Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

E-520- počet cvaků

andurillek (28)|23.3.2015 15:02
Mám tady dotaz na všechny Olympusáky :-)
Manželka se učí fotit, baví jí hlavně exteriéry a krajinky. Tak jsem jí za dobrý peníz koupil starší zrcadlo od Olympuse E-520. Foťák je vzhledově jako nový a byl za rozumnou cenu. Počet cvaků dle servisního menu je kolem 5800, což by korespondovalo s velmi zachovalým vzhledem. Nicméně fotky při uložení se číslují asi 6200 a dál. Číslo složky na kartě je 167. Není mi jasné, proč nesedí ani čísla fotek a proč je číslo složky tak vysoké (u nového Olyna se začíná na 100). Nevíte někdo, podle jaké logiky se řídí číslování těch složek, popř jak se může lišit číslo fotky od počítadla v servisním menu? Foťák jsem už koupil a funguje dobře, takže se ptám z ryzí zvědavosti. :-)
Pavel Matějka (394)|23.3.2015 15:13
Jména fotek se mohou začachrovat při výměnách karet - strčíš tam kartu od kamaráda s vyššími čísly a už je máš taky. Směrodatné je servisní menu. Navíc, 5000 nebo 7000 je skoro jedno, než to manželka vytáhne na 50 nebo 100 tisíc chvilku potrvá.
andurillek (28)|23.3.2015 15:41
Aha, hm. A co číslování složek?
Pavel Matějka (394)|23.3.2015 19:01
Složky s vyšším číslem se přidávají, pokud se ty nižší zaplní. Kdybys složku nikdy nezaplnil (nedosáhl stanoveného počtu fotek v ní) a vždycky je včas smazal, budeš tam mít pořád složku 100. Ale zase to IMHO jde zaplichtit cizí kartou. Navíc chování těchto věcí jde měnit v menu a když to někdo párkrát změní a na čas používá v jiném režimu, nejde z toho už usuzovat vůbec nic. Navíc různé firmy používají různé číselné hodnoty. Nelam si s tím hlavu a foťte. Nebo pokud tě to opravdu zajímá, najdi si v podrobném manuálu možnosti nastavení a vyzkoušej, třeba se ti to jinak bude líbit víc. Ale asi je lepší nechat čísla fotek růst, nebude se ti stávat, že bys měl stejná jména souborů.