Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt do 11000 Kč (možno viac...)

protix (4)|9.1.2015 08:31
Čaute, plánujem na budúci mesiac nejaký novší kompakt do 11000 Kč (400€). Pozeral som aj na zrkadlovky, tie ma zaujali hlavne kvalitným výstupom, žial rozmermy už nie. Práve preto som sa rozhodol, že chcem niečo menšie, mať to vždy "poruke". Kľudne aj pevné sklo ak to dosiahne v danej cene dobré výsledky.

Na čo bude fotoaparát slúžiť, fotenie, ale aj video. Prioritu kladiem na kvalitný (v danej cenovej kategórii) výstup fotografií, ak by sa to dalo nejako skĺbiť aj s kvalitným videom, určite sa neurazím. :) Fotiť budem všetko, hlavne na dovolenkách, krajinky, rodinu, možno nočné snímky na stative, interiér, jednoducho všetko. Potrebujem fotoaparát typu "stlač a foť", ale aby to malo aj niečo navyše... Manuálne možnosti nastavenia s ktorými by som sa pohral ak nebudem fotiť momentky na automatike.

A ešte mám otázku, vyplatilo by sa doplatiť trebarz do 500€ (cca 14000 Kč), bola by kvalita výstupu nejak markantne lepšia?

PS: Ak by sa k tejto téme náhodou dostal aj p. Šurkala, budem rád aj za váš názor :)
Komo (840)|9.1.2015 10:43
Sony RX100.
crashpc (541)|9.1.2015 12:50
Souhlas. RX100 to jistí.
Milan Šurkala (3381)|9.1.2015 15:43
Přikláním se k RX100. Sice ve třídě profi kompaktů za tuto cenu se nedá udělat chyba snad ničím, tohle je však takový rozumný velmi skladný a dnes i velmi levný fotoaparát, jehož cena začíná už na 9500 Kč. Každopádně i on má nějaké své mouchy, např. velmi slabé makro. Jako majitel tohoto fotoaparátu ho mám prozkoumaný trošku více. Zjistil jsem, že na nejdelších ohniskových vzdálenostech má takovou zvláštní barevnou vinětaci (rohy chytají trochu jiný barevný nádech), video je super, ale občas tam obrazem lehce třese autofokus (není to klasické velké pulzování AF, ale jen takové malinké pixelové skoky). Já jsem zatím spokojený.
arkij (95)|9.1.2015 23:10
Sony RX100 a podle peněz zvol verzi M1, M2 nebo M3 - o fotkách se tady dočteš dost v jiných vláknech.

Protože já víc točím video, než fotím, potvrzuji, že na video je to super a pokud si zvykneš na jeho ergonometrii, může tento kompakt směle konkurovat amatérským kamerám střední třídy. Obrovskou výhodou je díky velikosti chipu pěknej obraz i při horším světle a slušnej použitelnej kontaktní zvuk, má to i SW protivětrnej filtr (i když zdaleka ne dokonalej). Pokud točíš "amatérsky", a netaháš tedy sebou světla na dosvícení scény, oceníš ho jako já.
Mám tu verzi M3, už si s ním dva měsíce hraju a jsem nadšenej. Teď stříhám video z Izraele natočené zkraje listopadu a tak kvalitní vlastní záznamy z cest jsem ještě v rukách neměl a to točím od roku 1992 a leccos mi prošlo rukama (od VHS přes DV až po HDV). Při dobrém světle je záznam tak kvalitní, že lze pro výslednej HD formát dělat i rozumné obrazové výřezy bez zásadní ztráty kvality a trochu tak dohnat malý zoom.
protix (4)|13.1.2015 17:09
Ďakujem za odpovede, zoberiem teda RX100. :)
Jirka X (60)|13.1.2015 18:46
Pokud ti zbydou peníze, pořiď origo pozdro. Držení aparátu se podstatně zlepší.
IvanGS (128)|13.1.2015 20:02
Držení se zlepší i nalepením originálního gripu. Originální pouzdro mne nezaujalo, byl by to pro mne kompromis, koupil jsem jiné, také tuhé, se kterým se vejde do kapsy, na opasek popř. na popruhu přes rameno. Na fotáku mám poutko na ruku, tak nehrozí že by upadl. Ale to je individuální.
arkij (95)|14.1.2015 11:53
[QUOTE=IvanGS;36165]Držení se zlepší i nalepením originálního gripu[/QUOTE]
Jednoznačně s gripem je to super


[QUOTE=IvanGS;36165]Originální pouzdro mne nezaujalo[/QUOTE]

Ani mne, mám takové skořepinové od Hamy se zipem pro použití do tašky nebo při navlečeném poutku na ruce.
Pro použití do náprsní kapsy mi žena ušila z manšestru takovej stahovací pytlík, to tvrdé se tam nevejde.;)
protix (4)|14.1.2015 11:53
Do hry vstúpil Canon G7 X. Mám možnosť kúpiť za 419€, čo je zhruba cena RX100. Ktorý z týchto dvoch odporúčate viac? Stále platia moje požiadavky ktoré som napísal v prvom príspevku. Takže kvalita výstupu, video, nočné fotenie. Ďakujem
crashpc (541)|14.1.2015 18:34
Jsou to podobné, přesto trošku jiné stroje. Canon nabídne světelnější optiku a delší rozsah. To může za jistých okolností znamenat více rozlišení, více světla na snímač, větší kvalitu.
Kvalita optiky Sony RX100 je ale lepší. Pokud bys tedy fotil ze stativu a nepoužíval nejnižší clonové číslo, pak dopadne lépe RX100. Nejlepší by bylo si to jít osobně vyzkoušet a osahat...
sblasko (133)|14.1.2015 21:35
[QUOTE=crashpc;36194]Jsou to podobné, přesto trošku jiné stroje. Canon nabídne světelnější optiku a delší rozsah. To může za jistých okolností znamenat více rozlišení, více světla na snímač, větší kvalitu.
Kvalita optiky Sony RX100 je ale lepší. Pokud bys tedy fotil ze stativu a nepoužíval nejnižší clonové číslo, pak dopadne lépe RX100. Nejlepší by bylo si to jít osobně vyzkoušet a osahat...[/QUOTE]

RX100 M1 (senzor stary 2 roky) dopadne lepe nez novinka G7X. Fakt?? Nevim, jen se odivene ptam.
Milan Šurkala (3381)|14.1.2015 22:26
[QUOTE=sblasko;36210]RX100 M1 (senzor stary 2 roky) dopadne lepe nez novinka G7X. Fakt?? Nevim, jen se odivene ptam.[/QUOTE]

On se ale vyjadřoval ke kvalitě optiky ne senzoru. Šumu by tam sice bylo asi méně, ale při té citlivosti ISO 125 bude šum nízký u obou přístrojů.
sblasko (133)|15.1.2015 11:35
[QUOTE=Milan Šurkala;36213]On se ale vyjadřoval ke kvalitě optiky ne senzoru.....[/QUOTE]

No tak prave te optiky u RX100 M1 by som sa bal. Tady na foru sa o tom take pise, ze casta vada techto Sonakov je rozostreny obraz/obj. (az do polovici fotky) a treba si dat na to pozor.
protix (4)|15.1.2015 12:28
Dobrý deň,

tak som objednal RX100 za 350€, čo je myslím dosť výhodna cena. Ďakujem
adamV (5)|15.1.2015 16:12
Nemohu posoudit výše zmíněné kompakty, ale za sebe mohu doporučit olympus PEN.
Já konkrétně používám E-pl3 a jsem s ním nad míru spokojený.