Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123
Zobrazené výsledky: 31 až 44 z 44

Téma: RAW 12-bit vs. 14-bit

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

V prílohe sú dva výrezy ako príklad praktického využitia 14-bit za slnečného dňa. Bola použitá korekcia expo. na prístroji, teda bežný nástroj. Spodný obrázok je 12-bit, je nazelenalý s menším rozsahom farieb.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: far. rozsah.jpg 
Zobrazení: 225 
Velikost: 1.42 MB 
ID: 1628  
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    15

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    V prílohe sú dva výrezy ako príklad praktického využitia 14-bit za slnečného dňa. Bola použitá korekcia expo. na prístroji, teda bežný nástroj. Spodný obrázok je 12-bit, je nazelenalý s menším rozsahom farieb.
    Vypadá to zajímavě. Mohl bys někam uložit originální soubor na kterém by se todalo vyzkoušet přímo? Ono tohle vypadá spíš jako udělané schválně. Já se dneska taky hrál s něčím podobným a zkoušel rozdíly mezi 12bit a 14bit RAWem. Všechny snímky byly víceméně totožné.
    Oba snímky byly foceny na manuál se stejnými hodnotami. Následně byly oba naprosto stejně upraveny a uloženy.
    Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: srovnani.jpg 
Zobrazení: 201 
Velikost: 3.20 MB 
ID: 1629

Registrace
    May 2011

Ano, chystám sa spraviť sériu záberov so zameraním na 14-bit za denného svetla a zavesiť originály na net. Myslím, že do dvoch dní to bude.
    K tvojej ukážke - tuším absenciu korekcie expozície /podľa oblohy/. Musíš aplikovať korekciu do mínusu, pre začiatok skus -3EV. Potom sa ti neviditeľné veci na 8-bit/k monitore sprístupnia v RAW editore.

Registrace
    May 2011

A tu je už ukážka rezervy 14-bit záznamu nad 12-bit záznamom na prioritu svetiel. Korekcia exp. -5EV, všetky hodnoty nastavenia stejné. V LR obnovená expozícia +4,5EV, tiene max., svetlá min.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: 12 vs. 14bit.jpg 
Zobrazení: 126 
Velikost: 1.25 MB 
ID: 1630  

Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    15

Jo pokud to tedy budu brát do tohoto extrému a půjdu s EV třeba na -3 a pak to budu zase zesvětlovat, tak je rozdíl (malý) ve zpracování 12 a 14bit rawu. Nicméně proč bych proboha fotil něco abych to měl tmavé a pak to zesvětloval, když editory mají funkci na obnovu světel (stínů) a stačí mi prostě vyfocený snímek, který si pak jen lehce doladím. Viz předchozí případ, který byl focen -0.3EV. Všechno fotím takhle lehce do mínusu, proto to abych neměl přepaly, nebo je alespoň omezil. Nicméně mi uniká smysl fotit něco na -3EV a víc abych pak měl fotku plnou šumu opětovným zesvětlováním. Vyfotil jsem schválně stejnou scénu jako všera se stejným nastavením, jen s tím že jsem nastavil -3EV. V editoru jsem to následně opět dorovnal do nějaké rozumné světelnosti a vytahl ty stíny. Opět rozdíl nění tak moc patrný, krom toho, že 12bit o něco víc šumí. Rozdíl oproti včerejšímu testu je ale v šumu znatelný. Osobně tedy neschledávám téměř žádnou výhodu ve focení snímků s EV do extrémního mínusu. Nicméně potvrzuji, že z 14bit rawu jde dostat více detajlů pro robrazovací zařízení. Pro tisk je to úplně jedno pokud se nebude jednat o velkoformáty nad metr, kde by zase naopak vylezl ten vytažený šum ze zesvětlování. Takže pro mě je to naprosto zbytečné mrhání časem u zpracovávání těchto tmavých snímků v PC. Tímto bych z mé strany snad ukončil debatu, jelikož nic jiného už se dokazovat nejspíš nedá. Nicméně i tak si ještě provedu pár pokusů (dle mě zbytečných, ale alespoň si to potvrdím)
Název: srovnani_minus3ev.jpg 
Zobrazení: 57 
Velikost: 2.95 MB 
ID: 1631

EDIT: takže při focení do -0.3EV a následném porovnání 12 a 14bit RAWu, je lepší 14 bit raw v podání barev. U 12bit barvy po obnově jasů barvy trochu ujíždí... Nicméně stále tvrdím, že focení do takových extrémních tmavých snímků s následným zesvětlováním postrádá smysl (aspoň teda venku, v místnosti to může mít malé plus. nicméně pokud fotím něco proti oknu, tak stejně jedině s bleskem).
    Tady je na ukázku snímek s -0.3EV a obnovení jasů místo stínů. Na snímku oproti silně podexponovaném snímku není šum a obloha je víceméně stejná. Takže jsem si potvrdil mé doměnky a jediné co si tedy na foťáku změním, je ukládání místo 12bit rawu 14bitový...
Název: srovnani_minus03ev.jpg 
Zobrazení: 63 
Velikost: 2.90 MB 
ID: 1632

EDIT EDIT:
    Tady jsem ještě udělal přímé porovnání všech čtyř snímků. Tady bych řekl, že fotit něco do velkého mínusu je velké mínus samo o sobě... Pokud jsem se pak ještě navíc víc pohrál se samotnými snímky focenými do -0.3EV, tak jsem docílil i stejně barevné oblohy, takže za sebe píšu, že rozdíl mezi 12 a 14bit rawem sice je, ale pro běžné použití na tisk fotek o velikosti 10x15 - 30x45 (nejspíš i víc) je stejně neznatelné...
Název: srovnani_all.jpg 
Zobrazení: 70 
Velikost: 2.27 MB 
ID: 1634

Registrace
    May 2011

To ti nejak divne vychádza. Farebný gamut máš vyšší na 12-bit. Scéna musí obsahovať vysoký kontrast a kresbu vo svetlách, to je práve podstata. Hlavne záleží na snímači. Vhodnosť snímača preveríš cvaknutím kontrastnej scény, pričom ISO zhodíš o 4EV. V raw editore zosvetlíš nástrojom expo. Ak sa šum nezvýši proti nameranej citlivosti a farebný gamut bude lepší, máš vyhráno...

Registrace
    May 2011

V prílohe stejná clona, stejný čas, ISO1600 + podpal na ISO100 + EXIF
Název: ISO1600.jpg 
Zobrazení: 74 
Velikost: 3.29 MB 
ID: 1635   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: ISO100.jpg 
Velikost: 2.25 MB 
ID: 1636  

Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    15

Když ti to tak jde, zkus upravit tuo "podpálenou" fotku http://www.filedropper.com/0159060 - je to ovšem pouze 12bit. Zajímalo by mě co z toho vymáčkneš oproti mému postupu... Ten případně přihodím po tvé ukázce (jestli nějaká bude)...

Registrace
    May 2011

Výborne Rellik, presne u takýchto záberov vyjdú na povrch výhody 14-bit záznamu. Veľká škoda, že si to necvakol na F8 + 14-bit, to by sa dalo s obrázkom čarovať. Veľmi skoro začal rušiť farebný šum, nejaký banding a gamut sa rozpadal.
Název: 015_9060.jpg 
Zobrazení: 97 
Velikost: 1.66 MB 
ID: 1637  

Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    15

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    Výborne Rellik, presne u takýchto záberov vyjdú na povrch výhody 14-bit záznamu. Veľká škoda, že si to necvakol na F8 + 14-bit, to by sa dalo s obrázkom čarovať. Veľmi skoro začal rušiť farebný šum, nejaký banding a gamut sa rozpadal.
    Tak vidím, že nám to vyšlo cca stejně... Jinak já to nefotil, byl jsem už v koši...

Název: uprava.jpg 
Velikost: 1.42 MB 
ID: 1638

Nováček Avatar uživatele Artas22
    Registrace
    Feb 2016

Tak jsem přelouskal celou diskuzi a moc díky za tipy, 14-BIT rozhodně lepší, když se člověk chceš ve zhoršených světelných podmínkách posunout ve fotografování na vyšší příčku. :-)

Občasný diskutér Avatar uživatele jonashredblocks
    Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    283

Diky za diskuzi. Bud tedy nastavim 14bit nastalo, nebo do nej prepnu jen v horsich podminkach typu sero a nocni snimky. Vetsinou fotky netisknu a davam je jen na FB apod. v rozliseni 1600x900...

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2015
    Fotografií
    3

Osobně bych volil možnost 14bit nastálo. Za pár let třeba budeš chtít dělat výstavu nebo si dát svoje fotky do domu/bytu či si pořídíš větší monitor s vysokým rozlišením (případně ukazovat fotky přátelům na velké UHD televizi) a to co ti v minulosti (tedy teď) připadalo ok, nemusí těm budoucím potřebám dostačovat.

Edit ještě dodám, že cena za jednotku úložného prostoru se postupem času stále snižuje, takže než vyfotíš ty desítky/sta tisíce fotek na zaplnění disku, tak to může chvilku trvat a mezitím si za stejné peníze koupíš ještě větší disk.

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele nephilim
    Registrace
    Sep 2008
    Fotografií
    87

Citace Původně odesláno od jonashredblocks Zobrazit příspěvek
    Diky za diskuzi. Bud tedy nastavim 14bit nastalo, nebo do nej prepnu jen v horsich podminkach typu sero a nocni snimky. Vetsinou fotky netisknu a davam je jen na FB apod. v rozliseni 1600x900...
    Určitě doporučuji nastavit nejvyšší kvalitu. Nic to nestojí a v budoucnu se to může hodit. Přesně jak píše kolega. Pár bajtíků zabraných navíc na paměťovce a úložišti navíc je nepodstatných.

Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123