Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung na poli high-end kompaktů?

bjan (90)|15.6.2009 12:46
Canon, Nikon - zvučná jména na poli fotografie obecně. (no flame) Olympus s Panasonicem se snaží, v poslední době se objevují třešničky v podobě fotoaparátů, které nejdou s davem ve zvyšování MPx (LX3) -> nyní také micro 4/3 formát v kompaktní podobě, který zítra představí Olympus a do konce roku i Panasonic.

No a teď Samsung - v poslední době se u něj objevují docela zajímavé novinky:
- řada NX: https://www.digimanie.cz/samsung-nx-konkuruje-micro-43-systemu-aps-c-cipem/2620
- do konce roku fotoaparát WB700 (1/1.8″ CMOS, (10MPx?), ISO 100-3200, Video Full HD, 5X zoom 24-120mm, 3″ displej AMOLED, podpora RAW) - to mi nezní špatně, uvidíme co světelnost...

Máte proti Samsungu předsudky (tradičně "kvalita" fotek z jejich kompaktů), nebo si dokážete představit, že se stane v určité oblasti fotoaparátů významným hráčem a "fajnšmekři" ho budou rádi kupovat?
Milan Šurkala (3381)|15.6.2009 15:48
Osobně Samsungu fandím. Bohužel co jsem viděl jejich nejnovější modely, tak víceméně platí, že čím lepší fotoaparát po stránce funkcí, technických zajímavostí a podobně, tím horší má obrazové výsledky. Naopak čím slabší a levnější model, tím lépe fotí.
Samsung prohlašuje, že se velmi brzy chce stát lídrem na poli digitálních fotoaparátů. V zrcadlovkách to má zatím zabité, nicméně NX system by mohl přinést trochu vzpruhu (na druhou stranu těžko říct, jak to bude s objektivy a kompatibilitou s jinými značkami, to může slibný koncept docela pohřbít, navíc ho stále oddalují, měl být už dávno na trhu).
Ve třídě kompaktů má našlápnuto celkem dobře, fotoaparáty mají velmi dobré funkce, zajímavé ohniskové rozsahy a podobně. Nicméně dokud výrazně nevylepší kvalitu snímků, budou to stále spíše fotoaparáty pro ty, kteří kupují dle specifikací a reklamy. Připadá mi, že dnes dbá na kvalitu snímků snad už jen Panasonic a Fujifilm (se svými SuperCCD čipy).
bjan (90)|15.6.2009 16:56
Jojo, ta kvalita snímků - je to zvláštní. Optika vypadá skoro slušně (až třeba na clonu na konci u WB100) a obraz je přitom rozmydlený. Že by jen záležitost obrazového procesoru? Asi i ve spojení s malým čipem (1/2,33) a větším rozlišením (12MPx) ... Jak by vypadalo zpracování RAWu?

V marketingu, když je něčeho víc, tak je to lepší. Kdyby tak zkusili výrobci novou cestu: "My máme větší čip než konkurence". Nebo: "Náš objektiv propustí víc světla než u konkurence". Třeba to u WB700 tak trochu zkusí ... :-)
Milan Šurkala (3381)|15.6.2009 18:21
[QUOTE=bjan;2660]Jojo, ta kvalita snímků - je to zvláštní. Optika vypadá skoro slušně (až třeba na clonu na konci u WB100) a obraz je přitom rozmydlený. Že by jen záležitost obrazového procesoru? Asi i ve spojení s malým čipem (1/2,33) a větším rozlišením (12MPx) ... Jak by vypadalo zpracování RAWu?

V marketingu, když je něčeho víc, tak je to lepší. Kdyby tak zkusili výrobci novou cestu: "My máme větší čip než konkurence". Nebo: "Náš objektiv propustí víc světla než u konkurence". Třeba to u WB700 tak trochu zkusí ... :-)[/QUOTE]

Jen chci upozornit, že WB100 prakticky neexistuje :-) Původně sice takový fotoaparát představil, ale nakonec je místo něj prakticky totožný WB1000, který má ale místo F2,8-7,3 trochu lepších F2,8-5,8. Proč to Samsungy tak zvláštně zpracovávájí nevím. Protože jsem viděl fotografie z několika 12MPx (1/2,33") Samsungů a každý to patlal poněkud jinak (i když takové to hrudkování je všem společné). Na druhou stranu to vypadá lépe než slití všeho do jedné plochy, jak to dělá Olympus. Samsung ze stromů například udělá takové světle zelené, tmavě zelené, šedivé a další různě barevné kuličky, takže ač to není ostré, vypadá to jako strom. Olympus to prostě u slabších modelů vezme a flákne na celou plochu stromu jeden ostín zelenošedé a je hotov. Ale zase lépe zpracovává např. architekturu a jasně kontrastní plochy.

S tím větším čipem to také nemusí být vždy výhra. Jak znám výrobce, když budou mít velký čip, tak tam fláknou vysoké rozlišení a jsme tam, kde jsme byli. U toho WB700 jsem fakt zvědav. Kdyby to bylo 1/1,8" a 10Mpx max, tak super. Ale jak znám Samsung, pod 12MPx nepůjdou a očekávám tak alespoň 15 MPx :-( Ale snad nás vyslyší a udělá aspoň jeden opravdu pořádný fotoaparát v nabídce. Když už WB1000 má 1/2,33" a 12MPx, tak jeden makretingový tahák mají, teď udělat ještě jednu verzi téhož pro fotografy :-)
bjan (90)|15.6.2009 19:24
[QUOTE=Milan Šurkala;2661]Jen chci upozornit, že WB100 prakticky neexistuje :-) [/QUOTE]
Pravda, pravda, úplně mi to vypadlo :mistake

[QUOTE=Milan Šurkala;2661]Jak znám výrobce, když budou mít velký čip, tak tam fláknou vysoké rozlišení a jsme tam, kde jsme byli.[/QUOTE]
No, to je přesně ono. Mám z toho pocit, že osvěta lidí, kteří o tom něco vědí, je málo. Dokud nezačne osvěta od samotných výrobců, nevím, zda se vnímání běžných spotřebitelů změní. I když ty vlaštovky jsou, no. (Pana LX3)

[QUOTE=Milan Šurkala;2661]Když už WB1000 má 1/2,33" a 12MPx, tak jeden makretingový tahák mají, teď udělat ještě jednu verzi téhož pro fotografy :-)[/QUOTE]
:thumb