Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Převod popisek v exifu - jak a čím?

Foto1977 (15)|15.2.2015 11:54
Ahoj mám takový zvláštní požadavek, pokusím se ho vysvětlit:
Vše fotím do RAW a následně edituji a převádím do JPEG.
Vždy když jsem fotky v RAW promazal, upravil, zmenšil (delší strana 800px)a převedl do JPEGu,
tak jsem následně provedl jejich popis (skoro každá má jiný) a hromadně změnil název(vše v Zoneru).
Fotografie jsem pak nahrál na svou webovou galerii.
Zálohu všech fotografií mám jak v RAW tak v tom JPEGu(800px).
Jde o cca 4000 fotografií ve 250 složkách (za cca 9 let).
Za tu dobu se technika a hlavně internetové možnosti dost změnily a rád bych si zřídil novou webovou galerii
s fotografiemi o větší velikoti jež odpovídá dnešním monitorům a hlavně prostoru a rychlosti na webu.

Můj problém je:
- jak a v čem převést popisky fotek ze složek s (jpeg 800px) do nových fotek (jpeg např.2000px).
- nové fotky (jpeg 2000px) budou mít jiný název, ale v exifu obou fotek by měl být stejný datum a čas pořízení.
- v jakém programu bych dokázal udělat export těch popisek z jedné složky (800px) do druhé (2000px)???

Mám Zoner 16 PRO, Total Commander. Nepřišel jsem na to jak to v těchto programech udělat, ale třeba jsem jen špatně hledal...
Nebo doporučíte něco jiného?

Přeci jen popisovat znovu všechny fotky metodou ctrl+C a ctrl+V by bylo na Chocholouška :-)
Předem děkuji za rady a návody, věřím, že podobný problém řešil již někdo z vás...
Rellik (1136)|15.2.2015 18:23
No jakožto správce několika webů + progrmátor (mimo jiné) jsem celkem nedávno řešil to samé na denom webu, kde došlo ke zvětšení fotek v galeriích. Šlo o převod "jen" cca 1400 fotek, ale i tak to nešlo jinak, než ručním zmenšením fotek (ze zálohy) na novou velikost a následné nahraní (přepis) fotek do daných galerií (a ani tak to neblo všude - buď už originály neexistoval, nebo byly při jejich tvorbě rovnou zmenšovány na danou velikost). Jediná výhoda byla v tom, že názvy fotek se nijak neměnily a tak jejich přepis byl víceméně bezproblémový...
Foto1977 (15)|16.2.2015 21:54
Díky za odpověď, jsem už tedy smířený s tím, že to budu muset postupně dopopisovat :-(
Problém, je, že jsem si ty popisky neudělal u rawů, ale až u těch zmenšených jpegů...
Tenkrát mě nějak nenapadlo, že těch 800px na šířku bude na dnešních FHD monitorech jako miniatura...
Jestli si vzpomínám můj webhosting mi tenkrát nabízel závratných 500mb prostoru :-)
Rellik (1136)|17.2.2015 15:57
Ještě se zeptám: Ty popisky fotek jsou v databázi a vypisují se pod fotku, nebo jsou popisky přímo ve fotkách? Nějak si stále nemůžu vybavit, jak jsou dělané popisky... Pokud jsou přímo v exifu, tak by to snad šlo kopírovat pomocí programu http://qtpfsgui.sourceforge.net/ , který obsahuje nástroj pro přepis exifu z jednoho souboru do druhého. Takže by stačilo připravit fotky a kopírovat z těch menší exif do těch větších... Mělo by to jít i hromadně...

Jinak 500Mb prostoru byla paráda. Já měl nejmíň snad 50 nebo 100Mb... Už si to ani moc nepamatuju. Teď bych na takový hosting dal 1-2 fotky v plném rozlišení a hlásilo by mi to málo místa... :)
Foto1977 (15)|17.2.2015 20:20
Díky za radu, kouknu na to...
Foto1977 (15)|23.2.2015 21:52
Rellik: ten odkaz mi nejde otevřít...
Rellik (1136)|24.2.2015 21:14
Zkus na google vyhledat - Luminance HDR - http://lmgtfy.com/?q=Luminance+HDR (neber tento odkaz špatně - je pro jiný typ uživatelů) ;)
Foto1977 (15)|25.2.2015 06:39
Díky, už jsem ty jejich ofiko stránky otevřel, buď byla chyba u nich nebo u mě (včera se mi aktualizoval firefox) a už to jde...