Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic DMC-FZ72 nebo Nikon Coolpix P530

johny6 (1)|28.4.2015 23:34
Dobrý den,

rozhoduji se mezi těmito dvěma fotoaparáty Panasonic DMC-FZ72 nebo Nikon Coolpix P530.
Zajímá mě každý názor.Jde mi hlavně o kvalitu fotek.

Děkuji
ka.mik1 (71)|29.4.2015 10:42
FZ72 mám a jsem s ním nadmíru spokojen. Za tu cenu snad nejde sehnat nic lepšího. 2,8 na začátku 5,9 na konci s 60x zoomem a perfektními videem s vynikající! stabilizací, zvuk excelentní. Hodí se jak na makro, tak na portréty, tak na krajinu, až mám někdy pocit, že těch 20mm na začátku je někdy moc, co všechno dokáže do šířky pobrat:) Je perfektně zpracovaný a ergonomicky nemá chybu, hledáček by mohl být lepší, ale za tu cenu..... Je to fakt naprostý univerzál, zvyknul jsem si na tu možnost velkého přiblížení ze zvědavosti(např. letadla). Přeci jen má větší rozměry, ale i na ně mne překvapilo, jak se skvěle drží, perfektně vyvážený, a i přesto že je větší rád ho beru s sebou, snese drsnější zacházení. V dané kategorii podle mne těžko hledá konkurenci, vždy jsem u ní na něco narazil, protože na to v jaké kategorii je, jinak není vůbec ošizený. Mám z něj takový pocit, prostě celkově, že na to v jaké kategorii kompaktů je, je to právě ten model, kde se výrobce fakt snažil jej kvůli konkurenci, v rámci možností snímače, nabušit čím se dá. Je to prostě obrazový a cenový výborný kompromis se vším co do kategorie kompaktů patří. Jediná slabina, za to pro mne velmi důležitá, a co se jim nepovedlo, je hodně špatné focení při protisvětlu, tohle dělá FZ72 velké (neřešitelené) problémy. Neumí fotit v protisvětlu, západy slunce atd., na to sháním pro doplnění jiný, malý, foťák, který bude kvalitou fotek ještě o něco dál, ale FZ72 mi pobere makro a velké vzdálenosti. Na danou kategorii, je to prostě za tu cenu, podle mne, skvělá koupě.
ka.mik1 (71)|29.4.2015 10:57
Ještě na doplnění, já se před rokem rozhodoval spíš mezi Canonem SX řady 500 a Panasonik FZ200. Nikony jsem zavrhnul obrazově hned. Ten Canon měl o něco ostřejší fotografie, těžký konkurent, ale zase drahé příslušenství a celkově nevyhovující ergonomii, v neposlední řadě video. FZ200 velká cena a menší zoom, nepřipadal mi jako nejlepší kompromis, ikdyž obrazově je taky na tom o trochu líp. Možná je to silně subjektivní pocit, ale mně se výstupy z Panasoniků líbí víc než třeba Olympusy a právě tyhle Nikony. Ty barvy mi vždy přišly tak nějak u Panasoniku živější, hlavně u krajin, oblohy a u konkurence nevýrazné až s prominutím vyblité. Spíš bych to teda porovnával s FZ200 a Canon např. SX520,530.
kultus (1295)|29.4.2015 12:51
To jako fakt? My mame doma cca rok SX510 a zadna hitparada to teda neni. Ne ze by to byl uplny pruser vzhledem ke konkurenci, ale...kdyz se vypnou ty kraviny na zlepseni DR, odstrani CA tak to jeste jde. Celkove ty UZ olympusy a fuji snad krome nejvyssich modelu neumi fotit vubec. Naopak jsem byl prekvapen z vysledku Nikonu P510/520. FZ200 neni diky mensimu ohn.rozsahu a f2.8 klasicky UZ, coz nekoho muze zajimat vic. Samozrejme pokud se bavime o obrazove kvalite. Kdyz uz canon, koukal bych po SX50/60, tak to docela taky jde.
ka.mik1 (71)|29.4.2015 14:07
Fakt..ležel jsem v tom asi půl roku. Já se tehdy rozhodoval mezi Canonem SX50HS, SX510tku neznám, prostě obrazově se mi ty fotky z Canonu SX50HS (12 mpix) líbily o chlup víc, připadaly mi ostřejší. Ale ovládání, možnost dokoupení příslušenství (drahého) a video to zabilo. Pro tazatele možná není kvalita videa důležitá, pokud mu jde hlavně o kvalitu fotek, já chtěl větší univerzál. A když právě koukám na ten Nikon, tak snad ani u vlajkové lodi za 2x tolik... to rozostřené video je prostě nehezky a na Panasonic se ani omylem nechytá. Stabilizace se mi u Nikonu vůbec nelíbí a u fotoaparátu za 16 tisíc slyšet neustále hluk motorku by mne otravovalo a to koukám na P900. To u Panasoniku zvuky motorku a hluk větru, vůbec nevnímám, ale je to můj hodně subjektivní pocit.. Na tu FZ72, jako foťáku určeného pro laika, jsem si náramně zvyknul a za tu cenu..., ikdyž jsou tyhle ultrazoomy větší, hodím ji do auta a ani pří chůzi po městě ty větší rozměry nevnímám, dobře se nosí v jedné ruce. Kromě hledáčku bych na ní asi nic nevylepšil a o prodeji bych uvažoval jen tehdy, pokud by Panasonik vylepšil protisvětlo.

---------- Doplněno v 14:07 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:03 ----------

Pravda, měl jsem uvést Canon řady SX50, to byl ten konkurent:)
romana51 (311)|2.5.2015 10:22
Souhlasím s kultusem, že Nikon Coolpix P530 je dobrý foťák. Měl jsem P510 (jen malé změny, tuším u displeje) a naprostá spokojenost. Má fantastický stabilizátor,
z ruky se dá fotit i při ekviv. 1000 mm, kvalita snímků velmi dobrá (tedy nikdy jsem netiskl větší formát než A4 - kvůli tiskárně), jen video mi nesedělo, na to jsem měl ale videokameru. Prodal jsem jej jen proto, že jsem přecházel na 4K a u Panáka FZ1000 to mám prakticky vše v jednom :D Ale to je jiná cenovka!