kč, nicméně teď si nemůžu pomoct, v dané cenové kategorii většina mnou vyzkoušených fotoaparátů (canony sx...) nedosahuje kvalit stávajícího objektivu, resp. fotoaparátu komplet se všemi možnostmi (snad kromě vyššího rozlišení fotografii a lepšího videa mně nepřijdou obrazově lepší) a rád bych se dočkal zlepšení alespoň o třídu.
Proto jsem se rozhodl zabrousit do vod "profi kompaktů", a po řadě pochvalných recenzí, jsem objevil doprodávající Fujifilm X10 za 7,5t, proto bych se chtěl zeptat, zda je to za tuto cenu "lepší koupě" při porovnání se současnou novější generací Canonu G16, Panasonicu LX 7 cca za 10 tisíc, tedy jestli se (ne)vyplatí připlatit si prakticky 1/3 ceny. Případně zda Nikon P340, resp. Canon S120 jsou rovnocennými soupeři pro X10 při cca té samé ceně.
Všechny mám "ošahané", přečtené všechny recenze, ale nemůžu si vybrat, proto bych potřeboval radu a zkušenost někoho, kdo se setkal se jmenovanými stroji.
Nemám se za profi-fotografa, ale není problém si vyhrát s nastavením a rád se naučím něco nového, nicméně neholduju půlhodinovém štelování a stávající canon mě v tomto nikdy nezklamal, ale na značně nelpím. Fotím tradičně od dětí a rodinných oslav, ale hlavně během cestování, přírodu v horách, památky a města, ale i dovolené a čas od času bych rád zkusil i něco v noci. Videa jen příležitostně, ale bylo by fajn, kdyby je fotoaparát zvládal v použitelné kvalitě.

Díky za odpověď a přeji hezký den.
MG
kultus (1295)|28.12.2014 12:07
No hned zkraje, fuji ve videu nikdy moc nevynikal. Takze youtube a zkouknout kvalitu jestli odpovida predstavam ci nikoliv, s nastavenim videa to taky nebude slavne. To same fotky, proc se nepodivas na dpreview alespon na testovaci laboratorni sceny jak si zminene fotaky stoji. Zakladni predstavu si snad udelas i sam ne a pak se muzes nekam posunou. ;) Stahnu par fotek a srovnam vedle sebe. Ovladani je uz individualni, takze jestli je mas osahane mel sis vzit kartu a s kazdym neco nafotit a opet doma v klidu srovnat.
Sakini (1174)|28.12.2014 13:34
Není to lehké rozhodování, protože ty o něco dražší profi kompakty mají hodně plusů a jsou veskrze dobré, ať už je to G16 nebo LX7, nebo třeba pořád ještě sehnatelný Olympus XZ-2 za osm tisíc. X10 má pořád ještě co nabídnout, a oproti jiným profi kompaktům je určitým způsobem odlišná, focení s ní je zábavné, manuální zoom je v této třídě unikátní a dokáže vytvořit opravdu pěkné snímky. Ale těžko se ty peníze obhajují když nejmodernější konkurenti jsou jen o trochu dražší, a nabízejí hodně moderních technologií oproti velmi klasické X10. Nikon P340 nebo Canon S120 jsou trochu jiná kategorie, pokud jde o skladnost je to jejich parketa, nepotěší rychle klesající světelnost.
Ovládání X10 se rychle vžije, objektiv je skvělý, EXR režimy hodně pomůžou, skvěle vypadá a velice dobře fotí - video je ovšem opravdu "basic", a dnes i za sníženou cenu jde hlavně o emotivní rozhodnutí, prostě je potřeba chtít ho. Canon G16 ti dá víc možností, a ten rozdíl v ceně se vyplatí (upřednostnil bych ho před Panasonicem). Je to o tom co je pro koho zásadní a důležitější, a které vlastnosti jsou zajímavější.
kultus (1295)|28.12.2014 13:42
Presne tak, kazdy z tech kompaktu vynika v necem jinem a je na tobe si vybrat cemu das prednost. XZ-2 je sice sehnatelna, ale za raneckych 9,5K ve spolehlivych obchodech...
Sakini (1174)|28.12.2014 14:01
A nebo osm tisíc na prodejnách Electroworldu nebo Fotolabu - viděl jsem v pátek, jen to chce pochodit pár kšeftů. Stejně je to absurdní, přesně před rokem jsem ji v povánočním výprodeji koupil za sedm tisíc, a dneska díky ukončení výroby a vzácnosti je o hodně dražší.
kultus (1295)|28.12.2014 14:29
To uz budou posledni kusy, tak to neberu jako bernou minci a jistotu. Na netu uz neni krome fotolabu za 9,5K nic kloudneho a na vsech prodejnach zminenych obchodu nebudou urcite. Spis bych si prodejny v dosahu obvolal jestli maji nez se tam zbytecne sr** :) na vylet muze az si bude jisty ze je tam maji...
rousini (738)|28.12.2014 15:47
No já si myslím, že X10 strčí obrazově ostatní do kapsy díky EXR a většímu čipu. Ale neříkám, že bych ji upřednostnil. Pokud si dobře pamatuju, tak v režimu A nejde nastavit stejná kombinace clony a času, jako v M a pak je tu trošku problém s RAWy. Neumí s nimi pracovat každý konventor. Jinak ten aparát je asi srdcovka, musíš ho chtít, pak mu odpustíš.
kolyy (1542)|29.12.2014 18:30
Za 9k je RX100...