Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Crop faktor objektivu 4/3 na mikročipu 4/3

Neregistrovaný (0)|10.6.2015 08:35
Tazatel: Radek

Znění dotazu: Dobrý den.
Svůj dotaz uvedu na příkladu.
Pokud vezmu fotoaparát Olympus OM-D E-M10 s mikročipem 4/3 a na něj nasadim objektiv M.Zuiko 45mm f1.8, musim reálnou ohniskovou vzdálenost objektivu vynásobit crop faktorem, zde 2 krát?
Objektiv M.Zuiko 45mm f1.8 je micro 4/3 objektiv. Co tedy znamená to "4/3 objektiv"? Domníval jsem se, že to znamená, že je určený přesně pro mikročip 4/3. Když bych ho nasadil na mikročip 4/3, že dosáhnu 45mm. Když bych ho nasadil na čip ASP-C, vznikly by mi v rozích fotografie "černé díry".
V článcích na internetu jej ale všichni násobí 2 krát a dělají z něj objektiv 90mm. Jak to tedy je?
Děkuji.
Cejpatka (220)|10.6.2015 09:11
Ano, ohniskovou vzdálenost objektivu vynásobíš crop faktorem 2x a získáš ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 90 mm.
Podobně také z hlediska hloubky ostrosti (DOF) se objektiv bude chovat ne jako 45mm f1,8, ale v porovnání s FF objektivem jako 90mm f3,6.
To, že to je mikro 4/3 objektiv znamená, že je určen pro systém mikro 4/3. Na APS-C těle by objektiv vinětoval (tmavé rohy), na FF těle by byl obraz jak "díra v tunelu".
janfran (48)|10.6.2015 11:13
Obecně - nutnost přepočítávat ohnisko pro porovnání úhlu záběru vychází pouze a jenom z rozdílné velikosti čipu oproti kinofilmovému políčku. Ne z toho, jestli je objektiv speciálně konstruován pro určitou velikost snímače. Například u kompaktů, které ani nemají výměnné objektivy, se taky dělá přepočet - akorát je zvykem u nich uvádět už přepočtené údaje, což tě třeba mohlo zmást.
Pavel Matějka (394)|10.6.2015 12:43
A ještě něco - pozor na záměnu objektivů 4/3 a micro 4/3. Není to totéž. Objektivy 4/3 jdou na bajonet micro 4/3 použít jenom přes redukci, obráceně to nejde vůbec.
Komo (840)|10.6.2015 12:51
Radšej si to najprv nastuduj a potom sa prípadne pýtaj. Zhrnúť celú tému do odpovede na fóre je pracne a zbytočné, keď už je to obsirne vysvetlené inde aj s obrázkami. Daj do googlu trebárs " crop faktor". Alebo "fotíme s koalou, ephoto,fotoroman,digineff..............
Neregistrovaný (0)|10.6.2015 13:30
Díky všem za odpovědi. Jsem asi úplně natvrdlý, ale stále mi to nedocvaká ...
Celou dobu jsem si to představoval tak, že objektiv pro micro 4/3 znamená, že má i menší čočku (nemší průměr).
Pokud ale objektiv s micro 4/3 má stejně velkou čočku jako FF objektiv (stejný průměr) (?) , pak té nutnosti přepočtu samozřejmě rozumím ...
Komo (840)|10.6.2015 14:48
Objektiv 4/3 nemá " stejne velkou cocku" ako FF.To by si potom mohol povedať, že aj kompakt s pidisnimacom má rovnako veľkú cocku. V poslednej svojej vete nahraď "rovnako veľkú čočku" výrazom "rovnako veľkú skutočnú (nie prepocitanu) ohniskovú vzdialenosť.
Milan Šurkala (3381)|10.6.2015 18:38
[QUOTE=Neregistrovaný;38244]Díky všem za odpovědi. Jsem asi úplně natvrdlý, ale stále mi to nedocvaká ...
Celou dobu jsem si to představoval tak, že objektiv pro micro 4/3 znamená, že má i menší čočku (nemší průměr).
Pokud ale objektiv s micro 4/3 má stejně velkou čočku jako FF objektiv (stejný průměr) (?) , pak té nutnosti přepočtu samozřejmě rozumím ...[/QUOTE]

Micro 4/3 a 4/3 neřeš. Objektiv má učitou reálnou ohniskovou vzdálenost a podle toho, na jaký čip jej nasadíš, podle toho se udělá přepočet. Když vezmeš 50mm objektiv a nasadíš jej na FF, bude mít 50mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost. Pokud tentýž 50mm objektiv nasadíš na APS-C čip s crop faktorem 1,5, tak bude mít 50*1,5 = 75mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost (úhel záběru bude užší). Tedy 50mm objektiv sebraný z FF, ale použitý na APS-C, se bude chovat jako 75mm objektiv na FF. Pokud tento 50mm objektiv vezmeš a nasadíš na 4/3 (nebo Micro 4/3) s crop faktorem 2,0, bude mít 50*2 = 100mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost (úhel záběru bude užší než na APS-C a mnohem užší než na FF, ačkoli je to pořád jeden a tentýž objektiv). Tedy, 50mm objektiv sebraný z FF, ale použitý na 4/3" čipu, se bude chovat jako 100mm objektiv na FF.

To, zda je objektiv určený pro Micro 4/3 nebo 4/3 je úplně jedno, přepočet je stejný. Pokud použiješ 45mm objektiv na Micro 4/3 s crop faktorem 2, dostaneš 90mm přepočet. Pokud použiješ 45mm objektiv na 4/3", který má stále crop faktor 2, zase dostaneš 90mm přepočet. Tam se nic nemění. Problém je jen, že se jedná o jiné bajonety a Micro 4/3 objektiv nelze fyzicky nasadit na 4/3 bajonet. Ale 45mm objektiv na 4/3 i 45mm objektiv na Micro 4/3 mají pořád stejný přepočet a pořád stejný úhel záběru. A to takový, který odpovídá 45*2 = 90mm FF objektivu. Když tento 45mm objektiv nasadíš na FF (pokud by to teoreticky bylo možné), bude mít na FF 45mm přepočet (protože crop faktor FF je 1), tedy výrazně širší úhel záběru. Protože se ale jedná o objektiv určený pro (micro) 4/3" čip, bude to brutálně vinětovat.

Tady https://www.digimanie.cz/souvislost-crop-faktoru-se-zvetsenim-objektivu/4826 je to i s ukázkami
Neregistrovaný (0)|11.6.2015 11:07
Už je mi to jasný. Díky všem za trpělivost :-).