Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 6 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 87

Téma: Olympus OM-D EM10, Sony A6000 nebo něco jiného?

Nováček
    Registrace
    May 2015

Dobrý večer,
    Jsem fotoamatér, který se po zkušenostech s několika kompakty rozhodl jít do třídy CSC fotoaparátů. Účelem je foto/video dokumentace růstu malého potomka + focení přírody (ptáci, rostliny). U foťáku vyžaduji hledáček a upřednostňuji kvalitu fotek před videem. Líbí se mi myšlenka ovládání přes mobil a říkám si, že u nějakého ptačího krmítka bych to i využil. Skvělá diskuze, která z velké části vystihuje moji situaci je v odkazu níže:
    http://www.digimanie.cz/forum/showth...nou-bezzrcadlo
    Na rozdíl od Lectora Hannibala však nehodlám žehrat na výrobce těl. Každý foťák bude v něčem lepší a v něčem trochu ošizený. Za 2-3 roky budou těla stejně zase o kus jinde a asi nemá cenu se v tom zbytečně patlat. Pročítáním recenzí, názorů a fór jsem dospěl k duelu OMD-EM10 vs. A6000. Jsem si jistý, že oba foťáky splní mé požadavky, nicméně koupit můžu jen jeden. Dle parametrů u mě vyhrává Sony A6000. Má větší chip, fázové ostření a lepší video. Odrazuje mě spousta stěžovatelů na objektivy. Olympus EM-10 mi zase přijde jako skvělá volba z hlediska poměru cena/výkon. Navíc jej provází skvělá reputace. Na spoustě webů ho (i uživatelé) tak mocně doporučují, že to snad ani nemůže být placená reklama. Nedávno spuštěná cashback akce navíc zní docela lákavě...
    Můj problém taky je, že se vůbec nevyznám v objektivech. Představa je mít něco na portréty a delší sklo na zvířata. Možná i něco na makro. Vím, že k A6000 lidi často používají setové objektivy 16 - 50mm, 55 - 210 mm + Sigma 19mm. U Olympusu jsou setové objektivy taky často omílaným tématem. Pokud máte s výše uvedenými přístroji nějaké zkušenosti (včetně negativních), případně mi pomůžete najít odpovědi na níže položené otázky, budu vám vděčný.

1) Jak velká výhoda je fázové ostření na chipu?

2) Jsou setové objektivy pro Sony A6000 opravdu takovou tragedií? Někteří uživatelé tvrdí, že jejich kritika je silně přehnaná.

3) Má cenu se v rámci "cashback" akce vykašlat na setové Olympus objektivy a koupit rovnou některý z "cashbackových" objektivů?

4) Je rozumné u Sony přeskočit seťáky a jít rovnou do nějakého kvalitnějšího skla?

5) Dá se říct, který systém je potenciálně perspektivnější?

Díky za vaše názory,
    Sekel
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: fotaky.png 
Zobrazení: 514 
Velikost: 24.8 KB 
ID: 1613  
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Já mám E-M10 a přijde mi to fajn strojek. Ale porovnávat s A6000 nedovedu. Samozřejmě je tam větší snímač, takže asi lepší DR, lepší možnosti hrátek s DOF. Větší snímač = zároveň větší objektivy.

1. Rychlejší a přesnější ostření pohyblivých objektů
    2. Nevím, taky jsem to slyšel...
    3 a 4. Ano
    5. Nedá, ale s ohledem na Sony, které něco vymyslí ze dne na den je systém m43 konzerva. I když... Oly taky zazdil svoje zrcadlovky...

TeĎ neřeš těla, vyskládej si objektivy, které bys chtěl a spočítej cenu systémů. Tebou zmiňované Sigmy se dělají i s m43 bajonetem. Oly má stabilizovaný čip, má dobrou apku na dálkové ovládání vč. ostření, expozice a snad i art filtrů . Tím ho nechci upřednostňovat jen ho znám více. Obecně mirrorlessy nejsou moc userfriendly s teleobjektivy. Jednak ergonomií a pak taky nabídkou.
    Ale fotit krmítko ze stativu můžeš i se starým manuálním objektivem za pár šupů.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Len doplním rousiniho.Ono je to všetko veľmi individuálne. Osobne si myslím, že 16-50 nekoresponduje s výkonom tela Nex/Alfa. Ale tak isto pochopím, že to niekomu môže stačiť. Väčšinou ľudia, čo si kupujú niečo "lepšie" ako kompakt, prezerajú fotky na monitore 1:1 a tešia sa peknej kresbe atď. Laik to berie čisto pragmaticky a nejaký neostry roztek nevidí,hlavný je pre neho motív fotky. Mám Nex 5 T a 16-50 používam len výnimočne. Ja ale zoomy všeobecne moc nemusím.

Nováček
    Registrace
    May 2015

Díky moc za vaše odpovědi.

Zdá se, že přesně spadám do škatulky laika, jak jej popsal Komo. Pokud na monitoru snímek vypadá OK, jsem spokojen :-). A pragmaticky vzato je možná vhodné mít na začátek nějaký "špatný ale levný" objektiv, abych byl v budoucnu schopen ocenit ty dobré a drahé.
    Výhoda je, že na koupi nijak nespěchám. Cashback od Olympusu trvá celé léto a kdoví, třeba Sony uvede něco ve stylu A6100 a ceny A6000 půjdou dolů. Určitě si také počkám na uvedení Fuji X10 a jeho hodnocení. Důležitou úlohu bude hrát i můj osobní pocit z uvažovaných fotoaparátů. Tu obyčejnou radost z focení dle mého nenahradí žádný parametr.

"Vyskládat si objektivy a pak vidět" je jistě skvělý plán, nicméně teď jde o to, který objektiv je "ten lepší". V tom prostě plavu. Proto bych se rád přímo zeptal. Pokud je odpověď na otázky 3 a 4 ANO, pak určitě máte jako majitelé daných systémů představu, čím byste setové objektivy nahradili. A já budu rád, když se s vaším výběrem svěříte, abych měl nad čím uvažovat.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Citace Původně odesláno od Sekel Zobrazit příspěvek
    Důležitou úlohu bude hrát i můj osobní pocit z uvažovaných fotoaparátů. Tu obyčejnou radost z focení dle mého nenahradí žádný parametr.
    Prosím zarámovat.

No já jsem začal budovat m43 asi před rokem a něco. S tělem jsem koupil seťák 14-42. Ten nestál v delšín polovině rozsahu za moc. Další mínus prakticky nemožnost rozostřit pozadí. takže jsem koupil Sigmu 19/2,8. Neporovnatelná kresba.
    Hned zpočátku jsem pořídil 45/1,8. Je to takové nemastné ohnisko pokud nefotíš portréty, ale je krásně ostrý, takže na nějaký polocelek, detail se hodí. Postupem jsem si uvědomil, že moc lkvalitních dlouhých skel za rozumnou cenu není a tak jsem ještě vzal Sigmu 60/2,8. Ta dovede kreslit ještě o chlup líp než pětačtyřicítka m.zuiko.
    Postupně jsem se dostal přes bazar za dobrou cenu na m.zuikoi 17/1,8 a Sigmu 30/2,8. To zuiko 17 je o trochu lepší než Sigma 19 a tak jsem Sigmu poslal do světa, ale všechny 3 Sigmy jsou super skla.
    V současnosti řeším nějaký lehký travel zoom a volba padla na panasonic 12-32. To sklo je malé, lehké, obsáhne záběrem 90% mých typických situací. Když se mezi nimi najde něco vyjímečného přehodím pevné sklo...
    Krom toho mám 2 stará manuální skla, která nejsou pohotová, ale mám je rád a baví mě to s nima.

Prostě hned zkraje jsem koupil nějaké pevné sklo a to mě utvrdilo, že zoomy s ohledem na "kvalitu" nechci. Samozřejmě je řada Profi zoomů, ale je to kus skla a ranec peněz...

Nováček
    Registrace
    May 2015

Mno, to máš doma takové malé sklenářství :-) Co všechno beres s sebou, když jdeš s foťákem jen tak ven?

Já se díval na E-mount zoomy na megapixelu a jsem z toho mírně rozpačitý. "Rozumný" zoom, který bych využil, dávají jen zatracované seťáky SEL1855, resp 16-50 OSS SEL. Dále jsou tam objektivy 18-200 což v rámci primárního skla považuji za ujeťárnu. Následující "rozumný" zoom je 16-70mm f/4 ZA OSS SEL Vario-Tessar T* za krásných 26k. Mno nic, zdá se, že pokud se rozhodnu pro A6000, setový zoom bude muset stačit. Aspoň že u pevných skel už je ta nabídka výrazně lepší.

Přesto bych měl dotaz ohledně zoomů. Má někdo zkušenost s použitím full frame objektivu na APS-C foťáku? Mám na mysli konkrétně Sony FE 28-70mm f/3,5-5,6 OSS na nějakého NEXe. Jedná se o E bajonet, takže žádná redukce snad není potřeba. Bylo by to v něčem lepší?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Když jdu fotit, tak nosím skro všechno. V brašně je místo a mě to těžké nepřipadne. Ty skla už tam mají svoje místo a podpírají chlopně na kterých je tělo...
    V zimě pod bundu beru jen 17/1,8.
    Se Sony skly neporadím, neznám je, ale 18-55 je něco jiného než 16-50.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

Jak ja to tak vidim, na cele sony bych se uz mohl... mel jsem NEXe s 18-55mm. Jako na zacatku stacil to jo, z kompaktu to byl skok a sok. Ale jak spadli ruzove bryle, zistilo se ze na siroko ostrou fotku az do rohu neudelas (musi se aspon lehce prizoomovat) ani kdyz priclonis, AF zacal byt na nektere veci uz docela pomaly (A6000 je uz ale jinde), ergonomie zacala taky pokulhavat (hlavne s 55-210mm) a co dokoupit? 50mm pres osmicku, 35mm pres 11K...Dobre zoomy jsou silene drahe nebo obrovske k telu, levne stoji za prd (viz setaky). Takze pokud nefotis pevnyma nebo tema drahyma zoomama, je A6000 vyhozeni penez. Diky aspon za ty sigmy. Ma 24Mpx, ktere se v nekvalite setaku utopi a nevim jestli je to jeste aktualni, ale pry ma/mel ten jejich 24Mpx snimac nejake problemy s DR, pri vytahovani stinu dochazelo k silenemu "bandingu". Mozna to uz spravili, overil bych to. Vim, ze zadny system meni dokonaly, ale jak to ted sleduji popremyslel bych nad fuji EX2 pokud bude prvorada TK se setakem 16-50mm f2,8-4 - vyborny setak BTW, nebo neco od olympusu OMD pripadne novejsi panaky. No hodne stesti pri vybere sam bych nevedel do ceho skocit...jsem ted rad za FZ1000, protoze TK a ostrosti fotek, AF i ergonomii a funkcemi strci NEXe s 18-55mm + 55-210mm (co jsem mel) hodne hluboko do kapsy za podobne penize co stal puvodne. Jinak to FEcko uz je na univerzalni zoom docela dlouhe. Uvedom si, ze na APSC ti to da az od 42mm prep.!!! co s tim chces chodit fotit? To neni jako 16-70mm SEL...

Nováček
    Registrace
    May 2015

Mno, zkušenosti se cení, negativní dvojnásobně.

Nad nějakým kvalitním kompaktem jsem taky přemýšlel, nicméně dát 20+ tisíc za tělo s nulovou užitnou do budoucnosti se mi (zatím) tak nějak příčí. To radši dám stejnou částku za 16-70 SEL a ušetřím na těle nebo pevném skle. Akorát konkrétně u 16-70 SEL mi hodnota f/4 na malém ohnisku přijde strašně moc. Ale jak už jsem naznačoval, nijak zvlášť tomu nerozumím.

Přiznám se, že jsi mě mírně znepokojil. Pokud foťák s 1" senzorem a rozlišením 21 Mpx strčí v rámci TK a ostrosti fotek do kapsy přístroj s trojnásobně velkým senzorem a srovnatelným rozlišením (24 Mpx), tak je něco hodně špatně. Na nutnost lehce přizoomovat bych si nejspíš zvyknul, ale samotný fakt, že tě celková zkušenost z NEXe + seťáků zahnala zpátky do kompaktů je pro mě alarmující. Ještě si to Sony proklepnu.

Díky moc za připomínku ohledně FE objektivu! Holt by to bylo takové malé tele ... :-)

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

No tys to cele docela prekroutil, tak jinak. Ja ti kompakt nevnucuji, pouze rikam ze po zkusenosti z NEXe a objektivy co jsem mel jsem rad zase u kompaktu s poradnym rozsahem a vic nez slusnou kvalitou pro me potreby dostacujici. Podil na tom ma taky nepohodlnost objektivy menit a nosit sebou, nevyuziti pevnych skel a horsi ergonomie. Za dalsi, ja srovnaval NEXe ne A6000 kde je aspon hledacek a poradne ostreni a problemy se senzorem si musis overit jinde. Nabidku objektivu u sony ale vidis sam, tady se budes musrt rozhodnout sam za sebe. Ve spatnych podminkach 1" snimac nemuze konkurovat APSC ale s lepsi svetelnosti a stabilizaci muze setak castecne dohnat anebo predehnat (dlouhy konec). Na portrety to moc neni resp. musi se s tim clovek pohrat, ale kdybych potreboval portrety koupil bych levnou sestavu APSC a svet.skla a porad by mi FZ1000 slouzil na vetsinu toho co potrebuji lepe. Rikam PRO MNE, to je dulezite ;-) Nevymlouvej se ze tomu nerozumis, chystas se vyvalit ranec za priklad: telo + drahy objektiv, tak se ptej a neco si o tom pocti abys pak nelitoval. rada na zaver, promysli skla a system jako celek. Pokud potrebujes jen dobry setak a nejake to pevne sklo mozna bude lepsi fuji. Na setaku se aspon muzes ucit fotit a seznamovat se s fotakem, zjistis jake ohnisko budes nejvic potrebovat a pak prikoupis jako svetelne. Hlavne se neupinej jen na TK a vsechno ber jako muj osobni nazor nikoliv snahu te od Sony odradit.

Nováček
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Sekel Zobrazit příspěvek
    Mno, to máš doma takové malé sklenářství :-) Co všechno beres s sebou, když jdeš s foťákem jen tak ven?
    Čau, mám EM5 a pár monofokálů. Zoom používám výjimečně. Když jdu ven, beru s sebou typicky jen jeden objektiv, ten na těle. Člověk je nucený víc využívat to, co má k dispozici. Zpočátku, po zhýčkání zoomem, jsem byl nejistý a bral s sebou všechna skla. Téměř vždy zbytečně (pakliže jsem nešel na nějakou akci, to jsem věděl, že budu používat všechny). Je to vážně fajn jít jen tak nalehko. Nemám potom důvod si říkat, že nemám dost místa v brašně, batohu... nebo že mě tíží na krku atp. Půl kila se ztratí. A foťák mám (téměř) vždy po ruce, zatímco ostatní skončí u klišovitého "jééé, chtěl jsem si vzít foťák, ale zapomněl jsem si ho přibalit", případně vytáhnou fotomobil, pakliže vůbec.

Nováček
    Registrace
    Apr 2007

Na rozdíl od Lectora Hannibala však nehodlám žehrat na výrobce těl.
    To je prave chyba. Vyrobci si totiz dovoli pouze to, co jim dovoli spotrebitele. A pokud spotrebiteli nevadi, ze se umele vytvareji cenove kategorie (nejen) fotoaparatu a lisi se pouze tim, ze se zakomentuji dva radky v kodu software nebo se vymeni cast hardware s temer podobnou vyrobni cenou, tak me to teda vadi.

Je to jednoduchy, CSC jsou IN, jsou to tahaci penez a jsou tlaceny jak to jen jde (celosvetove to je jedina kategorie, ve ktere jdou prodeje nahoru). Takze ja jsem si uvedomil, ze to se mnou vyrobci CSC nemysli uprimne a zamyslel se nad tim, zda je chci podporovat. A prisel jsem na to, ze na vetsinu pripadu si vystacim s lepsim kompaktem a pokud si budu chtit hrat na fotografa, tak si poridim zrcadlo pro specialni ucely (Tele, Makro, Sport) - to vyuziju tak 5x za rok, takze muzu postupne dokupovat objektivy aniz by me to nejak financne vycerpavalo. A zaroven nemam pocit, ze by ze me nejake Sony tahalo prachy(tedy, ze bych i po investoveni 35000kc si pripadal tak, ze mi stale neco chybi), protoze zrcadla ve stejne kvalite s CSC jsou proste levnejsi a je vetsi vyber objektivu. Na 12fps mi uz tak nejak nezalezi. S tim dalkovym ovladanim je to holt horsi, ale opet je to o tom, jak casto to vyuziju a zda to stoji za tolik penez.

Taky bych doporucil, jak tu uz padlo, zacit od objektivu. Pokud chces zustat u setovych objektivu, tak CSC nepotrebujes a porid kompakt.

Vse je potreba brat s ohledem na finance...po mem badani jiz vim, ze kdybych mel koupit A6000 s objektivy nebo jet na mesic na Kubu, tak radsi koupim kompakt za 10000 a pojedu na tri tydny na Kubu.

Pokud neni foceni tvuj konicek nebo si musis davat financni limit na nakup techniky, tak pro tvoje ucely staci ultrazoom. A pokud ne, tak pro tve foceni M10, pro video A6000. Vsechny rozdily znas sam.

Jeste takova otazka na konec. Pokud je foceni tvym konickem, tak je to zbytecna otazka, ale pokud ne, tak "Kdo a jak casto bude na tyto fotky koukat a kolik tech fotek bude?" Stoji ta financni investice za to, abys koupil orezanou verzi fotoaparatu?

Nováček
    Registrace
    May 2015

Citace Původně odesláno od Lector Hannibal Zobrazit příspěvek
    Jeste takova otazka na konec. Pokud je foceni tvym konickem, tak je to zbytecna otazka, ale pokud ne, tak "Kdo a jak casto bude na tyto fotky koukat a kolik tech fotek bude?" Stoji ta financni investice za to, abys koupil orezanou verzi fotoaparatu?
    Nad touto otázkou jsem docela dlouho přemýšlel a došel jsem k rozhodnutí, že se prozatím spokojím i s ořezanou verzí. Dále jsem dospěl k tomu, že kvalitní video (nemusí být zrovna 4K) je pro mě docela zásadní. Shlédnutí několik srovnávacích videí na youtube vyřadilo ze hry Fuji - jakkoliv to byl můj dosavadní favorit. Nijak zvlášť to nepomohlo ani Olympusu - ať už to byla hláška někde tady z fóra ve stylu "Olympus na video nebrat", tak i moje vlastní zkušenost se zapůjčeným E-PL6. Do hry se však paradoxně dostaly CSC přístroje Panasonic, jejichž pochvalné recenze ohledně videa nelze přehlédnout. Bohužel jsem k nim hned na začátku dostal dost negativní reference ve stylu "Jsou to příšerné plastové ****, které nic nevydrží.
    1) Opravdu jsou Panasonicy konstrukčně takové hrůzy? (ne, nezačínám žádný flame).
    2) Zdá se mi to, nebo Sony k nabízeným seťákům 16-50mm, případně 18-55mm nenabízí žádnou lepší alternativu? (Aspoň co se světelnosti týče)
    3) Jak moc velká "blbost" je vykašlat se na celé CSC a místo těla a "kvalitního objektivu" koupit třeba Lumix DMC-FZ1000 v hodnotě cca toho "kvalitního objektivu" s tím, že za pár let půjde do křemíkového nebe?

Předem díky za vaše názory!

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

1) Absolútny nezmysel
    2) Nezdá, je to tak. Presnejšie povedané, alternatívy majú byť 18-105/4 a 16-70/4.
    3) Stojí to za úvahu. Obetuješ hlavne rozmery a možnosť nasadiť svetelnejší objektív.

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Dan7
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    679

Dobrou alternativou k "seťákům" Sony jsou zejména jejich pevné objektivy - jsou stabilizované a vhodné i na video. Konkrétně se jedná o Sony 35mm f/1.8 OSS a Sony 50mm f/1.8 OSS (primárně na portréty). Nevýhodou je absence zoomu a přehazování objektivů, ale zase je tu lepší světelnost.
    Mé oblíbené širokoúhlé začínají u levné Sigmy DN Art 19mm f/2.8. Dražší jsou Sony 10-18mm f/4 OSS (vhodné pro video i fotky) a Zeiss Touit 12mm f/2.8 (vhodný na fotky a krajinu).

Strana 1 z 6 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Panasonic Lumix DMC-GX7 nebo Sony a6000
    Od ka.mik1 v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 21
    Poslední příspěvek: 24-05-2015, 22:31
  2. Fotoaparáty s EVF: samsung nx30 nebo sony a6000
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 15-01-2015, 08:03
  3. D7100+setak nebo D7000 + neco lepsiho
    Od Jen v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 38
    Poslední příspěvek: 19-10-2014, 21:37
  4. Který kompakt? Nebo raději něco jiného?
    Od Lukyn89 v sekci Kompakty
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 22-12-2013, 19:44