Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kdy editovat?

Finelf (1)|19.1.2015 10:31
Ahoj, nevím jestli to sem úplně patří, ale mám problém s tím, že nevím kdy editovat. Vím občas vidím tmavou fotku nebo světlou, ale když nastavím ve foťáku moc studené vyvážení bílé tak si pak začnu hrát s barvičkama a pak už se mi originální fotka nezdá nikdy tak pěkná. Vždycky ty ukazatele tak nějak šoupu do extrémů. Takže jak poznat kdy je editace v nějaké optimální hodnotě? Co se třeba té "živosti barev" týče?

Díky za odpověd
Finelf
Dan7 (411)|19.1.2015 11:08
To je hodně těžké. Záleží asi na každém z nás a vlastním pohledu, monitoru atd. Někdo edituje všechno a někdo nic. Respektive to nechává na nastavení foťáku. Někdo radši výraznější barvy a někdo zase ne. Možná se liší i oko každého z nás. Docela při editaci pomáhá pohled na histogram v editoru.
crashpc (541)|19.1.2015 17:23
Jak napsal Dan, na to není žádné pravidlo. Prostě podle záměru, vkusu a chuti. Já edituju snad všecko.
Rellik (1136)|19.1.2015 19:24
Dá se vyvolání rawu považovat za editaci? Jestli jo, tak tedy edituju všechno... Editací tady myslím úpravu světelnosti, doostření a vyvážení barev (ořez)... Pokud mám více stejně focených fotek po sobě se stejným nastavením foťáku, tak jen úpravy kopíruju na další raw a exportuju...
Pokud se jedná už o editaci kdy třeba něco retušuju, tak to záleží na fotce k čemu je určená... Fotky co nechávám pouze na disku a nebo DVD víceméně neupravuju vůbec (pouze vyvolám). Fotky které pak dávám na papír, procházejí už kompletní editací (pokud to potřebují). Víceméně se snažím fotit rovnou tak, abych fotky dál upravovat nemusel, krom výše zmíněného exportu z RAW...