Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Nikon D3100 nebo 4/3 na začátek

Neregistrovaný (0)|13.2.2015 21:23
Tazatel: Monika Michálková

Znění dotazu: Doposud jsem fotila jen se starším Penem a také s několika kompakty. Nyní bych si ráda pořídila něco lepšího na focení. Váhám mezi Nikonem D3100 a Olympusem OMD E5 nebo OMD E 10. Druhý zmiňovaný (OMD E5) je tu na digimánii v odborné recenzi dost vychvalovaný. D3100 je zase klasické zrcadlo což přináší pravděpodobně lepší práci s hloubkou ostrosti? OMD E5 bych řekla, že bude co do kvality obrazu a ostrosti na tom lépe. Který foťák byste mi doporučili?

Děkuji za všechny rady.
aragonn (55)|13.2.2015 22:31
Rozhodně OMD ovládáním bude někde jinde než Nikon a i obrazově na tom bude o něco lépe hlavně DR.
David H (225)|13.2.2015 22:53
Tak pro lepší práci s hloubkou ostrosti by byl asi trochu lepší ten Nikon s ohledem na větší rozměr čipu, ale ještě bude záležet na objektivu. D3100vkou jsou fotil dlouho, a ještě ho doma mám, špatný fot'ák to není, ale v dnešní době už trochu překonaný,(občas trochu šumí ve stínech, má špatný LCD displej a pro ostřejší fotky se víc hodí použít ho alespoň s pevným objektivem). Není špatný, ale v dnešní době už bych si ho nepořizoval, bylo by to řešení jen na krátkou dobu. Mně u D3100 chyběla taková ta radost při focení (proto jsem nakonec skončil u Fuji EX-1, tam si na nedostatek zábavy nemůžu stěžovat :) ) Ten Olympus jsem jen držel v ruce, nedokážu říct. Technicky bude jistě mnohem dál, než ten Nikon. Já bych asi ještě zařadil do výběru pár dalších. Ono je taky potřeba vědět, co se hlavně bude fotit, pod tím 'něco lepšího' může být ledacos. Krajina, portréty, zvířátka, sport, focení v interiérech, na děti, pak je třeba vybírat, co je prioritní, a vybírat též podle objektivů. Díval bych se, ke kterému fot'áku se dá výhodně, nebo třeba i v setu, pořídit světelnější objektiv (u Fujinonu 18-55 mám třeba alespoň F2,8-4, anebo bych se díval i po pevných sklech, ty ale nemusí každému vyhovovat)
rousini (738)|14.2.2015 09:55
Pokud ti zbyly po PENu nějaký slušněší objektivy, tak bych asi zůstal na m43. Zrcadlovku bych si koupil jen v případě solidního těla, což D3xxx a D5xxx z mého pohledu není. Je to něco jako chtít jezdit rally a přitom říkat, mě stačí neupravený podvozek (ovládání), nepotřebuju bezpečnostní rám (ergonomie), Hella rampu taky nechci (pořádný hledáček), Brembo taky ne (bracketing) jen ať to má ten pořádný motor (nejnovější čip).
Buď se v tom zabiješ nebo přestaneš jezdit, protože ti ten silný motor radost nepřinese... Ale tím neříkám, že bezzrcátka nemají mizerný těla.
E-M5 bych vzal v případě požadavku na utěsněný systém, ale to funguje jen s několika objektivy. Jinak E-M10. Pokud chceš separovat motiv od pozadí, budeš potřebovat světelné objektivy nebo teleobjektivy. Tady jsou APS-C ve výhodě, ale taky to není rozdíl o parník.
Vyber si pár zajímavých adeptů, pak si zajdi do pořádné prodejny, kde ti je nechají osahat. Tam se vžij do situace, že potřebuješ vyfotit tohle, následně přestavit na jiný žánr a světlo a tak párkrát dokola za asistence prodavače, protože asi ve všem se nebudeš hned orientovat. Pak uvidíš, jak je to pohotové a promyšlené. Pocit v ruce tomu dodá poslední argument proč ANO/NE.