Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D3300 + 35mm 1.8f AF-S DX nebo Canon 100D + 24mm 2.8f STM?

hobbou (1)|20.5.2015 13:49
Nikon D3300 + 35mm 1.8f AF-S DX nebo Canon 100D + 24mm 2.8f STM? Jde mi hlavně o obrazovou kvalitu, ostrost. Chci to hlavně na cestování a focení lidí, krajiny a lidí v krajině (Norsko, Zéland). 100D je menší, lehčí a s palačinkou 24mm je dobře přenosná na cesty, ale zase má udávanou nižší výdrž baterie. Papírově 100D má starší, menší čip, s AA filtrem, umí RAW 14bit, umí AE bracketing, s 38.4mm zabere větší pole, takže lepší na krajinu. D3300 má novější vetší čip bez AA filtru, umí jen 12bit RAW, bez AE bracketingu, s 52,5 mm má menší úhel, ale zase je to blíž přirozené 50 mm, lepší světelnost, hezčí bokeh, takže lepší na lidi. Jde mi jen o co nejhezčí fotky lidí a krajiny, věci jako GPS, WIFI, přehlednější ovládání, dotykové displeje, natáčení videa mi jsou ukradený. Prosím o radu do čeho byste šli vy. (Nejlépe se zdůvodněním proč/porovnáním, protože je mi jasný, že kdo má doma Canon, mi Nikon asi nedoporučí.) (Na závěr mě hlodá i Pentax K-50 s 18-135mm DAL WR. Je sice o 3000,- dražší než 100D nebo D3300, ale je vodě a prachuodolný, s tím objektivem univerzálnější a kvalita provedení je prý také mnohem lepší.)
David H (225)|20.5.2015 19:25
Ten Nikon D3300 by nemusela být špatná volba ale: i když jsem měl ten Nikkor 35mm/1,8G rád, je potřeba počítat s tím, že kvalita odpovídá ceně. Chromatická aberace na některých snímcích už byla přes hranu a špatně se odstraňovala. Pro lepší vykreslení je potřeba přiclonit. Pak byly fotky opravdu krásné a ostré, navíc tady by se určitě líp využilo těch 24Mpx. To ohnisko je tak ''na všechno a na nic'', tj. na krajiny dlouhé, na portréty nebo na děti docela krátké, ideální asi na nějaké ''street'' foto, (i když já se třeba zrovna po ulicích s fot'ákem o nějaké umění nesnažím). Takže ve finále se s tím vlastně dá vyfotit ledacos, měl jsem ten objektiv nasazený téměř neustále. Horší to bude s tím D3300, který podle recenze může trpět na kopání zrcátka a rozechvění závěrky. Takže když bych to shrnul, asi bych to dneska nebral, hlavně kvůli tomu tělu, s tou aberací se dá žít.
Ten Canon neznám, nemusela by to být špatná volba, jen pevný objektiv s ohniskem 24mm by asi trochu omezoval, takže ještě něco k tomu.
Pentax K-50, pokud bych chtěl kupovat zrcadlovku s APS-C senzorem, asi bych o něm uvažoval. Ale zase bych musel řešit, jaký objektiv k tomu. Ten 18-135mm je zase takový lepší startovní univerzál, stojí poměrně dost (dle mého názoru), u toho Pentaxu bych se tedy spíš podíval i po jiných objektivech, než po těch pentaxáckých, třeba taková Sigma 17-50/f2,8 a podobně, ale s nima už nemám zkušenosti, takže nevím
Dan7 (411)|20.5.2015 21:16
Nikkor 35mm/1.8G jsem taky měl a to ohnisko mně vyloženě nevyhovalo, ale fotky z toho byly dobré. Taky fotím krajinu a k tomu potřebuji širokoúhlý objektiv (pro APS-C něco kolem 10-20mm) a teleobjektiv (pro APS-C cca. 70-200mm). S pevným by taky šlo něco vyfotit, ale na cesty si spíš představuji jako doplněk nějakého zoomu. Samotná ohniska 35mm nebo 24mm by mě na cestách silně omezovala.
rousini (738)|21.5.2015 12:59
Taky si nedovedu představit cestovat na neznámá místa s jedním monofokálem. Tohle jde, když vím, co mě čeká a mám vybráno, co si tam vyzobu...