Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Je digitální fotografie umění?

Petr S. (328)|14.6.2009 22:11
Je digitální fotografie umění?

  • Určitě ano - stejně jako klasická fotografie
  • Spíše ano - ale jedině po úpravách
  • Nevím - to prověří až čas
  • Spíše ne - zatím ji nelze považovat za umění
  • Určitě ne - je to jen zábava mas
Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Digimanie v pravém sloupci.
Karlos5573 (269)|14.6.2009 23:21
Určitě ano - stejně jako klasická fotografie
Filcka (300)|15.6.2009 19:16
[QUOTE=Karlos5573;2651]Určitě ano - stejně jako klasická fotografie[/QUOTE]

Jistěže není. Digitální fotografie je jen vyjadřovacím stylem, ale ne uměním samotným. Spíš to tipuju na tu zábavu mas...:D:D:D
busy (782)|16.6.2009 07:04
Určitě ano - stejně jako klasická fotografie

Je uplne jedno akymi technickymi prostriedkami sa realizuju diela, pokial je vysledok pekny a hodnotny, tak je to urcite umenie.

A ze digifotaky uz dnes ma skoro kazdy a skoro kazdy denne cvaka (umyselne nepisem "foti") tisice fotiek, to predsa este neznamena, ze ked nejaky umelec, ktory to naozaj vie, nemoze pouzit digifotak pre vytvorenie nejakej hodnotnej umeleckej fotky.
HimiX (187)|18.6.2009 15:09
jasně, že je...
kdyz muze byt umenim videoart, tak snad vsechno... :-)
Karlos5573 (269)|18.6.2009 19:08
[QUOTE=Filcka;2666]Jistěže není. Digitální fotografie je jen vyjadřovacím stylem, ale ne uměním samotným. Spíš to tipuju na tu zábavu mas...:D:D:D[/QUOTE]

Rozdil mezi tím když udělám fotku analogem a vyvolám ji nebo když fotku udělám digitalem a vytisknu ji ?
Filcka (300)|18.6.2009 20:05
[QUOTE=Karlos5573;2702]Rozdil mezi tím když udělám fotku analogem a vyvolám ji nebo když fotku udělám digitalem a vytisknu ji ?[/QUOTE]

Četl sis vůbec co jsem psal? Digitální fotografie jako taková není uměním. Je jen vyjadřovacím prostředkem. Nic víc. Uměním se digitální fotografie stává až s vyjádřením určitého pocitu, kdy zobrazuje objekt nějakým zvláštním, svérázným či nadprůměrným způsobem a autor-fotograf do fotografie vkládá určitý svůj feeling, který se většinou vymyká běžnému stadardu.
Když vlezu do kadibudky Kodak a za 60 Kč si nechám napleskat 4 fotky na občanský preukaz, není to žádné umění. Umění je se vysr... do rohu v kulaté místnosti :D :D :D ale ne každá digitální/klasická fotografie je umění. A když uděláš klasickou fotku nebo tiskneš fotku z PC na papír, budeš mít v obou případech fotku na fotopapíře. Ale o tom, jestli to je nebo není umění rozhodují zcela jiné atributy...ne jenom jestli použiješ digi ;)
Karlos5573 (269)|18.6.2009 20:29
[QUOTE=Filcka;2703]Četl sis vůbec co jsem psal? Digitální fotografie jako taková není uměním. Je jen vyjadřovacím prostředkem. Nic víc. Uměním se digitální fotografie stává až s vyjádřením určitého pocitu, kdy zobrazuje objekt nějakým zvláštním, svérázným či nadprůměrným způsobem a autor-fotograf do fotografie vkládá určitý svůj feeling, který se většinou vymyká běžnému stadardu.
Když vlezu do kadibudky Kodak a za 60 Kč si nechám napleskat 4 fotky na občanský preukaz, není to žádné umění. Umění je se vysr... do rohu v kulaté místnosti :D :D :D ale ne každá digitální/klasická fotografie je umění. A když uděláš klasickou fotku nebo tiskneš fotku z PC na papír, budeš mít v obou případech fotku na fotopapíře. Ale o tom, jestli to je nebo není umění rozhodují zcela jiné atributy...ne jenom jestli použiješ digi ;)[/QUOTE]

Tak psal si to k digi. né všeobecně. Priznám se nepochopil jsem :)
busy (782)|19.6.2009 06:17
[QUOTE=Filcka;2703]A když uděláš klasickou fotku nebo tiskneš fotku z PC na papír, budeš mít v obou případech fotku na fotopapíře. Ale o tom, jestli to je nebo není umění rozhodují zcela jiné atributy...ne jenom jestli použiješ digi ;)[/QUOTE]

Takze tym si nepriamo napisal, ze si za prvu moznost
"Určitě ano - stejně jako klasická fotografie",
co je trosku rozpor s tvojou prvou odpovedou v tejto ankete :)

Ale je pravda, ze hlavna otazka tejto ankety je trosku zavadzajuca, na prvy pohlad by sa mohlo zdat ze sa pyta ci je umienie KAZDA digitalna fotografia. A to samozrejme nie je. Tak ako nie je umenie KAZDA analogova fotografia.
Filcka (300)|20.6.2009 15:22
[QUOTE=busy;2708]Takze tym si nepriamo napisal, ze si za prvu moznost
"Určitě ano - stejně jako klasická fotografie",
co je trosku rozpor s tvojou prvou odpovedou v tejto ankete :)

Ale je pravda, ze hlavna otazka tejto ankety je trosku zavadzajuca, na prvy pohlad by sa mohlo zdat ze sa pyta ci je umienie KAZDA digitalna fotografia. A to samozrejme nie je. Tak ako nie je umenie KAZDA analogova fotografia.[/QUOTE]

Ano, hlavní otázka ankety není jen zavádějící, ale úplně špatně položená... :D

Nicméně si to shrňme...
Kdo dnes fotí na klasiku nebo na analog (osobně se mi tohle slovo břidí, ale budiž :D)? Umělci (hlavně), někteří profíci, retrofilové a ortodoxní fanatici, čichači ustalovače, úchylní experimentátoři (já) a ti co mají finance na provoz (filmy, chemie).

A kdo dnes fotí na digi? Socky, co nemají na film a jeho zpracování. Neumětelové, kteří by doma nezvládli chemický proce ČB fotografie o procesu C 41 ani nemluvě. 5 letá dcera mého kámoše fotí mobilem Motorola (je toto umění?), puberťáci fotí na digi rvačky ve škole (je toto umění?), puberťáci fotí na digi výstřihy splužaček (je toto umění?), puberťačky fotí na digi puberťáky (je toto umění?), rodinky na výletě se fotí navzájem z 10 metrů před různými památkami (je toto umění?), káždý zkrátka fotí kde co na digi (je toto umění?). Vzhledem k této mase fotících na digi je tu zcela minoritní skupina profíků, paparazzi a umělců, kteří foti na digi.

Takže ať počítám, jak počítám, digi je především zábava mas...
Karlos5573 (269)|20.6.2009 15:48
[QUOTE=Filcka;2729]Ano, hlavní otázka ankety není jen zavádějící, ale úplně špatně položená... :D

Nicméně si to shrňme...
Kdo dnes fotí na klasiku nebo na analog (osobně se mi tohle slovo břidí, ale budiž :D)? Umělci (hlavně), někteří profíci, retrofilové a ortodoxní fanatici, čichači ustalovače, úchylní experimentátoři (já) a ti co mají finance na provoz (filmy, chemie).

A kdo dnes fotí na digi? Socky, co nemají na film a jeho zpracování. Neumětelové, kteří by doma nezvládli chemický proce ČB fotografie o procesu C 41 ani nemluvě. 5 letá dcera mého kámoše fotí mobilem Motorola (je toto umění?), puberťáci fotí na digi rvačky ve škole (je toto umění?), puberťáci fotí na digi výstřihy splužaček (je toto umění?), puberťačky fotí na digi puberťáky (je toto umění?), rodinky na výletě se fotí navzájem z 10 metrů před různými památkami (je toto umění?), káždý zkrátka fotí kde co na digi (je toto umění?). Vzhledem k této mase fotících na digi je tu zcela minoritní skupina profíků, paparazzi a umělců, kteří foti na digi.

Takže ať počítám, jak počítám, digi je především zábava mas...[/QUOTE]

Tys ten ustalovač aj pil? Přiznej se!!! Takovou blbost jsem dlouho nečetl :D
Filcka (300)|20.6.2009 17:19
[QUOTE=Karlos5573;2730]Tys ten ustalovač aj pil? Přiznej se!!! Takovou blbost jsem dlouho nečetl :D[/QUOTE]

Spíš bych řek, že se v něčem z vyjmenovaného poznal... :D :D :D
Karlos5573 (269)|20.6.2009 23:45
[QUOTE=Filcka;2732]Spíš bych řek, že se v něčem z vyjmenovaného poznal... :D :D :D[/QUOTE]

Ale né :) Tak jako mladší jsem cvakal telefonem každou blbost.. a ani dneska neumím fotit :)
FotoZemek (77)|21.6.2009 12:28
Špatně volené odpovědi.
Ano diditální fotografie je umění, pokud je dílo esteticky hodnotné a NEMUSÍ být upravováno. Dokonce může být fotografováno i klasicky, bez úprav a manipulací.
Nastává otázka co je manipulace s daty. Řekněme, že to co nejde udělat pod zvětšovákem.
Co už proběhlo manipulacemi s daty by se mělo nazývat třeba C-art, PhC-art, atd. (computer atr).
Jistě, co člověk to názor.
FotoZemek (77)|21.6.2009 12:32
[QUOTE=Karlos5573;2702]Rozdil mezi tím když udělám fotku analogem a vyvolám ji nebo když fotku udělám digitalem a vytisknu ji ?[/QUOTE]

Souhalsím ZF
busy (782)|21.6.2009 15:21
[QUOTE=Filcka;2729]Ano, hlavní otázka ankety není jen zavádějící, ale úplně špatně položená... :D
.....
Takže ať počítám, jak počítám, digi je především zábava mas...[/QUOTE]

Z toho ale mozeme usudzovat jedine to, ze vzhladom na casovu a financnu narocnost je prave umenie v digifotografii zastupene mensim percenom ako v analogovej. Ale nic viac :)
Karlos5573 (269)|21.6.2009 18:00
Já bych řekl že focení na úrovni stojí u digitalu a filmu podobně :-) Taky nepočítám že budu fotit s webkamerkou nebo fotomobilem. To je jako kdybych fotil přes takový ten foťák na jedno použití na film :-) Tím taky fotil kdejaký puberťák v době kdy digitál nebyl a nebo byl moc drahý.
Filcka (300)|21.6.2009 19:40
[QUOTE=busy;2746]Z toho ale mozeme usudzovat jedine to, ze vzhladom na casovu a financnu narocnost je prave umenie v digifotografii zastupene mensim percenom ako v analogovej. Ale nic viac :)[/QUOTE]

Ano, a protože je v digifotografii zastoupena větším procentem masa neumělců, jedná se tedy o zábavu mas. Ty máš evidentně potíže s logickými postuláty... :D :D :D
HimiX (187)|22.6.2009 11:08
K tematu:

digi je umeni stejne jako analog, ale samozreme ze ne vsechno, to da ruzum ne?
Digi i analog je jen prostredek jak dostat obrazek na papir /nebo lcd :-)/
Mimochodem mi nekdo reknete, co je vlastne umeni :-) se chci trochu zasmat heheh lol


[QUOTE=FotoZemek;2744]Špatně volené odpovědi.
Ano diditální fotografie je umění, pokud je dílo esteticky hodnotné a NEMUSÍ být upravováno. Dokonce může být fotografováno i klasicky, bez úprav a manipulací.
Nastává otázka co je manipulace s daty. Řekněme, že to co nejde udělat pod zvětšovákem.
Co už proběhlo manipulacemi s daty by se mělo nazývat třeba C-art, PhC-art, atd. (computer atr).
Jistě, co člověk to názor.[/QUOTE]

To je uplnej nesmysl...
I "analogova" fotka je prece upravovana, uz kdyz si vybiras film tak to je "uprava", kazdej film ma jine zrno, trochu jine barevne podani, fotograf si uz pred akci vybira ten spravnej film s tim spravnym nadecham a zrnem a to nemluvim o vyovalavani, kdy jdou s fotkou taky delat zazraky.

Neupravovana fotografie je vetsinou peknej balast... Kor z digi /RAW/, kdy neexistuje ta priprava s vyberem filmu a fotka je proste z 90% vyblita. Pokud mi z digi vyjede JPEG uz je tam taky uprava sice automaticka, ale urpava jak prase odsumneni, vyhlazeni prikontrastneni, saturovani, doostreni atd... a presto to ten soft nezvladne jako clovek a je to vetsinou dost hnusny...
Mi ukaz poradnyho fotografa, kterej neupravuje fotografie...