Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Použití zrcadlovky Canon EOS 600D

jilecekfoto (1)|17.2.2015 14:41
Ahoj všichni, před nedávnem jsem si zakoupila digitální zrcadlovku Canon EOS 600D se setovým objektivem EF-S 18.55mm 1:3.5-5.6 III. Je to moje první zrcadlovka a s focením opravdu začínám, nejprve jsem začala samozřejmě fotit na automatiku, a teď se pomalu učím na manual. Přečetla jsem si různé články na internetu apod. samořejmě většina témat končila tím že je nejdůležitjější pochopit foťák jako takový a pochopit jak vlastně funguje. Chtěla bych se zeptat jak zrcadlovku v manuálním režim cca nastavit, takový ten zlatý střed. Zajímalo by mě jestli je opravdu třeba neustále upravovat citlivost ISO, rychlost závěrky a clonu při různém osvětlení např. když fotím proti slunci ISO snižuji na nejmenší hodnoty a rychlost závěrky cca 1\60 jenomže jak mile otočím displej na druhou stranu tzn. po slunci je fotka příliš tmavá takže musí zase všechno upravit. Je to opravdu tak že se foťák musí pořád přenastavovat, a jsou opravdu prioritní tyto 3 fuknce, není zde ještě nějaká která by mi trochu pomohla ? Děkuji za odpověď a omlouvám se za případné neznalosti jsem opravdu začátečník. :)
bystřické (54)|18.2.2015 01:46
pokud si doposud fotila na "A",tak to za tebe všechno dělala atomatika,pokud chceš fotit na "M" musíš hodnoty upravovat sama,iso,čas,clonu,je dobré se naučit kde jaké tlačítko je a kčemu slouží,když to budeš umět,přenastavení netrvá dlouho,nemyslím si,že budeš pořád fotit proti slunci a pak se náhle točit do stínu,to je extrém,u běžného focení toho přenastavování není tolik,ovšem,pokud chceš být kreativní,pracovat s hloubkou ostrosti,musíš přenastavovat i ostatní hodnoty,je to jen a jen o cviku a zkušenostech,chce to fotit,fotit a fotit
"A" automat si sám nastaví všechny hodnoty podle světla,zaostří ti na první hranu,kterou zachytí,cvak a máš ztoho krásnou plochou fotku
"M" manuál ti nabízí možnost se scénou pracovat,zvýraznit objekt zájmu a potlačit to,co je nezajímavé,můžeš pracovat s isem i časem

zlatý střed? to si myslím že neexistuje,každým snímkem se mohou podmínky měnit a nato musíš reagovat,někdy stačí jen šibovat časem nahoru nebo dolů,když už máš čas v rukách neudržitelný,musíš začít zvedat iso,pokud ho už máš vysoko že by ti to mohlo ve stínech hodně šumět,musíš začít otevírat clonu :-)

chce to zkoušet a fotit

a ještě jednu radu ti dám,ikdyž bude svítit slunko,neboj se zvednout iso na 400 nebo 500,tím pádem můžeš zrychlit čas,1/60 nato že máš zrcadlo krátce,je dlouhý čas a mohla by si obraz strhnout vlastníma rukama
Dan7 (411)|18.2.2015 19:46
Ono je otázka na jakou automatiku. Začátečníkům bych doporučil proti manuálu o něco jednodušší prioritu clony! Dá se s tím dobře vyfotit skoro všechno. U Canonu je označována jako "Av". Tím jsem začínal i já a postupně se dopracoval k manuálu, ale prioritu clony používám taky. U priority clony se automaticky dopočítává čas (někdy je potřeba korekce pomocí) a člověk si vybere požadovanou clonu. ISO jde pak nastavit na automatiku nebo manuálně podle potřeby.
Chce to opravdu hodně fotit a časem se k tomu člověk profotí.
Milan Šurkala (3381)|18.2.2015 19:53
Určitě se neuč fotit hned na režim M. Pronikej do toho postupně. Ideálně začít s prioritou clony a zjišťovat, co to vlastně dělá.
Dan7 (411)|18.2.2015 20:52
Ono taky fotit na manuál u tzv. zrcadlovek pro začátečníky je fakt dost složité i pro pokročilé! To ovládání je totiž většinou horší než u dražších "poloprofi" zrcadlovek, kde má člověk většinou dva rollery (otáčecí kolečka) pro čas a clonu, samostatné tlačítko pro ISO. To je rychlejší a pohodlnější.

Ještě si mohl dát Milane odkaz na své výborné články o focení s koalou, doporučuji:

https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/
Rellik (1136)|19.2.2015 07:38
Jo do plného manuály bych se nepouštěl. Doporučil bych na krajiny a architekturu prioritu clony a na lidi, zvářata, auta prioritu času. (není podmínkou a může být i opačně). Všechno záleží na okolních podmínkách. Vyzkoušel si tady http://dv-foto.cz/page/default/Simulace%20focen%C3%AD co se jak chová při různém nastavení a myslím, že tak dost věcí pochopíš... ;)
bystřické (54)|19.2.2015 09:48
já jsem dlouhá léta fotil jen kompaktem,pak jsem si koupil první zrcadlo a byl to pro mě šok,ono to nefotilo :-) samozřejmě na "A" to šlo,ale nato jsem si zrcadlo nekupoval abych fotil na automat,takže celou dobu,celá ta léta jen "M" ono mě to mnohem více nutilo se učit,před každým plánovaným focením jsem si vyhledal rady zkušenějších abych věděl naco si dát pozor,jaké časy,iso,clony a proč,mnohem víc vás to nutí k neustálému přenastavování,takže po pár foceních umíte používat i ty správná tlačítka na těle
učit se,učit se,fotit a fotit,kdo si chce vyfotit dětičky jednou za čtvrt roku,tomu stačí "A"