Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Fotoaparáty a GPS - Chcete je?

Petr S. (328)|12.6.2009 09:09
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Víkendová diskuze: Fotoaparáty a GPS - Chcete je?

Na trhu se objevilo již několik modelů digitálních fotoaparátů, které disponují podporou GPS, který vám umožní třeba zaznamenat, v jakém koutě naší planety jste fotografii sejmuli. Je to ale tak důležité, aby výrobci kvůli tomu zapomínali na jiné a mnohdy i důležitější vlastnosti fotoaparátu? Vy sami GPS používáte? Ať už jsou vaše zkušenosti jakékoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Busy . (0)|12.6.2009 11:37
Pre mna osobne by bolo velmi zaujimave, mat vzdy v EXIFe zapisane GPS suradnice kde som fotku cvakol (a pripadne aj ktorym smerom - nieco ako GPS kompas).

GPS ako take obcas vyuzijem, avsak nie klasicku navigaciu, ale iba prijimac co mi vypise suradnice pri urcovani presnej polohy miesta, kde sa nachadzam. A tiez som si uz vyskusal aj geocaching.

Inak GPS vo fotaku vnimam iba ako podruznu funkciu, hlavne funkcie ako obrazova kvalita maju samozrejme ovela vyssiu prioritu.
bjan (90)|12.6.2009 12:57
Mě se tato funkce opravdu velice líbí, byl bych rád, kdyby v budoucnu byla u fotoaparátů častěji k vidění. Ideálním společníkem pro tyto údaje by pak bylo album na Google Picasa, kde to u každé fotografie může ukázat mapu s vyznačením místa snímku.
Takže, já jsem pro. Jednoznačně by to u mě bylo plus při výběru fotoaparátu, ale určitě ne důležitější, než kvalita obrazu ...
Milan Šurkala (3381)|12.6.2009 13:13
Tak je to celkem zajímavá věcička, to rozhodně. Nicméně Nikon P6000 mě s ní příliš nepřesvědčil. I když se každou chvíli zapíná, aby se aktualizoval (no rozbliká diody :-)), tak dost dlouho trvá, než chytne signál, takžepak je stejně většina snímků bez této informace :-( U jiných přístrojů to ale může být lepší.
Petr S. (328)|12.6.2009 14:34
Zajímavé to rozhodně je a zdá se to jako výborná funkce. Taky by se mi to líbilo, ale muselo by to být dobře řešeno (jak píše Milan).

Jen dodám, že test Nikonu jsme publikovali nedávno - https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-coolpix-p6000-ostre-proti-vsem/2690 .
busy (782)|12.6.2009 16:26
[QUOTE=Milan Šurkala;2614]Tak je to celkem zajímavá věcička, to rozhodně. Nicméně Nikon P6000 mě s ní příliš nepřesvědčil. I když se každou chvíli zapíná, aby se aktualizoval (no rozbliká diody :-)), tak dost dlouho trvá, než chytne signál, takžepak je stejně většina snímků bez této informace :-( U jiných přístrojů to ale může být lepší.[/QUOTE]

GPS prijimacu po zapnuti nejaku dobu (minuty) trva, pokym sa plne zosynchronizuje a je schopny davat presne vysledky. Ak by bolo vo fotaku GPS, potom by malo mat samostatne vypinanie, aby sa prijimac mohol priebezne synchronizovat aj ked je fotak ako taky vypnuty. Pretoze zapinat fotak o minutu-dve skor nez bude fotit - mi prijde jednak dost scestne (zbytocne vybijanie baterie) a tiez to moze byt aj zhola nemozne (ked vopred neviem, ze prave o minutu budem chciet rychlo vyfotit nejaku momentku).
RadekG (37)|12.6.2009 16:53
GPS ve foťáku je určitě dobrá věc,bohužel můj stroj jím nedisponuje :(....... já to vyřešíl gps loggerem od umaxu za cca 1000kč
FotoZemek (77)|12.6.2009 18:41
Ne, Ne, Ne další čudlíček na nic.
Filcka (300)|12.6.2009 20:35
[QUOTE=busy;2622]GPS prijimacu po zapnuti nejaku dobu (minuty) trva, pokym sa plne zosynchronizuje a je schopny davat presne vysledky. Ak by bolo vo fotaku GPS, potom by malo mat samostatne vypinanie, aby sa prijimac mohol priebezne synchronizovat aj ked je fotak ako taky vypnuty. Pretoze zapinat fotak o minutu-dve skor nez bude fotit - mi prijde jednak dost scestne (zbytocne vybijanie baterie) a tiez to moze byt aj zhola nemozne (ked vopred neviem, ze prave o minutu budem chciet rychlo vyfotit nejaku momentku).[/QUOTE]

No je videt, ze o tom mas lehce zkreslene predstavy... :) Ja mam moznost GPS tagu v HTC II a rychlost GPS fixu závisí opravdu nejvice na kvalite GPS softwaru (popr. firmwaru). TomTom navigator neni nekdy schopen najit fix ani po 5 minutach. GPS tuner miva fix okolo 1 minuty. Fotoaparát v HTC, pokud chcu GPS tag, ma fix do max. 30 vterin, coz je zanedbatelná hodnota. ;) V rychlosti fixu taky hraji roli aktulani polohy satelitu, ktere si PDA muze stahnout z i-netu (TomTom neni schopny nekdy najit satelit ani s novymi daty). Pokud by si nechal bezet GPS aby se fotak mohl prubezne synchronizovat, mel bys 1600 MAh baterku za hodinu vybitou :D:D:D
busy (782)|12.6.2009 23:00
[QUOTE=Filcka;2626]No je videt, ze o tom mas lehce zkreslene predstavy... :) Ja mam moznost GPS tagu v HTC II a rychlost GPS fixu závisí opravdu nejvice na kvalite GPS softwaru (popr. firmwaru). TomTom navigator neni nekdy schopen najit fix ani po 5 minutach. GPS tuner miva fix okolo 1 minuty. Fotoaparát v HTC, pokud chcu GPS tag, ma fix do max. 30 vterin, coz je zanedbatelná hodnota. ;) V rychlosti fixu taky hraji roli aktulani polohy satelitu, ktere si PDA muze stahnout z i-netu (TomTom neni schopny nekdy najit satelit ani s novymi daty). Pokud by si nechal bezet GPS aby se fotak mohl prubezne synchronizovat, mel bys 1600 MAh baterku za hodinu vybitou :D:D:D[/QUOTE]

No, zda sa, ze obaja o tom mame mierne skreslene predstavy :) Ako GPS prijimac pouzivam uz starsi Canyon CN-GPS1 a je mozne, ze novsie prijimace vedia chytit druzice rychlejsie. Ono tiez zavisi od stupna startovania. Tych niekolko minut trva studeny start, kedy prijimac nic nevie a musi sa synchronizovat "od nuly". Ale niektore prijimace vedia urobit aj teply start, kedy vyuziju informacie od posledneho merania a pokial sa poloha prilis nezmenila, fixnu sa ovela rychlejsie (v podstate len upresnia uz predtym zistenu a zapametanu polohu). Je mozne, ze ked zapnes GPS v tom PDA, robi len teply start (lebo PDA ako take je v podstate v cinnosti stale).

A mimochodom, ten moj Canyon na jedno nabitie 1600 mAh baterie vydrzi v kuse GPS-kovat (t.j. prijimat signal z druzic, pocitat polohu a zobrazovat ju na displeji) cca 20 hodin :)
Neregistrovaný (0)|13.6.2009 07:27
[QUOTE=busy;2628]No, zda sa, ze obaja o tom mame mierne skreslene predstavy :) Ako GPS prijimac pouzivam uz starsi Canyon CN-GPS1 a je mozne, ze novsie prijimace vedia chytit druzice rychlejsie. Ono tiez zavisi od stupna startovania. Tych niekolko minut trva studeny start, kedy prijimac nic nevie a musi sa synchronizovat "od nuly". Ale niektore prijimace vedia urobit aj teply start, kedy vyuziju informacie od posledneho merania a pokial sa poloha prilis nezmenila, fixnu sa ovela rychlejsie (v podstate len upresnia uz predtym zistenu a zapametanu polohu). Je mozne, ze ked zapnes GPS v tom PDA, robi len teply start (lebo PDA ako take je v podstate v cinnosti stale).

A mimochodom, ten moj Canyon na jedno nabitie 1600 mAh baterie vydrzi v kuse GPS-kovat (t.j. prijimat signal z druzic, pocitat polohu a zobrazovat ju na displeji) cca 20 hodin :)[/QUOTE]

Jasne-ja mluvim o studenem startu. To o čem píšeš ty, je analogie se stavem, kdyz TomToma shodim na systray a necham ho bezet na pozadi s tim, ze nehleda satelity a s hledanim zacne po opetovne "maximalizaci" okna, tak tenhle system spousteni programu baterii setri, ale v jedoucim aute nezbyva nez nechat aplikaci pustenou furt, protoze sahat furt jednou rukou nekam na navigaci...
bobo2sk (22)|13.6.2009 13:12
GPS vo fotke??? A naco? Sam viem,kde som to priblizne odfotil a nepovazujem to za udaj,ktory by mal vplyv na kvalitu zaberu, pohodlie fotografovania ci spravovania fotiek.

A to este ked som sa tu docital,ze aktualizacia polohy moze trvat radovo minuty,tak je to fakt len vec na vybitie baterky.

Jedina vec,na co ma napada... GPS vo fotaku by bolo zdruzenie fotaka a GPS, ak by fotak dokazal ukazat aktualnu polohu,ktoru by som si mohol najst na mape, pripadne neskor... ak sa vyrobcovia zbadaju, karty mame vo fotakoch velke,co dat moznost uzivatelovi natiahnut si na ne mapu a z fotaka spravit plnohodnotne turisticke GPS?

Na co pouzivate vy udaj o tom,kde to bolo odfotene?
Milan Šurkala (3381)|13.6.2009 13:18
[QUOTE=bobo2sk;2633]GPS vo fotke??? A naco? Sam viem,kde som to priblizne odfotil a nepovazujem to za udaj,ktory by mal vplyv na kvalitu zaberu, pohodlie fotografovania ci spravovania fotiek.

A to este ked som sa tu docital,ze aktualizacia polohy moze trvat radovo minuty,tak je to fakt len vec na vybitie baterky.

Jedina vec,na co ma napada... GPS vo fotaku by bolo zdruzenie fotaka a GPS, ak by fotak dokazal ukazat aktualnu polohu,ktoru by som si mohol najst na mape, pripadne neskor... ak sa vyrobcovia zbadaju, karty mame vo fotakoch velke,co dat moznost uzivatelovi natiahnut si na ne mapu a z fotaka spravit plnohodnotne turisticke GPS?

Na co pouzivate vy udaj o tom,kde to bolo odfotene?[/QUOTE]

Třeba již zmiňovaný Nikon P6000 má přímo režim GPS, který vám ukáže přesnou polohu v GPS souřadnicích a k tomu i seznam satelitů (bohužel mapy se zatím nevedou, ale bylo by to fajn). Jen to dlouho nabíhá, což je problém. Jinak ten údaj u fotky se dá využít zejména u dnes velmi populárních sítí pro sdílení fotografií nebo pro různé internetové mapy, kam uživatelé nahrávají snímky. Máte tam pak přesně polohu v mapě, kde byl snímek focen. Pokud to samozřejmě využívat nechcete, je GPS zbytečné.
Neregistrovaný (0)|13.6.2009 13:41
podľa mňa je gps vo foťáku ešte väčší nezmysel ako je detekcia tváre,úsmevu a pod. ako vidím z príspevkov vyššie, tak marketing zabral. tie detekcie sa aspoň tvária, že chcú zlepšiť kvalitu fotiek, ale gps sa tak ani len tváriť nemôže. vôbec neviem, na čo by mi tak boli presné súradnice miesta na ktorom som fotil. ak odfotím makro nejakého pekného kvetu, tak ozaj tam tie súradnice nepotrebujem. a ak sa ma niekto opýta, kde som to fotil, tak mu rovno poviem názov toho miesta a nebudem mu hovoriť súradnice. lebo pochybujem, že by si niekto tie súradnice išiel niekde zisťovať,kde to vlaste je. a mať to len preto aby som sa niekomu pochválil, že to bolo odfotené na takej a takej zemepisnej šírke , tak to mi naozaj netreba. jediné čo ma na foťáku zaújma sú technické parametre, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu fotiek. už jeden prístroj vševed existuje a ten sa volá mobil. tak nech foťák ostane na to, na čo je určený a to na fotenie. všetko ostatné čo sa tam natrepe je balast čo vyháňa peniaze ľuďom z peňaženiek. takýmito funkciami len výrobcovia zakrývajú svoju neochotu zlepšovať kvalitu fotiek. ale ak to tam ktosi chce silou mocou mať a vyhadzovať na to peniaze, tak nech to tam má. pre mňa má vypovedaciu hodnotu názov miesta nie jeho súradnice. tie mi nehovoria takmer nič. ale brno, tatry. to mi niečo hovorí.
Filcka (300)|13.6.2009 22:48
[QUOTE=bobo2sk;2633] GPS vo fotaku by bolo zdruzenie fotaka a GPS, ak by fotak dokazal ukazat aktualnu polohu,ktoru by som si mohol najst na mape, pripadne neskor... ak sa vyrobcovia zbadaju, karty mame vo fotakoch velke,co dat moznost uzivatelovi natiahnut si na ne mapu a z fotaka spravit plnohodnotne turisticke GPS?[/QUOTE]

Kup si nějaké PDA s foťákem a GPS a nevymýšlej zhůvěřilosti. :D :D :D Už vidím, jak na čelní sklo auta lepím přísavkou držák pro zrcadlovku s GPS a mapami Evropy ...
Neregistrovaný (0)|13.6.2009 22:58
[QUOTE=Filcka;2637]Kup si nějaké PDA s foťákem a GPS a nevymýšlej zhůvěřilosti. :D :D :D Už vidím, jak na čelní sklo auta lepím přísavkou držák pro zrcadlovku s GPS a mapami Evropy ...[/QUOTe]

Tak toto bolo trochu mimo misu ;)
No nie kazdy ma EOS1Ds a za druhe,uvazoval som o vyuziti na dlhsich turach. Problem by som vsak videl v prudko znizenej vydrzi baterky.
Ako som napisal. Stale si myslim, ze gps vo fotaku je v sucastnosti (a predpokladam aj buducnosti) uplna zbytocnost.
busy (782)|14.6.2009 09:46
[QUOTE=Filcka;2637]Kup si nějaké PDA s foťákem a GPS a nevymýšlej zhůvěřilosti. :D :D :D Už vidím, jak na čelní sklo auta lepím přísavkou držák pro zrcadlovku s GPS a mapami Evropy ...[/QUOTE]

Uz vidim ako mi nejake PDA robi tak kvalitne fotky ako zrkadlovka :)

[QUOTE=Neregistrovaný;2638]Problem by som vsak videl v prudko znizenej vydrzi baterky.[/QUOTE]

No pozor, hodnotit energeticku narocnost systemu GPS podla spotreby vsetkych tych beznych mapovych navigacii je uplne scestne. Treba si uvedomit, ze v tej GPS navigacii zerie samotny GPS prijimac iba zanedbatelnu cast energie, drvivu vecsinu zozerie hlavny procesor a velky podsvieteny farebny displej. Samotny GPS prijimac potrebuje asi tolko energie ako mobil v pohotovostnom rezime

[QUOTE=Neregistrovaný;2638]Ako som napisal. Stale si myslim, ze gps vo fotaku je v sucastnosti (a predpokladam aj buducnosti) uplna zbytocnost.[/QUOTE]

Asi ako opticka stabilizacia, livewiev a natacanie videa, ze :) Ale zase na druhej strane, kazdy ma ine potreby, kazdemu sa nieco moze zdat zbytocne. Napriklad mne sa zda zbytocny hladacik (99% fotim cez displej) a siroke ohniska (99% fotiek mam s 36+ mm).
Filcka (300)|14.6.2009 20:02
[QUOTE=busy;2640]Uz vidim ako mi nejake PDA robi tak kvalitne fotky ako zrkadlovka :)[/QUOTE]

U vytištěných fotek rozměru 13x9 prakticky nepoznáš rozdíl :D :D :D Jinak procesor žere baterku to je fakt...ale když si vzpomenu na svůj první desktop se 400 MHz procesorem...a dnes to strčím do kapsy... :p
Neregistrovaný-Bobo2sk (0)|14.6.2009 23:17
[QUOTE=busy;2640].....
Asi ako opticka stabilizacia, livewiev a natacanie videa, ze :) Ale zase na druhej strane, kazdy ma ine potreby, kazdemu sa nieco moze zdat zbytocne. Napriklad mne sa zda zbytocny hladacik (99% fotim cez displej) a siroke ohniska (99% fotiek mam s 36+ mm).[/QUOTE]

Takto... nemoznost liveview v case ked som kupoval druhy fotak bol jeden z najvaznejsich dovodov, preco som riesil hi-end evf a nie dslr. Opticka stabilizacia (najme v tele fotaka) sa mi zda ako strasne dobry napad,aj ked ma tiez svoje muchy. A video? Tak bez neho by som sa fakt obisiel. Na rozdiel od hladacika...
Neregistrovaný (0)|15.6.2009 07:38
[QUOTE=busy;2640]Uz vidim ako mi nejake PDA robi tak kvalitne fotky ako zrkadlovka :)



No pozor, hodnotit energeticku narocnost systemu GPS podla spotreby vsetkych tych beznych mapovych navigacii je uplne scestne. Treba si uvedomit, ze v tej GPS navigacii zerie samotny GPS prijimac iba zanedbatelnu cast energie, drvivu vecsinu zozerie hlavny procesor a velky podsvieteny farebny displej. Samotny GPS prijimac potrebuje asi tolko energie ako mobil v pohotovostnom rezime



Asi ako opticka stabilizacia, livewiev a natacanie videa, ze :) Ale zase na druhej strane, kazdy ma ine potreby, kazdemu sa nieco moze zdat zbytocne. Napriklad mne sa zda zbytocny hladacik (99% fotim cez displej) a siroke ohniska (99% fotiek mam s 36+ mm).[/QUOTE]tak to si riadny amatér, keď fotíš len cez displej. a považovať stabilizáciu za zbytočnú to je už poriadna blbosť. ale od amatéra sa iné čakať nedá.
Neregistrovaný (0)|15.6.2009 08:50
[QUOTE=Neregistrovaný;2652]tak to si riadny amatér, keď fotíš len cez displej. a považovať stabilizáciu za zbytočnú to je už poriadna blbosť. ale od amatéra sa iné čakať nedá.[/QUOTE]

:) :) :) Ano, keby som povazoval stabilizaciu za blbost, bol by som riadny amater, to uznavam :) :) :)
Filcka (300)|15.6.2009 19:13
[QUOTE=Neregistrovaný;2653]:) :) :) Ano, keby som povazoval stabilizaciu za blbost, bol by som riadny amater, to uznavam :) :) :)[/QUOTE]

Kdyby stabilizace k něčemu byla, všichni výrobci stativů by dávno dělali sušáky na prádlo...
Neregistrovaný (0)|16.6.2009 09:14
[QUOTE=Filcka;2665]Kdyby stabilizace k něčemu byla, všichni výrobci stativů by dávno dělali sušáky na prádlo...[/QUOTE]

stabilizácia na niečo je, stačí si odskúšať, aký čas udržíš s ňou a bez nej. ale nie je ani všemocná a statív sa bude používať stále. nočné snímky bez neho nespravíš, tiež dlhé ohniská je dobré robiť so statívom. stabilizáciu použiješ vtedy, keď nemáš pri sebe statív, lebo pochybujem, že ho vláčiš všade so sebou.
HimiX (187)|18.6.2009 15:08
GPS ve foťáku jedna z mála funkc., která je docela užitečná, si schálně vemte do ruky fotky z dovči před pěti, deseti, patnácti lety a řekněte kde to bylo foceno...
Neregistrovaný (0)|19.6.2009 11:42
[QUOTE=HimiX;2699]GPS ve foťáku jedna z mála funkc., která je docela užitečná, si schálně vemte do ruky fotky z dovči před pěti, deseti, patnácti lety a řekněte kde to bylo foceno...[/QUOTE]ide to aj jednoduchšie,ku každej fotke, ku ktorej to potrebujem si spravím podrobnú zvukovú poznámku, kde uvediem oveľa viac detailov, ako sú súradnice. tie bez ďaľších poznámok až tak veľa toho nepovedia.
Busy . (0)|19.6.2009 12:10
[QUOTE=Neregistrovaný;2710]ide to aj jednoduchšie,ku každej fotke, ku ktorej to potrebujem si spravím podrobnú zvukovú poznámku, kde uvediem oveľa viac detailov, ako sú súradnice. tie bez ďaľších poznámok až tak veľa toho nepovedia.[/QUOTE]

:) ...a ja si myslim, ze dalsou uuuuplne, ale uuuplne zbytocnou vecou je EXIF. Ved predsa parametre expozicie si tiez mozem nahovorit do zvukovej poznamky ku kazdej fotke ... :)
Karlos5573 (269)|19.6.2009 12:21
[QUOTE=Neregistrovaný;2710]ide to aj jednoduchšie,ku každej fotke, ku ktorej to potrebujem si spravím podrobnú zvukovú poznámku, kde uvediem oveľa viac detailov, ako sú súradnice. tie bez ďaľších poznámok až tak veľa toho nepovedia.[/QUOTE]


Chci vědět jak chceš přesněji určit místo na mapě než pomocí souřadnic ... To tam budeš říkat co do té poznámky?
Milan Šurkala (3381)|19.6.2009 13:34
Jak jsem už říkal, hlavní výhodu nevidím v tom, že já sám budu vědět, kde byla fotografie pořízena, ale že např. při uploadu na spoustu serverů sdílejících fotografie se může rovnou automaticky ukázat, kde byl snímek pořízen.
dkas (154)|19.6.2009 16:18
Vyřešil jsem to tím, že jsem koupil GPS Garmin od Mountfieldu (teď tam dávaj netbooky Acer, mno) a i když mapově žádná sláva, tak to prostě drží strašně dlouho. Pak si to převedu v PC a přiřadim k fotkám a spokojenost...
busy (782)|20.6.2009 09:58
[QUOTE=dkas;2721]Vyřešil jsem to tím, že jsem koupil GPS Garmin od Mountfieldu (teď tam dávaj netbooky Acer, mno) a i když mapově žádná sláva, tak to prostě drží strašně dlouho. Pak si to převedu v PC a přiřadim k fotkám a spokojenost...[/QUOTE]

Mozno by nebol zly napad vybavit fotaky aspon modrym zubom, ktory sa vzdy po vyfoteni fotky spoji s nejakym Garminom alebo inym vhodnym GPS prijimacom, a nacita si aktualne suradnice. Takto moze byt fotak zapnuty len ked naozaj treba, a o synchronizaciu s presnymi suradnicami sa postara ten samostatny (a stale zapnuty) GPS prijimac.

...a ludia, co radi nosia po vackoch tisice roznych pristrojov, budu nadseni, ze to nemusia mat "vsetko v jednom a tym padom urcite nekvalitne" :) :) :) (tuto poslednu vetu berte s rezervou)
HimiX (187)|22.6.2009 11:13
Takove veci uz existuji, mas malej gps prijmac a kdyz proste nekde cvaknes tak stisknes nekde vedle ten gps prijmac, ten lockne polohu s casem, kdyz prijdes domu tak ty fotky s tema souradnicema syncnes a najednou mas v exifu polohu.
Ma to i docela dobry funkce, jako treba, ze ti to ukaze kudy si presne sel na google maps a po ceste ti to dava fotky tam kde si byl atd... docela pekna blbustka...
dkas (154)|23.6.2009 10:19
Jojo, taky jsem viděl několik takových věcí. Nicméně mi to přijde většinou (teda když jsem to sháněl) dost drahý. Tak jsem si pořídil toho Garmina, ten má i mapu :) A jak píše HimiX, sledovat to v Google Earth je pak paráda :D
Neregistrovaný (0)|27.1.2011 17:55
ano,ano,ano je to super len počkám do Mája budú nové foťáky už vonku tak niečo od Panasonicu si kúpim.