Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

profi kompakt kolem 12000 - kvalitní video, focení lidí venku i uvnitř

ub1que (2)|11.2.2015 18:40
Pěkný den!
Ještě před svátky jsme byli šťastnými majiteli Olympusu XZ-1. Rychlý foťák s perfektní optikou na fotky a pevným tělem. Bohužel dostal někde fatální ránu z boku do spoje a nevyskakuje blesk. Oprava stojí tolik, že jsme se rozhodli pořídit nový high-end kompakt. Poradíte prosím?
Dívali jsme se na hodnocení profi kompatků na Digimanii: https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-vanoce-2014/5785-5
Hodnotících kritérií je ovšem hodně a jako laici se v nich nevyznáme. Naše požadavky jsou:
- cena kolem 12.000
- rychlé a kvalitní video (XZ-1 měl video nepříliš kvalitní a hlavně pomalé zaostřování při natáčení)
- dobrá kvalita fotek uvnitř (dobrý blesk, bez zrna) i venku (výlety)
- nechceme měnitelné objektivy neb je nejsme schopní udržet v čistotě, natož je měnit
- může být i větší (lépe se nám drží v ruce)
- bytelné tělo
Předem děkujeme za jakékoli rady a doporučení.
kultus (1295)|11.2.2015 19:46
Trochu de javu :D Obecne maji dobra videa panasonicy a sony. Sice neni bytelny ani velky, ale ma vybornu kvalitu foto a vic nez uchazejici video mrkni na Sony RX100. Velky snimac spolu se svetelnym objektivem (aspon na kratkem konci) udela v interieru slusnou praci a venku za pekneho svetla jeste lepsi. Pokud chcete vetsi zoom tak Nikon P7800, pokud siroke ohnisko a vyborne video pak panasonic LX7, slusny je i canon G16. Uz to pisu snad po ste, ale kazdy z nich ma neco ale ja nevim co preferujes. Krome RX100 maji ale pomerne male snimace a budou vic sumet ikdyz maji take svetelne objektivy. S RX100 si rozhodne muzes dovolit vic uvnitr i venku.

Ted koukam, ze do 12000 se dostal uz i canon G1X a jeste vetsim snimacem a vetsim telem by te taky mohl uspokojit. Osobne ale nevidim duvod nevzit neco s vymennyma objektivama, nikdo te nenuti je menit. Vetsina profi kompaktu ma stejne tak maly zoom jako setove objektivy vetsiny kompaktu s vymennyma objektivama. Pak treba samsung NX300, olympus EPL-5 nebo neco od sony ci fuji X-A1. Snad uz vsechno bude na video lepsi nez ta tragedie v XZ-1. Obrazovym vystupem pri foceni taky.
joeh (3352)|11.2.2015 19:46
- Canon G16 za cenu 10k veľmi dobre splňuje zadané požiadavky. V odkaze je video, skukni či je kvalita dostatočná. /rozlíško v nastaveniach zapni na 1080/
ub1que (2)|11.2.2015 23:58
Díky za reakce.
Viděl jsem dnes spousty recenzí na youtube a přečetl několik článků. Ve finále mám Sony RX100 II a Canon G16. Sony má větší snímač a je celkově technicky dále. Je ale opravdu malý a zdá se poněkud bakelitový. A bez gripu (500 Kč navíc). Canon je tabulkově horší, ale bytelnější, má optický hledáček a (jak jsem pochopil) je rychlejší. Ta rychlost je pro mě důležitá především při ostření během nahrávání videa. Myslím, že oba zvládají 1080 s 60 FPS. Na Canonu se mi taky líbí, že hodně ovládacích prvků je na přístroji a člověk nemusí listovat v menu (např. kolečko a´la dslr mi přijde obratné). S tím souvisí i větší rozměry, váha. Lidem se obecně lépe drží. Konečně podstatná je i cena. Za téměř 5000 rozdílu bych si mohl koupit pro Canon blesk Speedlite 270 EX II, který bych určitě užil. Naopak vyklápěcí displej jsem u dřívějších aparátů nikdy nevyužíval - rodinné sníky jsou síše o pohotovosti.
Mno, stále váhám. Pokud máte jakékoli další postřehy či rady, tak sem s nimi! A předem za ně dík.

Canon G1X má špatné video (24 FPS) a pomalé ostření při nahrávání, jinak by to byl můj favorit. Viz https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-g1-x-vnitrni-revoluce/4414-3
Komo (840)|13.2.2015 08:18
A co tak RX 100 l? Ten bude asi lacnejsi ako dvojka a foti v podstate rovnako. Na mna dojmom bakelitaku neposobil, ved ani nie je. Ja osobne vidim male rozmery ako vyhodu, pokial clovek nema ruky ako medved. Je to omnoho praktickejsie a clovek nema problem to nosit stale zo sebou. Grip by sa dal mozno kupit za baku na ebay,alebo kozenne puzdro namiesto neho. Canon urcite nie je zly, ale jeho hladacik je na dve veci......
Bytelny kompakt s plnohodnotnym hladacikom-Fuji x 30. Ale cenu a kvalitu videa netusim.
arkij (95)|13.2.2015 09:47
[QUOTE=ub1que;36673] Sony má větší snímač a je celkově technicky dále. Je ale opravdu malý a zdá se poněkud bakelitový[/QUOTE]

Asi jsi jej neměl v ruce, všechny verze RX100 (M1-M3) jsou kovové, docela masivní a víš, že něco držíš v ruce, na ovládání si jde v pohodě zvyknout. Pokud chceš i to video věř, že SONY to v těch kompaktech umí. Mám RX100 M3 a jsem velice spokojenej. Já primárně natáčím video (tento foťák mi už zcela nahradil HDV kameru, protože má i použitelnej zvuk) a doplňkově fotím, měl jsem půjčenou M1, když jsem se rozhodoval a ta má video taky výborný, předpokládám, že M2 ho nebude mít horší. Nejvíc oceňuju u videa světelnej objektiv. Co u focení doženeš časem, bleskem apod. u videa musíš dosvítit, nebo dohnat právě tou světelností (zjednodušeně řečeno).
Pokud bych Ti měl doporučit, přišetři peníze na tu M3 a budeš mít na dlouho vystarané, pokud ne, zvol podle možností tu levnější verzi M1. M2 se už od ní až tak moc neliší.
Milan Šurkala (3381)|13.2.2015 21:52
RX100M2 bych vzhledem k obrovskému cenovému rozdílu proti původní RX100 asi nekupoval. Samozřejmě pokud člověk chce fotit s exteními blesky nebo myslí, že opravdu využije výklopný displej, tak proč ne, ale osobně mi ten příplatek přijde trochu moc velký. Jinak G16 rozhodně není špatná volba a také lze doporučit. Ještě je otázkou, zda chceš fotit makro nebo něco, co by se tomu trochu blížilo. Pokud ano, tak RX100/RX100M2 opravdu nee.
xmracek (2)|16.2.2015 13:46
A co třeba Fujifilm X30? Dal by se sehnat kolem 13 500,-
joeh (3352)|16.2.2015 15:27
[QUOTE=xmracek;36731]A co třeba Fujifilm X30? Dal by se sehnat kolem 13 500,-[/QUOTE]

nie...
Komo (840)|16.2.2015 20:36
[QUOTE=joeh;36733]nie...[/QUOTE]
Pačemu?
joeh (3352)|16.2.2015 20:45
Vot - Fujina produkuje výborné foťáky, videorežim je okrajová záležitosť. Je nutné počítať so slabším rozlíškom, biednym stabilizátorom a neistým AF. Vsio.
Sakini (1174)|16.2.2015 23:38
[QUOTE=joeh;36736]Vot - Fujina produkuje výborné foťáky, videorežim je okrajová záležitosť. Je nutné počítať so slabším rozlíškom, biednym stabilizátorom a neistým AF. Vsio.[/QUOTE] A už jsi video v X30 vyzkoušel? Dost by ses divil, jak se to změnilo.
joeh (3352)|17.2.2015 08:40
Sakini - úryvok z recenzie ephoto a v tom duchu píšu ďaľší recenzenti :

" Video, vlastne funkcie s ním spojené, sú asi najväčšou slabinou fotoaparátu. Myslím, že budúcim majiteľom to vadiť nebude. Toto je fotoaparát, ktorým sa bude prevažne fotiť a keď bude treba natočiť krátku sekvenciu, zvládne to. V prvom rade chýba samostatný režim video. Po stlačení lačidla Record sa obraz pomerne výrazne oreže. Môžete si zapnúť pomocnú mriežku, ale nie je to to pravé riešenie.
Zaostrovanie v kontinuálnom režime je pomalé a až príliš často sa objektív preostrí na pozadie, napriek tomu, že v popredí je veľký objekt. Pri videu má fotoaparát, pri vysokokontrastných scénach, tendenciu k preexponovaniu. " K tomu stačí stiahnúť pár relevantných videí a je to jasné.
Sakini (1174)|17.2.2015 09:10
Nemyslím jestli jsi četl recenzi, ale jestli jsi si to sám vyzkoušel a máš na to nějaký vlastní názor. Ale tak asi už sis ho udělal zprostředkovaně.
xmracek (2)|17.2.2015 17:54
Taky bych rad nekoho, kdo mel x30 v ruce na videa, na YT to nevypadalo zle.
Sakini (1174)|17.2.2015 18:47
Samozřejmě jde o to co se má točit, na profi akci to není určené, ale na běžné domácí/rodinné klipy je to víc než dostatečné co se kvality týče. Navíc se dá všechno kompletně pro natáčení nastavovat (clona/čas/citlivost), a díky tomu že to má ostřící kroužek na objektivu tak se dá i pěkně manuálně ostřit. Určitě je to na míle vzdálené Olympusu XZ-1, a ostatně i proti předchozím Fujinám je to už použitelné - a to říkám jako dlouhodobý uživatel značky, donedávna to bylo dost slabé a třeba X20 měla video, no ani na ty dvě věci. Třicítku jsem neměl k dispozici moc dlouho, kupoval jsem ji pro kolegu a neudělal jsem si vzorky (hlavně jsem fotil, to je na tom přístroji zajímavější), ale půjčím si ji a udělám nějaká videa s různými parametry, nahodím to pak někam ke stáhnutí. Uznávám že to trvalo než se video dostalo na úroveň konkurence, ale dnes už se za ně nejnovější Fujiny nemusí stydět jako v minulosti.
joeh (3352)|17.2.2015 19:26
Sakini - OK, každý máme na kvalitu videa iné nároky. Neber to v zlom, ale Fuji sa v kvalite videa nedotiahla na lídrov ani náhodou.
xmracek - sú to tvoje penízky, ak ti kvalita videa z X30 stačí...
x30.jpg
Sakini (1174)|17.2.2015 19:47
Ve zlém to neberu - a říkám že se dotáhli na konkurenci, ne na lídry. Vím že je to tady samý videomaniak co mění značku co čtvrt roku jen aby video bylo ve foťáku o chlup lepší, ale ne každý má takové extrémní nároky. A nakonec je zásadní co z toho padá a jak to vypadá, ne co to hodilo v precizním měření.
Komo (840)|17.2.2015 20:07
Sakini a čo fotky, v porovnaní s X20?
Sakini (1174)|17.2.2015 20:20
V rawu o chlup lepší šum, dá se toho stále hodně vytáhnout a rezervy v jasech jsou pozoruhodné. V jpegu velký pokrok, líp se dá nastavovat vzhled a odšum, u dvacítky byly docela nehezké s agresivním mazáním detailů, třicítka má naopak velice pěkné výsledky a dá se na to hodně spolehnout. Takže jednoznačné zlepšení.