Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát s minimální hloubkou ostrosti

tucin (3)|13.2.2015 17:06
Zdravím,

snažím se vybrat nový fotoaparát. Do současné doby jsem používal Canon S95.

Plánované použití: focení rodinných portrétů, dovolených, momentek.
Finanční limit: cca 15-20 tisíc.

Priority při výběru:
Malá hloubka ostrosti.
Ostřejší/barevnější fotky než ze současného S95 (potřebuji větší čip? Starý Canon má 1,7'').
Nechci zrcadlovku. (hlučné zrcátko, rozměry).
Neplánuji točit videa.
Nepotřebuji hledáček.
Kvalitní JPEG potěší, nechci všechny fotky volat z RAWu.
Použitelná automatika (bude s ním fotit i žena).

Zatím jsem se shlédnul ve Fuji X-M1 (velký APS-C čip) s 35/1.4 objektivem + 18-55/2.8-4 z bazaru. Nicméně přemýšlím jestli to není zbytečné, jestli by nějaký světelný kompakt (G7X, RX100III) neudělal stejnou/lepší službu levněji (ale co ten menší čip, nejde mi ani tak o šum, ale kontrast a barvy). V doporučených fotoaparátech se dá občas najít věta: "slušné hrátky s malou hloubkou ostrosti (na poměry kompaktů)". Jak moc jsou horší ty "poměry kompaktů"?

Díky moc za tipy.
silverrhino (84)|13.2.2015 17:29
A co takhle sony rx100 III? Ten by se dal sehnat, nebo počkat na nějakou akci, za 20000,-. Umí malou hloubku ostrosti, je malý a univerzální :-)
tucin (3)|13.2.2015 18:30
Jop, ten je také v hledáčku. Cenově vychází podobně jako ta X-M1 s objektivem navíc.
Komo (840)|13.2.2015 18:42
Z kompaktov ti da najmensiu HO asi Canon GX 1 mk 2. Ale ta Fujina so spominanym objektivom este podstatne mensiu. Keby si chcel lacnejsiu alternativu k nej tak nejaky Sony Nex alebo Alfa s objektivom sel 50/1,8 , alebo Sigmou 60/2,8. Taktiez Oly + 45/1,8.
Vsetko su to ale dlhsie ohniskove vzdialenosti. Fuji 35 je univerzalnelsie ohnisko vhodne aj na bezne fotenie. Vybral si si, myslim, dobre.
Komo (840)|13.2.2015 19:34
Ďalšia vec je,že kompakty dosahujú svoju najmenšiu HO pri svojich najväčších ohniskovych vzdialenostiach a to nie je vždy žiadúce, lebo to prináša užší uhol záberu, splošťovanie perspektívy, nutnosť voliť kratšie časy, horšiu svetelnosť. Napríklad ten gx1 Mk2 pri ekvivalentnej ohniskovej vzdialenosti 120 mm, kým ten Fujijon(35) pri 50mm. Pritom ti tu Ho dá menšiu.
kolyy (1542)|13.2.2015 19:42
Velkosť senzoru hraje pre HO zásadnú úlohu. Na ekvivalentnej ohniskovej vzdialenosti má RX100III na F2.8 rovnakú HO ako m4/3 na F4 a APS-C na F5. Fuji so svetelným objektívom je určite výborná voľba a niekde úplne inde ako kompakty.
tucin (3)|13.2.2015 20:34
Díky za vyjasnění. Nevěděl jsem, že je rozdíl až takový. Ta nenápadná poznámka "na poměry kompaktů" je tedy zdá se dost zásadní.

Z bezzrcadlovek s APS-C jsem jeste koukal na Sony 5100. Jak si stojí proti té Fuji?
kultus (1295)|13.2.2015 21:20
rychlejsi AF a urcite lepsi video, na druhou stranu dost slaby setak oproti fuji. SW neumim srovnat, sony ma ruzne vychytavky na manualni ostreni...