Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Software: Zoner vs. Photoshop

Neregistrovaný (0)|1.5.2015 17:30
Tazatel: Richard Kučera

Znění dotazu: Zkouším nyní Zoner 17. Program se mi zdá dobrý, ale mám dojem, že když vytahuji stíny, tak to degraduje obraz. Pracuji jen s rawy. Prý tento program umí i vrstvy. Zde je video:



Jaké jsou rozdíly mezi Photoshopem, Lightroomem a Zonerem? Zoner je cenově dost výhodný. Photoshop je hrozně drahý a krabicová verze neumí pracovat s rawy některých fotáku. A předpatné Cloud se mi zdá dost nevýhodné. Proto se ptám, zda má někdo zkušenosti se Zonerem a jestli se dá s ním pracovat na profesionální úrovni?

Fotovýbava, které se dotaz týká: Software
Pavel Matějka (394)|1.5.2015 17:43
ZPS vrstvy ve smyslu Photoshopu neumí, používá jednu pomocnou vrstvu, jejímž prolnutím s upravovaným snímkem lze řídit sílu a způsob aplikace efektu. Zoner Photo Studio není primárně editor, ale kombajn, s jehož pomocí je možné provádět prakticky všechny potřebné úkony s digitálními fotografiemi, počínaje stažením z karty (nebo odjinud), přes správu, vyvolání RAW, editaci, zálohování, archivaci až po zveřejnění či tisk. Jako všechny univerzální programy nemá v jednotlivých funkcích na programy vysoce specializované, ale pro běžnou potřebu stačí. Pro profesionální použití? Asi záleží, na jaké úrovni. Snad do začátku...

Lightroom je původně RAW konvertor, doplněný o některé další funkce, bez nějakého dalšího programu k editaci byste asi profesionálně fungovat nemohl. Doplnit jej minimálně o Photoshop Elements a nějaký čas byste s tím asi vystačil.

Vytahování stínů - záleží, co se dá ze snímku vytáhnout. Když to tam není, nepomůže žádný program. Pokud se snažíte vytahovat stíny při konverzi z RAW, zapněte si v RAW modulu "HDR stíny". Trochu to pomůže.
Neregistrovaný (0)|1.5.2015 23:58
A jaký je rozdíl mezi Adobe Photoshop Elements 13 & Adobe Premiere Elements 13 a mezi Adobe Photoshop CS5 či CS6?
Pavel Matějka (394)|2.5.2015 08:40
Elements je zjednodušená verze Photoshopu. Premiere je pro úpravy videa. Všechny ty programy je možné si zdarma stáhnout a vyzkoušet.
Rellik (1136)|2.5.2015 09:11
Vyzkoušel RawTherapee (zdarma), Darktable (zdarma) nebo Photivo (zdarma). Zejména Darktable je obdoba Lightroomu.
Neregistrovaný (0)|2.5.2015 11:32
Ano, ale kdo se v tom má vyznat. Každý má x funkcí ale co se týče kvality úpravy, tak tam vítězí jaký program? Který z nich je nejlepší?
romana51 (311)|2.5.2015 13:18
Na to ti někdo těžko odpoví. Já používám např. Photoshop o doby, kdy byla CZ verze ještě na disketách (tuším že v.3), ale na HDR mám raději Zonera, kde se mi lépe i rovnají sbíhavé linie a soudkovitost, Lightroom používám na RAW, ale vždy to ještě dolaďuji a upravuji hlavně ve Photoshopu (nyní v.CS6), protože jsem na něho zvyklý. :inlove
Neregistrovaný (0)|2.5.2015 13:38
Jak bych nainstaloval ten Darktable? Stáhl jsem to tady:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-1.6.6

ale nevím co s tím. Má se to otevřít v nějakém editoru a v něm nainstalovat?
jardysa (55)|2.5.2015 13:57
Darktable je primárně orientovaný na Linux. Tady http://www.darktable.org/install/ máš pokyny k instalaci podle jednotlivých linuxových distribucí. Pokud by jsi chtěl srovnat produkty Adobe, tak srovnání PS verzí je tady http://www.adobe.com/products/photoshop/versions.html a srovnání Adobe Photoshop Elements 13 & Adobe Premiere Elements 13 je zde http://www.adobe.com/products/elements-family/buying-guide.html ;)
Rellik (1136)|2.5.2015 17:05
Jo sory nenapadlo mě, že Darktable je ve verzi jen pro linux, jelikož linux již používám cca 15 let. No nicméně RawTherapee je je i pro win a tenb používám i já, plus Corel AfterShot Pro. A na všeobecné úpravy Gimp. Doporučuji právě RawTherapee. Jednoduché ovládání v češtině s dobrým výsledkem... ;)
Neregistrovaný (0)|2.5.2015 22:20
Ten Raw threrapee není špatný. Bohužel ho mám v aj i přesto, že jsem dal při instalaci češtinu. Kde bych našel v menu redukci šumu?
kubusf (49)|4.5.2015 09:17
Ahoj
jsem amatér fotograf..používám Zoner od verze 14 a mám teď 16ku.. Používal jsem jej téměř výhradně. V poslední době pro zpracování RAW zkouším Lightroom, ale jako odpočátku narážím spíše na praxi s využitím možností programu. Ale co se týče vzhledu algoritmem přepočtených RAW v Zoneru a Light přijde mi subjektivně příjemnější výsledek cestou Light. Ovšem pro běžné úpravy fotoggrafií je Zoner v dnešních verzích více než postačující. Profesionální zpracování je jistě vhodné podpořit profesionálními prostředky, ale amatér Zoner využije a nedá za to takové prašule. Zoner se podle mne ani nesnaží cílit na profesionální použití....viz zoner pro mobily a tablety.... a podobné aplikace.
Co se týče toho prosvětlování stínů v Zoneru úpravy stylu ztlumení světel a prosvětlení stínů nejsou samospasitelné. Co se neudělá přímo při expozici nejde na 100% spravit nejen v Zoneru, ale v žádném fotoeditoru. Ale to asi tazateli, který se dotazuje na Zoner a na profesionální použití nemá cenu psát ...že ? ;-)
Pavel Matějka (394)|4.5.2015 10:07
O Lightroomu je pěkný praktický seriál na Paladixu (Lightroom efektivně), už má snad třicet dílů, zkuste, pokud se s ním chcete naučit.

ZPS17 je proti 16 mnohem lepší, co se týká prostředí (sjednocené ovládání), a i RAW konverze je o něco lepší, včetně možnosti používat profily objektivů..
kultus (1295)|4.5.2015 16:10
Zoner jsem pouzival dlouho, ale po tom co jsem zkusil LR uz v nem delam jen nutne upravy ktere nejdou delat v LR. Dokonce jsem tam pres pocatecny odpor zacal delat i kompozici (orez + nataceni). Na zoneru mne v jpegu nejvic stve, ze pri otaceni mrsil kresbu a detail. Nevim mozna tam jen bylo neco spatne nastaveno, ja to nenasel, dosla mi trpelivost a delam to rovnou v LR. Na LR je dobre to, ze kdyz to oriznu nebo otocim, muzu se k tomu kdykoliv vratit a upravit to. Jak jsem to udelal spatne v zoneru a zavrel uz to neslo spravit a muselo se odznovu. O vykonech a vysledcich v LR nemusim psat, tam se zoner nechyta. Navic v LR jsem se naucil vetsinu potrebneho sam i bez navodu. Vyzkousel jsem snad vsechny zname RAW softy na win a zadny mne nepresvedcil o vymene LR za neco jineho. Treba DxO prime ma asi nejlepsi vykon odsumovani, ale ta pomalost a ovladani jsem fakt nedal. Nebo, Silkpix ma perfektni vychozi zpracovani RAWu z meho FZ1000, pro dobry jpeg staci udelat minimum, ale zase to ovladani a rychlost. S rawtherapee jsem mel zase problemy se stabilitou a to jsem postupne zkousel snad vsechny verze a taky vychozi nastaveni RAW otresne, horsi nez lightroom. Tam se u panasonicu docela namakam, ale zase je to snadne a rychle...
kultus (1295)|4.5.2015 16:17
Zoner jsem pouzival dlouho, ale po tom co jsem zkusil LR uz v nem delam jen nutne upravy ktere nejdou delat v LR. Dokonce jsem tam pres pocatecny odpor zacal delat i kompozici (orez + nataceni). Na zoneru mne v jpegu nejvic stve, ze pri otaceni mrsil kresbu a detail. Nevim mozna tam jen bylo neco spatne nastaveno, ja to nenasel, dosla mi trpelivost a delam to rovnou v LR. Na LR je dobre to, ze kdyz to oriznu nebo otocim, muzu se k tomu kdykoliv vratit a upravit to. Jak jsem to udelal spatne v zoneru a zavrel uz to neslo spravit a muselo se odznovu. O vykonech a vysledcich v LR nemusim psat, tam se zoner nechyta. Navic v LR jsem se naucil vetsinu potrebneho sam i bez navodu. Vyzkousel jsem snad vsechny zname RAW softy na win a zadny mne nepresvedcil o vymene LR za neco jineho.
Pavel Matějka (394)|4.5.2015 17:30
V RAW modulu ZPS se samozřejmě můžeš vracet po ořezu či otočení stejně jako v LR. Stejný systém - změny se zapisují jen do přidruženého souboru. V editoru se dá vracet také.
Richard Kučera (0)|4.5.2015 20:52
Měl jsem za to, že LR je spíše pro takové hromadné základnější úpravy. Musím ho testnout. Teď má vyjít LR6. LR5 stojí 3,6 tis. Říkám si, že bych chtěl používat pokud to půjde jen jeden soft, abych se v něm rychle orientoval. PS má hromadu funkcí, které momentálně ani nevyužiji. Možná v budoucnu. Jenže problém je, že PS CS6 bude za pár let k ničemu. Už nyní nepodporuje dost fotáků. Zoner v poslední verzi je také velmi dobrý a intuitivní na ovládání. Jen mi na mém PC jede jako šnek. Mám dvoujádro Intelt Core2 2 ghz a 2 ghz Ram. Ale nejsem si jistý, jestli bych si pomohl, kdybych si koupil časem rychlejší PC. On je podle mě Zoner prý obecně už od počátku pomalý. Škoda, jinak by mi asi stačil. Ty free programky mě nějak nenadchly. Snad možná Gimp.
vormen (81)|4.5.2015 22:06
Já jsem poslední 3 dny testoval ZPS17, Lr, DxO a CaptureNXD. Fotím jenom RAW. Udělal jsem testovací fotky s přepaly a hlubokými stíny. Absolutní propadák je RAW modul ZPS, kde při vytahovaní stínů cela fotka zšedne a ztrácí kontrast. Ostatní programy bez problémů. Dokonce nepomůže ani upravovt křivku a ze stínů se nevytáhne žádná kresba. Navíc při použití doostření nebo odšumu, se fotka výrazně pokazí. Zkoušeny všechny možnosti nastavení RAW modulu, ale v porovnání s konkurencí je to nepoužitelné. Pokud je fotka vyloženě dobře exponovaná, tak je to bez problémů, ale to jaksi postrádá smysl. LR je mnohem rychlejší, vytáhne nejvíc ze všech, ale i přes velké rozšíření mezi profíky musím říct, že pro Nikon RAW je nejlepší jejich Capture NXD. Barvy, detaily, ostrost bez artefakt a nastavení z těla. Abych to dohnal v LR, tak se musím snažit a udělat nekolik nastavení navíc a stejně to není ono. DxO dokáže výborně korigovat vady objektivu, ale jinak málo možností úprav. Takže shrnuto, Zoner na RAW určitě ne, jinak je to vzhledem fajn program.
Dan7 (411)|5.5.2015 08:26
[QUOTE=Richard Kučera;37696]Jen mi na mém PC jede jako šnek. Mám dvoujádro Intelt Core2 2 ghz a 2 ghz Ram. Ale nejsem si jistý, jestli bych si pomohl, kdybych si koupil časem rychlejší PC. On je podle mě Zoner prý obecně už od počátku pomalý. Škoda, jinak by mi asi stačil. [/QUOTE]

V použitém PC je v rychlosti všech programů podstatný rozdíl při zpracování až v desítkách minut! Na starém PC se panorama skládalo z RAWu neuvěřitelnou 0,5 - 1 hodinu. Na novém PC (čtyřjádro 3,6, 8 GB Ram, SSD disk, výkonná grafická karta - hlavně LR ji dokáže použít) je to max. na minuty. Doporučil bych hlavně min. 8 GB RAM, který zřejmě docela dost ovlivňuje rychlost programů na zpracování fotek.
Jinak Zoner patří k nejrychlejším programům co jsem zatím viděl. Na slušném stroji běhá a najíždí velice rychle.
kultus (1295)|5.5.2015 10:13
[QUOTE=Pavel Matějka;37691]V RAW modulu ZPS se samozřejmě můžeš vracet po ořezu či otočení stejně jako v LR. Stejný systém - změny se zapisují jen do přidruženého souboru. V editoru se dá vracet také.[/QUOTE]

Ja ale psal o jpegu. RAW v zoneru je katastroficky a to fakt nedavam ;)

K tem HW parametrum: hlavne procesor a SSD! LR zere minimum RAM, PS6 naopak hodne, podle toho co se dela (na 20-30 expozic ve vrstvach je i 8GB RAM malo, ale to je uz extrem). Ostatni RAW SW co jsem zkousel taky nebrali moc RAM. V pripade LR6 uz prichazi v uvahu HW akcelerace a lepsi grafarna dost pomuze, jeste to ale nemaji moc odladene. Neco je o dost rychlejsi a plynulejsi, jine (odsum, doostreni) zase trochu pomalejsi. Vsechno odzkouseno na notebooku s i5 2430M + GTX560 + 256GB SSD + 8GB RAM, uprava 20Mpx RAWu.
Dan7 (411)|5.5.2015 10:35
No v každém případě pro dobrou rychlost programů to chce odpovídající hardware. V novém Lightroomu 6/CC je to docela masakr, když skládáte nejdřív HDR z několika fotek do jednoho RAWu a následně z těch RAWů skládáte panorama. LR z toho udělá jeden obrovský RAW. Ale celkem to funguje - rozsah +- 10 EV. Budu to určitě zkoušet. Akorát jsem díky LR v poslední době úplně změnil focení - z jednoho RAWu jsem přešel na bracketing a 3 RAWy.
kultus (1295)|5.5.2015 11:54
Ale jo na tom se shodnem, pro pohodlnou praci uz je poradny pocitac nutnost. To HDR je urcite zajimave a co se mi libi - vysledky jsou verne, zatimco z vetsiny jinych HDR programu lezou vetsinou omalovanky s neprilis presvedcivym vysledkem. Panoramata uz jsou horsi, malo nastaveni (jen 3 metody bez jakehokoliv dostelovani v horizontalnim nebo vertikalnim smeru) a jestli to blbe slozi, uz se s tim nic neda delat. Ale i tak muze byt RAW panorama zajimave reseni kdyz se to povede slusne slozit. Ja delal doted panoramata tak, ze jsem vyvolal vsechny casti v LR a pak to skladal v ICE.
nephilim (353)|6.5.2015 10:48
To, zda umí SW zpracovat RAW bych neřešil. Od toho tu je od Adobe DNG Converter. Báječný nástroj. Stačí v Průzkumníku ukázat na soubor/y či složku a on všechny RAW převede na DNG. Se souborem v tomto formátu už umí pracovat snad každý slušný grafický editor. Já jsem takto vyřešil problém kompatibility mezi PS CS3 a novějšími foťáky (D7100/D750). Nebýt tohoto konvertoru, musel bych s každým tělem přecházet na novější verze Photoshopu, jejichž vlastnosti nevyužiji a s každou novější verzí PS bych také musel investovat do výkonnějšího HW. Přitom bych využíval stále tu samou funkcionalitu jako ve "starém" CS3.
janfran (48)|6.5.2015 12:47
Já jsem tedy po přechodu z PS CS3 na CS5 dost ocenil v novějším ACR automatickou korekci objektivů podle profilu a lepší odšum na vysokých citlivostech. Rychlost byla na mém stroji až do verze 6.6 stejná, potom se najednou propadla, aniž bych zaznamenal nějaký pozitivní efekt (naopak u korekcí objektivů byly zase určité možnosti odebrány). Tak jsem se vrátil k 6.6 a od té doby už neaktualizuju.
Hanibal Kanibal (0)|9.5.2015 22:41
To není pravda, že snímek šedne v Zoneru. Ten komu snímek zešedne to prostě přepísknul. Je to o šikovnosti. Samozřejmě že když je fotka totálně tmavá podpálená, tak od si od toho nemůže nikdo slibovat super prosvětlenou fotku. Chce se to s tím naučit pracovat. Mě se tohle v Zoneru nestává.
Pavel Matějka (394)|10.5.2015 06:58
Já předloni porovnával, kolik vytáhnu ze stínů v různých konvertorech, a Zoner se zapnutím HDR stíny ostatní s přehledem převálcoval včetně LR - ale byly to starší verze, tyhle věci se mění.
vormen (81)|10.5.2015 09:28
Ta fotka sedne hned a se stinama se nic nedeje, cela fotka se zesvetluje, to v zadnym jinym SW nedela, navic pokud se podari vytahnout tak ten stin, tak v nem, neni kresba, prip. minimalni. Na dobre exponovany fotky to pouzitelny je, ale jak je potreba vetsi zasah, tak se clovek nadre, jinde staci jedno tahlo, tady kombinace nastroju. ZPS je fajn program, ale jako jedinej na vsechny upravy zatim stale ne.
Hanibal Kanibal (0)|16.5.2015 15:17
Pavel Matějka (394)|16.5.2015 17:12
Objektivní? Spatlané hrušky s jablky a tlačenkou... Pán ani neví, že free ZPS neumí RAWy a výběry.
David H (225)|16.5.2015 17:24
[QUOTE=Pavel Matějka;37839]Objektivní? Spatlané hrušky s jablky a tlačenkou... Pán ani neví, že free ZPS neumí RAWy a výběry.[/QUOTE]

Zase reklama na fotografické kurzy.
Petr Be. (211)|16.5.2015 17:36
Nevím jak je to s objektivitou, ale obsahově mi to přišlo hrubě nedostatečné.
Například ZPS lze občas sehnat full verzi opravdu zdarma, a RAW umí. Lightroom rozhodně není jenom slušný pořadač. Je to opravdu slušný editor, který světe div se používá masky, které ale odmítá obsluhovat tak dobře jako photoshop. Je to odlehčený a tedy okuchaný program.
David H (225)|16.5.2015 18:15
Těch editorů je mnohem víc, než je uvedeno. Jsou to jen podpůrné články, proto je to neúplné. Každopádně je to 'zajímavý' byznys. Jeden kurs 2600czk, počet účastníků asi 8, 8kursů za měsíc, tj. 2600x8x8= 166.400,-czk za měsíc při 8 pracovních dnech, to je slušný výdělek, ale při vší úctě, 7-hodinový kurs člověka fotografovat nemůže naučit. To naučí pouze praxe, za předpokladu, že k tomu má člověk vztah
Petr Be. (211)|16.5.2015 18:34
Jistě že. Slušně obsáhnout všechno by totiž dalo nezaplacenou práci... No, kurs jistě nikoho nenaučí být dobrým fotografem, ale nějak se člověk učit musí. Kurzy jsou na všechno. Pokud je to pro lidi, kteří na to nemají krev, tak to jsou samozřejmě vyhozené peníze. Nicméně pokud mají všichni v paži ovládání stroje, a jen neznají taktiky a pravidla ve fotografování, pak to samozřejmě pomůže, jako kterékoli jiné školení. Z žádného školení na cokoli profík nevypadne, ale to ani není cíl. Školení, které by toto se zárukou dokázalo, by stálo skoro o dvě nuly více....
No a pak samozřejmě praxe. Bez té ani ránu.
Hanibal Kanibal (0)|16.5.2015 19:10
Kde jste vzali, že je to reklama na kurzy :-)? To mě fakt pobavilo. Je to zkrátka názor uznávaného a profesionálního fotografa, který má předně Photoshopem, Zonerem a Ligtroomem několikaleté zkušenosti. Kdežto tady je někteří jen krátce něco otestují a už z toho vyvozují závěry.
Petr Be. (211)|16.5.2015 19:13
Hanibal: Může to být dobrý fotograf, profík jaký chce, ale recenzent a učitel asi zas tak dobrý není - to co o těch programech napsal je prostě povrchní rychlokvaška, ze které si zanícený fotograf začátečník neveme prakticky nic. Jinak mi nevadí co píše. Jen bych tento text ke čtení nikomu prostě nedoporučil.