Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Jaký macro objektiv pro 600D?

Neregistrovaný (0)|8.2.2015 10:01
Tazatel: HanysM

Znění dotazu: Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jaký objektiv koupit pro Canon EOS 600D na Macro? Může být i bazarový - limit kolem 6 - 7 tisíc. Dá se vůbec něco takového sehnat? Děkuji.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Canon EOS 600D
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 13:24
A ještě otázka, šlo by s něčím takovým fotit streetphoto?
crashpc (541)|8.2.2015 13:30
Za tu cenu bych koupil klasické slušné pevné sklo (Sehnal jsem 100mm f/2 za něco málo přes 6000Kč) a nasadil kroužky. Není to to samé co makroobjektiv, ale za ty peníze bych řekl, že to není horší, navíc je univerzální.
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 13:32
Kolik stojí ty kroužky a co vlastně udělají? Jen zvětší ohnisko?
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 16:11
Asi budu kupovat tu možnost bez mezikroužků. Jak na to koukám jsou to další dva tisíce navíc.
metatron123 (166)|8.2.2015 17:41
Co chces s tym makrom fotit ?
Lebo mozno na zaciatok by stacil nejaky manualny helios s medzikruzkami. Mas to za par eur na zaciatok. Ale ako myslis.
Begy_cz (537)|8.2.2015 17:50
[QUOTE=crashpc;36631]Za tu cenu bych koupil klasické slušné pevné sklo (Sehnal jsem 100mm f/2 za něco málo přes 6000Kč) a nasadil kroužky. Není to to samé co makroobjektiv, ale za ty peníze bych řekl, že to není horší, navíc je univerzální.[/QUOTE]

netuším co je na tom univerzálního.
S kroužkama se radikálně změní rozsah ostření. U prvného skla klidně tipnu (v závislosti na kroužku) 10cm-1m v jakékoli jiné vzdálenosti prostě nezaostříš. Proto mám radši zoom kdy např s mým Tamronem 70-300VC můžu ostřit v rozsahu cca 5cm-20m. Kdy zoomem "předostřím" a pak s pomocí AF doostřím
Upřímě než dát 6000 za sklo a onanii s kroužkama - rozhodně je lepší řešení onen Tamron90macro
crashpc (541)|8.2.2015 18:00
Univerzální to je v tom, že to je ostré světelné a rychlé sklo, a když se nasaděj kroužky, zvládne to i nějaké to makro. nebál bych se použít za 2000 ani 50mm f/1,8. Že to nezaostří na nekonečno je pro makro docela bezpředmětné. A když se sundají kroužky, je to světelnější a menší.
Ale každému co jeho jest. Já radši za tuhle cenu používám kroužky. Rád bych lepší makro, ale to není za 7000....
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 18:29
Dobře, koupím ten 90mm, tedy, pokud ho stihnu koupit, nevím kdy budu mít těch šest tisíc u sebe. Každopádně, mám k dispozici Objektiv Canon EF-S 18-200mm f/3,5-5,6 IS a 50 mm /f1,8 (nejsou moje, akorát je mám k dispozici). Bude s tím 90mm lepší výsledek?
kultus (1295)|8.2.2015 18:34
Noo, nevim co vsechno s tim chces fotit, ale pokud ma ten macro objektiv normalni rozsah ostreni (nemam zkusenosti), tak bych bral radeji toho tamrona. Ono mezikrouzky muzou byt sice levne reseni, kdyz se jde macro fotit jednou za cas a makroobjektiv neni pro system k dispozici (treba e-mount sony) nebo se nevyplati kupovat. Pokud se tomu ale chces venovat, prestane te bavit ty krouzky porad menit kdyz narazis na problem s, vetsinou velmi malym, rozsahem ostricich vzdalenosti. Na doma kdyz mas cas jsou krouzky vyborne. Pokud ale budes behat po venku a chtit fotit kdejakou haved, tak mi krouzky neprisli moc pohotove. Jasne, s tema elektronickyma funguje i automaticke ostreni nebo prenos clony, ale velice rychle prijdes o vyhody dobre svetelnosti coz treba v lese neni nic moc a pujdes rychle nahoru s citlivosti. Hlavne se ale ke kazdemu broukovi neda priblizit treba na 5cm a naopak pri nasazenem treba nejmensim krouzku uz nebudes mit takove zvetseni ikdyz budes moct ostrit z vetsi dalky. To jen tak na zamysleni. Nevim jestli to tady nekdo zminil, ale ty mezikrouzky ti nezvetsuji hohnisko, ale zmensuji minimalni ostrici vdalenost a pri danem ohnisku se tim zvetsuje zvetseni (to vypada ale divne :D ) objektivu.
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 18:40
Řeknu vám to takhle, fotím pro radost, zatím. Chtěl bych se věnovat spíše DSLR videu, ale to je budoucnost... Proto fotím jen pro radost a učím se pracovat se světlem apod. A strašně se mi makrofotky líbí, proto do toho investuji. Proto si taky nekoupím objektiv za 25 tisíc.
kultus (1295)|8.2.2015 18:43
No vetsina lidi foti pro radost, at uz se tim zivi nebo ne :D porad si ale neodpovedel co s tim planujes fotit?
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 18:53
Sorry :D Chtěl bych květiny, hmyz, a vše podobné tomudle :)
crashpc (541)|8.2.2015 20:04
kultus: makro sklo v principu funguje stejně jako makro kroužky. Není na tom technicky jiného nic. Na f/2,8 si také nezafotíš, protože hloubka ostrosti bude nesmyslná, a světla bude taky málo.
Opravdový technický rozdíl je ten, že makro skla mají ploché "pole ostrosti". Klasické objektivy mívají pole ostrosti kulové. To znamená, že objekty na kraji snímku se dostanou mimo zaostřovací bod, pokud jsou na stejné ose, kolmé 90° k ose objektu proti fotoaparátu. U normálních skel je potřeba, aby byl focený objekt v rohu o kousek blíže, aby se mu dostalo stejného zaostření. Tento neduh je u makro fotografií extrémně důležitý, protože tam jde o milimetry, nebo i méně. Makro skla mají tohle interně vyřešené, a proto se na makro hodí více. Také samozřejmě ostřící vzdálenost lze měnit velmi jednoduše, zatímco kroužky je potřeba měnit podle potřeby. Rozhodně nechci nikoho od makro skla odrazovat, je to lepší řešní, ale pokud na něj nemám 7000Kč, tak radši kroužky, a tyhle peníze investovat do světel, které jsou pro makro mnohem důležitější než celý objektiv....
Neregistrovaný (0)|8.2.2015 20:21
Takže obecně je lepší to 90mm než kroužky? A nebo dávejte jinačí návrhy na objektivy.. můžou být i pár stovek, max. tisíc nad cenou. Popř. co by jste koupili vy, kdyby jste chtěli fotit makro a měli by jste rozpočet 7000 tisíc a EOS 600D. Děkuji všem za odpovědi.
Begy_cz (537)|8.2.2015 22:05
ono macro je složitý problém
Obvykle potřebuješ mít velkou hloubku ostosti jen v přesně daném rozsahu - což si navzájem dost protiřečí. Osobně chci proostřit celýho hmyzáka, ale VŠE za ním okamžitě máznout - to je samozřejmě technicky nemožný.
V hrubých rysech nízká ohniska - celoká hloubka ostrosti - na macro je to bída
velký ohniska (třeba onen tamron90) na macro super - ale malá hloubka ostrosti a jako "univerzální sklo" je to taky celkem dost dlouhý. Obecně je to na "detaily/portréty" na celkovou scénu absolutně nepoužitelný
crashpc (541)|9.2.2015 10:45
Profíci střílej portréty s 70-200 f/2,8 L na 200mm docela běžně. Nicméně souhlasím - toto ohnisko se mi na portréty také nelíbí 35-100mm (pro FF) mi přijde mnohem příjemnější, a drobné prostorové zkreslení tomu dodá "šťávu".
Jinak všechno jak psal Begy - je to kompromis, a výběr není tak jednoznačně jednoduchej.
Dan7 (411)|9.2.2015 11:57
No myslím, že se dá těch 90mm i u APS-C na portréty zvládnout. Nejvíc se mně tady na digimanii ve srovnání pevných Nikonů na APS-C 35mm vs. 50mm vs. 85mm líbí právě z toho 85mm. Proto by ten Tamron nemusel být marný. Právě delší ohniska považuji díky kompresi pozadí a menšímu zkreslení na portréty za lepší.
kultus (1295)|9.2.2015 12:47
[QUOTE=crashpc;36644]kultus: makro sklo v principu funguje stejně jako makro kroužky. Není na tom technicky jiného nic. Na f/2,8 si také nezafotíš, protože hloubka ostrosti bude nesmyslná, a světla bude taky málo.
Opravdový technický rozdíl je ten, že makro skla mají ploché "pole ostrosti". Klasické objektivy mívají pole ostrosti kulové. To znamená, že objekty na kraji snímku se dostanou mimo zaostřovací bod, pokud jsou na stejné ose, kolmé 90° k ose objektu proti fotoaparátu. U normálních skel je potřeba, aby byl focený objekt v rohu o kousek blíže, aby se mu dostalo stejného zaostření. Tento neduh je u makro fotografií extrémně důležitý, protože tam jde o milimetry, nebo i méně. Makro skla mají tohle interně vyřešené, a proto se na makro hodí více. Také samozřejmě ostřící vzdálenost lze měnit velmi jednoduše, zatímco kroužky je potřeba měnit podle potřeby. Rozhodně nechci nikoho od makro skla odrazovat, je to lepší řešní, ale pokud na něj nemám 7000Kč, tak radši kroužky, a tyhle peníze investovat do světel, které jsou pro makro mnohem důležitější než celý objektiv....[/QUOTE]

Ano mas pravdu, uz jsem zapomel jak jsem s HO na APSC zapasil, samozrejme clona je v tomto momente bezpredmetna. Na druhou stranu stejnou clonu budes mit i na norm.objektivu stejne/podobne ohn.vzdalenosti a navic ty krouzky. Jak sam pises makro objektiv je pohodlnejsi, s krouzkama bude porad manipulovat hlavne ze zacatku kdy nebude mit jeste ten odhad a odzkousene zakladni parametry jako minimalni ostrici vzdalenost, jaky krouzek dat, a pod. to chce hodne cviku. Kazdopadne svetla bude malo a to svetlo bude treba, do zacatku klidne i ext.blesk s nejakym difuzerem, treba i doma udelanym. Porad mi z toho co pises vychazi lepe ten makro objektiv a cenu at si poresi sam.
joeh (3352)|9.2.2015 13:22
HanysM - možno sa ti bude pozdávať riešenie v odkaze : http://jakubstepanphotography.cz/fotomladaboleslav/blog/tajemstvi-extremniho-makra-aneb
crashpc (541)|9.2.2015 15:19
kultus: Kdyby byl život tak jednoduchej... Nicméně nehledě na cenu, makro objektiv je samozřejmě lepší a rychlejší řešení. To se neopovažuju vyvracet.
kultus (1295)|9.2.2015 16:21
Tak na tom se shodnem. Zkusit se ma vsechno ;) ale za jakou cenu. Ja jsem mel i manualni krouzky i ty elektronicke, laboroval jsem i s druhym reverznim objektivem a stejne jsem touzil po makro objektivu prave kvuli prijemnejsi praci. Ono se to na prvni pohled nemusi zdat, ale makro na urovni 1:1 a vic je hodne narocne na pripravu, vybaveni i samotne provedeni. Ale to ti nemusim vykladat ;) to jen aby si tazatel nemyslel, ze i s makro objektivem to bude jen cvak cvak a obrazky jako od profika. Tak mala HO, krceni se s relativne tezkou zrcadlovkou nekde v trave a pak to zklamani doma...chce to hodne trenovat a hlavne poradne svetlo!!! :)
Neregistrovaný (0)|9.2.2015 16:42
Chtěl bych, abych mohl co nejjednodušeji s objektivem pracovat. Nic univerzálního nechci, vzhledem k tomu, že na portréty používám 50mm f 1,8, (portréty moc nefotím) a univerzální mám ten 18 - 200mm se stabilizací. Proto bych chtěl objektiv čistě na to makro, aby byl co nejlepší jen v tom makru, na nic jinačího to používat nechci.
metatron123 (166)|9.2.2015 17:05
Js neviem, a co tak sigma 105/2.8 ? To by si do 7-8 litrov mohol najst... alebo ten tamron 90.
Neregistrovaný (0)|9.2.2015 17:17
Tak jsem se rozhodl, kupuji teda ten Tamron. Každopádně děkuji moc všem za rady. Určitě stránku digimanie.cz doporučím. Ještě jednou, díky moc!
crashpc (541)|9.2.2015 19:34
Kultus: s tou náročností souhlasím. V jiném "žánru" to nepovažuji za tak těžké, jako při makrofotografii. Je to jak říkáš. Člověk nastřílí mžourajícím okem padesát fotek, aby zjistil, že ani jedna za to nestojí. Chce to ten cvik, přípravy, zkušenosti, štěstí připraveného, a světlo, světlo, světlo.
Neregistrovaný: gratuluju. Snad bude sloužit. Přeju dobré světlo a hlavně pevné nervy.
Neregistrovaný (0)|9.2.2015 19:58
Ještě mě zajímá. Ten tamron 90mm je tento http://www.megapixel.cz/tamron-sp-90-mm-f2-8-di-macro-vc-usd-pro-canon#main? Nebo je to nějaký jiný?
pas!k (173)|13.2.2015 10:22
Ten tamron je za ty penize dobra volba ... a rozhodne jak jiz bylo psano lepsi nez mezikoruzky .. A samozrejme s tim dal muzes cokoli .. tohle ohnisko je dobry i na report nebo street (pokud nemas nic delsiho). Dalsi volba je Objektiv Canon EF 100mm f/2,8 L tam je cena ale hodne jinde .. ovsem na makro o nicem lepsim nevim .. Vyhoda toho tamronu je i to ze je pomerne lehkej ..
Milan Šurkala (3381)|13.2.2015 22:03
Makro se dá levně dosáhnout pomocí předsádek, třeba takový Raynox DCR-150 ( https://www.digimanie.cz/recenze-raynox-dcr-150-kvalitni-makro-levne/3213 ) nebo výkonnější DCR-250. Opticky bez problémů a z některých objektivů to udělá šílené makro objektivy. Každopádně hloubka ostrosti bude opravdu extrémně malá a chce to clonit, clonit a ještě jednou clonit. Je s tím strašně rychlá manipulace, nasadíš/sundáš, žádné šroubování.