Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nutnost pravidelného seřízení ostření levných zrcadlovek?

BlueDragonFS (6)|31.1.2015 12:48
Dobrý den,

mohu požádat místní zkušené uživatele o radu? Mám Canon 600D od prosince 2013 a loni v květnu byl v servisu, jelikož ostřil špatně přes hledáček. Servis uznal závadu a seřídil zaostřovací rovinu AF systému a zrcadla. Poté bylo vše v pořádku až do prosince, kdy se ten samý problém vrátil. Znovu jsem tedy navštívil servis a žádal o důkladnější prověření nejen závady, ale také proč si nedokázal seřízení udržet. Oni jej pouze znovu seřídili za rekordní čas, i když říkali, že bude nutná důkladná kontrola a když jsem se ptal, proč to trvalo tak rychle, tak mi bylo řečeno, že tyto levné amatérské zrcadlovky potřebují seřízení často, jelikož se mohou rozladit používáním, otřesy, nebo extrémními výkyvy teplot. Podotýkám, že zrcadlovku nosím v polstrované brašně a chovám se k ní, jako k modle. Canon se k tomu postavil tak, že slova servisu jen potvrdil a že zákazník si musí vybrat fotoaparát také s tím, jaký servis je schopný mu zajistit a že pro náročné zákazníky doporučují např. 5D mk III, nebo 7D mkII.

Mohu se zeptat, jak často chodíte seřídit ostření do servisu a zda nevíte, jak drahé jsou takové úkony po konci záruky? Nebo zda se opravdu vyplatí koupit ta drahá těla, abych nemusel stále do servisu?

Děkuji moc za příspěvky a omlouvám se za dotaz, jsem stále začátečník.
crashpc (541)|31.1.2015 19:19
Poslední dobou čtu PO CELÉM SVĚTĚ nevalné informace o ČESKÉM zastoupení značky Canon, jejich přístupu k zákazníkům a servisu.
To co popsali obecně není pravda - zrcadlovka se seřídí jen jednou, a pokud s ní vysloveně netřískneš, nebo jí každý den nenosíš na severní pól, tak musí fungovat. To jen ti syčáci se Tě snažej zbavit zadamo, aniž by museli platit náhradu. Co s tím, to nevím. Také Canon používám, vesměs odjakživa, a ještě jsem takový problém nezažil a řešit nemusel. Ani nikdo kolem mě.
BlueDragonFS (6)|31.1.2015 20:30
No jo no, já si taky myslím, že se mě snaží obalamutit. Už jen to, že se se mnou odmítají bavit telefonicky, či osobně a vše chtějí písemně. Navíc mi tvrdí, že se to seřízení nepočítá jako reklamace, jelikož se jedná o rutinní úkon.

Kvalita a tradice!
Wilda9 (4)|1.2.2015 07:03
Zdravím, zkuste se obrátit na Sdružení ochrany spotřebitelů (SOS).
Pavel Olivík (160)|1.2.2015 10:02
...nemám s tím problém...podle mě jde o vadný kus...zeptám se jaké používáš objektivy...??
crashpc (541)|1.2.2015 10:55
Dal bych tomu stroji co proto, aby si vyžádal mnohonásobné seřízení, a pak to reklamoval, protože to nejde použít dlouhodobě bez správné funkčnosti. Rozhodně bych se obrátil pak na SOS i ČOI.
BlueDragonFS (6)|1.2.2015 12:10
Mám EF 70-200mm f/4 L a EF 50mm f/1.8.

Problém je, že oni vůbec neberou to seřízení jako reklamaci, že to je normální.
Virtus (19)|1.2.2015 15:59
S DSLR Canon zkušenosti nemám. Ale ani jeden z mých Nikonů, které mám od roku 2002, nikdy neměl potíže se rozhazováním ostření. Myslím, stejně jako ostatní, že Tě servis balamutí a snaží se zbavit odpovědnosti.
Antivir123 (81)|1.2.2015 17:04
Ano...je to tak :(
crashpc (541)|1.2.2015 19:45
Po třetím seřízení bych normálně žádal reklamaci. Musí to převzít. Když neuznají, tak do toho rýpnout víc...
BlueDragonFS (6)|1.2.2015 20:47
Ne ne, oni to vzali, uznali jako záruční opravu, ale tvrdí mi, že se to nepočítá jako reklamace :-D
Cituji:
Servis AWH nechá vždy přístroj projít servisním seřízením- kalibrací, pokud si zákazník stěžuje na tuto záležitost. Stanoveným procesem a vybavením prověří servis výsledné hodnoty přístroje po tomto seřízení. Pokud přístroj tyto parametry výrobce Canon po seřízení-testu kalibrace splnil jako ten Váš přístroj, tak je vždy fotoaparát vydán zákazníkovi. Tato seřízení jsou běžným postupem a nelze je považovat za reklamaci jako takovou, protože používáním přístroje dochází postupem času k jistému opotřebení - ochození, zanesení dílů, kdy na přístroj mají vliv i třeba právě teplotní extrémy a jiné fyzikální vlivy, které nejsou neznámé.

Problém je v tom, že jsem malý pán, ono to teď bude nějakou dobu fungovat a pak už nebude záruka a můžu si s tím zatížit papíry.
Virtus (19)|2.2.2015 10:00
To jen potvrzuje nejen můj názor na AWH. Včera jsem se ptal kamaráda, který fotí myslím opravdu hodně a co ho už osm let znám, tak s Canonem. Tento problém neměl nikdy. A malý pán nejsi. Jsi spotřebitel a jako takový máš své možnosti, jak se vůči jejich jednání bránit. Tak jich využij.
adamV (5)|2.2.2015 15:41
Mám teda na Canonu odfoceno hodně... fakt hodně... a nikdy jsem s tímto nesetkal. Viděl bych to na vadný kus.
BlueDragonFS (6)|2.2.2015 18:23
Tak při vyzvednutí fotoaparátu jsem se dozvěděl, že AWH seřídilo tělo softwarově, objektivy byly v pořádku, ale neví proč si to nastavení neudrželo, že prý nejsou kriminalistická laboratoř, aby to zjistili. Na otázku, zda bylo tělo rozebráno a prohlédnuto mi bylo řečeno, že asi ano, když je v protokolu napsáno že nebyla zjištěna mechanická vada. Na otázku, zda o tom mají záznam mlčeli. Mám podezření, že to asi rozebráno nebylo :-D Ale mám v protokolu napsáno, že to není normální chování fotoaparátu s nafoceným 23000 snímky, tak to je aspoň nějaký úspěch. Zatím otestováno pouze uvnitř AWH, jelikož mi servis nedoporučil fotografovat venku, jelikož tam mrzlo a jelikož jsou v objektivech lamely, které by mohly zmrznout a prasknout. Na otázku zda si mohu odnést fotoaparát v mrazu domů a zda mi to dají písemně my bylo odpovězeno, jestli to myslím vážně :-D

U fotoškody mi dali instrukce s tím, že mám prý fotit normálně, že je hloupost, že by se to začalo rozpadat při -1°C a že když se to projeví znovu, tak mám jít za nimi, ale že s tím nemohou nic udělat, jelikož teď to funguje.

Zkusím Vámi navrhované cesty a Canon Europe a uvidí se :-D
crashpc (541)|2.2.2015 22:24
Já jim dám prasknou lamely, to budou koukat! :-D
Všechno hloupost. A pokud si stroj žádá seřízení čtyřikrát za rok, tak je to prostě rozbité. Požadoval bych reklamaci, nebo vrácení peněz, a když ne, tak mordor...
Wilda9 (4)|3.2.2015 09:35
.


[QUOTE=BlueDragonFS;36494]
Ne ne, oni to vzali, uznali jako záruční opravu, ale tvrdí mi, že se to nepočítá jako reklamace :-D[/QUOTE] Není snad záruční oprava reklamací?
Komo (840)|3.2.2015 10:41
Ak sa počas záruky vyskytne závada,musia to uznať ako reklamáciu. Je predsa na to zákonný postup. Každá reklamácia sa musí spísať a musia sa písomne vyjadriť aj k jej vybaveniu. Ak toto nedodržiavaju,treba sa obrátiť na príslušné kontrolné organy,ktoré ti poradia,pripdane začnú celú vec presetrovat.
Komo (840)|3.2.2015 10:54
Kupnopredadajna zmluva vzniká zakúpením výrobku a to medzi predávajúcim a kupujúcim. Nie medzi servisom a kupujúcim. Jednať by si mal teda s predajcom.
BlueDragonFS (6)|3.2.2015 11:47
[QUOTE=Wilda9;36513].


Není snad záruční oprava reklamací?[/QUOTE]

Oni mi tvrdili, že když je to pouze seřízení, tak to není oprava a tudíž se nejedná o reklamaci.

---------- Doplněno v 11:47 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:46 ----------

[QUOTE=Komo;36516]Kupnopredadajna zmluva vzniká zakúpením výrobku a to medzi predávajúcim a kupujúcim. Nie medzi servisom a kupujúcim. Jednať by si mal teda s predajcom.[/QUOTE]

Mě právě u Fotoškody řekli, že mám chodit klidně rovnou do servisu, že je to rychlejší a že oni to tam jen také zavezou.
Komo (840)|3.2.2015 12:30
[QUOTE=BlueDragonFS;36520]Mě právě u Fotoškody řekli, že mám chodit klidně rovnou do servisu, že je to rychlejší a že oni to tam jen také zavezou.[/QUOTE]
Nič to ale nemení na tom,že zodpovednosť nesú oni.
Ja nie som odborník,možno sa aj mýlim,ale podobne veci som už riešil. Fakt bude najrozumnejsie telefonicky sa obrátiť na obchodnú inšpekciu. Mne vždy ochotne poradili ako mam postupovať.
Wilda9 (4)|3.2.2015 17:33
[QUOTE=Komo;36521]Nič to ale nemení na tom,že zodpovednosť nesú oni.
Ja nie som odborník,možno sa aj mýlim,ale podobne veci som už riešil. Fakt bude najrozumnejsie telefonicky sa obrátiť na obchodnú inšpekciu. Mne vždy ochotne poradili ako mam postupovať.[/QUOTE]
Správně. Když mám závadu jdu do obchodu. Dají mi potvrzení o reklamaci a mám doklad. Až se to sečte, tak mi buď výrobek vymění anebo vrátí platbu.