Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Problém z objektivem - 18-55mm

Davidfranku (2)|22.3.2015 12:21
Problém se základním objektivem 18-55mm

Dobrý den, vlastním Canon EOS 500D, spolehlivý stroj, mám jej už přes 4 roky a nemůžu si stěžovat, ale včera odpoledne jsem byl fotit a vyfotil jsem zhruba 150 snímků a pohoda, žádný problém.

Pak z ničeho nic prostě nešlo nic vyfotit, foťák byl zapnutý a baterka byla z půlky vybitá, ale když jsem se podíval do hledáčku tak zostřené body ani nesvítily, tak jako tomu vždy bývá. Napadlo mě, že jsem asi o něco zavadil a přepnul si na manuální ostření... to se taky občas stane, ale nebylo, bylo normálně AF.. tak jsem vypnul a zapnul fotoaparát a furt to samé...

Zaměřil jsem na objekt a mačkal spoušť, ale nic, ani zostření a ani vyfocení, přepl jsem to do MF a manuálně zaostřil a snímek vyfotil, jak jsem to přepl na AF jednu fotku mi to automaticky zaostřilo a vyfotilo, tak jako normálně, ale pak už zase nic, kdybych chtěl vyfotit další snímek na automatické ostření musel bych přepnout na MF (na objektivu) zostřit ručně, vyfotit a zase zpět do AF... Ještě jsem vytáhl baterku a kartu a znovu zasunul, nic. Napadlo mě, že bude chyba v objektivu (základní klasický 18-55mm) ... vyměnil jsem ho za portrétovou padesátku a vše ok, ostření automatické i focení snímků, stejně tak i zkouška focení bez objektivu, vše jelo jak má ...

Tak mě napadlo sem napsat, zda-li byste mi neporadili, co s tím... jestli se to vyplatí opravit nebo koupit nový... nebo zda to bude jen nějaká blbost. Děkuju moc za komentáře a rady! :)
crashpc (541)|22.3.2015 13:12
Co jsi při takovém testování fotil? Už jsem zažil nemálo situací, kdy jinak perfektně fungující stroj na některé objekty odmítl zaostřit. Také je třeba dát bacha na minimální zaostřovací vzdálenost.
Jinak jsou po netu zmínky lidí s takovým problémem, a obvykle jde o nějakým způsobem poškozený flex "kablík" v objektivu, který prostě ztrácí kontakt, a blbne to. V takovém případě je nutná oprava, nebo výměna za nový. U seťáku mimo záruku bych považoval za lepší a levnější tu druhou možnoat.
Davidfranku (2)|22.3.2015 22:23
No byl jsem na ulici, takže jen tak cestu, pak auta, přítelkyni... zkoušel jsem to na hodně věcech, navíc jak se vždy vezme foťák do ruky a jen naslepo namíříš do volného prostoru (park, ulice atd..) tak vždy si nějakej focal najde a cvakne. Ten káblík jsem si vygooglil no, jeden chlap také popisuje to samé a po výměně je to ok, oprava je prý v servisu drahá, on si jej nechal poslat z Asie a vyměnil sám, ale nvm zda bych to svedl.