Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-GX7 nebo Sony a6000

ka.mik1 (71)|15.4.2015 21:21
Dobrý den, rád bych si nechal poradit, který fotoaparát byste vy osobně brali radši na turistiku. Na rovinu jako laik, poznám rozdíl ve výstupu mezi těmito dvěma už tak dobrými fotoaparáty, pokud jsem doposud fotil trochu lepším kompaktem? Všiml jsem si, že aktuálně stojí oba okolo 20 tisíc, a zatím bych ho měl se základním objektivem pro výrazně lepší focení noční nebo akční fotografie a na dovolené a do budoucna na učení se fotit.
kolyy (1542)|16.4.2015 01:37
Sony A6000 mám odskúšanú pomerne dobre a vlastním Panasonic GM5, ktorý má mnoho základných vecí spoločných s GX7. Čo sa týka autofokusu v akčnejších scénach, za dobrého svetla by som bral A6000, za slabšieho GX7. A6000 má podľa môjho dojmu znateľne lepšiu kvalitu obrazu, ale Panasonic má lepší seťák. Jpeg má Panasonic aj Sony rovnako tragický, určite by som počítal s rawom nad ISO1600. Pre nočné scény to so seťákom bude zlé v oboch prípadoch. Ak ide o ovládanie, tak by som uprednostnil GX7, hlavne kvôli dotykovému LCD (najmä pre výber ostriaceho bodu).
kolyy (1542)|16.4.2015 01:44
A ešte by som zvážil do akého systému chcem perspektívne ísť - M4/3 má podstatne lepší výber objektívov, E-mount zase výhodu APS-C formátu. Takže doporučujem zvážiť či výber objektívov u Sony stačí.
ka.mik1 (71)|16.4.2015 11:29
Děkuji moc za rady, přesně tohle všechno zvážím. Srdcem mne to táhne k Panasoniku ale zase jak píšeš, Sony má APS-C a nevím, jestli jako laik co nedělá profesionálně velké fotografie bych to nějak využil a i ty fotografie z nových Panasoniků se základním objektivem se mi líbí. Sony ho má zase eletricky ovládaný, což je na video prý lepší, tak nevím. Právě jsem se namlsal z Panasoniku FZ72 rychlého videa a dokonce s Power stabilizací, prostě to dali do lowendu a já už vyhledávám něco jen s tímhle videem u Sony by to mělo být obdobné a všude čtu, že obrazově dokonce některé zracadlovky poráží..tak jsem na vážkách, jestli ten obraz oproti Panasoniku někdy využiju nebo mi bude připadat "stejný. Bude to znít divně, ale právě kvůli videu mi proto odpadly GF6 a GM1, takže mi ve výběru zbyl GF7, GX7 a A6000..., ale teď co jsi mi napsal, tam přidám i tu GM5. Všiml jsem si u sebe, že jak běhám s tím FZ72 mi najednou i naprosto zákládní hledáček docela chyběl, je to zajímavy, ale dřív jsem ho k focení vůbec nepotřeboval a najednou jsem si na něj zvyknul:) GF7 má blesk uvnitř, ale nemá ten hledáček, GX7 má oboje ale zase zvažuju větší rozměry a rozměrnější objektiv v základu. Tak bojuju s rozhodováním mezi těma čtyřma. Smím vědět, proč jsi si prosím vybral zrovna tu GM5 místo levnější GF7 nebo rovnou GX7, všechny tři by měly mít stejný snímač, ale mají znatelně jiné ceny..., a který fotoaparát z těch dvou používáš častěji třeba při výletech, který ti přirostl víc k srdci? Chtěl bych se s tím naučit fotit i zvířata v pohybu, letadla.. ,a jak jsi to udělal s makrem, pry se nedá použít ani jeden základní objektiv a makro fotím docela hodně. Děkuji moc za odpověď.
kultus (1295)|16.4.2015 13:47
Nevim jake zvirata mas na mysli, ale i na psi jsou ty setaky docela kratke. Tedy jestli neplanujes dokoupit teleobjektiv nebo delsi univerzalni zoom, coz uz se ti prodrazi a kapesne to uz moc nebude. Jo a proc by sonak nemel porazet zrcadlovky nebo proc by to melo byt prekvapujici? A6000 ma vyborny 24Mpx APSC Sony snimac a zalezi spis na objektivu, ktery na nej nasadis stejne tak jako u zrcadlovek. Zrovna sony ma ty setaky horsi. Mel jsem na sony NEX 18-55mm a casto se hodne clonilo a ani na 18mm ohnisko to nestacilo. Muselo se pro ostrejsi kraje prizoomovat aspon na 20-21mm. Samozrejme jeste priclonit aspon na f8-10. 16-50mm pokud se nezlepsili je jeste horsi.
Zakladak na A6000 neni na makro nic moc. Na makro jsou pak dobre mezikrouzky (levne s prenosem clony a AF do tisicovky), pokud nechces investovat do makroobjektivu. Je ale treba zvazit to, ze ti vemou nejake svetlo coz u nesvetelneho setaku na makro neni dobre. Takze pak casto nevychazeji casy a chce to fotit s bleskem a to pak ty fotky taky tak vypadaji kdyz se to neumi (castokrat muj pripad). Takze poresit na blesk nejaky difuzer, ale to je tema sama o sobe.
kolyy (1542)|16.4.2015 23:40
ka.mik1: Ja momentálne vlastním Fuji X-A1 a Panasonic GM5. A6000 má môj dobrý kamarát.

[QUOTE=ka.mik1;37387]Bude to znít divně, ale právě kvůli videu mi proto odpadly GF6 a GM1[/QUOTE]

Pozor GM1 má video identické s GX7, GM5 a GF7, jedine kvôli malým rozmerom chýba 50p mód (vraj odvod tepla). Inak ale je kvalita videa, autofokus a ovládanie úplne rovnaké. Ak 50p nie je nutnosť, tak GM1 nie je na amatérske video vôbec zlá voľba.

[QUOTE]Smím vědět, proč jsi si prosím vybral zrovna tu GM5 místo levnější GF7 nebo rovnou GX7, všechny tři by měly mít stejný snímač, ale mají znatelně jiné ceny...[/QUOTE]

Ja som hľadal náhradu za môj predchádzajúci vreckový kompakt Nikon P330. X-A1 ma uspokojovala výstupom, ale je už pre mňa pomerne veľká na bežné nosenie so sebou. Prioritou bol autofokus a video, dve veci v ktorých je X-A1 slabšia. Môj pôvodný tip bol Sony RX100, ale po odskúšaní som zistil, že mi tam dosť zásadné veci chýbajú. Napríklad dotykový displej pre ovládanie autofokusu pre foto aj video sa stal pre mňa nutnosťou. Preto som bol takmer rozhodnutý pre GM1, až kým som si neskúsil GM5. Je to rozmerovo skoro to isté, ale GM5 pôsobí kvôli hľadáčiku a pokročilejšiemu ovládaniu ako omnoho vyspelejší foťák. Miniatúrny, ale plnohodnotný. K tomu 50p video, zebra, AutoISO v manuále a neodolal som priplatiť si vlastne iracionálnu sumu. GF7 v tej dobe ešte nebol a GX7 som nezvažoval kvôli rozmerom, veď už som mal podobne veľkú Fuji X-A1 s niekoľkými objektívmi.

[QUOTE]který fotoaparát z těch dvou používáš častěji třeba při výletech, který ti přirostl víc k srdci?[/QUOTE]

Pokiaľ porovnám X-A1 a GM5, tak GM5 je teraz u mňa podstatne vyťaženejší, mám ho vlastne stále so sebou. Fuji beriem ak viem, že budem niečo fotiť a kvalita výstupu je prvoradá, pritom nebude potrebný kontinuálny autofokus a nebudem točiť video. Omnoho častejšie však proste vezmem so sebou GM5 len tak, keby niečo. Do vrecka alebo v mini puzdre. Ten rozdiel v rozmeroch je zásadný. Ale uvidíme časom, to bola zima, výlety ešte prídu. Tam si človek kľudne väčší foťák vezme, veď celý minulý rok som nosil X-A1 na výlety a P330 na momentky. Ale viackrát som vzal práve radšej P330.

Vo výsledku by som zdôrazil, že GM5 je napriek rozmerom o dosť univerzálnejší ako X-A1. Kvalita výstupu nie je o toľko horšia (v rawe, jpeg má Fuji výnimočný), ale má bleskový autofokus aj za slabšieho svetla, AF-C použiteľný aj pre akčné scény, dotykový displej pre výber ostriaceho bodu a dobré video.

[QUOTE]Chtěl bych se s tím naučit fotit i zvířata v pohybu, letadla...[/QUOTE]

Panasonic GX7/GM5 aj Sony A6000 to pre amatérske použitie s prehľadom zvládnu. Použiteľný kontinuálny autofocus a hľadáčik (hlavne pre stabilitu) sú podľa mňa potrebný základ. Bez hľadáčiku sa to cvikom asi tiež dá zvládnuť, ale bez dobrého AF-C je to trápenie (po skúsenostiach s X-A1 a P330).

[QUOTE]a jak jsi to udělal s makrem, pry se nedá použít ani jeden základní objektiv a makro fotím docela hodně.[/QUOTE]

No, naučil som sa makro selektovať ;) Ono aj seťák nie je na dlhom ohnisku na mierne makro vôbec marný, veď to ostrí od cca 30cm. Pre odfotenie kvietku či chrobáka to stačí, veď oproti kompaktom je tam aj vyrazná kvalitatívna rezerva pre výrez. A často človek bližšie ísť aj tak nemôže. Ale je pravda, že seťáky extrémne makro na širokom ohnisku, ako robia kompakty s malými senzormi, nedajú ani zďaleka. Nad makro predsádkou uvažujem, ale zatiaľ som ju úplne nutne nepotreboval.
ka.mik1 (71)|17.4.2015 01:09
Děkuji moc za vyčerpávající odpovědi, mám o čem na léto přemýšlet:) Nejspíš se přikloním k Panasoniku kvůli dostupnému objektivu 45-175mm na doplnění časem a všechny si je půjdu vyzkoušet, jestli stojí za to místo GF7, GM1 za 12 tisíc dát o osm tisíc za doplněný hledáček u GM5, GX7, nebude to lehké rozhodování. Akorát tady http://digitalni-fotoaparaty.megaduel.cz/porovnani-panasonic-lumix-dmc-gf7-vs-panasonic-lumix-dmc-gm1.htm mne zmátly. U GM1 30FPS u GF7 60 FPS, proto jsem si myslel, že GM1 ho má horší.
minimus80 (16)|19.4.2015 07:42
[QUOTE=ka.mik1;37398]Děkuji moc za vyčerpávající odpovědi, mám o čem na léto přemýšlet:) Nejspíš se přikloním k Panasoniku kvůli dostupnému objektivu 45-175mm na doplnění časem a všechny si je půjdu vyzkoušet, jestli stojí za to místo GF7, GM1 za 12 tisíc dát o osm tisíc za doplněný hledáček u GM5, GX7, nebude to lehké rozhodování. Akorát tady http://digitalni-fotoaparaty.megaduel.cz/porovnani-panasonic-lumix-dmc-gf7-vs-panasonic-lumix-dmc-gm1.htm mne zmátly. U GM1 30FPS u GF7 60 FPS, proto jsem si myslel, že GM1 ho má horší.[/QUOTE]

Neviem ci si zvazovala aj olympus...tiez je sucast m43

Napr EM10 je velmi dobry fotak na fotky...video nema skoro ziadne moznosti nastavenia
ako vyhodu EM10 vidim velmi dobry a velky EVF
ka.mik1 (71)|27.4.2015 23:11
Kolly mám dotaz. Na klasickém kompaktu funguje páčka vedle kolečka na zoomování, ale tady u GM5 prý je jen na zapínání foťáku, tak čím se potom zoomuje? Prý nějakými tlačítky tomu nerozumím...a nevěděl bys jestli to je stejné i u GX7 třeba? Já myslel, že ta páčka nahoře se dá vždy použít na zoomování, teda podle typu objektivu a teď jak jsem to četl, tak jen zapíná a vypíná fotoaparát?
kolyy (1542)|28.4.2015 02:12
Zoomuje sa krúžkom na objektíve. Pri manuálnych objektívoch ako je seťák 12-32mm ku GM1/GM5 je to priama mechanická väzba, u powerzoomov ako je 16-50mm pri A6000 je to elektronická väzba. Páčka na spúšti je pri fotoaparátoch s výmennými objektívmi veľká zriedkavosť, je viem z aktuálnych modelov len o Sony A5000 a A5100.
Pavel Matějka (394)|28.4.2015 07:36
GX7 má kolem spouště přední roller, tedy kolečko k nastavování parametrů. Zapíná se páčkou, která čouhá dozadu zpod voliče fotografických režimů nad zadním rollerem.
https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-gx7-vymazleny-superfotak/5293
minimus80 (16)|28.4.2015 18:47
Alebo...pri pevnom objektive zoomujes nohami ;-)
ka.mik1 (71)|28.4.2015 19:36
Nebo:) Takže jak jsem pochopil u například objektivu 12-32 otáčím rukama tím kroužkem a u powerzoomu třeba 14-42 nebo 45-175 mi tu zoomovací páčku na spoušti nahrazuje přímo ta páčka na objektivu. Omlouvám se za ty laické otázky, ale teprve se s tímhle systémem seznamuju, se zkušenostmi pouze z kompaktů, ultrazoomů, a ač jsem z Olomouce, tak výběr přímo v obchodě na podívání třeba od Panasoniku skoro nulový na prodejnách. GM5, GF7 ani GX7 nebyly vystaveny nikde.
Dan7 (411)|28.4.2015 19:46
No to není sranda :). Už jsem měl taky při focení se Samsungem + 30mm f/2 (pancake) dotazy, kde se tím zoomuje. Díval jsem se na ty powezoomy na videu a vypadá to dost pomale. Když to porovnám s klasickým manuálním "zoomem" u objektivů pro CSC a DSLR.
martin.tesarik@email.cz (1)|16.5.2015 09:30
Dobrý den,
vlastním srovnatelné přístroje Sony RX100 a Olympus E-M5. S výstupem jsem spokojený u obou a rozdíl poznám až při tisku cca 15x21 a větší. Když mám na Olympusu pevné sklo tak ihned.
http://www.aaron.cz/produkty/canon-powershot-g7-x
Canon GX7 jde s cenou rychle dolů, takže bych za RX100 klidně vyměnil :-)
ka.mik1 (71)|16.5.2015 13:22
Dobrý den, to byl dotaz na Panasonic GX7, ne na Canon G7X, přesto je rozhodování velmi těžké. Rozhoduji se mezi Panasonic GM5, GF7, GX7 a Sony 5100, 6000 a nemůžu si vybrat, protože jak hledáček, tak dotykový displej, vyklápěcí displej o 180 atd. jsou pro mne priority a přijde mi, že oba výrobci všechny tyto stroje marketingově o jednu věc ošidili:)
joeh (3352)|16.5.2015 15:58
ka.mik1 - každú chvíľu výjde Panasonic G7, to bude mašinka podľa tvojho gusta :
http://thenewcamera.com/category/panasonic-rumors/
ka.mik1 (71)|18.5.2015 19:57
díky, já se už koukal:) akorát je to moc velké a nenašel jsem blesk, to už bych raději bral tu GX7, spíš bych něco kompaktnějšího:) Právě zkoumám fotky a zjišťuju na jak daleko nejčastěji fotím, jestli by nestačila i LX100...Já už mám jak G7 stejně tak velkou FZ72..ale těch novinek by měl Panasonic představit ještě několik, tak uvidíme:)
joeh (3352)|18.5.2015 22:00
Bleskom samozrejme disponuje. Ak je prioritou kompaktnosť, LX 100 je vynikajúci prístroj.
G7 blesk.jpg
JonSnih (13)|24.5.2015 18:57
[QUOTE=ka.mik1;37398]Děkuji moc za vyčerpávající odpovědi, mám o čem na léto přemýšlet:) Nejspíš se přikloním k Panasoniku kvůli dostupnému objektivu 45-175mm na doplnění časem a všechny si je půjdu vyzkoušet, jestli stojí za to místo GF7, GM1 za 12 tisíc dát o osm tisíc za doplněný hledáček u GM5, GX7, nebude to lehké rozhodování. Akorát tady http://digitalni-fotoaparaty.megaduel.cz/porovnani-panasonic-lumix-dmc-gf7-vs-panasonic-lumix-dmc-gm1.htm mne zmátly. U GM1 30FPS u GF7 60 FPS, proto jsem si myslel, že GM1 ho má horší.[/QUOTE]

Tělo GX7 se dá dnes koupit za rozumné peníze z druhé ruky. Posledně jsem viděl inzerát za 13 tisíc. Každou chvíli nějaký nadšenec koupí mašinu a za pár měsíců ji prodává za 2/3 nákupky. GM5 je pořád "novinka" s patřičnou přirážkou. Ale škoda, že neumí DFD.
ka.mik1 (71)|24.5.2015 22:31
Přesně takovým nadšencem jsem někdy bohužel i já. Ale většinou koupím po pečlivé úvaze stroj, který se stane etalonem a ten mi pak vydrží dlouho, nezastarává tak. Proto do dneška používám tu TZ5tku. GX7 se dá koupit tělo nová asi za 15 jsem se díval, ale neměl jsem ho ještě v ruce a s mým zacházením zvyklým z kompaktů bych měl strach, že urvu ten hledáček. Ta tz5 vydržela neskutečné zacházení a je dodnes jako nová. GM5 je vysoce cenově podle mne nadsazená, ikdyž má hledáček, u a 5100 nebo 6000 mne stále víc odrazují ty objektivy a já si dodnes nic nevybral...a díky za info s tím DFD.