Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr profi kompaktu do cca 10k

AdamsCZECH (6)|6.6.2015 14:29
Zdravím, mé požadavky nejsou nějak specifické, protože jsem vždy fotil na mobil... Prakticky hledám foťák, který zvládne kvalitní foto a video (v této cenové kategorii) do 10k. Prvně jsem uvažoval, že si koupím zrcadlovku, ale po pročtení několika článků/doporučení jsem zjistil, že to se setovým objektivem nemá cenu (že prý degraduje kvalitu fotek na kvalitu profi kompaktů) a podobná situace je prý i bezzrcadlovek... Jinak použití bude na klasický: focení/natáčení krajiny,lidí, památek, interiér, někdy i noční snímky... prostě od všeho trocha.

Jinak, na základě doporučených foťáků na květen 2015 jsem vybral tyto:
cca 10k
1. Sony Cyber-shot RX100
2. Nikon Coolpix P7800
3. Panasonic Lumix-LX7
4. CANON PowerShot G16

cca 7k
5. Panasonic Lumix-LF1
6. Nikon CoolPix P340

Které dva foťáky jsou všeobecně nejlepší z těch dvou cenových kategorií? Stále uvažuju, jestli by mi ten foťák za těch 7k nestačil... Jinak pokud máte ještě nějaký tip na dalšího kandidáta tak dejte vědět. Díky
Petr Be. (211)|6.6.2015 17:13
Ahoj.
U starých setových objektivů tomu tak opravdu bylo. Jenže to zas nebyly tak moderní kompakty s tak velkými snímači. Dnes, když už jsou, jsou i nové setové objektivy někde jinde. Zrcadlovku bych rozhodně nikomu předem netlačil, ale kvalitou jsou ty stroje znatelně dál. Bezzrcadlovky, tam už je to divočejíší. Závisí model od modelu. Pokud Ti nevadí velikost, rozhodně se této volby nezbavuj.

Teď ke kompaktům: Pokud chceš nahradit mobil něčím kvalitnějším ve stejném ražení (do kapsy), na standartní focení v portrétových ohniscích (35-100mm), tak doporučím cokoli s co největším snímačem. Prakticky vždy to bude lepší. Jediné místo, kde má menší snímač na vrch je dosah (zoom), makro, a nejmenší možná velikost. Tady si myslím, že Sony RX100 je nejzajímavější volba. Rozdíl velkého snímače je znát hodně.
kolyy (1542)|6.6.2015 21:27
Ja som si s podobnými predstavami kúpil pred dvoma rokmi Nikon P330, len aby som zistil, že na to na viacerých úrovniach nestačil. Kvalita za slabého svetla vôbec nie, ostrenie veľmi pomalé a ani za dobrého svetla to nakoniec žiadna veľká sláva nebola. Ale je pravda, že som pred tým nefotil mobilom, takže nároky som už mal asi postavené vyššie. Je otázne, možno Ti to bude stačiť, ale osobne by som už doporučoval mieriť vyššie. Kompakty s malým senzorom majú veľké problémy za slabého svetla s šumom a za dobrého s dynamickým rozsahom scény.

S Tvojho výberu mi RX100 príde ako najjednoznačnejšia voľba, ale sám si ju nekúpil kvôli viacerým veciam, ktoré mi nevyhovovali. Ak si už zvažoval zrkadlovku, tak moje osobné doporučenie v tejto cene je predsa len pozrieť sa na bezrkadlovku Sony A5000. Zvládne dosť a keď začneš narážať na limity, môžeš si dokúpiť ďalšie objektívy.
arkij (95)|6.6.2015 22:30
[QUOTE=AdamsCZECH;38121]natáčení krajiny,lidí, památek, interiér, někdy i noční snímky... [/QUOTE]

RX100 má skvělé video a dá se díky světelnosti čipu točit i když není moc světla, což v interiérech moc nebývá, navíc je teď už za slušnou cenu. Pokud to myslíš s videem trochu vážně, pak vol z těch uvažovaných variant Sony RX100
AdamsCZECH (6)|7.6.2015 00:59
OK, beru teda ten RX100, díky moc všem!
kolyy (1542)|7.6.2015 21:53
Pri RX100 nejde nijak ovládať autofokus pri videu. To bola jedna z vecí, ktoré mi vadili.
Lector Hannibal (12)|14.6.2015 21:55
Zda se, ze pisi pozde, ale treba se to nekomu bude hodit, mel jsem naprosto stejne dilema. Kompakt, bezzrcadlo, zrcadlo....Nakonec jsem si overil, ze na hrani si s bezzrcadlem ci zrcadlem na svych cestach nemam cas - tudiz vyhozene penize. Oba tyto systemy beru tak, ze by se mely dal rozsirovat a cpat do nich dalsi penize, pripadne se foceni venovat vice nez jen vyfotit fotku. Takze jsem se rozhodl pro svetelny kompakt - i kvuli velikosti, byt jsem si nebyl jist. Z vyse jmenovanych jsem nakonec vzal Nikon p7800, byt jsem si take nebyl jisty "kvalitou" fotek vuci rx100. Takze jsem si je byl osahat a RX100 mi slusne receno "nepadne do ruky", nejradsi bych napsal neco ostrejsiho. Ale vejde se do kapsy. Co se tyce kvality fotek, tak jsem kupodivu spokojen, takze i presto, ze RX100 by mel delat fotky lepsi, P7800 je naprosto dostacujici. Co se tyce svetelnosti, tak mi prijde, ze tzv. svetelne kompakty jsou spis marketingovy tah. P7800 je pomerne univerzalni i co se tyce zoomu, ktery jsem myslel, ze nebudu az tak vyuzivat, ale nakonec se celkem hodil. Ted bych mozna koukal na nejaky ultrazoom - jak jsem psal vyse, ta svetelnost je spis na machrovani v recenzich, realne to az takovy rozdil neni a se zoomem je potreba fotit na slunci, jinak je potreba carovat s citlivosti a casama. U p7800 kupodivu vyuzivam i vyklopny display, ktery jsem nepovazoval za dulezity. Bal jsem se rychlosti zapisovani RAWu na kartu a je to dostacujici. Take jsem pri vyberu resil sekvencni snimani - p7800 neni zadny prebornik. Nakonec jsem to jeste nepouzil a asi ani nepouziju nikdy jsem nestrilel davkou, je to zbytecny. Jsem zvykly davat vsechno na jednu ranu.
Ve finale jsem se rozhodoval mezi G16, P7800 a RX100. Rozhodl jsem se podle ergonomie, kterou jsem zprvu nepovazoval za dulezitou.

Suma sumarum. Resil jsem zbytecne spoustu blbosti a chtel jsem utracet penize za neco, co nepotrebuju jen kvuli tomu, ze jsem na to momentalne mel. Ma rada, neutracet vic nez je nutne (kompakty jsou dostacujici), pokud se tim nechci zivit nebo to neni muj konicek. Neresit az tak recenze.
Komo (840)|15.6.2015 11:53
Svetelnosť je marketingový ťah? Na machrovanie? Tomu nerozumiem, ako to myslíš?
kultus (1295)|15.6.2015 13:23
Realne to takovy rozdil neni pokud fotis za dobrych svet.podminek anebo neumis kreativne vyuzit vekou clonu. Ja nechapu vic veci z toho tveho prispevku ale nemam cas to tady rozepisovat (letadlo nepocka) spis mi to prijde jako obhajoba vlastni koupe. :) Takze ti doporucuji koupit nejaky ten nesvetelny UZ a zkusit si neco nafotit na delsim konci na tech "standartnich" f5,6-6,3. Treba nejakeho toho ptaka co se porad vrti a ani nemusi byt sero.
Petr Be. (211)|15.6.2015 17:25
Přiznám se, že z kompaktů mi P7700 a P7800 také nejlépe padl do ruky. Tak dobře, že to málem rozhodlo o koupi jen kvůli ergonomii. Nicméně jsem to řešil dál, a zjistil, že držení stroje není všechno...
Ač světelnost objektivu nejde považovat za reklamní trik, je pravdou, že takový objektiv na 1/2,3" až 1/1,7" snímači nikam daleko neuteče, a snímky nejsou o tolik lepší. Zkusil jsem si to s Powershot G15, a bylo to zlé. Hlavně na krajinky opravdu bída. Už na základní citlivost to pro velmi dobrý FullHD snímek nestačilo, natož, když se muselo s citlivostí byť jen trošku přitlačit. Kdo se snaží, stejně většinu odfotí na nejnižší citlivost, a tam mu právě světelnost objektivu nepomůže vůbec. Jen málo věcí jsem odfotil tak, že by mi vysloveně pomohla. Nicméně Ten rozdíl tam byl. A na větších formátech je ten rozdíl podle mě markantnější. Počínaje 1" snímači výš to je hodně moc znát. Už jen proto, že hloubka ostrosti se zmenšuje značně.
kultus (1295)|15.6.2015 18:49
No zrovna u tehle kompaktu muze byt 1EV v sumu k dobru fatalnich, samozrejme ze to nikdo nebude resit za svetla. Jak ho ale bude ubyvat rozdil mezi ISO400 a ISO800 hlavne v RAWu pozna i slepej...a to ty horsi kompakty daji rozdil i vic nez 1EV...rozhodne to neni reklamni trik a ma to vyznam.
Komo (840)|15.6.2015 20:08
[QUOTE=Petr Be.;38293] Kdo se snaží, stejně většinu odfotí na nejnižší citlivost, a tam mu právě světelnost objektivu nepomůže vůbec. [/QUOTE]
Ale veď je to presne opačne. Ak chceme fotiť na nizke ISO , musime odcloniť, alebo predĺžiť čas.
Petr Be. (211)|15.6.2015 20:10
Jistě má smysl za ten rozdíl bojovat. O tom žádná,lepší to je. Možná záleží na osobních preferencích, ale myslím, že FullHD je dost běžný standard, aby se to za standard dalo považovat. No, 1/2,3" snímač na objektivu od kompaktu mě nepřesvědčil,a 1/1,7" na lepším skle to stále ještě "nerozseknul". Až 1", a také samozřejmě na světelném skle. Nicméně jestli se někdo rozhoduje mezi dvouma stroji, není tam velký rozdíl, a jeden má světelnější objektiv, tak není moc co řešit. Platí to až na speciality a extrémy vždy.
Komo (840)|15.6.2015 20:26
Ty hovoríš o snímači ako takom a to je iná vec. Tie malé na jednopalec nestačia. S Spojil si to ale so svetelnosťou,preto som reagoval.
Lector Hannibal (12)|20.6.2015 14:55
[QUOTE]Realne to takovy rozdil neni pokud fotis za dobrych svet.podminek anebo neumis kreativne vyuzit vekou clonu. Ja nechapu vic veci z toho tveho prispevku ale nemam cas to tady rozepisovat (letadlo nepocka) spis mi to prijde jako obhajoba vlastni koupe. Takze ti doporucuji koupit nejaky ten nesvetelny UZ a zkusit si neco nafotit na delsim konci na tech "standartnich" f5,6-6,3. Treba nejakeho toho ptaka co se porad vrti a ani nemusi byt sero. [/QUOTE]

Myslim to presne tak jak pises. Realne ta tzv. svetelnost nedava tolik, co bych cekal. O kreativitu mi nejde, jde mi o svetlo a to proste kompakty nemaji - bez ohledu na jejich tzv. svetelnost. Nic neobhajuju, naopak, resiil jsem spoustu veci, ktere jsem vubec resit nemusel a nyni je povazuji za zbytecne. A jsem rad, ze jsem zbytecne neutratil moc penez.
Petr Be. (211)|21.6.2015 06:03
Ještě mě napadá Nikom coolpix A. Omezení ohniskové vzdálenosti na 28mm někomu stačit nemusí, ale oproti kompaktu do 10k lze po výřezech považovat skoro za 28-50mm, a s APS-C snímačem od Nikomu už si člověk s leckakou světelně náročnější situací poradí. Já věřím, ž právě v tuto chvíli ten stroj jde sehnat za rovných 10 000kč. Ricoh GR je na tom podobně. Jsou to zajímavé stroje.