Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Panasonic GF7 nebo GF6

Neregistrovaný (0)|3.4.2015 22:27
Tazatel: Kamil

Znění dotazu: Zdravím, jako náhradu za TZ5 10x zoom, f3,3-4,9 zvažuji jako možnou variantu GF7. Bohužel TZ řadou se nejspíš dodneška nikam dál neposunu, takže jsem se postupně vzhlédl v LX100,GX7, GF7, prý by měli mít stejný vnitřek. Proto bych se rád zeptal, šli byste do GF6 ve výprodeji s dvěma objektivy 14-42, 45-150 za 15 tisíc, nebo do GF7 s 12-32 za 12,5 tisíc a pak to něčím doplnili? Má GF6 a 7 stejný snímač, jsou mezi nimi kvalitou obrazu a videa velké rozdíly nebo je to také to samé a jak je to s krytkou objektivu? Díky za rady.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic GF4, GF7
Pavel Matějka (394)|4.4.2015 08:23
Na výměnných objektivech jsou krytky na ruční pohon - sundáš a strčíš do kapsy nebo brašny. Po focení ji zase najdeš a nasadíš.
rousini (738)|4.4.2015 09:17
Ohledně čipu v modelech neporadím, ale rozhodně bych nekoupil double zoom kit. Oba objektivy jsou podprůměr optických možností a nekupuju si aparát s výměnnými skly, abych na to nasazoval ta nejhorší skla. Objektiv 12-32 už kreslí pěkně, ale pokud k tomu nemáš nic světelnějšího, tak v podmínkách s horším světlem mu dříve dojde dech, ale rozhodně bych ho upřednostnil. Do začátku je dobrý a později zůstane jako dobré "výletní" sklo.
Taky bych popřemýšlel nad modelem s hledáčkem... Sice je to dražší špás, ale má to řadu předností (normální držení aparátu, udržitelnost mnohem delších časů, eliminace odlesků na displeji...).
Osobně bych Panasonic volil jen v případě požadavku na video, jinak bych šel do Olympusu. Zběžně jsem prohlédl GF7, ten model nemá jeden roler. Jak s tím budeš fotit? Na automat?
ka.mik1 (71)|4.4.2015 13:33
[QUOTE=rousini;37290]Ohledně čipu v modelech neporadím, ale rozhodně bych nekoupil double zoom kit. Oba objektivy jsou podprůměr optických možností a nekupuju si aparát s výměnnými skly, abych na to nasazoval ta nejhorší skla. Objektiv 12-32 už kreslí pěkně, ale pokud k tomu nemáš nic světelnějšího, tak v podmínkách s horším světlem mu dříve dojde dech, ale rozhodně bych ho upřednostnil. Do začátku je dobrý a později zůstane jako dobré "výletní" sklo.
Taky bych popřemýšlel nad modelem s hledáčkem... Sice je to dražší špás, ale má to řadu předností (normální držení aparátu, udržitelnost mnohem delších časů, eliminace odlesků na displeji...).
Osobně bych Panasonic volil jen v případě požadavku na video, jinak bych šel do Olympusu. Zběžně jsem prohlédl GF7, ten model nemá jeden roler. Jak s tím budeš fotit? Na automat?[/QUOTE]

Zatím na automat, jsem laik, proto hledám něco, co dokáže na automat udělat v rámci možností nejhezčí "domácí" fotku bez úprav, to TZ5 umí. Zvažoval jsem i něco jako Stylus 1, ale právě to video... Jinak jsi přesně uhodil hřebíček na hlavičku a s těmi objektivy to je tak jak píšeš. Co jsem se zatím dočetl jsou na ty dva dost rozporoplné reakce a recenze. Malý shodili nejvíc s makrem a větší špatnou kresbou, to bych si snad od té TZ5 ani nepomohl. Ale ta GF7 by měla být hodně rychlá a to TZ5 kvalitně nezachytí a šero čipem taky neumí, ikdyž i po desítkách tisíc fotek mi nepřipadá nijak unavený, i po těch letech od prvních fotek do dnes se zdají stejné. Každopádně k té GF6, 7 se právě dělají od Panasoniku Power objektivy 12-32, které by měly být o hodně lepší, s lepším protisvětlem, pro mne zoomem na páčce, menší velikostí a hlavně stabilizací. Jenže třeba u GF7 v základu je 12-32, ten menší a lepší ale dost mne mate, že místo POWER má zase jen označení MEGA, což by sice znamenalo zmenšení ale s tou horší stabiliziací, a to právě nevím jak to je. Přidám odkaz kde na digimánii je právě ten vylepšený 12-32 a u GF7 v základu 12-32 vypadá jinak a navíc je tam Lumix G X Vario PZ 45-175mm a z toho jsou lidí narozdíl od starší 45-150 nadšení... tak by mne zajímaly reálné rozdíly a zkušenosti všech 4 a taky makro a jestli by pasovaly i k GF6, protože samostatné tělo GF7 jsem nenašel....., prostě hledám nejlepší kombinaci a kvality. https://www.digimanie.cz/mikro-43-objektivy-od-panasonicu-a-firmware-pro-dmc-lx5/4019
ka.mik1 (71)|4.4.2015 13:48
Jenže pak už se zase pohybuji na hraně 20-22 tisíc a trochu mi to přijde jako bláznovství být cenou 2x tak výš než RX100, tam už by mohla být nějaká lepší varianta s lepším snímačem, o které nevím..prostě krásné makro skladně co to jde, kvalita nejvyšší, i pro fotografování rychle pohybujících se předmětů s cenou okolo 20 tisíc i mírně plus.
rousini (738)|4.4.2015 14:39
Objektivy označené Powerzoom znamenají motorový zoom, snad neslyšný pro video. Mega OIS je jejich označení stabilizace objektivu.
Osobně bych objektiv s motorovým zoomem nechtěl (na fotky). Na druhou stranu na video je dobré, že udrží konstatntní rychlost zoomování a přeci jen manuální zoomování přináší pohyb v optické ose.
Jinak moc nevěř PR kecům menší, lepší, rychlejší, ostřejší...

Danými aparáty si určitě polepšíš v kvalitě i se setovýma objektivama (velikost čipu), ale už to nebude všeuměl od makra s širokými 24mm eq. a zoomem na veverky. Tady si musíš vybírat objektiv za daným účelem a mít jich několik.

Systém bajonetu je m43 a tak můžeš vybírat mezi skly pro Olympus, Sigma, Tamron, Samyang nebo Voigtlander...:D