Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

poradte pri kupe fotoaparatu

p55p (8)|12.6.2009 11:53
som uplny laik co sa tyka fotoaparatov.. chcel by som si kupit fotak na bezne fotenie, tj. foto z dovolenky, sem-tam neaka priroda a podobne.. cenovy limit je niekde okolo 130eur..
cital som si aj FAQ ale nie som o vela mudrejsi.. uz aspon viem ako je to s velkostou chipu vs pocet pixelov..
prosim o radu co by bolo pre mna najvhodnejsie riesenie.. nieco som nasiel ale vobec neviem posudit ci je to OK alebo uplne mimo..
tu su neake fotaky:
http://www.alza.sk/digitalni-fotoaparat-canon-powershot-a590-is-stribrny-silver-d86614.htm
http://www.alza.sk/kodak-easyshare-z8612is-cerny-black-d95406.htm
http://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc-ls85ep-k-cerny-d126512.htm
http://www.alza.sk/nikon-coolpix-l20-cerny-black-d112513.htm
huky (19)|12.6.2009 12:57
V této cenové třídě a na to co tento fotoaparát chceš využívat můžeš koupit některý z tvého výběru. Nikon má sice více Mpx ale to nepoznáš.Zvětšeniny ani výřezy dělat asi nebudeš. :o
Milan Šurkala (3381)|12.6.2009 13:10
Tak Nikon L20 bych vyškrtnul bez milosti okamžitě. Počátek ohnisek na 38 mm není příliš ideální (ale záleží napreferencích), nicméně světelnost F3,1-6,7 je tak špatný vtip, že nikdy nepochopím, jak si Nikon mohl vůbec něco takového dát na trh. To snad nemohou myslet vážně. Dokonce nemá ani stabilizaci! Mein gott!
S Kodaky nemám zkušenosti, takže nemohu radit.
Panasonic LS85 může být vcelku příjemný fotoaparát s rozumnou obrazovou kvalitou, objektiv 33-132 mm je také celkem fajn, světelnost F2,8 je fajn, F5,9 žádný zázrak :-( Má optickou stbailizaci.
Canon A590 IS je každopádně můj favorit. Má sice horší LCD displej s malým rozlišením, ale má poměrně kvalitní snímky, na kompakt solidní světelnost, je rychlý, nabízí i manuální režimy expozice, ostření, prostě je toho na tak malý foťáček hodně. Bral bych Canon.
p55p (8)|12.6.2009 13:14
takze je to uplne jedno?? su vsetky porovnatelnej kvality (myslim co sa ftografii tyka)??
potom sa mi asi najlepsie oplati ten Kodak s 12x optickym zoomom..
este ma napadlo ze by som s tym chcel robit aj neake videa.. nie je potom lepsie zobrat neaku kamersu s fotakom??
a ako su na tom s kvalitou taketo veci:
http://www.alza.sk/digitalni-kamera-eu3c-party-shot-dv720-d86431.htm
http://www.megafoto.sk/Toshiba/camileo-hd
oplati sa do toho investovat alebo su to len vyhodene peniaze??
p55p (8)|12.6.2009 13:19
[QUOTE=Milan Šurkala;2613]Tak Nikon L20 bych vyškrtnul bez milosti okamžitě. Počátek ohnisek na 38 mm není příliš ideální (ale záleží napreferencích), nicméně světelnost F3,1-6,7 je tak špatný vtip, že nikdy nepochopím, jak si Nikon mohl vůbec něco takového dát na trh. To snad nemohou myslet vážně. Dokonce nemá ani stabilizaci! Mein gott!
S Kodaky nemám zkušenosti, takže nemohu radit.
Panasonic LS85 může být vcelku příjemný fotoaparát s rozumnou obrazovou kvalitou, objektiv 33-132 mm je také celkem fajn, světelnost F2,8 je fajn, F5,9 žádný zázrak :-( Má optickou stbailizaci.
Canon A590 IS je každopádně můj favorit. Má sice horší LCD displej s malým rozlišením, ale má poměrně kvalitní snímky, na kompakt solidní světelnost, je rychlý, nabízí i manuální režimy expozice, ostření, prostě je toho na tak malý foťáček hodně. Bral bych Canon.[/QUOTE]

takze by som mal brat ten Canon A590.. na dizajn sa mi velmi nepaci ale to je pri fotaku asi to najmenej podstatne.. a co s tymi kamerami??
Karlos5573 (269)|12.6.2009 13:27
Vem ten Canon, ty kamery stejně houby točí a fotky z nich budou fuj :) A nějaké foto v noci nepočítej. Vem si že ta kamera fotí cca. jak fotomobil :) A video taky pořádně neumí. HD za pár šupů no :)
p55p (8)|12.6.2009 13:41
predsa este skusim jeden fotak..
co poviete na tento:
http://www.megafoto.sk/Panasonic/dmc-fs3e-s

nechapte to ze som neaky spekulant, ktoremu 2x povedali Canon a on stale riesi nieco ine.. ide mi len o to ze potrebujem aby ten fotoaparat bol schopny urobit okrem peknych fotiek aj prijatelne video (aspon 640x480@30fps)..
Milan Šurkala (3381)|12.6.2009 14:43
No pokud jde o videa, tak tady je to jedna z disciplín, kde Canon A590 zrovna nezáří, má totiž jen 20 fps. Pokud má video vysokou prioritu, bral bych spíše ten Panasonic LS85. Osobně bych ty videosekvence tolik neřešil, otázkou je, zda je chceš fakt točit (videosekvence vůbec nenatáčím, pohyblivé obrázky skutečně velmi nerad :-), ale někdo jiný může mít pochopitelně priority jiné)
bjan (90)|12.6.2009 14:56
Canon asi bude mít nejlepší fotky. Osobně bych byl spíše pro něj. I když ještě jsem koukal na Panasonic LZ10, má také slušné video:
http://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc-lz10e9-d92894.htm
p55p (8)|14.6.2009 17:45
tak do uzsieho vyberu som sa zatial rozhodol dat tieto fotaky:

Canon A590 IS
http://www.alza.sk/digitalni-fotoaparat-canon-powershot-a590-is-stribrny-silver-d86614.htm

Kodak Z8612 IS
http://www.alza.sk/kodak-easyshare-z8612is-cerny-black-d95406.htm

PANASONIC DMC-LS85EP
http://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc-ls85ep-k-cerny-d126512.htm

tie kamery som definitivne zavrhol ked som si uvedomil ze kedze maju snimace s cca 0.8MPx (v mojej cenovej relacii) tak fotka z toho by bola asi horsia ako z mojho telefonu s 2MPx..

priznam sa ze ma velmi laka ten kodak, len sa toho trochu bojim kedze sa k nemu nikto z vas nevyjadril.. naozaj nema nikto z vas skusenosti s podobnym fotakom od Kodaku?? aspon tie parametre co ma su prijatelne alebo su uplne zle??
diik za odpovede :)

//Edit: este som nasiel alternativu k tomu kodaku.. najprv som hovidel na stranke kodaku a potom som si vsimol ze aj tu je o nom zopar slov napisanych.. jedna sa o Kodak z915.. celkom sa mi pozdava a splna vsetko co od fotaku ocakavam.. a nasiel som ho za velmi priazdnivu cenu (je sice vyssia ako som si predstavoval ale neako by som to uz prezil).. http://www.pixmania.sk/sk/sk/2583846/art/kodak/easyshare-z915-modry.html?srcid=8375&Partenaire=Heureka&CodePromo=oui&aftrack=TVRRNE96RXlNVEF6OzEyNDQ5OTY1MzY7UGFydGVuYWlyZT1IZXVyZWthJkNvZGVQcm9tbz1vdWk=
Milan Šurkala (3381)|14.6.2009 19:39
Ten Kodak parametricky vypadá dobře, to bezpochyby (minimálně s ohledem na cenu). Ale více sloužit nemůžu, protože Kodak nemá oficiální zastoupení značky v ČR, takže jsem žádný netestoval a pravděpodobně ani testovat nebudu.
Filcka (300)|14.6.2009 20:39
A co třeba toto?

http://www.voigtlaender.de/cms/voigtlaender/voigtlaender_cms.nsf/id/pa_fdih7fsckb.html :p

PS: Jenom nic nekupuj u Pixmanie... :D :D :D
p55p (8)|14.6.2009 22:16
[QUOTE=Milan Šurkala;2643]Ten Kodak parametricky vypadá dobře, to bezpochyby (minimálně s ohledem na cenu). Ale více sloužit nemůžu, protože Kodak nemá oficiální zastoupení značky v ČR, takže jsem žádný netestoval a pravděpodobně ani testovat nebudu.[/QUOTE]
skusim sa teda poohliadnut po miestnych predajcoch fotoaparatov, mozno sa u niekoho tento fotak najde a budem si moct pozriet jeho fotky nazivo..


[QUOTE=Filcka;2643]
A co třeba toto?

http://www.voigtlaender.de/cms/voigt...dih7fsckb.html

PS: Jenom nic nekupuj u Pixmanie... [/QUOTE]
co je to za znacku?? je to dobry fotak?? a predava sa vobec na nasom trhu??

a s tou pixmaniou mas neake zle skusenosti, alebo ako tomu mam rozumiet?? priznam sa ze aj mna trochu odradza to ze u nas nemaju ziadne zastupenie a su iba vo Francuzsku..
Milan Šurkala (3381)|14.6.2009 23:13
[QUOTE=p55p;2648]a s tou pixmaniou mas neake zle skusenosti, alebo ako tomu mam rozumiet?? priznam sa ze aj mna trochu odradza to ze u nas nemaju ziadne zastupenie a su iba vo Francuzsku..[/QUOTE]

Doporučuji si přečíst toto: https://www.digimanie.cz/dir_doc-47CAFA1C191D6AE6C1256ECC00393B99.html. Já bych odvahu určitě neměl, ale možná budeš mezi šťastnými :-)
p55p (8)|16.6.2009 19:14
takze na pixmaniu sa asi vykaslem..
este som nasiel tento -> http://www.alza.sk/kodak-easyshare-z1012-zoom-d107862.htm
je to sice opat kodak, ale aspon by som vas chcel poprosit aby ste sa pozreli na tie parametre co ma.. ci je to ok.. viem ze je to uz mimo tej sumy co som pisal, ale predsa by ma to zaujimalo.. dakujem..
Milan Šurkala (3381)|16.6.2009 19:45
Tak ten Kodak Z1012 IS. Papírově vypadá celkem rozumně, 1/2,3" čip 10 MPx, šumící klasika. 12x zoom je dostatečný, rozsah 33-396mm docela fajn, je sice trochu širokoúhlejší než kdysi u Panasonicu FZ7 nebo Canonu S5 IS, ale velký rozdíl to nebude. Ve srovnání s těmito fotoaparáty nemá ale dobrou světelnost F2,8-4,8 je na 12x ultrazoom hodně (nicméně když to srovnám s dnešními 12x ultrazoomy, je to paráda, dnes to jde do kytek). Má stabilizaci, OK. Vidím, že podporuje HD videosekvence, což mě trochu překvapuje, další plus pro Kodak, stejně jako údajná podpora CRV3 baterií. Navíc je poměrně lehký, 325 gramů není mnoho. Určitě bych však doporučoval najít nějakou recenzi.
busy (782)|16.6.2009 19:47
[QUOTE=p55p;2681]takze na pixmaniu sa asi vykaslem..
este som nasiel tento -> [url]http://www.alza.sk/[/QUOTE]

Alzu mozem doporucit, uz som tam kupoval viackrat, vzdy bez problemov, dokonca som tam uz aj tovar vracal, v pohode a bez urgencii vratili peniaze.
p55p (8)|20.6.2009 21:09
nakoniec som sa rozhodol zobrat Kodak z1015 IS.. je to vylepseny z1012 IS.. uz som ho aj objednal.. dufam ze som neurobil hlupost :mistake ..
ak bude zaujem mozem sem hodit zopar fotiek aby bolo vidiet ako foti..
dakujem ze vsetky rady.. :thumb
RiddickFM (6)|3.7.2009 01:11
Zdar a sílu všem....taky hodlám koupit něco na dovolenou a ať to není uplný šrot,tak nevím co....mělo by se to pohybovat v cenové relaci 2000-4000/5000 strop.
Velká foto dělat určitě nechci,takže co jsem pochopil nepotřebuji čím víc Mpix tím lepší foťák :)
Dále profi fota taktéž ne,ale ať jde vidět kdo na to je,pěkné a nejlépe ostré pozadí(nemyslím zadek :D) a záleží i na svítivosti,blesku,ohnisku apod.(úměrné k ceně :))
Radili mi,že lepší akumulátorové napájení,než-li AA baterie.
Na displeji prý taky ani nezáleží,na slunci nic prý stejně neuvídím .o)
A ještě jaké značky jo a jakých se vyvarovat....díky všem za rady :o)
Milan Šurkala (3381)|3.7.2009 11:51
[QUOTE=RiddickFM;2873]Zdar a sílu všem....taky hodlám koupit něco na dovolenou a ať to není uplný šrot,tak nevím co....mělo by se to pohybovat v cenové relaci 2000-4000/5000 strop.
Velká foto dělat určitě nechci,takže co jsem pochopil nepotřebuji čím víc Mpix tím lepší foťák :)
Dále profi fota taktéž ne,ale ať jde vidět kdo na to je,pěkné a nejlépe ostré pozadí(nemyslím zadek :D) a záleží i na svítivosti,blesku,ohnisku apod.(úměrné k ceně :))
Radili mi,že lepší akumulátorové napájení,než-li AA baterie.
Na displeji prý taky ani nezáleží,na slunci nic prý stejně neuvídím .o)
A ještě jaké značky jo a jakých se vyvarovat....díky všem za rady :o)[/QUOTE]

Pokud ještě seženeš, tak Canon A590 IS. Obávám se ale, že to už bude docela problém. Pak dobře vypadá ještě Fuji F100fd, Panasonic FX35, Panasonic FX37, parametricky se mi líbí i Nikon S610, ale jestli bude zas tolik doostřovat a přeexponovávat jako moderní Nikony, tak nevím, nevím.
Požadavek ostrého pozadí je překvapivý :-) Dobré je, když fotoaparát umí oboje, tedy pozadí neostré (což je často velmi vhodné) i ostré (např. u krajinek). U kompaktů je problém s tím, že je ostré skoro vždycky všecko, takže to ti bude vyhovovat.
RiddickFM (6)|3.7.2009 12:31
Díky,porozhlédnu se jestli a kolik co stojí a srovnám parametry :)
S tou ostrostí to taky není tak vážné...spíš aby to člověk neviděl vše jako přes flašku :D
RAdílci v elektru mi radili ze značek Canon,Nikon,Panasonic a nebo Sony...."vyvarovat "se mám značek Fuji,Olympus,Samsung aj....tak podle toho asi měli pravdu co???
Opravdu mi nejde o nějakou šupu v parametrech,za tu cenu to ani nejde,ale spíš,ať jsou pěkné ty fotky z dovolené.....a pokud je horší počasí,tak něco i k tomu adekvátní :)

Jinak co toto?Neznám,ale viz výše to bylo nadhozeno

http://www.voigtlaender.de/cms/voigt...dih7fsckb.html

Jinak už jdu koukat po těch co jsi dodal
RiddickFM (6)|3.7.2009 12:35
Tak Canon jde ještě sehnat za 2800,- ...ale je na AA battery ...v elektru mi řekl jedině aku.....měl pravdu???Nebo je to jedno??Díky .)
RiddickFM (6)|3.7.2009 12:40
Pan fx 37 vypadá dobře a má li-on battery :)
Milan Šurkala (3381)|3.7.2009 13:06
[QUOTE=RiddickFM;2881]RAdílci v elektru mi radili ze značek Canon,Nikon,Panasonic a nebo Sony...."vyvarovat "se mám značek Fuji,Olympus,Samsung aj....tak podle toho asi měli pravdu co???
[/QUOTE]

Ono se to obecně takto nedá říci. Třeba před rokem měl největší zastoupení dobrých fotoaparátů ve své nabídce Canon s Nikonem, dnes tyto značky patří jen do středu pole stejně jako např. Sony a vede to Panasonic (ten má fotoaparáty zajímavé nejen po technické stránce, ale nové modely rovněž nabízí ve srovnání s konkurencí nejlepší zpracování obrazu a opravdu inteligentní automatiku).
Fuji není špatné, ale jejich fotoaparáty mají takové zvláštní výkony, soustředil bych se zejména na modely se SuperCCD čipy. Ty ostatní nejsou příliš zajímavé. Se Samsungem a Olympusem mají v elektru docela pravdu. Samsung má velmi zajímavé fotoaparáty (široká ohniska, zajímavé technologie,...), ale trpí na horší zpracování obrazu. Olympus má fotoaparáty dost jednoduché (ne pro toho, kdo si chce trochu hrát, jsou to naprosté automaty) a zpracování obrazu je rovněž nevalné (odšumuje tak, že šum nechá, hlavně ten barevný a všecko ostatní dost rozpatlá). Nicméně musím uznat, že třeba nový ultrazoom SP-590UZ od Olympusu mě docela potěšil. I když je vidět, že marketing zde měl hodně velkou váhu a kvalita snímků tím dost trpí. Oproti předchůdci SP-570UZ ale jednoznačný pokrok.
Nicméně jak říkám, nelze to brát obecně pro každou značku a říct "Nikdy si nekupuj nic od značky XYZ". Příkladem může být např. Canon, který sice kdysi měl v nabídce takřka všechny fotoaparáty velmi dobré, ale třeba dnes má sice povedené přístroje jako G10, ale také jen průměrné SX10 IS a nepovedené A1100 IS, A2100 IS (což hodně zklame, když jejich předchůdci, modely A590 IS a A720 IS byly v podstatě dokonalé kompakty).
Milan Šurkala (3381)|3.7.2009 13:10
[QUOTE=RiddickFM;2882]Tak Canon jde ještě sehnat za 2800,- ...ale je na AA battery ...v elektru mi řekl jedině aku.....měl pravdu???Nebo je to jedno??Díky .)[/QUOTE]

Pokud si koupíš opravdu kvalitní AA baterky, tak je dle mého názoru AA trochu lepší volba než Li-Ion. Pokud však máš nutkání kupovat nějaké levné ptákoviny za 40Kč/kus, tak od AA utíkej, co ti nohy stačí. Jednoduše řečeno, u NiMH AA baterií kriticky moc záleží na tom, jaké baterie a nabíječku kupuješ. S nekvalitními můžeš klidně pořídit 30 snímků a konec, s kvalitními v tom stejném fotoaparátu přes 400.
RiddickFM (6)|3.7.2009 13:19
Když to tedy zhrnu,tak bych měl asi vybrat něco od Canon a nebo Panasonic co???
Panasonicy jsou opravdu pěkné a jsou i úzké,takže i dost skladné...Canon je trochu víc baculatý .o)
Kdybych měl tedy vybírat s těch typů od Canonu a nějaké novější Panasonicy,v cenové relaci 3000-4000 max do 5000,- co by jsi vybral ty???
Nebude mít už Canon zastaralé funkce oproti novým Panasonicům,myslím,že ta 590 je model 2008...a samo poměr cena /výkon :)
To bude jinak asi vše a díky moc......jo ještě co ten Voightlaender ???
Díky a už jdu kupovat :D
RiddickFM (6)|3.7.2009 13:20
Jo a AA a lion....kdyby jsi dal něco info o výdrži....rozdíly...díky
busy (782)|3.7.2009 13:49
[QUOTE=RiddickFM;2887]Jo a AA a lion....kdyby jsi dal něco info o výdrži....rozdíly...díky[/QUOTE]

Napisal by som to takto: Vo vseobecnosti na jednu jednotku energie u Li-ion baterky sa da v praxi urobit viac fotiek ako na jednu jednotku energie u NiMH baterky. Do mojho stareho Olympusu C-2 mozem dat 2xAA alebo CRV3, a na jedno nabitie 1200 mAh Li-ion R-CRV3 urobim zhruba tolko isto fotiek ako na jedno nabitie dvoch kvalitnych 2400 mAh NiMH AA. Takze ak by som sa mal ja rozhodovat medzi dvomi podobnymi fotakmi, lisiacimi sa baterkou, vybral by som si Li-ion.

Inak, ono je to dost tazke, prakticky porovnavat vydrz Li-ion verzus NiMH, pretoze dnes vyrobcovia robia fotaky bud len na NiMH, alebo len na Li-ion napajanie, co je myslim velka skoda.
Milan Šurkala (3381)|3.7.2009 16:21
[QUOTE=RiddickFM;2886]Kdybych měl tedy vybírat s těch typů od Canonu a nějaké novější Panasonicy,v cenové relaci 3000-4000 max do 5000,- co by jsi vybral ty???
[/QUOTE]

Těžkoříci. Kdyby Canon měl širokoúhlé ohnisko, tak bych se plácl přes kapsu a šel jednoznačně do SX110 IS, ale těch 36mm na základním ohnisku bych asi nepřežil. Takže mou volbou by byl asi Panasonic FX37 (25-125 mm). Jinak si nejsem jist, zda automatika jako taková pracuje u Canonů nějak dobře i u novějších modelů, na iA Panasoniců to nemá.

[QUOTE=busy;2888]Napisal by som to takto: Vo vseobecnosti na jednu jednotku energie u Li-ion baterky sa da v praxi urobit viac fotiek ako na jednu jednotku energie u NiMH baterky. Do mojho stareho Olympusu C-2 mozem dat 2xAA alebo CRV3, a na jedno nabitie 1200 mAh Li-ion R-CRV3 urobim zhruba tolko isto fotiek ako na jedno nabitie dvoch kvalitnych 2400 mAh NiMH AA. Takze ak by som sa mal ja rozhodovat medzi dvomi podobnymi fotakmi, lisiacimi sa baterkou, vybral by som si Li-ion.[/QUOTE]

Jednoduché počty. Dnešní kompakty s Li-Ion akumulátorem mají zhruba 3,7V (+/- 0,1V) baterii s kapacitou cca 1000 mAh (+/- 150 mAh). Když si to vynásobíš, dostaneš zhruba 3,7 Wh. Když máš kompakt na AA baterie, máš dva kousky po 1,2 V a 2700 mAh, to jest 2×1,2×2,7 = cca 6,5 Wh. O dobré 3/4 energie více. Z vlastního pozorování vím, že na Li-Ion baterii 3,7V 1000 mAh zvládnou kompakty udělat zhruba 250-300 snímků, na dvě vysoce kvalitní AA 2700mAh baterie tak 400-700 fotografií (na nekvalitní klidně jen 100-150). Proto si stojím za tím, že když koupíš kvalitní články, je lepší volbou AA. Vezmeš dvě sady a nemáš šanci to vybít za celou dovolenou. Li-Ion akumulátor budeš muset nabíjet každý druhý den.

Toto nicméně platí u malých kompaktů, kde jsou použity malinké akumulátorky. U větších fotoaparátů mají Li-Ion akumulátory častěji 7,2-7,4V Li-Ion, takže vydrží podstatně více. Výhodou Li-Ion je pochopitelně to, že je můžeš nabíjet vždycky a nemusíš čekat, až se vybijí (takže když po dni focení zbývá trocha šťávy, není třeba to vybíjet nebo hledat druhý náhradní akumulátor na příští den, jen nabiješ ten stávající). Určitě bych nezastával ten názor, že jedna technologie má výrazný náskok před druhou, ostatně polovina lidí zastává AA (dost často ti, kteří kupují nekvalitní články), druhá polovina zas Li-Ion.

Mně osobně je napájení úplně ukradené, pro testování fotoaparátů ale preferuji spíše AA. Mám totiž náhradní sadu, takže se nemusím starat o to, kdy se baterie vybijí, jednoduše dám náhradní. U Li-Ion akumulátorů mám k dispozici vždy jen jeden kus, takže tam musím počítat s tím, že jak fotoaparát umře, končím (což třeba při výletu není žádná sranda). A potřebuji to vybít úplně, abych mohl změřit výdrž.
grafnev (18)|3.7.2009 16:22
[QUOTE=RiddickFM;2887]Jo a AA a lion....kdyby jsi dal něco info o výdrži....rozdíly...díky[/QUOTE]

Ja se taky pridam :):

Zdroj baterie
+ levnejsi
+ v pripade nouze jdou koupit asi vsude (klidne alkalicke jako nouzovky)
+ lze mit vice sad
- samovybijeni (krome enelop)
- fotak je pak tezsi
- nutno zakoupit i nabijecku (i s 4xbaterie investice cca 800kc)

Lion Aku
+ lehci
+ neni pametovy efekt, lze nabijet kdykoliv
+ netrpi samovybijenim
- nahradni aku je drazsi
- pokud se aku necekane vybije, tak se tezko shani nahrada


Osobni zkusenosti s vydrzi:
4x nove nabite GP 2500 v Fuji S8100fd - cca 600 fotek (95% bez blesku) + hodne blbnuti s funkcemi fotaku (typoval bych ekvivalent normalne 800 fotek). Pak zacal fotak hlasit, ze dochazi baterie, tak jsem zapnul vybiti baterek a jeste cca 2 hodiny baterky vybijel. Ted tam jsou cca rok stare GP 2500, takze uvidim.


EDIT:
P.S. Tak me napadlo, ze kdyz nabijeci baterie nemaj 1,5V ale 1,2V, kdy nekoho napadne udelat fotak na 5 baterii 4x1.5v = 6V 5x1,2V = 6V ... do fotaku by se pak daly bud 4 alkalicke nebo 5 nabijecek :)