Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Focení monitoru

Jirka-77 (5)|2.4.2015 19:13
Chtěl bych poradit s focením monitoru. Potřebuju v práci nafotit nějaký věci přímo z monitoru protože tam není přístup do windows takže ani PrintScreen a zajímalo by mě jak nejlépe to vyfotit. Na monitoru jsou texty s různou velikostí písma a nějaké barevné čáry. Když to vyfotím normálně rovně tak vznikají výrazné interference řádkama pixelů na monitoru a na čipu, další věc je že hádám že bych neměl používat okraje fotky jako rohy kde není taková ostrost, když to vyfotím mírně našikmo tak už interference není, ale hádám že mírný sklon není ideální pro "převod pixelů monitoru na pixely čipu" ale jen hádám, tak si myslím že ideální by mohlo být fotit s pootočením přibližně 45°, tak by navíc rohy fotky nebyli využitý, pak v PC fotku srovnat vodorovně a oříznout. Tak to jsou jen moje odhady, třeba blbý.
Monitor je klasický kancelářský 19" 1280 x 1024.
Foťák CSC 14 MPx (nex-5, objektiv 18 až 55 mm)
Begy_cz (537)|2.4.2015 20:15
co PrintScreen ???
Draken (36)|3.4.2015 09:45
vždyť píše že tam printscreen nefuguje protože to nemá windows.. jakej systém to má?...
Begy_cz (537)|3.4.2015 10:39
nj koukám že flaška vodky není zrovna nejvhodnější pro myšlenkový pochody.
Rellik (1136)|3.4.2015 15:40
Tak jsem to teď scválně zkusil. Pokud použiješ krátký čas focení, tak jsou vidět různé neduhy jako je moaré barevné "fleky". Pokud ovšem dáš kratší čas (použil jsem 1/4), tak se fotka těchto nežádoucích efektů zbaví. Chce to ale stativ, nebo dobrou (velmi dobrou) stabilizaci a pevné ruky...
Jirka-77 (5)|23.6.2015 19:16
Print screen nejde použít protože není přístup do windows, os tam je w xp, ale je do něj zakázán přístup, běží jen jeden program ve fullscreen a nejde to zrušit.
doba expozice to snad ne, tím tak maximálně máznu fotku pohybem ruky a to jistě odstraní ty interference pixelů monitoru, ale taky mázne celý obraz. to si to můžu rozmáznout kontrolovaně pak doma v pc.
Rellik (1136)|23.6.2015 19:52
Rozmazání moc nehrozí, Schválně jsem udělal takový malý testík jen mobilem - Je to čas 1/50. Myslím, že se to vyfotilo celkem slušně. Záleží na jaký účel to pak má být použito...
Jirka-77 (5)|24.6.2015 17:47
jo tady moaré už téměř není vidět a text je ještě čitelný, tady měla asi hlavní vliv omezená kvalita fotek z mobilu, asi vyšší komprese jpg a tak tam detaily moc nejsou, asi jde o to nějak omezit množství detailů na fotce kdy moaré už moc neruší a text je ještě čitelný i když neostrý.
jestli se fotka nemázně pohybem, tak na času snad nezáleží :) protože moaré je díky interferenci rozložení pixelů monitoru a čipu foťáku a ne blikáním jako u CRT.
Rellik (1136)|24.6.2015 18:24
Tak jsem zkusil vyfotit monitor zrcadlovkou (24Mpx a zmenšeno na 12Mpx. navíc je fotoaparát bez AA filtru, tak je moaré více patrné). Ono jde spíš o to, že to vyfotí jednotlivé body ze kterých se pak skládá celkový obraz. A je opravdu jedno jakým časem je to foceno. Zkoušel jsem od 1/6 až do 1/320 a vždy byly výsledky víceméně stejné. Nicméně nejspíš pro ofocení monitoru bude lepší nějaký kompakt s nižším rozlišením, nebo i ten mobil. Nicméně jak už jsem psal předtím, pokud nebudeme vědět k čemu to má pak být použito, nejde líp poradit..
Jirka-77 (5)|24.6.2015 20:27
ten čas je přeci blbost aby měl vliv na moaré, to rozlišení už ano, můžu na tom CSC foťáku taky nastavit menší (14; 7; 3,5) a nebo ho můžu zmenšit po focení i když si nejsem jistej jestli je to jedno :)
využití jen pro sebe nebo pro pár dalších v práci, pro záznam provozních stavů, pro návrhy na úpravy schémat rozvodů různých vod čistých špinavých, rozvodů elektriky a tak různě, i pro nějaký učení a třídění a záznamy měřených hodnot, jako občas vyjímečně nějaký provozní stav 2x za rok. no a print screen nejde tak jeho náhrada foťákem a PC. nejde o nic vážnýho, spíš mě to zajímá.