Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt DO 200 eur

Johny.Lax (2)|31.12.2014 18:40
Ahojte, prosím Vás o radu. Chceli by sme si kúpiť kompakt s cenou tak do 200 EUR. Po prečítaní viacerých tém tu na fóre sa mi zdá, že veľmi dobrou voľbou pre mňa ako úplného začiatočníka by bol Olympus XZ10. Mal by to byť v podstate upgrade na moj súčasný úbohý mobil. Momentálne sa v SR predáva od cca 165 EUR, čo je fajn cena. Chcem sa spýtať, či je nejaký kompakt, za ktorý by sa oplatilo dať ešte o niečo viac, aby sa dosiahli lepšie výsledky. Do tých 200 sa isto nájde niečo na zváženie. Budeme fotiť asi hlavne v interiéri nášho malého 4-mes. synka a okrem toho nejaké výletíky v prírode a obligátna dovča v Chorvátsku cez leto :D Zo začiatku budem fotiť určite rychlovky na automatike, aby som stihol momentky malého, neskôr by som sa ale rád aj pohral s nastaveniami a trošku sa zorientoval vo fotení. Na videu mi nezáleží veľmi a zoom takisto netreba extrémny. Ďakujem Vám vopred za tipy.
sblasko (133)|31.12.2014 22:50
Ahoj, za tie prachy do 200 Eciek nic lepsie nove nie je, z bazara neviem. Ak priplatit tak mozno za FujiFilm Finepix X10 (v Elektrowordu za 7500,- Kc).
silverrhino (84)|1.1.2015 18:06
A co něco s výměnným objektivem? Třeba samsung nx mini + 9-17 mm (nebo kolik to je) za 4990,-, má to krásný jednopalcový čip, bude to dělat rozhodně lepší fotografie než ten olympus.
Anebo větší CSC Samsung nx2000 + 20-50 mm za 6990,-
kultus (1295)|1.1.2015 23:04
neni nahodou za 5000 samsung nx mini s pevnym pancake objektivem? se zoomem je o dost drazsi...nevim jake mas ambice, ale v podobne cenove hladine je uz jen canon S200 a nikon P330. Osobne bych bral ten olympus. Maly kompaktik se svetelnym objektivem, pouzitelnym 5x zoomem a spoustou nastaveni. Ty dva co jsem psal uz maji dost spatnou svetelnost na dlouhem konci ikdyz maji trochu vetsi snimac, nezachrani je to...na nauceni se zakladu foceni ideal za slusne prachy. Pak si treba koupis neco vetsiho a olyk do kapsy ti zustane...
kolyy (1542)|2.1.2015 00:40
Z vlastných skúseností - pokiaľ chceš fotiť dieťa v interiéri, tak by som vážne pouvažoval o tom investovať viac. Možno sa Ti to nezdá, ale syn začne za chvíľu loziť a potom chodiť a behať. Ak s ním chceš držať krok, tak budeš potrebovať niečo čo aspoň trochu zvláda slabšie svetlo a pritom ostrí rýchlo. Ak to musí byť kompakt do vrecka, tak by som si pozrel Sony RX100. Ak to môže byť aj trochu väčšie, za výbornú cenu je Oympus E-PM2 alebo Sony A5000. Ak rozmer nerozhoduje, zvážil by som aj zrkadlovku kvôli kontinuálnemu ostreniu.
kultus (1295)|2.1.2015 11:38
No malokdy vidim nekoho fotit male dite v interieru kdyz beha. Taky zalezi jak ma osvetlene pokoje. U nas je v obyvaku docela malo svetla a sony NEX se setakem musel jit s ISO dost vysoko a to jsem fotil jen klasicke rozbalovani darku a hrani. Takze to nebude jen nakup zrcadlovky/CSC, ale i dalsiho svetelneho objektivu. Dalsi penize a to je pri puvodni cenove hladine mene realne...ten olympus ostri dost rychle i v interieru.
metatron123 (166)|2.1.2015 17:04
Nehovoriac o tom ze Nex je svetelnych zalostne malo, a su drahe... akurat pevna 50/1.8 je okolo 300 eur...
kultus (1295)|2.1.2015 19:02
Tak jasne, byl to jen priklad z vlastni zkusenosti. Takze zalezi samozrejme na podminkach a jestli ma nekdo doma v obyvaku 250W zarovku, tak by vyhovel i ten setak :D Jestli je nekdo zvyklej na ty hnusy z mobilu nebo levnych fotaku, tak bude i vysledek z XZ-10 vic nez dobry. To si tady ale vyresi jen novy nakupci ;) A jestli se bude fotit s bleskem a je to prvni fotak, tak je lepsi nehrotit situaci hlavne kdyz je decko jeste tak male. Koupit neco levnejsiho na to uceni a az si ujasni co zlepsit a kterou cestou se vydat, koupit treba i tu zrcadlovku nebo lepsi CSCcko. Tam se ty usetrene penizky budou zajmena na objektivy hodit. Zajimava alternativa je ten fuji X10, ale na beznou fotku venku i za trochu horsiho svetla staci i ta XZ-10. Byl to muj prvni kompakt a sam jsem se na nem ucil. Ma dost svetelny objektiv i na dlouhem konci tak se da pohrat i s HO, ND filtr, vsechny manualni rezimy, RAW, rychle prostredi, moznost vypnout odsum a hlavne je "do kapsy", takze neni takovy problem ho mit porad u sebe aby nezavazel a to je u fotografie dulezitelsi nez o chlup lepsi vystup ;)
Johny.Lax (2)|2.1.2015 21:16
Dakujem Vam velmi pekne za rady :) dnes sme si kupili ten Olympus XZ10 :) a samozrejme SDcku Ultra. Takze dnesny vecer travim studovanim navodu. Doma mame pomerne svetelny byt a na vecer je vsetko osvetlene LED ziarovkami v studenej farbe. Tie ostatne fotaky co ste mi poradili som popozeral ale nakoniec aj vzhladom na cenu som stavil na istotu. Uz sa tesim ako sa budem ucit na nom, lebo zatial ani netusim co vsetko znamenaju tie nastavenia co ste spominali :D pohladam aj tu na fore, ale ak mate tipy co ako prve nastavit a vyskusat, budem rad :) pekny vecer vsetkym a este raz dakujem za ochotu a Vas cas :)
metatron123 (166)|2.1.2015 21:24
Ver mi, ze tak silne osvetlenie nemas aby si "zmrazil" pohyb dietata vecer v byte :-) tam je aj 1/200 niekedy malo ;-)
Ale gratulujem k nove fotaciku, a dobre svetlo prajem.
kolyy (1542)|2.1.2015 22:06
kultus: dosť fotiek vo večerných interiéroch som teraz o Vianociach nafotil s NEX-3N + Sigma 19mm F2.8 a s výsledkom som veľmi spokojný. Do ISO1600 som použil jpegy, nad rawy (max ISO3200). Naozaj je to pre takéto bežné fotenie vianočných momentiek, rozbaľovanie darčekov a podobne, parádne použiteľné. So seťákom by som stratil 1EV a musel ísť až na ISO6400, čo je pravda dosť rana kvalite. Aj tak si myslím, že dosť fotiek by bolo aj so seťákom a v jpegu použiteľných, keď už nie ukážkových. S kompaktom ťažko.

Ešte jedna zaujímavosť - pokúsil som sa používať kontinuálne ostrenie a na moje prekvapenie to aj v týchto podmienkach bolo s NEXom nielenže použiteľné, ale aj veľmi užitočné. Samozrejme sa "lock" pri vyraznejšom pohybe strácal, ale bežný pohyb ľudí to pobralo v pohode. To je veľké plus, veď jednoduché zaostrenie v týchto podmienkach trvá pol sekundy a viac. Nakoniec som na AF-C fotil všetko a väčšina fotiek bola zaostrená dobre.

Inak som si dnes odskúšal A5000 a AF-C sa mi zdal ešte o level inde ako pri NEX-3N. Olympus sa nechytá ani omylom a aj RX100 je na tom o dosť slabšie. Moja doporučená kompaktná low-end kombinácia pre fotenie detí, psov a podobne by dnes bola A5000 a prípadne niektorá Sigma do slabšieho svetla.
kultus (1295)|2.1.2015 23:05
Ja zkousel NEX5R se setakem. Fotil jsem jen kvuli male neteri a nasiroko to proste nejde. Abych ji nerusil a aspon trochu oddelil od pozadi muselo se zazoomovat. Takze zkus fotit pohyb na 55mm f5.6 pri beznem osvetleni jake ti vyjdou casy a ISO. Tady to chtelo idealne 50/1.8 ikdybych musel lehce priclonit. Takze zalezi co a jak se foti...a samozrejme jake cekam vysledky. Jednou jsem zkousel fotit narozky netere manualnim 50/1.7 a to byla teprve vyzva, samozrejme kvuli ostreni. Ikdyz se nepodarilo 100% presne zaostrit vlivem pohybu, fotky s nizsi citlivosti na 16MPx vypadali hodne slusne. Samozrejme se fotilo do RAWu.

Tak at fotacek slouzi.
kolyy (1542)|3.1.2015 00:21
Samozrejme máš pravdu, že na dlhom konci seťáky v interiéroch trpia, rovnako však väčšina kompaktov. Ja fotím nakrátko a nemám pocit, že by to nešlo. Každopádne 50-ky sú naštastie relatívne lacné, ak niekto preferuje dlhý koniec.